• Dziewczynka z zapałkami
     • Dziewczynka z zapałkami

     • 31 stycznia 2023 roku odbyło się spotkanie integracyjne dzieci z klasy 1a wraz z ich rodzicami. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu na podstawie baśni H.Ch. Andersena pt. ”Dziewczynka z zapałkami”.

      2 lutego uczniowie z klasy 1a wystąpili z tym samym przedstawieniem przez społecznością klas młodszych z naszej szkoły 😊

    • Projektowo na Niemieckim
     • Projektowo na Niemieckim

     • Jeśli chcesz nabyć umiejętności praktyczne zmotywuj się do działania.

      Zajęcia nieformalne na których rezygnujemy z nauki frontalnej dają uczniom naturalną przestrzeń do „przeżywania” i przyswajania wiedzy. Projekt to klucz do aktywnej, pasjonującej pracy z językiem obcym.

      Finał I półrocza klas 7 i 8 wypełnił Dzień Niemiecki i projekt edukacyjny „Zabawy językowe i scenki kreatywne z uwzględnieniem nauczania wielobodźcowego”. Pomysły, różnorodność metod, ciekawość i chęć do pracy przyniosły uczniom korzyści poznawcze
      i umożliwiły praktyczną naukę języka niemieckiego.

      Uczniowie świętowali Dzień Niemiecki „Co wiesz o krajach niemieckojęzycznych ?”.Poznali elementy historii, kultury i geografii Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Oglądali widokówki i prospekty. Na zajęciach wykorzystano materiały medialne – krajoznawczy quiz
      i film o Niemczech z ciekawostkami kulinarnymi.

      Projekt edukacyjny „ Zabawy językowe i scenki kreatywne” obejmowały 3 tematy: gry językowe i kalambury, świąteczny opis Mikołaja oraz tradycje świąteczne w krajach niemieckojęzycznych oraz wizyta gości- poczęstunek.

      Zaangażowanie uczniów w naukę w formie projektowej umożliwiło im szybsze

      i ciekawsze zdobywanie wiedzy, rozwinęło samodzielność i umiejętność organizacji pracy

      i dało nowe wartościowe doświadczenia.

      Ewa Dobija

      01.02.2023

    • Zakręceni na niebiesko
     • Zakręceni na niebiesko

     • W nowym roku ruszyliśmy z kolejnym zadaniem w projekcie Zakręceni na niebiesko. Uczniowie klasy 3a wraz z pomocą p.Magdy i p. Agaty zrealizowali zadanie Przejdź się w moich butach- udział z zadaniu pomógł poznać uczniom trudności związane z funkcjonowaniem osób z autyzmem w świecie pełnym bodźców. Uczniowie wykonywali zadania z dużym utrudnieniem: w narciarskich rękawiczkach przewlekali sznurek przez małe oczka, zapisywali treść podyktowanego zadania z matematyki w dużym hałasie, podczas trwania lekcji W-f, dodatkowo poznali słuchawki wygłuszające, które w znaczy sposób wzmacniały komfort przebywania w hałasie. Uczniowie uświadomili sobie,jak trudno jest osobom z autyzmem odnaleźć się w naszym głównym, szybkim świecie pełnym bodźców.

    • ZAPISY DO SZKOŁY 2023/2024
     • ZAPISY DO SZKOŁY 2023/2024

     • DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5

      im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach ul. Klasztorna 21

      informuje, że od 02 stycznia 2023 roku rozpoczynają się zapisy dzieci z rocznika 2016 do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024. Zapisy dotyczą dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły i  trwają do 23 stycznia 2023r. Zapisu dziecka do szkoły dokonują rodzice w sekretariacie szkoły w godzinach od 8.00 – 16.00.

      INFORMACJĘ O AKTUALNYCH REJONACH SZKÓŁ MOŻNA UZYSKAĆ  NA STRONIE 

      https://sp5czechowice-dziedzice.edupage.org/a/rekrutacja

      Do zapisu należy wypełnić odpowiednie dokumenty, które można pobrać ze strony www. szkoły lub w sekretariacie szkoły.

      Wszelkie informacje uzyskać można pod numerem telefonu:

      +48 695 079 921

      32 2153427

      Rekrutacja na wolne miejsca dla dzieci spoza obwodu od 1 lutego do 28 lutego 2023.

    • Jedyna taka noc
     • Jedyna taka noc

     •  

      Dnia 22.12.22 cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu.Tym jakże przyjemnym wydarzeniem rozpoczęliśmy uroczyste świętowanie. Składaniem życzeń, przypomnieniem zwyczajów Bożonarodzeniowych, recytacją wierszy i wspólnym kolędowaniem, staraliśmy się podtrzymać naszą polską tradycję. Spotkanie przygotowała kl. 8b pod opieką pań: Renaty Czarnieckiej i Katarzyny Pódy oraz Pani Barbary Świerkot, która pomogła w przygotowaniu wspólnego śpiewu kolęd. Nasza szkoła rozbrzmiewała śpiewem i tańcem przygotowanym przez dziewczynki z kl. 4 i 5 pod kierownictwem p. Iwony Sojki. Również klasy młodsze miały swój udział w szkolnym kolędowaniu. Pod opieką swoich wychowawców przygotowały i pięknie zaśpiewały dwie kolędy „Wigilia” i „Bosy pastuszek”. Odświętne stroje naszych uczniów dodatkowo podkreślały uroczysty nastrój. Apel zakończyły życzenia p.Dyrektor Iwony Stańczyk, skierowane do uczniów, nauczycieli i  pracowników naszej szkoły.

      Zapraszamy do śledzenia naszych zmagań na Fb  i w galerii zdjeć.

      Z życzeniem Szczęśliwego Nowego Roku

      opiekunowie wraz z kl. 8b

    • Projekt "Zakręceni na niebiesko".
     • Projekt "Zakręceni na niebiesko".

     • Świąteczne życzenia to już nasze trzecie zadanie związane z projektem Zakręceni na niebiesko. Tym razem klasa 3b wraz z panią Jolą i panią Agatą podjęli się stworzenia życzeń świątecznych na bazie obrazków graficznych. Uczniowie stworzyli podwójną wersję życzeń, która docelowo została stworzona dla osób z autyzmem.

    • WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU POZNAJ POLSKĘ!
     • WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU POZNAJ POLSKĘ!

     •  

                     W dniach 6-8.12.2022 r. uczniowie klas VII-VIII, którzy wygrali quiz z wiedzy o Warszawie, mieli możliwość poznania naszej stolicy. W naszym bogatym programie zwiedzania znalazły się obiekty: Zamek Królewski, Cmentarz Powązkowski, starówka, trakt królewski, pałac w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe. Dodatkowymi atrakcjami były: przejazd najnowszym odcinkiem linii metra pod Stadion Narodowy oraz udział w jarmarku świątecznym. Młodzież wróciła z wyjazdu pełna pozytywnych wrażeń oraz doświadczeń.

      Wyjazd ten, przygotowany w ramach działalności Szkolnego Klubu Turystycznego, w 80% został sfinansowany z rządowego projektu Poznaj Polskę oraz w 20% z wpłat rodziców uczniów

    • ANDRZEJKI W KLASIE 3A I 3B
     • ANDRZEJKI W KLASIE 3A I 3B

     • 30 listopada 2022 odbył się bal andrzejkowy, w którym uczestniczyły klasy 3a i 3b. Dzieci przy pomocy starszych koleżanek zapoznały się z genezą zwyczajów andrzejkowych oraz z różnorodnymi wróżbami. Dzieci w formie zabawy wróżyły sobie przyszłość. Posiłkiem były słodycze oraz pizza. W ulubionej takt muzyki uczniowie tańczyli różne układy.

    • „ŚNIADANIE DAJE MOC” - II ODSŁONA
     • „ŚNIADANIE DAJE MOC” - II ODSŁONA

     • W dniu 29 listopada 2022 odbyła się II odsłona szkolnej akcji  „Śniadanie daje moc”. Akcja objęła wszystkich uczniów z naszej szkoły, którzy po raz kolejny mogli usłyszeć o wartości posiłku, jakim jest pierwsze śniadanie. Zostali poczęstowani pyszną owsianką, wzbogaconą o kakao, bakalie, owoce, serek waniliowy. Do akcji włączyła się Rada Rodziców, sponsorując produkty do sporządzenia owsianki i szkolny wolontariat, który zakupił pojemniki na owsiankę.

    • Wycieczka klasy 3a i 3b
     • Wycieczka klasy 3a i 3b

     • W dnia 6 grudnia 2022 klasy 3a i 3b pojechały na wycieczkę. Najpierw w Krakowie Nowej Hucie podczas spektaklu „Kraina śniegu” spotkały się z Mikołajem. Następnie przejechaliśmy autokarem do Wieliczki, gdzie dzieci korzystały z atrakcji w parku rozrywki. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w fabryce bombek, gdzie dzieci poznały się z technologia produkcji bombek świątecznych. W trakcie warsztatów plastycznych każde dziecko własnoręcznie ozdobiło swoją bobbkę, która będzie pamiątką z pobytu w tej Fabryce. Dzieci miały również możliwość zakupu ozdób świątecznych w przyfabrycznym sklepie.

    • Projekt "Zakręceni na niebiesko"
     • Projekt "Zakręceni na niebiesko"

     • W ramach projektu Zakręceni na niebiesko uczniowi klas 4a,4b, 5a,5b,6a,7a,7b wraz z panem Jarosławem z plastyki stworzyli piktogramy, które opisywały emocje, oraz sposoby korzystania ze stołówki szkolnej i WC   Piktogramy pełnią ważna funkcję w komunikacji, zwłaszcza u osób z autyzmem.

    • SZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI „KSIĄŻKI PIĘKNE JAK KWIATY, DOJRZAŁE JAK OWOCE I TE, KTÓRE WZRUSZAJĄ…”
     • SZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI „KSIĄŻKI PIĘKNE JAK KWIATY, DOJRZAŁE JAK OWOCE I TE, KTÓRE WZRUSZAJĄ…”

     •  

      18 listopada 2022 roku, po raz szesnasty, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski  „Książki piękne jak kwiaty, dojrzałe jak owoce i te, które wzruszają…”.

      W konkursie zaprezentowali się laureaci konkursów klasowych : Aniela Białka 1a, Nina Droździk1a, Aleksander Grądzki 1a, Nina Włoszek 1b, Emilia Wróbel 1b, Kornelia Ruśnica 2a, Emilia Michalczyk 2a, Iga Faltus 2a.

      Poziom prezentacji był bardzo wyrównany. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy i wyróżnieni –  nagrody książkowe.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Nina Włoszek 1b

      II miejsce: Nina Droździk 1a

      III miejsce: Kornelia Ruśnica 2a

                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                            ORGANIZATORZY:

                                                                                                                                          AGNIESZKA PALARZ

                                                                                                   IZABELA WOJTASIK

                                                                                                   ALICJA PROŃCZUK

       

    • MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI  „KSIĄŻKI PIĘKNE JAK KWIATY, DOJRZAŁE JAK OWOCE I TE, KTÓRE WZRUSZAJĄ…”
     • MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI „KSIĄŻKI PIĘKNE JAK KWIATY, DOJRZAŁE JAK OWOCE I TE, KTÓRE WZRUSZAJĄ…”

     • MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI

       

      „KSIĄŻKI PIĘKNE JAK KWIATY, DOJRZAŁE JAK OWOCE I TE, KTÓRE WZRUSZAJĄ…”

       

      24 listopada 2022r.

       

      Już po raz szesnasty zaprosiliśmy uczniów  klas 1-3 z miasta i gminy Czechowice-Dziedzice do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.

      Uczniowie reprezentowali szkoły z Czechowic – Dziedzic, Zabrzega, Bronowa oraz Ligoty.  Jury oceniało fragment prozy był bardzo wyrównany. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

      Wyniki dziecięcej. Poziom prezentacji konkursu:

      I miejsce:

      - Barbara Banach – ZS nr 2 w Czechowicach - Dziedzicach (przygotowała do konkursu p. Aneta Górska - Janusz)

      II miejsce:

      - Martyna Gacek – SP w Bronowie (przygotowała do konkursu p. Anna Borówka)

      III miejsce:

      - Maciej Falewski SP nr 3 w Czechowicach – Dziedzicach (przygotowała do konkursu p. Agnieszka Krawczyk)

      Wyróżnienie:

      Julia Moglia – SP nr 2 w Czechowicach – Dziedzicach (przygotowała do konkursu p. Beata Sztorc)

      Kaja Revutska – SP nr 2 w Ligocie (przygotowała do konkursu p. Anna Borówka)

      Mikołaj Krupka – Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach – Dziedzicach (przygotowała do konkursu p. Iwona Żmuda)

                                                                                                                                                                        

       

                                                                                                                                                                              ORGANIZATORZY:

                                                                                                                                          AGNIESZKA PALARZ

                                                                                                   IZABELA WOJTASIK

                                                                                                   ALICJA PROŃCZUK

       

    • Anioł Życzliwości 2022
     • Anioł Życzliwości 2022

     •  

      1a Nina Droździk

      1b Kamila Sikora

      2a Antonina Klekot

      3a Amelia Adamczyk

      3b Weronika Jędrusik

      4a Miłosz Hulbój

      4b Jakub Mieszczak

      5a Amelia Gryczka

      5b Szymon Marek

      6a Michał Guzdek

      6b Milena Wiercigroch

      7a Emilia Gazda

      7b Piotr Furczyk

      8a Dominik Dybowski

      8b Jakub Marek

      8c Martyna Fuchs

      8d Krzysztof Powcioł

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy nie zmieniajcie się bądźcie nadal życzliwi  :)

       

    • Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2022
     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień 2022

     •  

      Historia Dnia Życzliwości

      Dzień Życzliwości został ustanowiony w 1973 roku jako World Hello Day. W tym właśnie roku, miał miejsce konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. Wojna ta, stała się impulsem dla powołania święta przez dwóch młodych Amerykanów braci Briana
      i Michaela McCormacków. W zamyśle, dzień ten ma uzmysławiać i przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa w budowaniu pokoju i  owocnych relacji międzyludzkich.

      Pomysł dwójki braci fenomenalnie się przyjął i aktualnie Dzień Życzliwości jest obchodzony w 180 miejscach na Ziemi.

      Polska przyłączyła się do obchodów w 2006 roku, a zapoczątkowało go miasto Wrocław.

      Jest to święto bardzo otwarte i „dla każdego”, bo żeby wziąć w nim udział wystarczy zrobić coś miłego dla osób ze swojego otoczenia.

      Zawsze warto być życzliwym, bowiem proste gesty, zwykłe miłe słowa mogą odmienić czyjś dzień.

       Dzień Życzliwości może być okazją do zażegnania czyjegoś konfliktu warto też podkreślić, że powiedzenie „przepraszam” nie jest oznaką słabości wręcz przeciwnie – znakiem siły i pewności siebie.

      A  dziękuję, przepraszam, proszę to słowa, które mogą otworzyć furtkę do wielu serc.

      A tak świętowaliśmy World Hello Day w naszej szkole :

      - ubieraliśmy się na żółto, gdyż to kolor tego dnia

      - wysyłaliśmy „Życzliwą pocztę” bo czujemy sympatię dla wielu osób

      - wybieraliśmy „Anioła Życzliwości” z poszczególnych klas

      - urządziliśmy kiermasz żółtych galaretek, z których dochód został przeznaczony na pomoc hospicjum dziecięcemu „Świetlikowo” w Tychach

      - zabieraliśmy ze sobą „Życzliwe słowa” przygotowane przez naszych nauczycieli

      - ponadto wielu z nas obejrzało film „Dobro powraca niespodziewanie”

      -tego dnia okazaliśmy sobie wiele miłych i życzliwych gestów.

      Dziękujemy wszystkim klasom, a także rodzicom, którzy pomogli nam w organizacji tego dnia. Dziękujemy zwłaszcza klasom trzecim,  które z wielkim zaangażowaniem przygotowały i sprzedawały galaretki oraz babeczki.  Dochód ze sprzedaży wyniósł 800 zł , 600 zł przekazujemy na pomoc dla „Świetlikowa”, reszta zostanie przeznaczona na dalszą działalność SKW. 

       

      Z życzliwym pozdrowieniem opiekunowie wolontariatu

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
   • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
   • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
   • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
   • login SP5MKCzechowice
  • Logowanie