GIEŁDA FILUMENISTYCZNA
Flying Thing from space’, czyli jak język angielski może pobudzać wyobraźnię.
Tekst angielskiej piosenki, ciekawa melodia, rysunek pobudzający wyobraźnię, odrobina chęci, kartka papieru i przybory plastyczne. Tyle trzeba było, aby wziąć udział w konkursie plastycznym inspirowanym anglojęzyczną piosenką z podręcznika do klasy czwartej. Dziewięcioro uczniów z klasy 4b i 4d podjęło się wyzwania i przygotowało bardzo ciekawe rysunki.
Spośród nich, wszyscy uczniowie wspomnianych klas, wyłonili I,II oraz III miejsce.
Laureatami zostali:
Milena Huhulik – I miejsce
Jakub Bryja - II miejsce
Anna Pagórska – III miejsce
Otrzymali Oni także dyplomy oraz nagrody a wszyscy pozostali uczestnicy artykuły papiernicze.
Gratulujemy wszystkim!!!
Iwona Sojka
Relacja z konkursu Kangur
W dniu 21 marca br. uczniowie naszej szkoły dzielnie walczyli, rozwiązując zadania matematyczne w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny".
Kangur ma swoje korzenie w Australii, gdzie został zorganizowany w latach osiemdziesiątych XX wieku. Na terenie Europy pojawił się we Francji w 1990 roku
i z inicjatywy matematyków francuskich ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich. W chwili obecnej jest najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Polska przystąpiła do konkursu w 1992 roku i od samego początku zajmuje drugie miejsce po Francji pod względem liczby uczestników.
W naszej szkole w konkursie brało udział 47 uczniów klas 2-6.Czekamy na wyniki konkursu!
Koordynator szkolny: Agata Drewniak
IX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny PRZYRODA W KOLORACH 2019
„Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”...
„Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”- przerwa międzylekcyjna może bawić, uczyć i wychowywać.
Projekt innowacyjny, edukacyjno-wychowawczy.
Od kwietnia realizujemy w naszej szkole projekt, którego głównym celem jest „uwolnienie” przerwy międzylekcyjnej od nudy, biegania, hałasu i chaosu, a zastąpienie tego chwilą odpoczynku, spokoju, kreatywnego spędzania wolnego czasu, wzajemnego poznawania siebie, logicznego myślenia przy wykorzystaniu różnorakich gier podwórkowych.
W związku z realizacją tego projektu na korytarzach naszej szkoły pojawiły się zaprojektowane w nowoczesny sposób gry i zabawy podwórkowe, w które nasi uczniowie mogą się bawić i grać podczas przerw międzylekcyjnych.
Projekt zakłada przełożenie dawnych gier i zabaw podwórkowych na aktywność dzieci w trakcie przerw międzylekcyjnych. Celem tego projektu jest również zachowanie “przy życiu” i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną część dziedzictwa. Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić uczniów do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej.
Dawniej dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu organizując sobie różne zabawy z rówieśnikami. Miały więcej ruchu niż teraz. Lepiło się bałwany na podwórkach lub rzucało śnieżkami. Jeśli pogoda nie sprzyjała, dzieci bawiły się w domu w różne zabawy i gry. Na pewno więcej grano w gry planszowe. Bawiono się w bierki lub pchełki, państwa – miasta, statki, kółko – krzyżyk, ciuciubabkę, głuchy telefon. Dziś te zabawy coraz częściej są wypychane przez środki masowego przekazu, a przede wszystkim przez techniki multimedialne. Chcemy pokazać dzieciom alternatywne formy spędzania wolnego czasu sprzyjające ich rozwojowi, rozwijające ich wyobraźnię , powodujące wielozmysłowe poznawanie świata.
Opracowała: Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska
Sukces naszych uczennic w powiatowym konkursie recytatorskim...
Uczennice z SP5 zwyciężczyniami powiatowego konkursu recytatorskiego
„Słońce, słońce i życie”
Dnia 12 marca 2019 roku w pałacu Czeczów w Kozach odbył się XXI powiatowy konkurs recytatorski „Słońce, słońce i życie”. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy uczniowie eliminacji szkolnych:
- kategoria klas I-III: Kornelia Janusz oraz Patryk Jesionek
- kategoria klas IV –VI: Julia Borko oraz Natalia Kanik
28 marca 2019 roku odbyło się podsumowanie wyników konkursu i okazało się, że Kornelia Janusz oraz Julia Borko otrzymały I miejsca w swoich kategoriach. W związku z tym będą reprezentowały powiat bielski w etapie rejonowym, który odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Recytatorkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ewelina Fichera, Izabela Wojtasik
Rekolekcje Wielkopostne
Klasy 1-3
godz.: 9:30-10:30
Klasy 4-6
godz.:11:00-12:00
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
Żywa lekcja przyrody
15.03 w naszej szkole odbyła się ,,żywa lekcja przyrody". Mogliśmy zobaczyć 18 okazów żywych owadów, płazów, gadów i pajęczaków.Duże wrażenie wywarł na nas pokaz drugiego co do wielkości pająka- ptasznika olbrzymiego, który osiąga wielkość do 28 cm. Zjada on owady i małe gryzonie pomagając sobie nogogłaszczkami. Ciekawym okazem był również, zamieszkujący Amerykę Pn. i Florydę, ptasznik złoty wyróżniający się okazałymi szczękoczułkami oraz niewielki skorpion leśny.
Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy o jaszczurkach. Mają one doskonały słuch oraz język- narząd dotyku. Gekon tygrysi, zamieszkujący Azję, prowadzi nocny tryb życia, poluje na owady. Ma koralikowate łuski i masywny ogon, w którym ma zapasy tłuszczu. Ma ruchome powieki, więc może spać z zamkniętymi oczami. Natomiast gekon złocisty potrafi zmieniać kolory w zależności od otoczenia i własnego nastroju. Nie ma ruchomych powiek, czyści sobie oczy językiem. Traszki pirenejskie, zamieszkujące Hiszpanię, Portugalię, Maroko prowadzą wodno - lądowy tryb życia, mają na bokach ostre, pomarańczowe plamki, które w okresie zagrożenia, przebijają skórę i ranią przeciwnika.
Dużym przeżyciem była również możliwość dotknięcia węża dwuplamego.
Taka lekcja przyrody, bardzo się wszystkim podobała i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
21 marca 2019 roku odbył się gminny etap powiatowego konkursu "Lepiej zapobiegać niż leczyć". Wśród uczestników zmagających się z pytaniami dotyczącymi zdrowego trybu życia i pierwszej pomocy byli nasi uczniowie. Drużyna w składzie: Macjej Knieżyk, Szymon Kot oraz Wojciech Chromik zdobyła zaszczytne trzecie miejsce!
Serdeczne gratulujemy sukcesu!!!
„Polska Niepodległa”
Konkurs plastyczny na plakat pt.:
„Polska Niepodległa”
W związku z obchodami 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach - Dziedzicach został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „Polska Niepodległa”. Prace konkursowe tworzone były przez uczniów klas 4 – 6 na lekcjach plastyki technikami rysunkowymi, malarskimi oraz wyklejankowymi. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało dyplomy oraz nagrody dla następujących uczniów:
I - miejsce Maria Wróbel
II - miejsce Anita Kopeć
II - miejsce Milena Kopeć
III - miejsce Weronika Pawińska
Wyróżnienia:
Nadia Bończak
Kacper Kukla
Kornelia Musioł
Plakaty wyeksponowano na uroczystym apelu z okazji 100- rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz na terenie całej szkoły.
„Jaki znak Twój – Orzeł Biały”
Sukces uczniów Szkoły Podstawowej nr 5
w Powiatowym Konkursie Plastycznym
„Jaki znak Twój – Orzeł Biały”
Z okazji obchodów 100- rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”. Organizatorem konkursu byli: Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art” oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej. Konkurencja okazała się bardzo duża. Uczniowie naszej szkoły: Szkoły Podstawowej nr5 im. Mikołaja Kopernika zdobyli wyróżnienia. Na uroczystej gali rozdano dyplomy i nagrody. Zaproszono do wspólnego zdjęcia.
Zwycięzcom gratulujemy.
Maria Wróbel – wyróżnienie
Filip Żurek - wyróżnienie
3
OLIMPUS 2019 – olimpiada z języka angielskiego
W wiosennej sesji olimpiady z języka angielskiego wzięło udział 38 uczniów z klas 4-6.
13 osób z klas czwartych, 17 z piątych oraz 8 szóstoklasistów.
Nasi śmiałkowie sprawdzili następujące umiejętności:
- czytanie ze zrozumieniem,
- komunikacja,
- słownictwo,
- gramatyka.
Należy podkreślić, iż sesja wiosenna (podobnie jak jesienna) jest trudniejsza, gdyż spośród 4 podanych odpowiedzi jedna, dwie, trzy a nawet cztery propozycje mogą być poprawne.
Pozostaje tylko czekać na wyniki naszych uczniów.
Trzymamy kciuki i dziękujemy za udział!
Anglistki SP5
Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy".
15 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy". Wzięli w nim udział również uczniowie z naszej szkoły. "Piątkę" reprezentowali: David Wodniak z klasy 1b, Michał Guzdek z 2a oraz Jacek Więzik z 3a. Chłopcy musieli wykazać się szeroką wiedzą w zakresie bezpieczeństwa. Największy sukces spośród naszych uczniów odniósł Jacek, który zajął III miejsce w kategorii klas trzecich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Szymon Kot finalistą wojewódzkiego konkursu z historii.
Każdego roku Kuratorium Oświaty organizuje konkursy przedmiotowe dla uczniów z przedmiotów: matematyka, język polski, język angielski, historia, itd. W tym roku szkolnym, startowało kilku uczniów z naszej szkoły, biorąc udział w różnych konkursach. Na uwagę zasługuje szczególnie jeden z nich- konkurs kuratoryjny z historii. Pierwszy etap szkolny odbył się 8 listopada. Poziom konkursu i zakres wiedzy, którymi musieli wykazać się uczestnicy były ogromne. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tylko jeden uczeń z całego miasta przeszedł do etapu rejonowego. Szymon jest uczniem klasy 6 b i swoje sukcesy w tym konkursie odnosił już w roku ubiegłym. Do konkursu przygotowywał się pod okiem p. Magdaleny Kubik – nauczycielki historii. Szymon bardzo się starał, uczył i przygotowywał, czego efektem było zaliczenie etapu rejonowego ze świetnym wynikiem punktowym i przejście do ostatniego etapu wojewódzkiego. Wszystkie etapy konkursu miały bardzo wysoki poziom i były trudne. Uczeń musiał wykazać się naprawdę dużą wiedzą historyczną. Szymon podołał temu zadaniu i został finalistą etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy wiedzy i sukcesu!
ZAPISY DO KLASY 1 NA 2019 ROK
Miłość niejedno ma imię
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego, nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.Paweł z Tarsu
Szkolny Konkurs Recytatorski
11 marca 2019 r. odbył się w SP5 Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Miłość niejedno ma imię”. Był on dedykowany dla uczniów klas IV-VI. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór poetycki, którego tematem przewodnim była miłość – silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich. Pojawiły się takie wiersze jak: „Zakochana żaba”, „Samotność”, „Koniec”, „Hymn
o miłości”, „Już kocham cię tyle lat”, „Zakochani”. Występujący byli oceniani
wg następujących kryteriów: odpowiedni dobór repertuaru, znajomość tekstu, tempo mówienia
i właściwa modulacja głosu, właściwa interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczniowie cudownie zaprezentowali swoje teksty, a komisja konkursowa wyłoniła laureatów:I miejsce – Antonina Janusz (klasa 5b)
II miejsce – Marta Mglej (klasa 6b)
III miejsce – Milena Huhulik (klasa 4d)
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie
i zaangażowanie. Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną wręczone na najbliższym apelu.Organizatorzy:
Marlena Szeląg oraz Ewelina Fichera
Awans chłopców na Finał Powiatowy w mini piłce siatkowej!
W dniu 12.03.2019r. na hali sportowej w Kaniowie odbył się półfinał powiatowy w mini piłce siatkowej. W rozgrywkach tych brały udział uczennice naszej szkoły, gdzie przyszło im rywalizować z gospodyniami turnieju z Kaniowa, jak również z rówieśniczkami z Pisarzowic. W obu meczach nasze dziewczęta doznały porażki. Pierwszy mecz przegrały po tie break – u 2:1 ze Szkołą Podstawową z Pisarzowic, a drugi 2:0 z gospodyniami turnieju z Kaniowa. W ostatecznym rozrachunku zawody wygrała Szkoła z Kaniowa pokonując SP Pisarzowice 2:0, drugie miejsce zajęła SP z Pisarzowic i trzecie SP nr 5 z Cz-Dz. Nasze dziewczęta grały w składzie: Julia Gajda, Patrycja Hołdys, Nicola Hejlman, Weronika Pawińska, Milena Maciejczyk, Justyna Adamaszek, Martyna Cichy, Liwia Sirak, Wiktoria Staniek.
W tym samym dniu do rywalizacji, na tym samym poziomie rozgrywek przystąpili również chłopcy z naszej szkoły. Nasi panowie udali się jednak na halę Szkoły Podstawowej w Jasienicy. Ich rywalami byli uczniowie Szkoły Podstawowej z Buczkowic i Szkoły podstawowej z Międzyrzecza. W pierwszym meczu turnieju zmierzyły się, szkoła z Buczkowic i szkoła z Międzyrzecza. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla SP z Międzyrzecza. W drugim meczu nasi zawodnicy nie mieli problemów z pokonaniem rówieśników z Buczkowic 2:0. O zajęciu pierwszego miejsca w turnieju, dającego awans do Finału Powiatowego decydował ostatni mecz w grupie pomiędzy naszymi zawodnikami i zawodnikami z Międzyrzecza. Spotkanie zaczęliśmy od porażki w pierwszym secie. W drugim to my nie daliśmy szans rywalowi i bez problemu pokonaliśmy przeciwników. Mecz rozstrzygnął się w tie breaku, w którym nasi zawodnicy wykazali się „chłodną” głową i wygrali na przewagi 18:16. Ostatecznie zajęliśmy pierwsze miejsce i 10 kwietnia zagramy w turnieju finałowym. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Międzyrzecza, a trzecie Szkoła Podstawowa z Buczkowic.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Bartek Gąsiorek, Mikołaj Małek, Dominik Kołoczek, Paweł Chrząszcz, Olaf Oleksa, Maksymilian Poloczek, Michał Pagieła, Antoni Kowalczyk, Jacek Więzik.
Dzień Kobiet 2019
Organizacja tegorocznego Dnia Kobiet przypadała klasie 5d, która wywiązała się z tego zadania na medal.
Ciężar przygotowań spoczął na męskiej części klasy (wspieranej przez żeńską). Chłopcy z pełnym zaangażowaniem podjęli się zadania. Podczas apelu klas 4-6 zaprezentowali scenkę pt. ,,Obrady z okazji Dnia Kobiet”. Zgromadzone na apelu Panie zostały obdarowane przepysznymi babeczkami, których autorkami były dziewczęta z klasy 5d. Chłopcy złożyli także życzenia wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole.
Na zakończenie spotkania, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, wręczył 3 koleżankom dyplomy oraz słodką niespodziankę za zdobycie certyfikatu „Ślicznotka Roku 2019”. Tytuł trafił do:
Kamilli Kwaśniak z klasy 4b, Zuzanny Gazdy z klasy 5d oraz Doroty Małysz z klasy 4a. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym koleżankom!
Po zakończonym apelu klasy powróciły do swoich sal, gdzie kontynuowano obchody tego święta z gronie klasowym.
Dzień ten minął wszystkim w bardzo miłej atmosferze!
Archiwum Aktualności