Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Drodzy Uczniowie...
Życzymy Wam dalszych sukcesów i oczywiście niezapomnianych wakacji. Pamiętajcie, że każdy z Was jest niepowtarzalnym, wyjątkowym i wartościowym młodym człowiekiem o nieograniczonych możliwościach. Niech to przesłanie towarzyszy Wam każdego dnia, daje siłę i pozwala uwierzyć w siebie.
14
Imponująca Węgierska Górka
Wielu uczestników wycieczki do Węgierskiej Górki było zdumionych atrakcjami, które oferuje ta urocza miejscowość. Wielkim plusem jest łatwość dotarcia do niej pociągiem, a potem – co krok – jakieś przyjemności lub ciekawostki 😊 Wszystkie one cieszyły uczniów klasy 6b oraz kilkoro kolegów i koleżanek z innych klas, którzy zdecydowali się spędzić ostatni wtorek kończącego się roku szkolnego właśnie tam. Odpoczęliśmy na bulwarach nad Sołą (gdzie o edukacyjnym charakterze wycieczki przypomniała budka z książkami dostępnymi w ramach bookcrossingu), próbowaliśmy zmienić bieg rzeki, budując tamę z kamieni, a potem pokonaliśmy wiszącą nad nią kładkę. Tą drogą dotarliśmy do ścieżki edukacyjnej prowadzącej w las, w którym odnaleźliśmy tajemniczy schron bojowy Waligóra. Powiało też nowoczesnością, gdyż zobaczyliśmy postępy w budowie drogi S1, a konkretnie tunelu pod górą, na którą się wspięliśmy. Skorzystaliśmy również z tego, co zaoferowała nam natura i poczęstowaliśmy się borówkami leśnymi. A potem kolejne przyjemności – poczęstunek oraz warsztaty w Manufakturze Beskid Chocolate. Do pełni szczęścia niektórzy dołożyli jeszcze porcję lodów, bo ulegli pokusie Słodkiego Przystanku.Czegóż więcej potrzeba, by na wspomnienie tego dnia każdy z nas błogo się uśmiechał?Małgorzata Brosz i Marlena Szeląg
28
Dzień Wolnych Książek
Prezentacja projektów literackich i językowych przygotowanych w tym roku przez uczniów klas siódmych i ósmych miała miejsce w przeddzień Dnia Wolnych Książek obchodzonego 15 czerwca. Jest to inicjatywa ciesząca się coraz większą popularnością i coraz bardziej widoczna. Oprócz promowania wymiany książek (bookcrossingu) – można zobaczyć coraz więcej ciekawych pomysłów zachęcających do czytania. My – w Święto Wolnych Książek – uwolniliśmy bohaterów, czyli wypuściliśmy ich z lektur do prawdziwego świata - naszego świata. W kilkoro z nich wcielili się najlepsi znawcy książkowych postaci, czyli ósmoklasiści. Przygotowali odpowiednie stroje, rekwizyty, dialogi i muzykę i tym wszystkim uraczyli widownię składającą się z młodszych kolegów, czyli siódmoklasistów oraz ich opiekunów.W zamian mogli usłyszeć i zobaczyć różne ciekawostki o językach, którymi posługują się ludzie na całym świecie. Uczniowie klas siódmych przygotowali na ten temat prezentacje i plakaty, a także próbowali uczyć oglądających kilku zwrotów, np. w języku wilamowskim, japońskim, chińskim czy arabskim. Największe zdumienie wywołał język silbo, którym posługują się mieszkańcy Gomery, a polegający na … gwizdaniu. Językowa podróż po naszej planecie uzmysłowiła bogactwo i wartość różnorodności. Małgorzata Brosz i Ewelina Fichera
6
Noc Filmów i Zagadek
Uczniowie klas 5a i 6b przekonali się, że nocą szkolna przestrzeń całkowicie zmienia swój charakter, a znajome korytarze stają się mrocznymi czeluściami zdającymi się nie mieć końca... Sporej dawki emocji dostarczyły więc PODCHODY, które klasy przygotowały dla siebie nawzajem.By odnaleźć skarby, trzeba było nie tylko szukać śladów i wskazówek, rozwiązywać zagadki i skomplikowane zadania, ale i pokonać strach przed wejściem do ciemnych pomieszczeń. Uwierzcie, że szkielety i modele anatomiczne wyglądają w świetle latarek zupełnie inaczej niż podczas lekcji biologii.Dlatego najprzyjemniej i najmilej było wszystkim w małej sali gimnastycznej, gdzie otuleni kołderkami i poduszkami, oglądali filmy, zajadając się pizzą .Niektórzy nie zmrużyli oka do rana, bo tyle tematów było do obgadania lub tyle żelków do zjedzenia, ale niektórzy udowodnili, że szkoła to drugi dom, bo spokojnie - niczym we własnym łóżku - przespali całą noc.Wszyscy zgodnie ocenili, że taka szkoła bardzo im się podoba!Małgorzata Brosz i Marlena Szelag
24
Zbiórka elektrośmieci
5 czerwca 2024r. w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych w ramach udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, rodzinom i przyjaciołom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w akcję tego dnia przynosząc lub przywożąc sprzęt do szkoły oraz reklamując zbiórkę wśród społeczności lokalnej.
W sumie zebraliśmy 420 kg wielorakich śmieci elektrycznych i elektronicznych.
Dzięki Państwa zaangażowaniu, już niedługo szkoła otrzyma kolejne cenne pomoce szkolne.
Pięknie spędzony górski dzień klasy 6a.
Kiedy do końca roku szkolnego został tydzień, a w powietrzu czuć już wakacje, to najlepszym pomysłem na spędzenie tych ostatnich szkolnych dni jest WYCIECZKA, GÓRSKA WYCIECZKA!Do Węgierskiej Górki, gdzie czekał na nas pan przewodnik, dotarliśmy pociągiem. W drodze do Żabnicy zatrzymaliśmy się przy forcie Wędrowiec i skorzystaliśmy z możliwości zwiedzenia go w środku i na zewnątrz. Dzięki krótkiej lekcji historii będziemy już na zawsze pamiętać, że tzw. Westerplatte Południa znajduje się właśnie tutaj.Po dojeździe do Żabnicy ruszyliśmy w kierunku schroniska na Hali Boraczej, które zdobyliśmy po około godzinie spokojnego marszu. Warto dodać, że pogoda była idealna do uprawiania turystyki górskiej. I jak tu nie wspomnieć słynnego powiedzenia ,,każdemu według zasług”? ;)Na Boraczej spędziliśmy ponad dwie godziny racząc się legendarnymi jagodziankami, biwakując oraz integrując się na sportowo.Ostatnim etapem wycieczki było zejście zielonym szlakiem do Milówki, skąd wróciliśmy pociągiem do Czechowic. Dziękujemy Pani Agnieszce Czyż za opiekę!
16
Spotkanie bibliotekarzy
28 maja w naszej szkolnej bibliotece spotkali się bibliotekarze z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. Rozmawialiśmy o sposobach na promocję czytelnictwa wśród młodzieży, udziale w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, a także organizacji spotkań autorskich w nowym roku szkolnym.To już drugie takie spotkanie w tym roku. Mamy nadzieję, że spotkanie stanie się wydarzeniem cyklicznym:)
Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem
4 czerwca uczniowie klasy 4a wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Marcinem Koziołem w ramach współpracy biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.Autor książki "Docent Pięć Procent... i szalona historia komputerów" zaprosił uczniów do sentymentalnej podróży w czasie. Uczestnicy spotkania poznali "przodków" dzisiejszych smartfonów i tabletów.Dowiedzieli się, że pierwszym programistą na świecie była... kobieta: Ada Lovelace i żyła w XIX wieku:)Pan Marcin Kozioł zachęcał również młodzież do przeczytania swojej serii książek detektywistycznych.Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za możliwość wzięcia udziału w ciekawym spotkaniu!
Co nam w duszy gra?
Uwertura ze Snu nocy letniej F. Mendelssohna - Bartholdyego, scherzo z Ucznia czarnoksiężnika P. Ducasa oraz I suita Peer Gynt E. Griega w pełni pokazały swe piękno podczas mistrzowskiego wykonania ich przez muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wziąć udział w tym popisowym koncercie symfonicznym. Oprócz przeżyć związanych z odbiorem muzyki mogli też nacieszyć się przebywaniem w nowoczesnym budynku NOSPR, który posiada jedną z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Europie. Wspaniale, że NOSPR jest instytucją kultury dbającą nie tylko o artystów i melomanów, ale także o młodych ludzi dopiero poznających tę dziedzinę sztuki.
4
Archiwum Aktualności