• 15 listopada klasa 4a udała się do Izby Regionalnej na zajęcia. Celem wizyty było poznanie historii własnego regionu. Zajęcia zakończyły się krótkim quizem za który otrzymaliśmy nagrody.
      • 14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

        Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski zaprosili uczniów klas 1-4 do udziału w Maratonie Czytania Bajek - na szkolnym korytarzu czytaliśmy nowe wersje klasycznych bajek autorstwa Marcina Pałasza.
      • Zima jesienią? Żaden problem! Szczególnie dla SKT!



        19- osobowa ekipa ruszyła dzisiaj z rana na Krawców Wierch.

        Szlak z Glinki dość szybko poprowadził nas na Krawculę (tak turyści nazywają Krawców Wierch 1041m n.p.m.)
      • 11listopada wzięliśmy udział w miejskich obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości. Oddaliśmy hołd poległym w obronie wolności, pochylając w zadumie sztandar naszej szkoły oraz składając wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
      • Czwartkowe dopołudnie klasy 4 i 5a spędziły na koncercie edukacyjnym poświęconym muzyce związanej z walką Polski o niepodległość. W tym roku wydarzenie odbyło się 7 listopada w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Można było usłyszeć utwory inspirowane polskim dziedzictwem kulturowym, zarówno tradycyjnym, jak i patriotycznym, zaprezentowane w różnych stylach muzycznych, takich jak jazz, pop, rock, poezja śpiewana i muzykaelektronicz
      • Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Wieczornicy Patriotycznej!

        Atmosfera niezapomniana a wspomnienia na długo❤️

        Bo ,,Nie ma jak dom...", Niepodległy Dom🇵🇱
      • 29. października w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej Czy Ci w duszy gra?W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8. Wysłuchaliśmy deklamacji pięknych utworów poetyckich, które pobudzały wyobraźnię przenosząc nas w miejsca, które znamy i kochamy, które nazywamy domem. Laureatkami konkursu zostały: Natalia Wilczyńska (I miejsce), Zuzanna Derewicz (II miejsce) oraz Zofia Kapias (III miejsce).
      • Mamy to!!!

        W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi konkursem plastycznym "Odpoczywaj na wsi" na etapie wojewódzkim komisja wyłoniła laureatów w dwóch grupach wiekowych:
      • Uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w lekcji filmowej przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Podczas prelekcji zorganizowanej w Multikinie w Czechowicach - Dz. dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie. Poznali tajniki jej tworzenia oraz najbardziej znanych twórców tejże muzyki. Następnie, dzięki filmowi Młodzi detektywi i zagadka nosorożca, przenieśli się do Afryki. Oprócz skupienia na fabule, młodzi
      • 18 października odbyła się wycieczka uczennic kl. 7b do Krakowa. Zanim uczestniczki wyjazdu przemierzyły miasto Drogą Królewską, wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Spotkanie z osobami niewidomymi oraz samodzielne doświadczanie świata zatopionego w kompletnej ciemności to niezwykle pouczające, a zarazem poruszające doświadczenie. Pobyt w Krakowie to także okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu historii, s
      • Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji oraz kupowaniu Halloweenowych słodkości 😄
      • Już niebawem, bo 11 listopada obchodzić będziemy 106 rocznicę odzyskania niepodległości naszej ukochanej Ojczyzny.

        Z tej okazji pragniemy serdecznie zaprosić całe Rodziny na uroczystą Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się 8 listopada (piątek) w naszej hali sportowej.
      • W ramach lekcji plastyki klasy 4-7 udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wystawę fotografii autorstwa Anny Góry-Siudmak. Po ekspozycji zatytułowanej „Na krawędziach rzeczywistości” oprowadziła nas Pani Wanda Gryboś-Sznel opowiadając o technikach użytych w wystawianych fotografiach, a także zwróciła naszą uwagę na sposób patrzenia i interpretacji zdjęć.
      • Od poniedziałku dla uczniów naszej szkoły organizowane są Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe z: języka polskiego, matematyki, biologii i języka angielskiego.
      • Klasa 3a i 3b uczestniczyły dzisiaj w interesującym spotkaniu z autorem literatury dziecięcej. Dzięki współpracy szkolnej biblioteki i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach uczniowie poznali GRZEGORZA KASDEPKE. Autor "Kacperiady" prezentował swoje książki, czytał ich fragmenty i zachęcał do lektury. Z zapałem odpowiadał na najbardziej wyszukane pytania dociekliwych dzieci.
      • Kolejnym etapem realizacji podstawy programowej z historii była wizyta w Krakowie, ale tym mniej znanym, bo na Podgórzu. Klasa 8 b zwiedzała tereny dawnego krakowskiego getta, Fabrykę Schindlera i Aptekę pod Orłem. Miejsca wyjątkowe ze względu na historię. W czasie II wojny światowej Apteka pod Orłem p. Pankiewicza, jako jedyna aryjska znajdowała się w centrum getta. Była miejscem, w którym pomagano Żydom, ukrywano ich, dostarczano środków do usy
      • Wielka Racza, czyli jak członkowie SKT zdobyli kolejny szczyt Beskidu Żywieckiego :)



        Idealna pogoda, przepiękna jesień, uśmiechnięte twarze, pyszna kiełbasa upieczona na własnoręcznie przygotowanym i rozpalonym ognisku, zmęczenie w nogach, kilka znalezionyvh grzybów i piękne wspomnienia. Nic dodać, nic ująć.
      • Uczniowie naszej szkoły w dniu 11.10.2024r. wzięli udział w Zawodach Sportowo- Obronnych pn. „TAKTYCZNO – BIEGOWA PĘTLA KADETÓW” na terenach rekreacyjnych “BŁONIA” w Bielsku-Białej.
      • 17.10 Dzień i Bieg w Piżamach. Było to wydarzenie charytatywne, zorganizowane we współpracy z Fundacją " Gdy liczy się czas", która opiekuje się dziećmi chorymi onkologicznie i ich rodzinami. W ramach imprezy uczestniczyliśmy w biegu i rozgrzewce w piżamach. Był też kiermasz słodkich wypieków i zbiórka datków do puszki. Wszystkie pieniądze pozyskane w tym dniu przekażemy fundacji na cele statutowe. Zobaczcie foto i wideo relację z tego dnia.
      • Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w Kampanii „PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA” wzięły udział 1562 placówki edukacyjne z terenu całej Polski, w tym nasza szkoła. W akcję zaangażowało się aż 49 309 osób! Nadesłano łącznie 19218 zdjęć. Drodzy uczniowie SP5 chcemy Wam bardzo mocno podziękować za Waszą aktywność. Dziś prezentujemy Wam EKO KOLAŻ wykonany z Waszych zdjęć. Spróbujcie odnaleźć swoje zdjęcia spośród tysięcy osób przytulających się do DRZEWA.
      • Kto czyta, żyje podwójnie

        Takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy 7b odwiedzili podczas lekcji swoich kolegów i koleżanki, oferując krótką przerwę literacką, czyli spotkanie z polszczyzną różnych epok. Zaprezentowano nieco zagadkowe i zaskakujące wiersze M. Reja, B. Leśmiana i K. I. Gałczyńskiego. Dzień ten stał się również okazją, by uzmysłowić sobie, jak ważne jest dla nas czytanie - b
      • 10go października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Aby zwrócić uwagę szkolnej społeczności na to, jak ważny jest psychiczny dobrostan każdego człowieka i na to jak o niego dbać, zorganizowaliśmy szereg aktywności, m.in.: lekcje z psychologiem obejmujące psychoedukację dotyczącą emocji, tworzenie plakatów, które następnie wywiesiliśmy na szkolnych korytarzach, ćwiczenia relaksacyjne podczas lekcji wychowania fizycznego oraz gazetkę
      • Miło nam ogłosić laureatów VIII edycji Konkursu Języka Angielskiego WORD MASTER 2024:



        Klasa 4:

        1. Hanna Górska

        2. Antonina Klekot

        3. Nadia Mańdok
      • Dzień Edukacji Narodowej znany jako Dzień Nauczyciela, to wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność i uznanie dla pracy nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy codziennie kształtują przyszłość młodego pokolenia. W naszej szkole to święto obchodzono 11 października. Uroczystą akademię przygotowała klasa 6a i 6b.
      • Dobrze przygotowane kanapki mogą być naprawdę pyszne i zdrowe! Przekonali się o tym uczniowie z klasy 2 a, gdy podczas zajęć o wartościach odżywczych warzyw w dniu 10 października 2024 mogli skomponować i przyrządzić dla siebie zdrową kanapkę. Zapach tych przekąsek roznosił się po całej szkole!
      • W powietrzu czuć już jesień, więc czas zadbać o odpowiedni jesienny klimat! W związku z tym 2 października 2024 klasa 2a pojechała na wycieczkę na Farmę Dyniową do Rudy Śląskiej. Miejsce to jest rajem dla miłośników wiejskiego klimatu. Wśród atrakcji dzieci odnalazły mini ZOO z królikami, kurami, owcami, kozami, niezliczona ilością dyń, dyniowe kręgle, labirynt ze słomy. Ozdobiły dynie podczas warsztatów plastycznych. Dla miłośników wiejskich kli
      • W dniu 4 października klasa 4a udała się do Centrum Edukacji Ekologicznej na zajęcia pt: "Mieszkańcy koron drzew i krzewów - ptaki z okolicy, oraz na jesienną wystawę drobiu ozdobnego, gołębi, królików i drobnego inwentarza. Mieliśmy możliwość zobaczyć zwierzęta dodatkowo kolekcję staroci i skamielin oraz ekspozycję roślin ozdobnych.
      • 7a z wizytą w naszej starej stolicy, w Krakowie.

        Pomimo deszczowej aury przeszliśmy Drogą Królewską, odwiedziliśmy Smoka, weszliśmy na Wawel, dotknęliśmy Dzwonu Zygmunta, zwiedziliśmy Podziemia Rynku oraz zakupiliśmy pamiątki w Sukiennicach, choć i tak krakowskie gołębie cieszyły się największym zainteresowaniem ... ;)
      • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie "Zabawa Sztuką". Projekt odnosi się do świata sztuki w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, fotografia). Poprzez kreatywną zabawę przybliżymy uczniom świat nauki oraz zachęcimy do twórczej aktywności. Zajęcia będą się odbywały w świetlicy szkolnej.
      • W naszej szkole odbyło się dzisiaj spotkanie autorskie z Panem Marcinem Pałaszem.

        Autor ma na swoim koncie takie książki jak: "Sposób na Elfa, "Marcelka", "Wszystko zaczyna się od marzeń", "B@jki", "Straszyć nie jest łatwo" i wiele innych.
      • Z okazji Dnia Chłopca klasa 4 a poszła do Multikina. Po obejrzeniu filmu udaliśmy się na pyszną pizzę.
      • Realizacja podstawy programowej z historii odbywa się poprzez poznawanie miejsc związanych z II wojną światową, dlatego klasy ósme pojechały na wycieczkę do Warszawy. Odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogły prześledzić losy powstańczej Warszawy od momentu przygotowań do powstania, poprzez podejmowane działania, terror ze strony okupanta, heroiczną walkę oraz kapitulację. Następnie uczniowie wzięli udział w spacerze historycznym, zo
      • 26 września klasy szóste wybrały się na wycieczkę na Kozią Górę. Ruszyliśmy zielonym szlakiem z Bielska-Białej. Droga na szczyt zajęła 1,5 godziny. Zadowoleni, choć trochę zmęczeni, wróciliśmy pociągiem do Czechowic-Dziedzic.
          • DZIĘKUJEMY!!!

            Z głębi serca wyrażamy wdzięczność dla wszystkich Darczyńców, którzy wykazali się niezwykłą hojnością oraz zaangażowaniem w nasz projekt szkolnego kalendarza.

            Dzięki Wam byliśmy w stanie go zrealizować.

            ❤️❤️❤️Dziękujemy❤️❤️❤️

        • UKS Kyokushin-kan Karate Czechowice-Dziedzice zaprasza na treningi!
          • UKS Kyokushin-kan Karate Czechowice-Dziedzice zaprasza na treningi!


            Zapisy i Pierwszy trening odbędzie się 3.09 (wtorek) o godz. 17:00 SP 5 Hala sportowa

            Zapisy również podczas treningów w każdy wtorek i czwartek:Dzieci godz. 17:00

            Dzieci starsze i zaawansowane godz 18:00
            Dorośli I młodzież od godz 19:10

            Głównym instruktorem jest doświadczony 30 letnim stażem trenerskim Shihan Roman Kruszecki.

            Zajęcia Kyokushin-kan karate dostosowane są dla dzieci i młodzieży, pod względem wieku i stopnia zaawansowania.
            Karate dla dzieci to treningi ogólnorozwojowe, które poprawiają nie tylko sprawność fizyczną ale pomagają w nauce samodyscypliny, koncentracji oraz umiejętności dążenia do celu.

            Więcej informacji pod nr tel. 602 297 863

            Facebook: KarateCzechowice

          • „ Ekopracownia pod chmurką 2024”

            Z ogromną radością informujemy, że w nasza szkoła wzięła udział w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ”Ekopracownia pod chmurką 2024” i otrzymała dofinansowanie w kwocie 62 200 zł.
            W związku z czym powstanie u nas zielona ekopracownia.

            Na konkurs z zakresu edukacji ekologicznej EKOPRACOWNIA POD CHMURKĄ wpłynęły 192 wnioski. Ostatecznie wybrano 77 projektów w tym naszej szkoły.

        • Imponująca Węgierska Górka
          • Imponująca Węgierska Górka

            Wielu uczestników wycieczki do Węgierskiej Górki było zdumionych atrakcjami, które oferuje ta urocza miejscowość. Wielkim plusem jest łatwość dotarcia do niej pociągiem, a  potem – co krok – jakieś przyjemności lub ciekawostki 😊 Wszystkie one cieszyły uczniów klasy 6b oraz kilkoro kolegów i koleżanek z innych klas, którzy zdecydowali się spędzić ostatni wtorek kończącego się roku szkolnego właśnie tam. Odpoczęliśmy na bulwarach nad Sołą (gdzie o edukacyjnym charakterze wycieczki przypomniała budka z książkami dostępnymi w ramach bookcrossingu), próbowaliśmy zmienić bieg rzeki, budując tamę z kamieni, a potem pokonaliśmy wiszącą nad nią kładkę. Tą drogą dotarliśmy do ścieżki edukacyjnej prowadzącej w las, w którym odnaleźliśmy tajemniczy schron bojowy Waligóra. Powiało też nowoczesnością, gdyż zobaczyliśmy postępy w budowie drogi S1, a konkretnie tunelu pod górą, na którą się wspięliśmy.

        • Dzień Wolnych Książek
          • Dzień Wolnych Książek

            Prezentacja projektów literackich i językowych przygotowanych w tym roku przez uczniów klas siódmych i ósmych miała miejsce w przeddzień Dnia Wolnych Książek obchodzonego 15 czerwca. Jest to inicjatywa ciesząca się coraz większą popularnością i coraz bardziej widoczna. Oprócz promowania wymiany książek (bookcrossingu) – można zobaczyć coraz więcej ciekawych pomysłów zachęcających do czytania. My – w Święto Wolnych Książek – uwolniliśmy bohaterów, czyli wypuściliśmy ich z  lektur do prawdziwego świata - naszego świata. W kilkoro z nich wcielili się najlepsi znawcy książkowych postaci, czyli ósmoklasiści. Przygotowali odpowiednie stroje, rekwizyty, dialogi i  muzykę i tym wszystkim uraczyli widownię składającą się z młodszych kolegów, czyli siódmoklasistów oraz ich opiekunów.W zamian mogli usłyszeć i zobaczyć różne ciekawostki o językach, którymi posługują się ludzie na całym świecie. Uczn

        • Piknik 6a
          • Piknik 6a

            Oceny wystawione, podręczniki oddane, więc pora na PIKNIK.

            Tak właśnie klasa 6a spędziła przedostani dzień roku szkolnego.

            A jutro już tylko świadectwa i... WAKACJE!!! :)

        • Noc Filmów i Zagadek
          • Noc Filmów i Zagadek

            Uczniowie klas 5a i 6b przekonali się, że nocą szkolna przestrzeń całkowicie zmienia swój charakter, a znajome korytarze stają się mrocznymi czeluściami zdającymi się nie mieć końca... Sporej dawki emocji dostarczyły więc PODCHODY, które klasy przygotowały dla siebie nawzajem.By odnaleźć skarby, trzeba było nie tylko szukać śladów i wskazówek, rozwiązywać zagadki i skomplikowane zadania, ale i pokonać strach przed wejściem do ciemnych pomieszczeń. Uwierzcie, że szkielety i modele anatomiczne wyglądają w świetle latarek zupełnie inaczej niż podczas lekcji biologii.Dlatego najprzyjemniej i najmilej było wszystkim w małej sali gimnastycznej, gdzie otuleni kołderkami i poduszkami, oglądali filmy, zajadając się pizzą .Niektórzy nie zmrużyli oka do rana, bo tyle tematów było do obgadania lub tyle żelków do zjedzenia, ale niektórzy udowodnili, że szkoła to drugi dom, bo spokojnie - niczym we wł

        • Zbiórka elektrośmieci
          • Zbiórka elektrośmieci

            5 czerwca 2024r. w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych w ramach udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, rodzinom i przyjaciołom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w akcję tego dnia przynosząc lub przywożąc sprzęt do szkoły oraz reklamując zbiórkę wśród społeczności lokalnej.

        • Pięknie spędzony górski dzień klasy 6a.
          • Pięknie spędzony górski dzień klasy 6a.

            Kiedy do końca roku szkolnego został tydzień, a w powietrzu czuć już wakacje, to najlepszym pomysłem na spędzenie tych ostatnich szkolnych dni jest WYCIECZKA, GÓRSKA WYCIECZKA!Do Węgierskiej Górki, gdzie czekał na nas pan przewodnik, dotarliśmy pociągiem. W drodze do Żabnicy zatrzymaliśmy się przy forcie Wędrowiec i skorzystaliśmy z możliwości zwiedzenia go w środku i na zewnątrz. Dzięki krótkiej lekcji historii będziemy już na zawsze pamiętać, że tzw. Westerplatte Południa znajduje się właśnie tutaj.Po dojeździe do Żabnicy ruszyliśmy w kierunku schroniska na Hali Boraczej, które zdobyliśmy po około godzinie spokojnego marszu. Warto dodać, że pogoda była idealna do uprawiania turystyki górskiej. I jak tu nie wspomnieć słynnego powiedzenia ,,każdemu według zasług”? ;)Na Boraczej spędziliśmy ponad dwie godziny racząc się legendarnymi jagodziankami, biwakując oraz integrując się na 

        • Spotkanie bibliotekarzy
          • Spotkanie bibliotekarzy

            28 maja w naszej szkolnej bibliotece spotkali się bibliotekarze z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. Rozmawialiśmy o sposobach na promocję czytelnictwa wśród młodzieży, udziale w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, a także organizacji spotkań autorskich w nowym roku szkolnym.To już drugie takie spotkanie w tym roku. Mamy nadzieję, że spotkanie stanie się wydarzeniem cyklicznym:)

        • Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem
          • Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

            4 czerwca uczniowie klasy 4a wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Marcinem Koziołem w ramach współpracy biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.Autor książki "Docent Pięć Procent... i szalona historia komputerów" zaprosił uczniów do sentymentalnej podróży w czasie. Uczestnicy spotkania poznali "przodków" dzisiejszych smartfonów i tabletów.Dowiedzieli się, że pierwszym programistą na świecie była... kobieta: Ada Lovelace i żyła w XIX wieku:)Pan Marcin Kozioł zachęcał również młodzież do przeczytania swojej serii książek detektywistycznych.Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za możliwość wzięcia udziału w ciekawym spotkaniu!

    • Czwartek 21.11.2024
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
      • STRONA W JĘZYKU

    • Partnerzy

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 406916
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27
        Faks:0-32-215-96-72
        kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21
        43-502 Czechowice-Dziedzice
        śląskie
        Polska

        Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie