• Wycieczka klas 6a i 6b do "Woźniakówki" do alpak
          • Wycieczka klas 6a i 6b do "Woźniakówki" do alpak

          •          Tej wiosny uczniowie klasy 6A i 6B mieli okazję uczestniczyć w zajęciach plenerowych odbywających się w "Woźniakówce" w Czechowicach-Dziedzicach. Były to zajęcia z udziałem zwierząt. Dzieci miały możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy o alpakach oraz poznać ich usposobienie i zachowanie. Ośrodek zapewnił dzieciom bezpośredni kontakt ze zwierzętami oraz stworzył bezpieczną przestrzeń, w której podopieczni mogli wejść w interakcję z tymi terapeutycznymi stworzeniami. Uczniowie zaczerpując świeżego powietrza wyprowadzali alpaki na spacery, uczestniczyli w ich karmieniu oraz  wykonywali wspólne fotografie  ze zwierzętami. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tej wycieczki.

                                                                      

                                                                                                                         Ewa Cieślik

        • Prezentacja twórczości plastycznej uczniów naszej Szkoły
          • Prezentacja twórczości plastycznej uczniów naszej Szkoły

          •           Zapraszamy Państwa do obejrzenia wirtualnej wystawy prac plastycznych. Uczniowie naszej szkoły tworzą różnorodne prace plastyczne, które charakteryzują się wspaniałą pomysłowością, wyszukaną kolorystyką i kompozycją. Prace są finezyjne o różnorodnych technikach, takich jak akwarela, pastela, tempera, techniki mieszane i rysunkowe.

             

                      Zapraszamy do galerii.

                                                                                              Ewa Cieślik

        • Dzień ze sztuką współczesną - Wystawa prac plastycznych
          • Dzień ze sztuką współczesną - Wystawa prac plastycznych

          •  

                      Chciałam zaprezentować Państwu prace plastyczne uczniów klas sziódmych, które były podsumowaniem ich półrocznej nauki na temat sztuki współczesnej. Uczniowie dowiadywali się, jakie są współczesne formy wypowiedzi artystycznej, z czego wynika wygląd dzieł. Poznawali nowe techniki, takie jak Asamblaż, Instalacja, Happening, Performens. Zdobywali wiedzę, jak narodziła się współczesna sztuka, jakie są nowe środki artystycznego wyrazu np.: światło, dźwięk, ruch, rzeczywistość wirtualna. Uczniowie analizowali, na co zwracać uwagę będąc  odbiorcą multimediów. Podsumowaniem nauki były plakaty pt.: "Dzień ze sztuką współczesną" oraz prezentacja ich na terenie naszej Szkoły.

                      Zapraszamy do obejrzenia  prac.

                                                                                                       Ewa Cieślik

        • Parada bohaterów literackich
          • Parada bohaterów literackich

          • Uczniowie klas ósmych zakończyli swoją edukację polonistyczną w naszej szkole w  pokazowy sposób. Chcąc udowodnić znajomość lektur szkolnych i zachęcić innych do  czytania, wcielili się w postacie żyjące na kartach książek. W czwartek 9 czerwca szkoła wypełniła się osobami stworzonymi przez J. Kochanowskiego, I. Krasickiego, A.  Mickiewicza, A. Fredrę, J. Słowackiego, Ch. Dickensa, H. Sienkiewicza, A. Kamińskiego i A. de Saint-Exupery’ego. Podczas parady można było zobaczyć bohaterów „Żony modnej”, „Zemsty”, „Pana Tadeusza”, „Świtezianki”, „Dziadów” cz. II, „Opowieści wigilijnej”, „Balladyny”, „Quo vadis”, „Latarnika”, „Kamieni na szaciec” i „Małego Księcia”. Natomiast prowadzące to spotkanie nauczycielki były wcieleniem nieśmiertelnej Orszulki i dostojnej lipy z czarnoleskiego sadu.

            Po zakończeniu pokazu wszystkie postacie powróciły do świata literatury, gdzie w każdej chwili można je odwiedzić.

            M. Brosz i E. Fichera

             

        • KLASA 3A
          • KLASA 3A

          • Tak bawiliśmy się w klasie trzeciej :Jesienią byliśmy na wycieczce w Koziej Zagrodzie.Później świętowaliśmy dzień Dzień Chłopaka, a wiosną Dzień Kobiet. W grudniu zorganizowaliśmy sobie Mikołajki. Było bardzo przyjemnie.W grudniu, podczas klasowej wigilii usiedliśmy razem do stołu- było także wiele wzruszeń. Każdy przygotował coś dobrego. Rozmawialiśmy o naszych świątecznych tradycjach.W tym roku szkolnym odbył się także karnawałowy- bawiliśmy się doskonale ! Każdy z nas przygotował oryginalny strój.Wiosną mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach ceramicznych - wykonywaliśmy słoniki z masy solnej. Nasze prace były bardzo staranne- każdemu zależało na jak najlepszym efekcie. Słoniki otrzymały nasze mamy na Dzień Matki.Dzień Dziecka świętowaliśmy w Multikinie oraz na pysznych lodach.W czerwcu byliśmy także na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym, mieliśmy przyjemność robić tam najprawdziwsze masło.Nasza klasa żegnała także inne klasy, przedstawiając program na zakończenie roku szkolnego pt. Bezpieczne wakacje.Do zobaczenia w klasie czwartej !3A

        • Pięknie, ciekawie i zabawnie
          • Pięknie, ciekawie i zabawnie

          • Tak najkrócej można scharakteryzować wycieczkę Małą Pętlą Beskidzką klas 4a  i 4b.

                        W śliczny majowy poranek pod opieką nauczycielek i przewodnika turystycznego wyruszyliśmy autokarem trasą: Czechowice – Dziedzice, Węgierska Górka, Koniaków, Jaworzynka, Istebna i Wisła. W każdym z tych miejsc zobaczyliśmy coś niezwykłego lub uczestniczyliśmy w  warsztatach i spotkaniach z ciekawymi osobami.

            Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce był lekcją historii z czasu II wojny światowej. Posłuchaliśmy opowieści o bohaterskiej obronie, a także  zobaczyliśmy i dotknęliśmy pozostałości po tamtych wydarzeniach. Następny przystanek to Koniaków – miejsce drugiego śniadania w towarzystwie małych owieczek oraz warsztaty w Centrum Produktu Regionalnego, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy pamiątki z wełny owczej. Jaworzynka dała możliwość przepięknego spaceru na Trójstyk, czyli granicę Polski, Czech i  Słowacji. Natomiast prelekcja w Chacie Kawuloka w Istebnej  zaskoczyła humorem i  ciekawostkami. Kolejnej porcji wiedzy i okazji do zabawy dostarczyła wizyta w Leśnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Karczma na Przełęczy Kubalonka stanowiła miejsce przerwy obiadowej oraz dodatkowej przyjemności w postaci lodów. Ostatnim punktem programu okazała się skocznia im. Adama Małysza w Wiśle z kolejną porcją faktów i nowinek.

            Zdumiewające, jak wielu pozytywnych wrażeń, wspaniałych emocji, radości, zachwytu i cennych refleksji mogliśmy doświadczyć w ciągu jednego majowego dnia.

            A. Jodłowska, M. Brosz, M. Dębska-Woźniak

        • DZIEŃ DZIECKA
          • DZIEŃ DZIECKA

          • Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym. Na 1 czerwca przypada dzień, kiedy przypominamy sobie tę ważną sentencję Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego.  Pod tym hasłem odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Dziecka połączone z Dniem Sportu. 

            Uczniowie przybyli do szkoły wyposażeni tylko w uśmiechy, a kieszenie wypełnili dobrym humorem. Odebrali słodkości i napoje, które podniosły jeszcze wyżej poczucie szczęścia, odczuwane w tym wyjątkowym dniu. Na młodzież czekały wyzwania sprawnościowe, intelektualne oraz smakowe!

            Nauczyciele przedmiotów przygotowali stacje tematyczne (pt. English puzzels, Gimnastyka słowa i języka, Matematyczna prawda, Przyrodnicze 3D, Jak dobrze znasz Harrego Pottera?), gdzie uczniowie gimnastykowali mózg, język oraz całe ciało (stacje sportowe to - unihokej, woreczki, piłka ręczna, koszykówka). Aby po tych męczących ekscesach swoje siły zregenerować, w specjalnie zaaranżowanej na tę okazję, kawiarence.

            Okazało się, że klasy 8d, 8e oraz 8b zdobyły najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach.  Nastąpiło jeszcze losowe przyznanie pamiątkowych, indywidualnych nagród. Na zakończenie wszyscy z niemałym zaangażowaniem kibicowali drużynom siatkarskim. W meczu na śmierć i życie zmierzyli się uczniowie vs nauczyciele. Tylko komu kibicować skoro: Wszyscy kiedyś byli dziećmi? Nauczyciele, najwyraźniej jednak w tamtej chwili, o tym zupełnie zapomnieli. Wynik spotkania należy przemilczeć.

            Na tym sportowym akcencie Dzień Dziecka się zakończył w naszej szkole. Obchody przeniosły się w zacisze domowe, gdzie zapewne jeszcze do późnych godzin wieczornych miały miejsce kolejne miłe niespodzianki.  

        • Szkolny konkurs "Wiersze Juliana Tuwima"
          • Szkolny konkurs "Wiersze Juliana Tuwima"

          • 8 czerwca 2022r. roku uczniowie klas trzecich wzięli udział w Szkolnym Konkursie „Wiersze Juliana Tuwima”

            Z każdej klasy wytypowano po dwie drużyny  trzyosobowe, które rywalizowały między sobą. Publiczność również mogła wykazać się wiedzą w rundach „Pytania do publiczności”.

            Zwycięska drużyna to uczennice z klasy 3b: Maja Kastelik, Nina Ogiegło i Zosia Kapias.

        • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
          • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

          • W piątek 3 czerwca 2022r. w naszej szkole odbyła się zbiórka elektrośmieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do tej akcji!!!

            ZEBRALIŚMY  1585 KG ELEKTROŚMIECI

        • Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 30.05.2022r.
          • Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 30.05.2022r.

          • W poniedziałkowy, wiosenny dzień wszystkie klasy 7-me wybrały się na wycieczkę górską celem bliższego poznania regionu oraz aktywnego odpoczynku na łonie przyrody.

            Wędrówkę rozpoczęliśmy w Szczyrku przy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Górce. Szlakiem niebieskim dotarliśmy do schroniska PTTK „Klimczok”, gdzie uzupełniliśmy kalorie po męczącym podejściu. Pieczone na ognisku kiełbaski świetnie zaspokoiły nasz mały głód. Następnie zdobyliśmy szczyt Szyndzielni i odpoczęliśmy w kolejnym schronisku górskim. Na koniec czekało nas tylko zejście czerwonym szlakiem na Dębowiec. Widok czekającego autokaru wywołał w nas ogromne szczęście i radość. Po 10 km górskiego marszu, ruszyliśmy wygodnie w drogę powrotną.

            Pogoda, choć nie do końca słoneczna, była nam przychylna. Aktywność na świeżym powietrzu wpłynęła pozytywnie na naszą mobilizację przed zakończeniem roku szkolnego. Czy dzięki temu oceny na świadectwach będą wyższe…? Na pewno!

        • Gratulujemy Oliwier!
          • Gratulujemy Oliwier!

          • Po trzech startach w tym sezonie Oliwier zajmuje 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Rok Cup Poland. Ostatnia wygrana pomogła mu w zajęciu 5. pozycji w Rotax Max Challenge Poland.

            Trzymamy kciuki jutro, powodzenia Oli!!!

        • EGZAMINY naszych 8 klas!
          • EGZAMINY naszych 8 klas!

          • W dniach 24-26 maja rekordowa ilość uczniów klas ósmych przystąpiła w naszej szkole do egzaminów!

            95 śmiałków zmagało się:

            - z językiem polskim,

            - matematyką,

            - językiem angielskim.

            Nasi przyszli poeci, pisarze, matematycy, naukowcy, poligloci dali z siebie wszystko!

            Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać na wyniki, które ucieszą wszystkich zainteresowanych i pozwolą dostać się do wymarzonych szkół.

            TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!!

             

            Nauczyciele SP5

             

            P.S. A tak prezentowali się tuż przed egzaminem z języka angielskiego 😊

        • Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie
          • Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie

          • Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie –  udział uczennic SP5 w egzaminie „ Fit in Deutsch A1”,  zapoznanie uczestników wycieczki z działalnością instytutu.  Poszerzenie wiedzy o zabytkach Krakowa i rozwinięcie umiejętności językowych -  praktyczne ćwiczenie umiejętności oprowadzania po Krakowie w j. niemieckim z nazwami zabytków. Nagroda dla uczniów, którzy angażowali się w naukę j. niemieckiego, osiągali wyróżniające wyniki w tym przedmiocie, uczestniczyli w konkursie na Europejski Dzień Języków Obcych,  biorą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning.

             

            Instytut Goethego i zwiedzanie Krakowa z językiem niemieckim

             

            Koniec maja to czas podsumowań obecnego roku szkolnego. Nagrodą dla uczniów, którzy angażowali się w naukę j. niemieckiego, osiągali wyróżniające wyniki w tym przedmiocie, uczestniczyli w konkursie na Europejski Dzień Języków Obcych, brali udział w międzynarodowych projektach eTwinning była wycieczka do Krakowa. 

             

            Zwiedzanie Krakowa połączyliśmy z celami edukacyjnymi –  3 uczennice  Antonina Janusz
            kl. 8b oraz Ania Czub i Oliwia Śpiołek kl. 8d  przystąpiły do egzaminu państwowego
             „Fit in Deutsch A1” w Instytucie Goethego  prowadzonego przez niemieckojęzycznych lektorów.  Nasza grupę przywitał  wicedyrektor  IG pan Andreas Kotz, następnie zobaczyliśmy część nowego budynku instytutu znajdującego się przy galerii Kazimierz. 
            Antonina, Ania i Oliwia sprawdziły swoje umiejętności w pisaniu, słuchaniu i bezpośredniej rozmowie z egzaminatorami. Czekamy na wyniki i jesteśmy dobrej myśli.

             

            Czas spędzony w Krakowie wykorzystaliśmy do poszerzenia wiedzy o tym wspaniałym, historycznym mieście i były też praktyczne ćwiczenia z oprowadzania po Krakowie w języku niemieckim z nazwami zabytków. Spacer  na Zamek Królewski,  Bulwary wiślane , Smok Wawelski,  Planty, ul. Kanonicza, ul.Grodzka i Stare Miasto z  Sukiennicami, Kościół Mariacki i Brama Floriańska –  to trasa , podczas której podziwialiśmy w słońcu

            unikatowe krakowskie miejsca.

             

            Opiekun wycieczki

            Ewa Dobija 

             

        • Piaskowa Magia
          • Piaskowa Magia

          • 10 maja 2022 r. wszystkie klasy 7-me wybrały się na kina Świt na wyjątkowy seans.

            Historia Małego Księcia w wykonaniu teatru Piaskowa Magia to unikatowy pokaz malowania piaskiem na żywo. Widzowie staną się świadkami bardzo rzadkiej sztuki oraz niezwykłego widowiska, które pozostanie na długo w pamięci. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia w połączeniu z cudowną muzyką i głosem lektora, powstanie autorska interpretacja ulubionych opowieści. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię, niezrównana animacja tworzona na żywo, zabierze widza w niezwykłą podróż do magicznego świata. Fantastyczne obrazy i muzyka wywołują u widza niezwykłe wrażenia, uczucia i marzenia.

             Spektakle z piaskowej animacji rozwijają nie tylko kreatywne myślenie i artystyczną wyobraźnię, ale też koncentrację. Opowieść o Małym Księciu pozwoliła również uczniom na przypomnienie i utrwalenie sobie treści oraz przesłania niniejszej lektury.

          • Rozgrywki w mini siatkówkę dziewcząt

          • W dniu 18.05. 2022r. w Żorach, odbył się półfinał wojewódzki w mini siatkówce dziewcząt. W rozgrywkach wzięły udział 4 drużyny. Nasza reprezentacja zajęła 4 miejsce. Gratulujemy naszym uczennicom tak wielkiego sukcesu.

            A oto skład zwycięskiej drużyny:

            1. Sirak Liwia – kl. 7b
            2. Granatowska Martyna – kl. 7a
            3. Pępek Karolina – kl. 7c
            4. Janiszewska Emilia – kl. 7c
            5. Distel Kamila – kl. 7c
            6. Gryga Maja – kl. 6a
            7. Kudyk Nel – kl. 6a
            8. Małysz Dorota – kl. 7a
            9. Danel Aleksandra – kl. 7a
            10. Jordanek Martyna – kl. 6a
        • Egzaminocka polonistyczna w SP5
          • Egzaminocka polonistyczna w SP5

          •             Uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczynią oraz panią Małgosią Brosz postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym.

                        W piątkowy wieczór zaopatrzeni w śpiwory, podusie, przytulanki, ale i notesy pojawiliśmy się w sali 16, aby wziąć udział w Drugiej Ogólnopolskiej Egzaminocce i powtórzyć materiał przed egzaminem z polskiego. Było ciężko, ponieważ powtórki trwały od godz. 17.00 do 23.00. Czasami robiliśmy przerwy na rozprostowanie kości, po czym wracaliśmy do słuchania i notowania. O godzinie 23.00 zjedliśmy pyszną pizzę i …. obejrzeliśmy dla odprężenia prawie wszystkie części „Shreka”. Zdążyliśmy również przy okazji złożyć życzenia urodzinowe jednemu z kolegów. Teraz został nam już tylko relaks i regeneracja przed wtorkiem.

        • Lekcja w kinie
          • Lekcja w kinie

          • 6 maja uczniowie klas czwartych udali się do Multikina, by wziąć udział w lekcji filmowej przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Podczas spotkania poznali różnice między ekranizacją a adaptacją oraz dowiedzieli się, które z ulubionych filmów są adaptacjami książek. Odkryli, że można zekranizowac sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry. Zobaczyli, jak wygląda praca nad adaptacją lektur szkolnych, w tym – przygotowanie scenopisu. Posłuchali także cennych refleksji na temat różnic w odbiorze książek i filmów oraz korzyści wynikających z samodzielnego czytania. Po lekcji nadszedł czas na relaks, czyli seans filmowy. Na ekranie pojawił się wyjątkowy koń i jego opiekunki, czyli bohaterowie filmu „Wicher. Ostatni rozdział”. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, poczuciu obowiązku, ale i pokorze oraz wrażliwości. Na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów.

            M. Brosz, K. Walasik

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie