W grudniu klasa 6c wraz z wychowawcą Weroniką Kozioł wzięła udział w świątecznym, międzynarodowym projekcie eTwinning Christmas Carol Video Exchange. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenkę Snow is Falling w języku angielskim. Nagraniem podzielili się z rówieśnikami z Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Czech oraz Polski. Zapraszamy do posłuchania tego utworu na naszym szklonym Facebook’u. MERRY XMAS EVERYONEJJW grudniu klasa 6c wraz z wychowawcą Weroniką Kozioł wzięła udział w świątecznym, międzynarodowym projekcie eTwinning Christmas Carol Video Exchange. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenkę Snow is Falling w języku angielskim. Nagraniem podzielili się z rówieśnikami z Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Czech oraz Polski. Zapraszamy do posłuchania tego utworu na naszym szklonym Facebook’u. MERRY XMAS EVERYONE
Aktualności
eTwinning Christmas Carol Video Exchange
Konkurs plastyczny
Wiemy więcej!
W listopadzie, a dokładnie 20-go, klasy 6c oraz 6d wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez specjalistę ds. autyzmu pana Edwarda Bolaka, współpracującego z Fundacją Wspólnota Nadziei.
Za pomocą krótkich eksperymentów dowiedzieliśmy się jak odbierają otoczenie osoby z autyzmem i zespołem aspergera. Wiemy już jak trudno jest im funkcjonować w świecie, który nam wydaje się prosty i znajomy.
Natomiast 5 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Ośrodka Kultury w Brzeszczach na spektakl pt. ,,Powiedz mi bez słów…”. W zaprezentowanej etiudzie wzięły udział osoby w różnym wieku, a wśród nich także osoby niepełnosprawne. Za pomocą pantomimy, tańca oraz muzyki występujący pokazali nam przepiękną historię.
Zobaczyliśmy także wystawę fotograficzną uczestników całego projektu.
To nie był stracony czas. Teraz wiemy więcej!
Serdecznie dziękujemy pani pedagog Agnieszce Ziółkowskiej, bo to Ona nam wszystko zorganizowała.
Iwona Sojka
Zdjęcia oraz pozostałe informacje o projekcie pod linkiem:
https://ok.brzeszcze.pl/powiedz-mi-bez-slow-premiera-etiudy-i-wernisaz-wystawy-fotograficznej/
Szkolne Młodzieżowe Ośrodki Koszykarskie
Od września b.r. na terenie Czechowic-Dziedzic w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Szkole Podstawowej nr 5 ruszyła kolejna edycja Szkolnych Młodzieżowych Ośrodków Koszykarskich czyli tak zwanych SMOK-ów. Zajęcia mają zachęcić jak największą liczbę dzieci do uprawiania koszykówki oraz sprawić, żeby stała się ich pasją.
Celem programu, oprócz wzrostu popularności dyscypliny, jest również wzrost aktywność fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
Z edycji na edycję zainteresowanie SMOK-iem w Czechowicach-Dziedzicach rośnie, a efekty pracy trenerów z młodzieżą przekładają się na wyniki w rozgrywkach Śląskiego Związku Koszykówki. W sezonie 2018/2019 występowały dwie drużyny składające się z uczestniczek programu, które zdobyły w rozgrywkach złote i brązowe medale Mistrzostw Śląska.
W zajęciach dla dziewcząt, które odbywają się w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Szkole Podstawowej nr 5 mogą uczestniczyć także uczennice z różnych szkół z klas I – V według harmonogramu.
- Szkoła podstawowa nr 4 - wtorek 15.30 - 17.00 (klasy 4 i 5)
- Szkoła Podstawowa nr 5 – czwartek 15:30 – 17:00 (klasy 1-4)
- piątek 17.00 - 18.30 (klasy 1-3 oraz 5)
LISTA KANDYDATÓW NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE
Programujemy z misiem – obchody Święta Pluszowego Misia w naszej szkole
Tradycją naszej szkoły jest zapraszanie w nasze mury przedszkolaków z pobliskich przedszkoli. W tym roku 27 listopada zaprosiliśmy do nas przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach. Jedną z informacji przekazanych dzieciom było podanie daty obchodów święta misia – 25 listopada. Data ta nie jest przypadkowa – tego dnia przypada data powstania tej maskotki. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i pomimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek bywa największym przyjacielem dziecka. W czasie naszego spotkania przypomnieliśmy dzieciom postaci Misia Puchatka, Paddingtona, Uszatka, Colargola i misia Yogiego. Sam misiek jest przecież symbolem dobra, miłości, ciepła, opiekuńczości, czyli tego wszystkiego, czego i dzieci i dorośli bardzo potrzebują. Nasze spotkanie z przedszkolakami miało charakter dydaktyczno-edukacyjny – dzieci miały możliwość pracy z tabletami (tworzenie historyjek o misiach w programie SCRATCH) oraz możliwość zabawy klocami lego wraz z oprogramowaniem WEDO. Serdeczny, miły nastrój tworzyły „misiowe” zabawy, śpiewanie „misiowych” piosenek i oglądanie bajek z misiem w roli głównej. Na zakończenie nie mogło zabraknąć misiowego poczęstunku w formie „misia-lubisia”.
Opracowanie: Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska
5
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ IM MAŁGORZATY PAPIÓREK
Dnia 19 listopada 2019 o godz. 9.00 w sali Miejskiego Domu Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu Pieśni Patriotycznej. Głównym celem tego konkursu jest popularyzacja pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, propagowane wartości patriotycznych, rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, uświadamianie roli pieśni historycznych oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu zespołowego, solowego i chóralnego, kształtowanie i pogłębianie ogólnej wrażliwości i muzykalności. Wśród wykonawców znalazły się zespołu z przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich. Wśród występujących znalazły się klasy 3a i 3b z naszej szkoły, które zaprezentowały publiczności dwie piosenki: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Nie pamiętasz, bo nie możesz”. Poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki. Całemu konkursowi towarzyszyła atmosfera podniosłości i ważności tematu. Mamy nadzieję, że udział u takich imprezach będzie miał wpływ na kształtowanie wrażliwości patriotycznej młodego pokolenia. Naszym uczniom gratulujemy pięknego występu!
Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska
BAL ANDRZEJKOWY 2019
28 listopada 2019 w naszej szkole odbył się bal andrzejkowy. Tematem przewodnim była baśń filmowa „Kraina lodu”. Na sali spotkały się dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich – przepięknie przebrane w ciekawe stroje. Nie zabrakło Elz, bałwanków, śnieżynek, reniferów. Dzieci świetnie się bawiły przy muzyce, którą przygotował specjalnie dla nich zaproszony didżej. Pan ten był jednocześnie wodzirejem naszego balu. Trzy godziny minęły bardzo szybko. Dzieci zmęczone, ale uśmiechnięte i zadowolone wracały do domu. W krótkich przerwach dzieci miały możliwość zjedzenia posiłku oraz obejrzenia fragmentów ciekawego filmu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska
32
NABÓR NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE
DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 IM. M. KOPERNIKA
W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ
21 listopada 2019 r. odbył się w SP5 Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Był on dedykowany dla uczniów klas IV-VI. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór poetycki, którego tematem przewodnim była miłość do Ojczyzny. Pojawiły się takie wiersze jak: „Polska”, „Pamięć”, „Twój dom”, „Niepodległość”, „Tu wszędzie Polska”. Występujący byli oceniani wg następujących kryteriów: odpowiedni dobór repertuaru, znajomość tekstu, tempo mówienia i właściwa modulacja głosu, właściwa interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczniowie cudownie zaprezentowali swoje teksty,
a komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
I miejsce – Julia Borko (klasa 6d)
II miejsce – Julia Paszek (klasa 5b)
III miejsca – Julian Fender (klasa 5b)
Małgosia Wróbel (klasa 5b)
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie
i zaangażowanie. Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną wręczone na najbliższym apelu.1
Dzień Życzliwości 2019
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto ustanowiono w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych jako "World Hello Day".
To miała być reakcja na konflikty zbrojne. W 1973 r. wybuchła wojna między Izraelem a Egiptem. Stała się ona impulsem dla pomysłodawców święta, Amerykanów Briana McCormacka oraz jego brata Michaela. Dzień miał na celu uzmysłowienie ludziom, że to życzliwość i szacunek są podstawą pokoju na świecie, które kształtujemy od najmłodszych lat w naszych środowiskach. Od nas bowiem zależy jaki będzie świat.
Dzień życzliwości jest obchodzony w 180 państwach. Tego dnia królują pozytywne emocje oraz wzajemny szacunek, otwartość i tolerancja względem drugiej osoby.
W Polsce święto obchodzi się od 2006 r. Po raz pierwszy w jego obchody zaangażował się Wrocław. Od tamtej pory coraz więcej miast czyni podobnie.
Do tego grona dołączyła też nasza szkoła, aby nadal propagować tak ważne i ciągle potrzebne idee.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczny
Dzień Życzliwości.
W klasach panowała miła atmosfera. Uczniowie przebrani na żółto nie byli pytani, wręczaliśmy życzliwą pocztę i robiliśmy sobie drobne niespodzianki czyli „Umilaczki”. Przy wejściu do szkoły otrzymywaliśmy naklejki z napisem „Życzliwość wystarczy”. Głosowaliśmy też na klasowego„ Anioła Życzliwości”. Dziękujemy nauczycielom, którzy przebrali się na żółto i wręczali „Umilaczki”. Dziękujemy rodzicom, którzy zadbali o przebranie dzieci i o drobne niespodzianki. Szczególnie rodzicom klasy 6a za słoik ze słodkościami
Oto wyniki naszego głosowania „ Anioł Życzliwości 2019”
kl.1a – Leon Staszewski
kl.1b – Zofia Kapias
kl. 2a – Mateusz Kucharski
kl.2b – Lena Kowalczyk
kl. 3a – Michał Guzdek
kl.3b – Julia Michalik
kl.4a – Emilia Gazda
kl.4b – Piotr Furczyk
kl.5a – Dorota Małysz
kl.5b – Michał Kita
kl.5c – Klaudiusz Kubatek
kl.5d – Marta Śleziak
kl.6a – Wojciech Turoń
kl.6b – Laura Banet
kl.6c – Szymon Wysocki
kl.6d – Anna Czub
kl.6e – Martyna Cichy Gratulujemy !M. Kamińska, J. Karolewska, K. Póda
Podróż w czasie – escape room.
W dniach 15 i 18 listopada w naszej szkole funkcjonował escape room. Powstał w ramach innowacji, która miała na celu połączenie języka angielskiego, geografii oraz biologii. Nie było to typowe sprawdzenie praktycznych umiejętności z wyżej wymienionych przedmiotów. Presja czasu, a dokładnie 45 minut na odnalezienie klucza i opuszczenie pokoju, skutecznie podniosła adrenalinę 4-osobowych grup szóstoklasistów.
Zacznijmy jednak od początku. Pokój, do którego trafili uczestnicy zabawy okazał się mieszkaniem Indiany Jonesa – znanego, fikcyjnego bohatera serii filmów przygodowych. Należało przeczytać list, który Indy otrzymał od swojego ojca, zawierający wskazówkę do rozwiązania jednej z zagadek. Utrudnieniem był fakt, iż list napisany był w języku angielskim i nie wszystkie użyte w nim słowa były znane graczom ( pomocny okazał się stary słownik j.angielskiego będący wyposażeniem podręcznej biblioteczki Indiany Jonesa). Pomagał on dostać się do starej walizki, gdzie znajdował się telefon komórkowy z aplikacją skanera oraz jednej z czterech części puzzli, na których znajdowały się kody QR. Zakodowane litery tworzyły nazwę najwyższego szczytu Polski a jego wysokość dawała kolejną wskazówkę do zabawy.
Przydały się także umiejętności odczytywania z mapy długości i szerokości geograficznej, użycia magnesu do wydobycia ukrytego kluczyka, znajomości kierunków świata oraz czytania instrukcji w języku angielskim. Schowany w skrzyneczce notes podróżnika zawierał krzyżówkę biologiczno-geograficzną, której angielskie hasło dawało podpowiedź i posuwało grę do przodu.
Poczynania graczy obserwowały za pomocą kamery pomysłodawczynie całej innowacji, a w razie potrzeby udzielały wskazówek-podpowiedzi za pomocą walkie talkie.
Każda grupa została poddana ewaluacji tuż po wyjściu z pokoju. Organizatorki otrzymały najwyższe noty za:
- jakość atrakcji,
- wystrój pokoju,
- pomysłowość.
100 % uczestników zapowiedziało, że chcę wziąć udział w kolejnych, tego rodzaju zabawach.
Warto dodać, iż w pierwszym dniu działalność pokoju zagadek odwiedzili nas pedagodzy należący do Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i inicjatorów akcji ekologicznych przy RODN „WOM” z p.Barbarą Michałek-Piernik, doradcą metodycznym na czele.
Panie jednogłośnie wydały pozytywną opinię i podkreśliły nowatorstwo innowacji.
Dla samych autorek innowacji wystarczającą nagrodą za przygotowanie escape roomu były wypieki na twarzach i uśmiechy wszystkich uczestników zabawy.
Warto było!
Agnieszka Czyż
Iwona Sojka
13
WYSTAWA "LAS DLA NAS. MY DLA LASU"
W ramach współpracy z Nadleśnictwem Bielsko-Biała, przez dwa tygodnie października
w naszej szkole gościła wystawa „ Las dla nas . My dla lasu”. W tym czasie uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy odwiedzający naszą placówkę mieli okazję przyjrzeć się różnym zagadnieniom dotyczącym lasu. Obrazy przedstawione na rollupach miały za zadanie zwrócić uwagę, na ważną rolę lasów w życiu każdego człowieka oraz zaciekawić ucznia i zachęcić do samodzielnego zdobywania wiedzy o lasach
i otaczającej nas przyrodzie. Część uczniów wykorzystała wystawę do pracy na lekcji. Wszystkim ten sposób przyswajania informacji bardzo przypadł do gustu. Na takich zajęciach wiedza sama wchodziła do głów, a lekcje wydawały się nazbyt krótkie.11
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
W TEGOROCZNEJ JESIENNEJ ZBIÓRCE ELEKTROŚMIECI
ZEBRALIŚMY 1470 KG
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WZIĘLI W NIEJ UDZIAŁ
ZA WKŁAD W OCHRONĘ NASZEGO ŚRODOWISKA!
Bezpieczny przejazd
13 listopada 2019r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Intercity. Pani Ania oraz pan Michał opowiedzieli nam, jak być bezpiecznym podczas podróży koleją oraz w pobliżu przejazdów kolejowych, szczególnie tych niestrzeżonych. Obejrzeliśmy edukacyjne filmy instruktażowe, a później staraliśmy się odpowiedzieć na pytania naszych gości. Sprawiliśmy się wspaniale i otrzymaliśmy przeróżne gadżety kolejowe, za które serdecznie dziękujemy !!!
5
Dzień Niepodległości
Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Wolności.
1
SZKOLNY KONKURS RÓŻAŃCOWY – WYNIKI
W tegorocznym konkursie wzięło udział 60 uczestników.
Dziękujemy za przepiękne prace, które przez cały miesiąc można było podziwiać w kościele pod wezwanie św. A. Boboli.
Oto lista zwycięzców:
Klasy I – III
- Stana Jakub 2b, Giercuszkiewicz Julia 3b
- Kujawa Nikola 2a, Kapias Jan 3b, Czapla Hanna 1a
- Jóźwiak Jowita 4b, Kulka Jakub 1a
Wyróżnienia : Brożek Emila 3a, Hochel Damian 3a, Pacyna Igor 3a,
Pezda Maria 2b, Ślęczka Lena 2b, Kuczera Tomasz 1b, Pustelnik Paulina 1b, Pyrzakowski Jakub 1a
Klasy IV – VI
- Spek Dominika 6b, Knieżyk Anna 5c
- Czapla Julia 6b, Kita Michał 5b
- Kominek Amelia 5d, Walaszczyk Wojciech 5c
Wyróżnienia : Wizner Kacper 5c, Żoczek Dominika 5c, Rudnicki Oliwier 5c, Kubeczko Kamil 6b, Piwowarczyk Maksymilian 5a, M. Knieżyk 6d.
Wszystkim gratulujemy nagrody zostaną wręczone podczas lekcji katechezy J
s. Julisza
K.Póda
PODSUMOWANIE AKCJI „OKULARY DLA AFRYKI”
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji „Okulary dla Afryki”.
Zebraliśmy 330 par okularów.
Najbardziej aktywną wolontariuszką okazała się Karolina Pępek z klasy 5c, która zebrała aż 56 par. Karolina zbierała okulary wśród swoich bliskich, ale także wśród sąsiadów.
Za pomoc w segregowaniu okularów dziękujemy klasom szóstym, a szczególnie :
K. Baranowskiej , W Mech, M. Knieżykowi , Z. Kociołek oraz F. Cholewie i J. Majdakowi z kl.5d za pomoc w przeniesieniu paczek do samochodu.
Okulary zostały przekazane do Czechowickiego DPS, a stamtąd trafią do lekarzy kliniki „Okulus”, którzy zawiozą je do potrzebujących w Afryce.
Za pomoc i zaangażowanie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Zespół Wolontariatu
Master of English – III edycja
To, że języki obce wcale nie muszą być obce, wiedzą nasi uczniowie, którzy wzięli udział w III edycji konkursu WORD MASTER 2019. Konkurs, jak co roku, ma na celu wyłonienie Mistrza Słówek z języka angielskiego.
Miło nam poinformować, że w tym roku wzięło udział łącznie 68 uczniów z klas 4-6. I tak:
Laureaci z klas 4: I miejsce ex aequo Nel Kudyk
Jacek Więzik
II miejsce Piotr Furczyk
III miejsce Mateusz Janik
Laureaci z klas 5: I miejsce Gabija Kozik
II miejsce Kamilla Kwaśniak
III miejsce Amelia Maruszczak
Laureaci z klas 6: I miejsce Szymon Wysocki
II miejsce Daria Kaczmarczyk
III miejsce Bartosz Mencnarowski
Cieszy nas zarówno ilość chętnych, jak również bardzo wysoki poziom konkursu.
Gratulujemy!!!
Iwona Sojka
Anna Sikora
Weronika Kozioł
4
OTRZĘSINY 2019
16 października 2019r. miały miejsce Otrzęsiny 2019 dla klas czwartych. Wydarzenie to wpisało się na stałe w kalendarz szkolny, stało się już naszą tradycją .
Impreza ta składa się z szeregu konkurencji, w których biorą udział uczniowie klas czwartych.W tym roku podczas rywalizacji uczniowie mieli do wykonania m in. zadania matematyczne, musieli wykazać się kreatywnością i pomysłowością , aby wyszukać odpowiednią ilość wyrazów zawierających w sobie m.in. słowo „sto”, „rok”. W konkurencji językowej sprawdzili znajomość j. angielskiego, a umiejętności przyrodnicze testowali wyznaczając kierunki świata. Testowali także swoją sprawność fizyczną , a na zakończenie namalowali portrety Wychowawczyń-oczywiście z zamkniętymi oczami:)Po wykonaniu wszystkich zadań klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy ze słodkim dodatkiem.
Teraz śmiało możemy powiedzieć, że uczniowie klas czwartych oficjalnie zostali przyjęci w poczet uczniów klas starszych.
2
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie