Strona główna

      • 16 maja klasa 4a pojechała na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni oraz Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Oto kilka fotek z naszej wycieczki.
      • Klasa 5b wybrała się na wycieczkę do Bielska-Białej. Odwodziliśmy Muzeum Historyczne, gdzie poznaliśmy historię starej fabryki przędzalni. Podziwialiśmy stare samochody w Muzeum Motoryzacji oraz poznaliśmy proces tworzenia szybowców i obserwowaliśmy ich loty. To był wspaniały dzień w Bielsku-Białej.
      • Jak w każdym roku, w kwietniu, uczniowie klas młodszych zdobywały wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Podczas lekcji odbywały się prelekcje dotyczące segregowania śmieci, dbania o czystość powietrza
        i oszczędzanie wody oraz energii. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wykonanie prac plastycznych i ozdobienie nimi szkoły. Dzieci zdobywały również informacje dotyczące zdrowego stylu życia oraz zasad prawidłowego odżywiania się. Najwięcej radości sp
      • 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto, które przypomina nam o konieczności ochrony naszej planety.
        Z tej okazji w naszej szkole odbył się turniej międzyklasowy, którego celem było uświadomienie jak ważne jest, abyśmy pamiętali o dbaniu o naszą planetę i podejmowali działania mające na celu jej ochronę. Uczniowie klas 4-8 sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę w różnych przyrodniczych konkurencjach. Była to doskonała okazja, abyśmy zastanow
      • Zapraszamy rodziców przyszłych klas pierwszych na spotkanie organizacyjne dotyczące roku szkolnego 2025/2026, które odbędzie się w dniu 07.05.2025r. o godz. 17:00 w sali 22.
      • „Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę.” – św. Augustyn
        Dnia 16 kwietnia 2025 klasa 2a wyjechała na wycieczkę. Celem było zwiedzanie zabytkowej kopalni
        soli w Wieliczce. Przewodnik zapoznał dzieci z historią obiektu, spacerowaliśmy podziemnymi
        korytarzami i każdy z nas mógł „skosztować” słonej ściany. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele radości
        z czasu spędzonego inaczej niż w ławkach szkolnych. Poniżej za
      • W dniu 23 kwietnia klasy 6a i 6b wzięły udział w koncercie symfonicznym w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Uczniowie mogli wysłuchacćw wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia utwory wielkiego kompozytora, geniusza klasycyzmu, Wolfganga Amadeusza Mozarta, a były to:
      • W przedświąteczny wtorek klasa 2a zorganizowała w naszej szkoły prawdziwy kiermasz świąteczny.
        Odbył się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców i uczniów tej klasy. Na kiermaszu gościły
        babeczki oraz uwielbiane przez dzieci galaretki. Chętnych do kupowania i degustacji nie zabrakło
        wśród uczniów i nauczycieli. Poniżej „słodka galeria”-). Tekst: Jolanta Karolewska
      • Podsumowanie projektu:

        Historia rodziny Wardas na tle warszawskiego zrywu - słowa i dźwięki pamięci 15 kwietnia 2025 r. na małej sali gmnastycznej odbyło się podsumowanie projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego i historii. Klasa 8b w formie spektaklu słowno-muzycznego przedstawiła historię patriotycznej rodziny Wardasów na tle Powstania Warszawskiego
      • Jako nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach , zwracamy się do Was z prośbą o pomoc.

        Nasza szkoła dołączyła do programu SerceBije w Szkole i zbieramy fundusze na zakup defibrylatora AED zewnętrznego w kwocie 9450 zł, który może uratować życie w nagłej sytuacji!
        • Spotkanie bibliotekarzy
          • Spotkanie bibliotekarzy

            28 maja w naszej szkolnej bibliotece spotkali się bibliotekarze z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. Rozmawialiśmy o sposobach na promocję czytelnictwa wśród młodzieży, udziale w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, a także organizacji spotkań autorskich w nowym roku szkolnym.To już drugie takie spotkanie w tym roku. Mamy nadzieję, że spotkanie stanie się wydarzeniem cyklicznym:)

        • Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem
          • Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

            4 czerwca uczniowie klasy 4a wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Marcinem Koziołem w ramach współpracy biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.Autor książki "Docent Pięć Procent... i szalona historia komputerów" zaprosił uczniów do sentymentalnej podróży w czasie. Uczestnicy spotkania poznali "przodków" dzisiejszych smartfonów i tabletów.Dowiedzieli się, że pierwszym programistą na świecie była... kobieta: Ada Lovelace i żyła w XIX wieku:)Pan Marcin Kozioł zachęcał również młodzież do przeczytania swojej serii książek detektywistycznych.Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za możliwość wzięcia udziału w ciekawym spotkaniu!

        • Co nam w duszy gra?
          • Co nam w duszy gra?

            Uwertura ze Snu nocy letniej F. Mendelssohna - Bartholdyego, scherzo z Ucznia czarnoksiężnika P. Ducasa oraz I suita Peer Gynt E. Griega w pełni pokazały swe piękno podczas mistrzowskiego wykonania ich przez muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wziąć udział w tym popisowym koncercie symfonicznym. Oprócz przeżyć związanych z odbiorem muzyki mogli też nacieszyć się przebywaniem w nowoczesnym budynku NOSPR, który posiada jedną z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Europie. Wspaniale, że NOSPR jest instytucją kultury dbającą nie tylko o artystów i melomanów, ale także o młodych ludzi dopiero poznających tę dziedzinę sztuki.

        • Sobotnia wyprawa SKT
          • Sobotnia wyprawa SKT

            Jako cel ostatniej, tegorocznej wycieczki Szkolnego Klubu Turystycznego obraliśmy szczyt Magurki Wilkowickiej. Jeśli ktoś pomyślał, że wychodziliśmy z przełęczy Przegibek (najbardziej znana i  najliczniej uczęszczana), to jest w błędzie. Nasz niezawodny przewodnik, pani Kasia Walasik, zaproponowała nam zdobycie szczytu z Wilkowic, a dokładnie Wilkowic Bystrej.

        • PIKNIK RODZINNY
          • PIKNIK RODZINNY

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w czasie Pikniku Rodzinnego.

            Cudownie było Was gościć w naszej szkole. Jest nam niezmiernie miło, że kolejny raz nasza impreza spotkała się z tak ciepłym przez Państwa przyjęciem. Dziękujemy za Waszą obecność i hojność. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie byłoby tego wydarzenia bez naszych organizatorów - Rady Rodziców oraz całego tabunu rodziców i uczniów - wolontariuszy, nauczycieli, pracowników szkoły i sponsorów. Dziękujemy😘

        • Wizyta w Woźniakówce
          • Wizyta w Woźniakówce

            17 maja w piątek, uczniowie klasy 7 b udali się spacerkiem do Woźniakówki, na spotkanie z alpakami. Pani Mariola Dębska-Woźniak przywitała nas, jak zwykle bardzo serdecznie i opowiedziała wiele ciekawych informacji na temat zwyczajów, pielęgnacji i życia alpak. Dowiedzieliśmy się m. in.: że alpaki mają palce, nogi są tylko z tyłu i że są bardzo płochliwymi zwierzętami. Następnie mogliśmy wyprowadzić alpaki na spacer, głaskać je i robić sobie z nimi zdjęcia. Alpaki były bardzo dzielne i cierpliwe. W nagrodę nakarmiliśmy je pysznymi marchewkami. Następnie bawiliśmy się przy ognisku, piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Najedzeni i  zadowoleni wracaliśmy do domu. W drodze powrotnej złapał nas deszcz, ale to nas nie powstrzymało przed przystankiem na lody. Troszkę zmoczeni wróciliśmy do domu po miłym spotkaniu, pełnym pozytywnych emocji.

        • Szlakiem Orlich Gniazd
          • Szlakiem Orlich Gniazd

            Uczniowie klasy 8b udali się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Zwiedzili ruiny mirowskiego zamku. Następnie przeszli spacerem Grzędą Mirowską przez Jaskinię Stajnia do Bobolic. Zwiedzili zamek Bobolice oraz ruiny Zamku Ogrodzieniec. W drodze powrotnej zatrzymali się aby obejrzeć Pustynię Błędowską.

        • Lekcja ostrożności w kinie.
          • Lekcja ostrożności w kinie.

            Uczniowie klas piątych oraz klasy szóstej odbyli bardzo ważną lekcję. Uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych w Multikinie przez Centrum Edukacji Filmowej, uświadomili sobie, jak wiele zagrożeń i pułapek czyha na korzystających z mediów społecznościowych. Każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie dał się zamknąć w bańce informacyjnej lub czy wie, jak bronić się przed catfishingiem i cyberbullyingiem. Omówione zostały też plusy i minusy multitaskingu oraz negatywne zmiany, jakie zaszły w sposobie komunikowania się. Równie wartościowy i ciekawy był film Dancing Queen wyświetlony na zakończenie.

        • Byliśmy świadkami zemsty.
          • Byliśmy świadkami zemsty.

            Uczniowie klas siódmych i ósmych skonfrontowali swoje wyobrażenia dotyczące bohaterów Fredrowskiej Zemsty z realizacją sceniczną dramatu przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Okazało się, że mimo znajomości fabuły komedii, prezentowane postacie oraz ich intrygi niezmiennie bawią, dziwią, a także skłaniają do poważnej refleksji.

        • WYCIECZKA KLASY 1A DO GRUSZOWA
          • WYCIECZKA KLASY 1A DO GRUSZOWA

            W piękny, słoneczny poranek 26 kwietnia 2024 klasa 1A wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego do Gruszowa. Dzieci w trakcie warsztatów edukacyjnych mogły głaskać i brać na ręce zwierzęta takie jak: kaczuszki, kurczęta i króliczki i zobaczyć, gdzie mieszkają krowy. Na warsztatach „Od ziarna do chleba” zobaczyły powstawanie mąki w żarnach, wyrabianie ciasta na chleb i jego formowanie. Następnie udały się na ścieżkę edukacyjną, gdzie zobaczyły ul z plastrami na miód, poznały jego przeznaczenie i usłyszały o etapach powstawania miodu. Kolejną atrakcją była przejażdżka wozem. Na zakończenie zjedliśmy przepyszne naleśniki z serem i jabłkami, a gospodarze, którzy tak ciekawie opowiadali o swojej pracy w gospodarstwie, długo machali nam na pożegnanie. Tekst: Jolanta Karolewska

        • Mamma Mia!
          • Mamma Mia!

            24 kwietnia mała sala gimnastyczna zamieniła się w musicalową scenę. Uczniowie klasy 7 b zaprezentowali się gościom i rodzicom w piosenkach z filmu Mamma mia. Praca nad spektaklem trwała kilka miesięcy, bowiem trzeba było wyćwiczyć sporo umiejętności wokalnych. Uczniowie ostro trenowali pod kierunkiem p. Barbary Świerkot oraz p. Magdaleny Kubik. Dzielnie zostawali na próbach po lekcjach szlifując swoje talenty. Sam dzień występu był nadzwyczaj kolorowy, bowiem młodzież wystąpiła w strojach z epoki- królowały więc dzwony, szerokie rękawy i ozdoby. Tym sposobem przenieśli publiczność w szalone lata 70- te.

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

            W dniu dzisiejszym klasa 4a przygotowała akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W pewnej szklonej bibiotece, w czasach nam współczesnych było mnóstwo książek. Każda z nich miała coś ciekawego do powiedzenia. Jedne opowiadały o pięknych bajkach, inne mówiły jak żyją zwierzęta, jeszcze inne opowiadały o ciekawych przestrzeniach kosmicznych. Trudno było zdecydować ktorej uważnie słuchać. Pewnej nocy, Encyklopediahistoryczna, szacowna księga mająca swe miejsce na górnej półce w czytelni rzekła: "Założę się że Wy Baśnie i Wy Wierszyki dla dzieci i Wy Księgi przyrodnicze nie macie pojęcia jaki dziś dzień." A.Sikora

        • Rozgrywki sportowe
          • Rozgrywki sportowe

            W dniu 24.04.2024r odbyły się rozgrywki sportowe w koszykówce chłopców na szczeblu półfinału wojewódzkiego w Żorach. Nasza reprezentacja zajęła w tych rozgrywkach 3 miejsce. Nasi uczniowie dzielnie walczyli i dostarczyli nam dużo radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, pokazali wielką klasę. Zabrakło trochę szczęścia i skuteczności. Zakwalifikowanie się do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim to wielki sukces. Bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.A oto skład naszej reprezentacji:

        • Wycieczka 5a i 5b do Kiczyc
          • Wycieczka 5a i 5b do Kiczyc

            25 kwietnia klasa 5a i 5b wybrały się na wycieczkę klasową do Ośrodka H2O w Kiczycach. Tematem wycieczki był GPS.Znalezienie właściwej drogi nie było łatwe. Wszystko stało się prostsze, gdy otrzymaliśmy do dyspozycji kompas. GPS pozwolił naszym uczniom na sprawdzenie swojej orientacji w terenie, a przede wszystkim umiejętności współpracy w grupie.

        • Dzień Ziemi 2024
          • Dzień Ziemi 2024

            W ilu krajach obchodzimy Dzień Ziemi? Jak długo rozkłada się guma do żucia? Co to jest recykling? Z takimi i podobnymi pytaniami zmierzyli się uczniowie klas 6,7,8 w dniu 24 kwietnia 2024r. podczas międzyklasowego turnieju ekologicznego.

            Podczas zmagań zawodnicy mogli się sprawdzić również w konkurencjach praktycznych jak odgadywanie dźwięków ptaków, rozpoznawanie gatunków drzew, utrwalanie zasad segregacji śmieci.

        • Spotkanie z Panem Krzysztofem
          • Spotkanie z Panem Krzysztofem

            Z ogromną radością pragniemy poinformować, iż w dniu 10.04.2024 r na zaproszenie nauczycielki mgr Izabelli Dobrowolskiej-Cygan, klasy 6, 7 i 8 pod opieką części grona pedagogicznego wzięły udział w spotkaniu z p. Krzysztofem Foglem pierwszym maturzystą w Polsce po wybudzeniu ze śpiączki, który przystąpił do matury, a także pierwszym studentem w Polsce, który wybudzony ze śpiączki przystąpił na studia Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

        • WARSZTATY „ROŚLINY LECZNICZE” w 1A
          • WARSZTATY „ROŚLINY LECZNICZE” w 1A

            W ramach edukacji ekologicznej 18 kwietnia 2024 odbyły się dla uczniów klasy 1a zajęcia warsztatowe pt. „Rośliny lecznicze”. Prowadząca warsztaty pani Monika starała się zaciekawić dzieci ziołami i różnymi roślinami występującymi w otoczeniu i opowiedzieć o walorach leczniczych i aromatycznych tych roślin. Dzieci dowiedziały się, co to olejek eteryczny i a następnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa samodzielnie przygotowały dla siebie taki olejek, który będzie spełniał określoną funkcję np. uspokajającą lub nasenną. Klasa szkolna na chwilę zamieniła się w laboratorium, a uczniowie w badaczy!

    • Środa 21.05.2025
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
      • STRONA W JĘZYKU

    • Partnerzy

        • Odnośnik: ?
        • Odnośnik: ?
        • Odnośnik: ?
    • Galeria zdjęć

      • brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 450005
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27
        Faks:0-32-215-96-72
        kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21
        43-502 Czechowice-Dziedzice
        śląskie
        Polska

        Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie