• Pierwszy Dzień Wiosny świętowaliśmy w naszej nowej pracowni komputerowej . Zajęcia rozpoczęliśmy od oglądnięcia prezentacji o wiośnie i rozwiązaniu quizu. W programie znalazły się również zagadki, wykreślanki, memory, gry on - linę oraz interaktywne quizy edukacyjne - wszystko oczywiście w tematyce wiosennej.
      • XXVII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słońce, słońce i życie” odbywający się w Pałacu Czeczów w Kozach zakończył się sukcesem Kornelii Rusicy, która w kategorii klas 4 - 6 zajęła I miejsce i została zakwalifikowana do etapu rejonowego. Naszej drugiej przedstawicielce – Zuzannie Derewicz - przyznano III miejsce. Obie dziewczyny zaprezentowały przed profesjonalnym jury zarówno poezję jak i prozę. W przygotowaniu występów pomagali rodzice oraz nau
      • Święty Patryk doskonale integruje i raduje!☘️🇮🇪

        17 marca to bardzo ważny dzień dla wszystkich Irlandczyków z racji obchodów święta ich patrona, Świętego Patryka. Mimo że nie pochodzimy ze szmaragdowej wyspy (tak zwana jest Irlandia), to o wspomnianym świętym nasi uczniowie wiedzą naprawdę sporo. Podobnie jak uczniowie innych szkół podstawowych naszej gminy. Skąd taka pewność?
      • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? Tym razem to na scenie MDK Świt pojawiły się duchy przywoływane wieki temu przez Guślarza i opowiedziały zebranym na widowni uczniom swoje historie. Wszyscy oglądający spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia mogli być świadkami obrzędu realistycznie opisanego przez Adama Mickiewicza w II cz. Dziadów. Dreszczyk emocji, trochę strachu i nieco humoru - oto recepta na udane przedst
      • Zapraszamy do naszej AKCJI!!!

        Masz ciekawą książkę, która nie jest Ci potrzebna?

        Może chciałbyś/chciałabyś

        podzielić się nią z innymi?Możesz to zrobić w naszej szkole!
      • W dniach 03-07 marca 2025 roku w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyły się różnorodne atrakcje promujące piękno i bogactwo polszczyzny. Jednym z głównych punktów obchodów był konkurs językowy, w którym uczniowie mieli za zadanie stworzyć definicje rzadko używanych słów w języku polskim. Wśród laureatów znaleźli się:
      • Konkurs plastyczny "Ikony Olimpijskie"

        Tuż przed feriami odbył się w naszej szkole Konkurs plastyczny "Ikony Olimpijskie". Celem konkursu było uhonorowanie wszystkich polskich olimpijczyków ze względu na 100. rocznicę zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej otrzymały:Hanna Górska z klasy 4a, Iga Jakubiec z klasy 7a oraz S
      • Jako nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach , zwracamy się do Was z prośbą o pomoc.

        Nasza szkoła dołączyła do programu SerceBije w Szkole i zbieramy fundusze na zakup defibrylatora AED zewnętrznego w kwocie 9450 zł, który może uratować życie w nagłej sytuacji!
      • Nowa pracownia komputerowa w naszej szkole!💻🖥🖨⌨️🖱

        W czasie ferii zimowych został wykonany remont pracowni komputerowej. Pracownia została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy z nowym oprogramowaniem. Remont obejmował również wykonanie instalacji elektrycznej, montaż nowego oświetlenia, montaż rolet oraz malowanie ścian i położenie nowej podłogi. Dzięki metamorfozie pracowni komputerowej uczniowie mają teraz doskonałe warunki do rozwijania
        • Noc Filmów i Zagadek
          • Noc Filmów i Zagadek

            Uczniowie klas 5a i 6b przekonali się, że nocą szkolna przestrzeń całkowicie zmienia swój charakter, a znajome korytarze stają się mrocznymi czeluściami zdającymi się nie mieć końca... Sporej dawki emocji dostarczyły więc PODCHODY, które klasy przygotowały dla siebie nawzajem.By odnaleźć skarby, trzeba było nie tylko szukać śladów i wskazówek, rozwiązywać zagadki i skomplikowane zadania, ale i pokonać strach przed wejściem do ciemnych pomieszczeń. Uwierzcie, że szkielety i modele anatomiczne wyglądają w świetle latarek zupełnie inaczej niż podczas lekcji biologii.Dlatego najprzyjemniej i najmilej było wszystkim w małej sali gimnastycznej, gdzie otuleni kołderkami i poduszkami, oglądali filmy, zajadając się pizzą .Niektórzy nie zmrużyli oka do rana, bo tyle tematów było do obgadania lub tyle żelków do zjedzenia, ale niektórzy udowodnili, że szkoła to drugi dom, bo spokojnie - niczym we wł

        • Zbiórka elektrośmieci
          • Zbiórka elektrośmieci

            5 czerwca 2024r. w naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych w ramach udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, rodzinom i przyjaciołom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w akcję tego dnia przynosząc lub przywożąc sprzęt do szkoły oraz reklamując zbiórkę wśród społeczności lokalnej.

        • Pięknie spędzony górski dzień klasy 6a.
          • Pięknie spędzony górski dzień klasy 6a.

            Kiedy do końca roku szkolnego został tydzień, a w powietrzu czuć już wakacje, to najlepszym pomysłem na spędzenie tych ostatnich szkolnych dni jest WYCIECZKA, GÓRSKA WYCIECZKA!Do Węgierskiej Górki, gdzie czekał na nas pan przewodnik, dotarliśmy pociągiem. W drodze do Żabnicy zatrzymaliśmy się przy forcie Wędrowiec i skorzystaliśmy z możliwości zwiedzenia go w środku i na zewnątrz. Dzięki krótkiej lekcji historii będziemy już na zawsze pamiętać, że tzw. Westerplatte Południa znajduje się właśnie tutaj.Po dojeździe do Żabnicy ruszyliśmy w kierunku schroniska na Hali Boraczej, które zdobyliśmy po około godzinie spokojnego marszu. Warto dodać, że pogoda była idealna do uprawiania turystyki górskiej. I jak tu nie wspomnieć słynnego powiedzenia ,,każdemu według zasług”? ;)Na Boraczej spędziliśmy ponad dwie godziny racząc się legendarnymi jagodziankami, biwakując oraz integrując się na 

        • Spotkanie bibliotekarzy
          • Spotkanie bibliotekarzy

            28 maja w naszej szkolnej bibliotece spotkali się bibliotekarze z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. Rozmawialiśmy o sposobach na promocję czytelnictwa wśród młodzieży, udziale w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, a także organizacji spotkań autorskich w nowym roku szkolnym.To już drugie takie spotkanie w tym roku. Mamy nadzieję, że spotkanie stanie się wydarzeniem cyklicznym:)

        • Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem
          • Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

            4 czerwca uczniowie klasy 4a wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Marcinem Koziołem w ramach współpracy biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.Autor książki "Docent Pięć Procent... i szalona historia komputerów" zaprosił uczniów do sentymentalnej podróży w czasie. Uczestnicy spotkania poznali "przodków" dzisiejszych smartfonów i tabletów.Dowiedzieli się, że pierwszym programistą na świecie była... kobieta: Ada Lovelace i żyła w XIX wieku:)Pan Marcin Kozioł zachęcał również młodzież do przeczytania swojej serii książek detektywistycznych.Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za możliwość wzięcia udziału w ciekawym spotkaniu!

        • Co nam w duszy gra?
          • Co nam w duszy gra?

            Uwertura ze Snu nocy letniej F. Mendelssohna - Bartholdyego, scherzo z Ucznia czarnoksiężnika P. Ducasa oraz I suita Peer Gynt E. Griega w pełni pokazały swe piękno podczas mistrzowskiego wykonania ich przez muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wziąć udział w tym popisowym koncercie symfonicznym. Oprócz przeżyć związanych z odbiorem muzyki mogli też nacieszyć się przebywaniem w nowoczesnym budynku NOSPR, który posiada jedną z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Europie. Wspaniale, że NOSPR jest instytucją kultury dbającą nie tylko o artystów i melomanów, ale także o młodych ludzi dopiero poznających tę dziedzinę sztuki.

        • Sobotnia wyprawa SKT
          • Sobotnia wyprawa SKT

            Jako cel ostatniej, tegorocznej wycieczki Szkolnego Klubu Turystycznego obraliśmy szczyt Magurki Wilkowickiej. Jeśli ktoś pomyślał, że wychodziliśmy z przełęczy Przegibek (najbardziej znana i  najliczniej uczęszczana), to jest w błędzie. Nasz niezawodny przewodnik, pani Kasia Walasik, zaproponowała nam zdobycie szczytu z Wilkowic, a dokładnie Wilkowic Bystrej.

        • PIKNIK RODZINNY
          • PIKNIK RODZINNY

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w czasie Pikniku Rodzinnego.

            Cudownie było Was gościć w naszej szkole. Jest nam niezmiernie miło, że kolejny raz nasza impreza spotkała się z tak ciepłym przez Państwa przyjęciem. Dziękujemy za Waszą obecność i hojność. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie byłoby tego wydarzenia bez naszych organizatorów - Rady Rodziców oraz całego tabunu rodziców i uczniów - wolontariuszy, nauczycieli, pracowników szkoły i sponsorów. Dziękujemy😘

        • Wizyta w Woźniakówce
          • Wizyta w Woźniakówce

            17 maja w piątek, uczniowie klasy 7 b udali się spacerkiem do Woźniakówki, na spotkanie z alpakami. Pani Mariola Dębska-Woźniak przywitała nas, jak zwykle bardzo serdecznie i opowiedziała wiele ciekawych informacji na temat zwyczajów, pielęgnacji i życia alpak. Dowiedzieliśmy się m. in.: że alpaki mają palce, nogi są tylko z tyłu i że są bardzo płochliwymi zwierzętami. Następnie mogliśmy wyprowadzić alpaki na spacer, głaskać je i robić sobie z nimi zdjęcia. Alpaki były bardzo dzielne i cierpliwe. W nagrodę nakarmiliśmy je pysznymi marchewkami. Następnie bawiliśmy się przy ognisku, piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Najedzeni i  zadowoleni wracaliśmy do domu. W drodze powrotnej złapał nas deszcz, ale to nas nie powstrzymało przed przystankiem na lody. Troszkę zmoczeni wróciliśmy do domu po miłym spotkaniu, pełnym pozytywnych emocji.

        • Szlakiem Orlich Gniazd
          • Szlakiem Orlich Gniazd

            Uczniowie klasy 8b udali się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Zwiedzili ruiny mirowskiego zamku. Następnie przeszli spacerem Grzędą Mirowską przez Jaskinię Stajnia do Bobolic. Zwiedzili zamek Bobolice oraz ruiny Zamku Ogrodzieniec. W drodze powrotnej zatrzymali się aby obejrzeć Pustynię Błędowską.

        • Lekcja ostrożności w kinie.
          • Lekcja ostrożności w kinie.

            Uczniowie klas piątych oraz klasy szóstej odbyli bardzo ważną lekcję. Uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych w Multikinie przez Centrum Edukacji Filmowej, uświadomili sobie, jak wiele zagrożeń i pułapek czyha na korzystających z mediów społecznościowych. Każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie dał się zamknąć w bańce informacyjnej lub czy wie, jak bronić się przed catfishingiem i cyberbullyingiem. Omówione zostały też plusy i minusy multitaskingu oraz negatywne zmiany, jakie zaszły w sposobie komunikowania się. Równie wartościowy i ciekawy był film Dancing Queen wyświetlony na zakończenie.

        • Byliśmy świadkami zemsty.
          • Byliśmy świadkami zemsty.

            Uczniowie klas siódmych i ósmych skonfrontowali swoje wyobrażenia dotyczące bohaterów Fredrowskiej Zemsty z realizacją sceniczną dramatu przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Okazało się, że mimo znajomości fabuły komedii, prezentowane postacie oraz ich intrygi niezmiennie bawią, dziwią, a także skłaniają do poważnej refleksji.

        • WYCIECZKA KLASY 1A DO GRUSZOWA
          • WYCIECZKA KLASY 1A DO GRUSZOWA

            W piękny, słoneczny poranek 26 kwietnia 2024 klasa 1A wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego do Gruszowa. Dzieci w trakcie warsztatów edukacyjnych mogły głaskać i brać na ręce zwierzęta takie jak: kaczuszki, kurczęta i króliczki i zobaczyć, gdzie mieszkają krowy. Na warsztatach „Od ziarna do chleba” zobaczyły powstawanie mąki w żarnach, wyrabianie ciasta na chleb i jego formowanie. Następnie udały się na ścieżkę edukacyjną, gdzie zobaczyły ul z plastrami na miód, poznały jego przeznaczenie i usłyszały o etapach powstawania miodu. Kolejną atrakcją była przejażdżka wozem. Na zakończenie zjedliśmy przepyszne naleśniki z serem i jabłkami, a gospodarze, którzy tak ciekawie opowiadali o swojej pracy w gospodarstwie, długo machali nam na pożegnanie. Tekst: Jolanta Karolewska

        • Mamma Mia!
          • Mamma Mia!

            24 kwietnia mała sala gimnastyczna zamieniła się w musicalową scenę. Uczniowie klasy 7 b zaprezentowali się gościom i rodzicom w piosenkach z filmu Mamma mia. Praca nad spektaklem trwała kilka miesięcy, bowiem trzeba było wyćwiczyć sporo umiejętności wokalnych. Uczniowie ostro trenowali pod kierunkiem p. Barbary Świerkot oraz p. Magdaleny Kubik. Dzielnie zostawali na próbach po lekcjach szlifując swoje talenty. Sam dzień występu był nadzwyczaj kolorowy, bowiem młodzież wystąpiła w strojach z epoki- królowały więc dzwony, szerokie rękawy i ozdoby. Tym sposobem przenieśli publiczność w szalone lata 70- te.

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

            W dniu dzisiejszym klasa 4a przygotowała akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W pewnej szklonej bibiotece, w czasach nam współczesnych było mnóstwo książek. Każda z nich miała coś ciekawego do powiedzenia. Jedne opowiadały o pięknych bajkach, inne mówiły jak żyją zwierzęta, jeszcze inne opowiadały o ciekawych przestrzeniach kosmicznych. Trudno było zdecydować ktorej uważnie słuchać. Pewnej nocy, Encyklopediahistoryczna, szacowna księga mająca swe miejsce na górnej półce w czytelni rzekła: "Założę się że Wy Baśnie i Wy Wierszyki dla dzieci i Wy Księgi przyrodnicze nie macie pojęcia jaki dziś dzień." A.Sikora

        • Rozgrywki sportowe
          • Rozgrywki sportowe

            W dniu 24.04.2024r odbyły się rozgrywki sportowe w koszykówce chłopców na szczeblu półfinału wojewódzkiego w Żorach. Nasza reprezentacja zajęła w tych rozgrywkach 3 miejsce. Nasi uczniowie dzielnie walczyli i dostarczyli nam dużo radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, pokazali wielką klasę. Zabrakło trochę szczęścia i skuteczności. Zakwalifikowanie się do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim to wielki sukces. Bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.A oto skład naszej reprezentacji:

    • Środa 02.04.2025
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
      • STRONA W JĘZYKU

    • Partnerzy

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 439290
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27
        Faks:0-32-215-96-72
        kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21
        43-502 Czechowice-Dziedzice
        śląskie
        Polska

        Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie