• 15 listopada klasa 4a udała się do Izby Regionalnej na zajęcia. Celem wizyty było poznanie historii własnego regionu. Zajęcia zakończyły się krótkim quizem za który otrzymaliśmy nagrody.
      • 14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

        Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski zaprosili uczniów klas 1-4 do udziału w Maratonie Czytania Bajek - na szkolnym korytarzu czytaliśmy nowe wersje klasycznych bajek autorstwa Marcina Pałasza.
      • Zima jesienią? Żaden problem! Szczególnie dla SKT!



        19- osobowa ekipa ruszyła dzisiaj z rana na Krawców Wierch.

        Szlak z Glinki dość szybko poprowadził nas na Krawculę (tak turyści nazywają Krawców Wierch 1041m n.p.m.)
      • 11listopada wzięliśmy udział w miejskich obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości. Oddaliśmy hołd poległym w obronie wolności, pochylając w zadumie sztandar naszej szkoły oraz składając wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
      • Czwartkowe dopołudnie klasy 4 i 5a spędziły na koncercie edukacyjnym poświęconym muzyce związanej z walką Polski o niepodległość. W tym roku wydarzenie odbyło się 7 listopada w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Można było usłyszeć utwory inspirowane polskim dziedzictwem kulturowym, zarówno tradycyjnym, jak i patriotycznym, zaprezentowane w różnych stylach muzycznych, takich jak jazz, pop, rock, poezja śpiewana i muzykaelektronicz
      • Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Wieczornicy Patriotycznej!

        Atmosfera niezapomniana a wspomnienia na długo❤️

        Bo ,,Nie ma jak dom...", Niepodległy Dom🇵🇱
      • 29. października w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej Czy Ci w duszy gra?W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8. Wysłuchaliśmy deklamacji pięknych utworów poetyckich, które pobudzały wyobraźnię przenosząc nas w miejsca, które znamy i kochamy, które nazywamy domem. Laureatkami konkursu zostały: Natalia Wilczyńska (I miejsce), Zuzanna Derewicz (II miejsce) oraz Zofia Kapias (III miejsce).
      • Mamy to!!!

        W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi konkursem plastycznym "Odpoczywaj na wsi" na etapie wojewódzkim komisja wyłoniła laureatów w dwóch grupach wiekowych:
      • Uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w lekcji filmowej przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Podczas prelekcji zorganizowanej w Multikinie w Czechowicach - Dz. dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie. Poznali tajniki jej tworzenia oraz najbardziej znanych twórców tejże muzyki. Następnie, dzięki filmowi Młodzi detektywi i zagadka nosorożca, przenieśli się do Afryki. Oprócz skupienia na fabule, młodzi
      • 18 października odbyła się wycieczka uczennic kl. 7b do Krakowa. Zanim uczestniczki wyjazdu przemierzyły miasto Drogą Królewską, wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Spotkanie z osobami niewidomymi oraz samodzielne doświadczanie świata zatopionego w kompletnej ciemności to niezwykle pouczające, a zarazem poruszające doświadczenie. Pobyt w Krakowie to także okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu historii, s
      • Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji oraz kupowaniu Halloweenowych słodkości 😄
      • Już niebawem, bo 11 listopada obchodzić będziemy 106 rocznicę odzyskania niepodległości naszej ukochanej Ojczyzny.

        Z tej okazji pragniemy serdecznie zaprosić całe Rodziny na uroczystą Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się 8 listopada (piątek) w naszej hali sportowej.
      • W ramach lekcji plastyki klasy 4-7 udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wystawę fotografii autorstwa Anny Góry-Siudmak. Po ekspozycji zatytułowanej „Na krawędziach rzeczywistości” oprowadziła nas Pani Wanda Gryboś-Sznel opowiadając o technikach użytych w wystawianych fotografiach, a także zwróciła naszą uwagę na sposób patrzenia i interpretacji zdjęć.
      • Od poniedziałku dla uczniów naszej szkoły organizowane są Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe z: języka polskiego, matematyki, biologii i języka angielskiego.
      • Klasa 3a i 3b uczestniczyły dzisiaj w interesującym spotkaniu z autorem literatury dziecięcej. Dzięki współpracy szkolnej biblioteki i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach uczniowie poznali GRZEGORZA KASDEPKE. Autor "Kacperiady" prezentował swoje książki, czytał ich fragmenty i zachęcał do lektury. Z zapałem odpowiadał na najbardziej wyszukane pytania dociekliwych dzieci.
      • Kolejnym etapem realizacji podstawy programowej z historii była wizyta w Krakowie, ale tym mniej znanym, bo na Podgórzu. Klasa 8 b zwiedzała tereny dawnego krakowskiego getta, Fabrykę Schindlera i Aptekę pod Orłem. Miejsca wyjątkowe ze względu na historię. W czasie II wojny światowej Apteka pod Orłem p. Pankiewicza, jako jedyna aryjska znajdowała się w centrum getta. Była miejscem, w którym pomagano Żydom, ukrywano ich, dostarczano środków do usy
      • Wielka Racza, czyli jak członkowie SKT zdobyli kolejny szczyt Beskidu Żywieckiego :)



        Idealna pogoda, przepiękna jesień, uśmiechnięte twarze, pyszna kiełbasa upieczona na własnoręcznie przygotowanym i rozpalonym ognisku, zmęczenie w nogach, kilka znalezionyvh grzybów i piękne wspomnienia. Nic dodać, nic ująć.
      • Uczniowie naszej szkoły w dniu 11.10.2024r. wzięli udział w Zawodach Sportowo- Obronnych pn. „TAKTYCZNO – BIEGOWA PĘTLA KADETÓW” na terenach rekreacyjnych “BŁONIA” w Bielsku-Białej.
      • 17.10 Dzień i Bieg w Piżamach. Było to wydarzenie charytatywne, zorganizowane we współpracy z Fundacją " Gdy liczy się czas", która opiekuje się dziećmi chorymi onkologicznie i ich rodzinami. W ramach imprezy uczestniczyliśmy w biegu i rozgrzewce w piżamach. Był też kiermasz słodkich wypieków i zbiórka datków do puszki. Wszystkie pieniądze pozyskane w tym dniu przekażemy fundacji na cele statutowe. Zobaczcie foto i wideo relację z tego dnia.
      • Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w Kampanii „PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA” wzięły udział 1562 placówki edukacyjne z terenu całej Polski, w tym nasza szkoła. W akcję zaangażowało się aż 49 309 osób! Nadesłano łącznie 19218 zdjęć. Drodzy uczniowie SP5 chcemy Wam bardzo mocno podziękować za Waszą aktywność. Dziś prezentujemy Wam EKO KOLAŻ wykonany z Waszych zdjęć. Spróbujcie odnaleźć swoje zdjęcia spośród tysięcy osób przytulających się do DRZEWA.
      • Kto czyta, żyje podwójnie

        Takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy 7b odwiedzili podczas lekcji swoich kolegów i koleżanki, oferując krótką przerwę literacką, czyli spotkanie z polszczyzną różnych epok. Zaprezentowano nieco zagadkowe i zaskakujące wiersze M. Reja, B. Leśmiana i K. I. Gałczyńskiego. Dzień ten stał się również okazją, by uzmysłowić sobie, jak ważne jest dla nas czytanie - b
      • 10go października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Aby zwrócić uwagę szkolnej społeczności na to, jak ważny jest psychiczny dobrostan każdego człowieka i na to jak o niego dbać, zorganizowaliśmy szereg aktywności, m.in.: lekcje z psychologiem obejmujące psychoedukację dotyczącą emocji, tworzenie plakatów, które następnie wywiesiliśmy na szkolnych korytarzach, ćwiczenia relaksacyjne podczas lekcji wychowania fizycznego oraz gazetkę
      • Miło nam ogłosić laureatów VIII edycji Konkursu Języka Angielskiego WORD MASTER 2024:



        Klasa 4:

        1. Hanna Górska

        2. Antonina Klekot

        3. Nadia Mańdok
      • Dzień Edukacji Narodowej znany jako Dzień Nauczyciela, to wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność i uznanie dla pracy nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy codziennie kształtują przyszłość młodego pokolenia. W naszej szkole to święto obchodzono 11 października. Uroczystą akademię przygotowała klasa 6a i 6b.
      • Dobrze przygotowane kanapki mogą być naprawdę pyszne i zdrowe! Przekonali się o tym uczniowie z klasy 2 a, gdy podczas zajęć o wartościach odżywczych warzyw w dniu 10 października 2024 mogli skomponować i przyrządzić dla siebie zdrową kanapkę. Zapach tych przekąsek roznosił się po całej szkole!
      • W powietrzu czuć już jesień, więc czas zadbać o odpowiedni jesienny klimat! W związku z tym 2 października 2024 klasa 2a pojechała na wycieczkę na Farmę Dyniową do Rudy Śląskiej. Miejsce to jest rajem dla miłośników wiejskiego klimatu. Wśród atrakcji dzieci odnalazły mini ZOO z królikami, kurami, owcami, kozami, niezliczona ilością dyń, dyniowe kręgle, labirynt ze słomy. Ozdobiły dynie podczas warsztatów plastycznych. Dla miłośników wiejskich kli
      • W dniu 4 października klasa 4a udała się do Centrum Edukacji Ekologicznej na zajęcia pt: "Mieszkańcy koron drzew i krzewów - ptaki z okolicy, oraz na jesienną wystawę drobiu ozdobnego, gołębi, królików i drobnego inwentarza. Mieliśmy możliwość zobaczyć zwierzęta dodatkowo kolekcję staroci i skamielin oraz ekspozycję roślin ozdobnych.
      • 7a z wizytą w naszej starej stolicy, w Krakowie.

        Pomimo deszczowej aury przeszliśmy Drogą Królewską, odwiedziliśmy Smoka, weszliśmy na Wawel, dotknęliśmy Dzwonu Zygmunta, zwiedziliśmy Podziemia Rynku oraz zakupiliśmy pamiątki w Sukiennicach, choć i tak krakowskie gołębie cieszyły się największym zainteresowaniem ... ;)
      • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie "Zabawa Sztuką". Projekt odnosi się do świata sztuki w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, fotografia). Poprzez kreatywną zabawę przybliżymy uczniom świat nauki oraz zachęcimy do twórczej aktywności. Zajęcia będą się odbywały w świetlicy szkolnej.
      • W naszej szkole odbyło się dzisiaj spotkanie autorskie z Panem Marcinem Pałaszem.

        Autor ma na swoim koncie takie książki jak: "Sposób na Elfa, "Marcelka", "Wszystko zaczyna się od marzeń", "B@jki", "Straszyć nie jest łatwo" i wiele innych.
      • Z okazji Dnia Chłopca klasa 4 a poszła do Multikina. Po obejrzeniu filmu udaliśmy się na pyszną pizzę.
      • Realizacja podstawy programowej z historii odbywa się poprzez poznawanie miejsc związanych z II wojną światową, dlatego klasy ósme pojechały na wycieczkę do Warszawy. Odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogły prześledzić losy powstańczej Warszawy od momentu przygotowań do powstania, poprzez podejmowane działania, terror ze strony okupanta, heroiczną walkę oraz kapitulację. Następnie uczniowie wzięli udział w spacerze historycznym, zo
      • 26 września klasy szóste wybrały się na wycieczkę na Kozią Górę. Ruszyliśmy zielonym szlakiem z Bielska-Białej. Droga na szczyt zajęła 1,5 godziny. Zadowoleni, choć trochę zmęczeni, wróciliśmy pociągiem do Czechowic-Dziedzic.
        • Kto czyta, żyje podwójnie.
          • Kto czyta, żyje podwójnie.

            Kto czyta, żyje podwójnie.

            Takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy 7b odwiedzili podczas lekcji swoich kolegów i koleżanki, oferując krótką przerwę literacką, czyli spotkanie z polszczyzną różnych epok. Zaprezentowano nieco zagadkowe i zaskakujące wiersze M. Reja, B. Leśmiana i K. I. Gałczyńskiego. Dzień ten stał się również okazją, by uzmysłowić sobie, jak ważne jest dla nas czytanie - będące nie tylko rozrywką i źródłem wiedzy, ale i doskonałym ćwiczeniem rozwijającym nasz mózg.

        • WORD MASTER 2024
          • WORD MASTER 2024

            Miło nam ogłosić laureatów VIII edycji Konkursu Języka Angielskiego WORD MASTER 2024:

            Klasa 4:

            1. Hanna Górska

            2. Antonina Klekot

            3. Nadia Mańdok

            Klasa 5:

            1. Julia Maciejny 5a

            2. Amelia Adamczyk 5a

            3. Polina Yarynych 5b

            Klasa 6:

            1. Radosław Trela 6b

            2. Joanna Duda 6b

            3. Jakub Babiński 6b

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

            Dzień Edukacji Narodowej znany jako Dzień Nauczyciela, to wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność i uznanie dla pracy nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy codziennie kształtują przyszłość młodego pokolenia. W naszej szkole to święto obchodzono 11 października. Uroczystą akademię przygotowała klasa 6a i 6b.

        • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

            10go października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Aby zwrócić uwagę szkolnej społeczności na to, jak ważny jest psychiczny dobrostan każdego człowieka i na to jak o niego dbać, zorganizowaliśmy szereg aktywności, m.in.: lekcje z psychologiem obejmujące psychoedukację dotyczącą emocji, tworzenie plakatów, które następnie wywiesiliśmy na szkolnych korytarzach, ćwiczenia relaksacyjne podczas lekcji wychowania fizycznego oraz gazetkę informacyjną na temat tego jak zadbać o zdrowie psychiczne. Symbolem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest zielona wstążka, którą dziś nauczyciele i uczniowie przypięli do swojej garderoby.

        • WYCIECZKA KLASY 2A NA FARMĘ DYNIOWĄ
          • WYCIECZKA KLASY 2A NA FARMĘ DYNIOWĄ

            W powietrzu czuć już jesień, więc czas zadbać o odpowiedni jesienny klimat! W związku z tym 2 października 2024 klasa 2a pojechała na wycieczkę na Farmę Dyniową do Rudy Śląskiej. Miejsce to jest rajem dla miłośników wiejskiego klimatu. Wśród atrakcji dzieci odnalazły mini ZOO z królikami, kurami, owcami, kozami, niezliczona ilością dyń, dyniowe kręgle, labirynt ze słomy. Ozdobiły dynie podczas warsztatów plastycznych. Dla miłośników wiejskich klimatów przewidziano również sztuczną krowę do dojenia! Pomimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, wróciliśmy w doskonałych nastrojach. Tekst: Jolanta Karolewska

        • 4a na zajęciach edukacyjnych
          • 4a na zajęciach edukacyjnych

            W dniu 4 października klasa 4a udała się do Centrum Edukacji Ekologicznej na zajęcia pt: "Mieszkańcy koron drzew i krzewów - ptaki z okolicy, oraz na jesienną wystawę drobiu ozdobnego, gołębi, królików i drobnego inwentarza. Mieliśmy możliwość zobaczyć zwierzęta dodatkowo kolekcję staroci i skamielin oraz ekspozycję roślin ozdobnych.

        • Projekt "Zabawa Sztuką"
          • Projekt "Zabawa Sztuką"

            Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie "Zabawa Sztuką". Projekt odnosi się do świata sztuki w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, fotografia). Poprzez kreatywną zabawę przybliżymy uczniom świat nauki oraz zachęcimy do twórczej aktywności. Zajęcia będą się odbywały w świetlicy szkolnej.

        • Spotkanie autorskie
          • Spotkanie autorskie

            W naszej szkole odbyło się dzisiaj spotkanie autorskie z Panem Marcinem Pałaszem.

            Autor ma na swoim koncie takie książki jak: "Sposób na Elfa, "Marcelka", "Wszystko zaczyna się od marzeń", "B@jki", "Straszyć nie jest łatwo" i wiele innych.

            Pan Marcin Pałasz jest laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

        • Wycieczka do Warszawy klas 8
          • Wycieczka do Warszawy klas 8

            Realizacja podstawy programowej z historii odbywa się poprzez poznawanie miejsc związanych z II wojną światową, dlatego klasy ósme pojechały na wycieczkę do Warszawy. Odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogły prześledzić losy powstańczej Warszawy od momentu przygotowań do powstania, poprzez podejmowane działania, terror ze strony okupanta, heroiczną walkę oraz kapitulację. Następnie uczniowie wzięli udział w spacerze historycznym, zobaczyli granice dawnego getta, Stare Miasto, które po powstaniu zostało zmiecione z powierzchni ziemi, podobnie, jak Zamek Królewski wraz z kolumną Zygmunta. Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Losy narodu żydowskiego na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem czasów Holocaustu wywarły spore wrażenie. Na zakończenie uczniowie otrzymali „małą nagrodę”- zwiedzili PGE Narodowy trasą VIP. W związku z t

        • WYJŚCIE DO KINA KLASY 2A
          • WYJŚCIE DO KINA KLASY 2A

            Dnia 10 września 2024 klasa 2a wybrała się do kina na animowany film pt. „Ozi: głos deszczowego lasu”. Film ten porusza problem nadmiernej ingerencji człowieka w przyrodę i zmian klimatycznych. Wraz z bohaterami filmu dzieci przeżywały niezwykłe przygody, aby zawalczyć o przyrodę i klimat. Po filmie zjedliśmy przepyszne lody kawiarni. Mamy nadzieję, że tak miło rozpoczęty nowy rok szkolny na pewno przyniesie nam wiele satysfakcji i wiele nowych wyzwań!

        • Przytul się do drzewa.
          • Przytul się do drzewa.

            Nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej kampanii "PRZYTUL się do DRZEWA ". Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.

            Sp5 pokazała, że kochamy nasze polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów.

        • Z wizytą w Woźniakowce.
          • Z wizytą w Woźniakowce.

            20 września klasa 4a odwiedziła Woźniakówkę. Na początku właściciele przywitali nas słodkim poczęstunkiem. Następnie udaliśmy się na spacer z alpakami. Przygotowano dla nas również ognisko na którym piekliśmy kiełbaski i chleb. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Serdecznie dziękujemy właścicielom woźniakówki za wspaniałą gościnę.

        • Spotkanie z pisarzem.
          • Spotkanie z pisarzem.

            19 października uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Markiem Michalakiem w ramach współpracy biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

            Pan Marek Michalak jest autorem kilku zbiorów opowiadań dla młodszych czytelników. Znany jest jako działacz na rzecz praw dziecka i były Rzecznik Praw Dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

        • Narodowe Czytanie 2024
          • Narodowe Czytanie 2024

            Narodowe Czytanie na stałe weszło już do naszego szkolnego kalendarza. Co roku dołączamy do tej ogólnopolskiej akcji promującej znajomość klasyki literatury polskiej. Jej koordynatorem pozostaje niezmiennie od roku 2012 Kancelaria Prezydenta RP.

            W tym roku zapoznaliśmy się z „Kordianem” – dramatem romantycznym autorstwa Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy 7b zaprezentowali przez szkolny radiowęzeł fragment utworu i przybliżyli słuchaczom cele organizowanego przedsięwzięcia. Uzupełnieniem akcji była gazetka informacyjna, a jej urozmaiceniem – konkurs i sesja zdjęciowa z autorem lektury.

    • Czwartek 21.11.2024
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
      • STRONA W JĘZYKU

    • Partnerzy

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 406902
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27
        Faks:0-32-215-96-72
        kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21
        43-502 Czechowice-Dziedzice
        śląskie
        Polska

        Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie