• Miłość niejedno ma imię
     • Miłość niejedno ma imię

     • Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. 
      Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, 
      nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, 
      nie szuka swego, nie unosi się gniewem, 
      nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, 
      lecz współweseli się z prawdą.

       

      Paweł z Tarsu

      Szkolny Konkurs Recytatorski

      11 marca 2019 r. odbył się w SP5 Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Miłość niejedno ma imię”. Był on dedykowany dla uczniów klas IV-VI. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór poetycki, którego tematem przewodnim była miłość – silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich. Pojawiły się takie wiersze jak: „Zakochana żaba”, „Samotność”, „Koniec”, „Hymn
      o miłości”, „Już kocham cię tyle lat”, „Zakochani”. Występujący byli oceniani
      wg następujących kryteriów: odpowiedni dobór repertuaru, znajomość tekstu, tempo mówienia
      i właściwa modulacja głosu, właściwa interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczniowie cudownie zaprezentowali swoje teksty, a komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

      I miejsce – Antonina Janusz (klasa 5b)

      II miejsce – Marta Mglej (klasa 6b)

      III miejsce – Milena Huhulik (klasa 4d)

      Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie
      i zaangażowanie. Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną wręczone na najbliższym apelu.

       

      Organizatorzy:

      Marlena Szeląg oraz Ewelina Fichera

    • Awans chłopców na Finał Powiatowy w mini piłce siatkowej!
     • Awans chłopców na Finał Powiatowy w mini piłce siatkowej!

     •  

      W dniu 12.03.2019r. na hali sportowej w Kaniowie odbył się półfinał powiatowy w mini piłce siatkowej. W rozgrywkach tych brały udział uczennice naszej szkoły, gdzie przyszło im rywalizować                      z gospodyniami turnieju z Kaniowa, jak również z rówieśniczkami z Pisarzowic. W obu meczach nasze dziewczęta doznały porażki. Pierwszy mecz przegrały po tie break – u 2:1 ze Szkołą Podstawową                           z Pisarzowic, a drugi 2:0 z gospodyniami turnieju z Kaniowa. W ostatecznym rozrachunku zawody wygrała Szkoła z Kaniowa pokonując SP Pisarzowice 2:0, drugie miejsce zajęła SP z Pisarzowic i trzecie SP nr 5 z Cz-Dz. Nasze dziewczęta grały w składzie: Julia Gajda, Patrycja Hołdys, Nicola Hejlman, Weronika Pawińska, Milena Maciejczyk, Justyna Adamaszek, Martyna Cichy, Liwia Sirak, Wiktoria Staniek.

      W tym samym dniu do rywalizacji, na tym samym poziomie rozgrywek przystąpili również chłopcy z naszej szkoły. Nasi panowie udali się jednak na halę Szkoły Podstawowej w Jasienicy.                         Ich rywalami byli uczniowie Szkoły Podstawowej z Buczkowic i Szkoły podstawowej z Międzyrzecza.                  W pierwszym meczu turnieju zmierzyły się, szkoła z Buczkowic i szkoła z Międzyrzecza. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla SP z Międzyrzecza. W drugim meczu nasi zawodnicy nie mieli problemów                               z pokonaniem rówieśników z Buczkowic 2:0. O zajęciu pierwszego miejsca w turnieju, dającego awans do Finału Powiatowego decydował ostatni mecz w grupie pomiędzy naszymi zawodnikami                                        i zawodnikami z Międzyrzecza. Spotkanie zaczęliśmy od porażki w pierwszym secie. W drugim to my nie daliśmy szans rywalowi i bez problemu pokonaliśmy przeciwników. Mecz rozstrzygnął się w tie breaku, w którym nasi zawodnicy wykazali się „chłodną” głową i wygrali na przewagi 18:16. Ostatecznie zajęliśmy pierwsze miejsce i 10 kwietnia zagramy w turnieju finałowym. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Międzyrzecza, a trzecie Szkoła Podstawowa z Buczkowic.

      Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Bartek Gąsiorek, Mikołaj Małek, Dominik Kołoczek, Paweł Chrząszcz, Olaf Oleksa, Maksymilian Poloczek, Michał Pagieła, Antoni Kowalczyk, Jacek Więzik.

    • Dzień Kobiet 2019
     • Dzień Kobiet 2019

     • Organizacja tegorocznego Dnia Kobiet przypadała klasie 5d, która wywiązała się z tego zadania na medal.

      Ciężar przygotowań spoczął na męskiej części klasy (wspieranej przez żeńską). Chłopcy z pełnym zaangażowaniem podjęli się zadania. Podczas apelu klas 4-6 zaprezentowali scenkę pt. ,,Obrady z okazji Dnia Kobiet”.  Zgromadzone na apelu Panie zostały obdarowane przepysznymi babeczkami, których autorkami były dziewczęta z klasy 5d. Chłopcy złożyli także życzenia wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole.

      Na zakończenie spotkania, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, wręczył 3 koleżankom dyplomy oraz słodką niespodziankę za zdobycie certyfikatu „Ślicznotka Roku 2019”. Tytuł trafił  do:

      Kamilli Kwaśniak z klasy 4b, Zuzanny Gazdy z klasy 5d oraz Doroty Małysz z klasy 4a. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym koleżankom!

      Po zakończonym apelu klasy powróciły do swoich sal, gdzie kontynuowano obchody tego święta z gronie klasowym.

      Dzień ten minął wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

    • Wizyta księdza biskupa Piotra Gregera
     • Wizyta księdza biskupa Piotra Gregera

     •  

                  Dnia 01 marca 2019 roku progi naszej szkoły przekroczył znamienity gość – Jego Ekscelencja ks. biskup Piotr Greger.

      Jego wizyta w naszej szkole odbyła się w ramach wizytacji parafii św. Andrzeja Boboli. Wraz z nim gościliśmy również ks. proboszcza Andrzeja Barana oraz przewodniczącą Osiedla Centrum – panią Iwonę Stępień.

                  Naszych Gości powitaliśmy pieśnią „Bądź pozdrowiony Gościu nasz…”, po niej wprowadzono sztandar szkoły i społeczność uczniowska odśpiewała hymn szkolny.

      Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Łach, która powitała przybyłych gości i pokrótce przedstawiła historię naszej szkoły, sylwetkę jej patrona i wskazała kierunki rozwoju placówki. Po niej szczególnego gościa przywitali przedstawiciele rodziców: państwo Gabriela i Sylwester Wróblowie, a także przedstawiciele uczniów prowadzeni przez s. Juliuszę Wojciechowską. Klasy szóste, pod kierunkiem pani katechetki Katarzyny Pódy, przygotowały krótki spektakl o ważności Biblii w naszym życiu. Następnie głos zabrał ks. biskup Piotr Greger. Przywitał wszystkich zebranych i podziękował za gorące przyjęcie. W krótkim przemówieniu uświadomił uczniom, że wiedza idzie w parze z wiarą, a bez tej drugiej człowiek może się w życiu zagubić. Następnie udał się na krótki poczęstunek oraz rozmowę z przedstawicielami Rady Pedagogicznej. Jego wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • Dzień Dobrych Uczynków w ZSP w Mazańcowicach z naszym zespołem INVENTO
     • Dzień Dobrych Uczynków w ZSP w Mazańcowicach z naszym zespołem INVENTO

     •  

               W ostatni dzień przed wyczekiwanymi feriami zimowymi, szkolny zespół teatralny INVENTO włączył się  w obchody Dnia Dobrych Uczynków w  Zespole  Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach.

      Wilk, zając, lis, niedźwiedź,  jeż, wiewiórka, ślimak, sowa oraz drzewo, to bohaterowie spektaklu o charakterze profilaktycznym.

      Spektakl uczy, że konflikty należy rozwiązywać od razu. Jeśli tego nie zrobimy, to konflikt  może stać się poważniejszy i na długo popsuć relację z otoczeniem.

      Widownia była fantastyczna! Zespół zebrał zasłużone brawa!

      O wspomnianym dniu można przeczytać także pod linkiem:

      http://zspm.hekko24.pl/ak/aktualniiosci-szkoly/1219-dzien-dobrych-uczynkow

      Dziękujemy za zaproszenie!

       

      Zespół INVENTO z opiekunem

    • Nie przestawaj marzyć...
     • Nie przestawaj marzyć...

     • 25 lutego 2019r. naszą szkołę odwiedził nasz absolwent – Szymon Żoczek, który przeprowadził dla klas I-III prelekcję p.t. „Nie przestawaj marzyć”.  Pan Szymon jest w trakcie zdobywania Korony Ziemi. Opowiedział nam o swoich wysokogórskich wyprawach, wyświetlił ciekawe zdjęcia ze swoich podróży, a także pokazał nam sprzęt alpinistyczny niezbędny podczas wypraw. Niektórzy z nas mieli okazję przymierzyć jego ogromny plecak, ubrać kask, a także obwiązać się linią ratowniczą. Dowiedzieliśmy się, że warto dążyć do spełniania swych marzeń oraz dbać o swoją kondycję fizyczną. Bardzo dziękujemy panu Szymonowi za świetną prelekcję i życzymy spełnienia kolejnych marzeń, między innymi zdobycia Korony Ziemi.

    • KOLĘDOWANIE Z PIĄTKĄ STYCZEŃ 2019
     • KOLĘDOWANIE Z PIĄTKĄ STYCZEŃ 2019

     • Mam BOSKI talent!

       

      To, że dzieci z naszej szkoły mają przeróżne talenty, jest oczywiste. Potwierdzeniem tej prawdy było wspólne Kolędowanie z Piątką, które dzięki gościnności parafii pw. A. Boboli, mogło się odbyć w naszym parafialnym kościele 10 stycznia.

      Piękna stajenka, oświetlone drzewka choinkowe, odświętnie ubrane dzieci, stworzyły piękną świąteczną atmosferę.

      Zaraz po słowach przywitania, które skierowali do nas proboszcz Ks. Andrzej Baran oraz pani dyrektor Alicja Łach, ,,przybyli” na ziemię trzej aniołowie. Ich misja była, z pozoru, bardzo prosta. Cel? Zorganizować casting dla wszystkich utalentowanych i chętnych do wzięcia udziału w Noworocznym Koncercie dla Maleńkiego. A chętnych dzieciaków było mnóstwo. Tańcem, śpiewem, grą na instrumentach i recytacją pokazali, że BOSKI talent mają i chętnie się nim dzielą. Pedagodzy także, o czym świadczy wspólne wykonanie piosenki ,,Maleńka miłość”.

      Dziękujemy  wszystkim, którzy wzięli udział w naszym świątecznym przedsięwzięciu.

      Rodzicom oraz dziadkom, parafii pw. A. Boboli, dyrekcji MDK za udostępnienie mikroportów oraz panu organiście Rafałowi Turoniowi!

      Życzymy wszystkiego dobrego na każdy dzień Nowego Roku 2019!

    • SZKOLNY  KONKURS RECYTATORSKI
     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     • SZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI

       

      „Słońce, słońce i życie”

       

      27 lutego 2019 roku odbył się  Konkurs Recytatorski  „Słońce, słońce i życie”.

      W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas I – III: Kornelia Janusz 1a, Patryk Jesionek 1a, Maria Pezda 1b, Jakub Stana 1b, Amelia Krypczyk 2a, Julianna Tekieli 2a, Jan Kapias 2b, Julia Michalik 2b, Emilia Gazda 3a, Jacek Więzik 3a, Aleksandra Czyż 3b, Piotr Furczyk 3b. Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy i wyróżnieni –  nagrody książkowe.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Patryk Jesionek – klasa 1a

      II miejsce: Kornelia Janusz – klasa 1a

      III miejsce: Julia Michalik – klasa 2b

      Wyróżnienia: 

      Jan Kapias – klasa 2b

      Julianna Tekieli – klasa 2a

      Amelia Krypczyk – klasa 2a

       

      ORGANIZATORZY:

      AGNIESZKA PALARZ

      IZABELA WOTASIK

      ALICJA PROŃCZUK              

                                                                                                                                                                            

    • AKCJA ZIMA 2019
     • AKCJA ZIMA 2019

     • Właśnie dobiegła końca kolejna przeprowadzona w naszej szkole półkolonia zimowa. Uczestniczyło w niej trzydziestu uczniów z klas od 1-6.

      W trakcie trwania wypoczynku uczestnicy:

      • Uczestniczyli w warsztatach Unikids i wykonali swój własny przyrząd do robienia baniek mydlanych.
      • Wykonali walentynkowe serca z wikliny papierowej pod okiem i zgodnie z instruktażem emerytowanej nauczycielki.
      • Oglądali film animowany „Ralf Demolka w Internecie” w Multikinie, poprzedzony warsztatami dotyczącymi bezpiecznego Internetu.
      • Wykonali pyszne czekoladki z belgijskiej czekolady i poznali ich wartości odżywcze w trakcie warsztatów czekoladowych.
      • Zjedli pyszną  pizzę w restauracji Pietro.
      • Testowali zasady zdrowej rywalizacji podczas pobytu na kręgielni
      • Wyjechali na wycieczkę autokarową do Wisły, gdzie zwiedzili centrum Wisły i brali udział w zajęciach w aquaparku na terenie Hotelu Gołębiewski.
      • Wyjechali na wycieczkę autokarową na Kozią Górę, gdzie brali udział w zabawach terenowych.
      • Brali udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów karate.
      • Uczestniczyli w zajęciach tańca nowoczesnego.
      • Zakończyli Akcję Zima 2019 w restauracji Eureka, gdzie przy przekąskach i soczku obejrzeli na dużym ekranie film.pt. „Jak wytresować smoka 2”.

      Poniżej zamieszczamy zdjęcia z Akcji Zima 2019. Opracowanie: Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska, Izabela Wojtasik

    • Razem na Święta
     • Razem na Święta

     • Nasza szkoła  włączyła się w ogólnopolską akcję MEN pod hasłem

       „Razem na święta”.

       Oprócz stałych akcji jak „Szlachetna Paczka”, podjęliśmy też inne zadania np.

      - zorganizowanie przedświątecznego programu dla seniorów;

      - odwiedziny chorych przed świętam,i wręczenie drobnych upominków i własnoręcznie wykonanych przez dzieci gwiazdek, kolędowanie  ze skrzypcami;

      - zorganizowanie zbiórki darów dla bezdomnych kotów i psów, dostarczenie ich do schroniska;

      - zorganizowanie przez wszystkie klasy wraz wychowawcami imprezy integracyjnej” Kolędowanie z piątką” dla dzieci , rodziców,  dziadków i parafian w kościele św. A. Boboli;

      - udział w imprezie charytatywnej na rzecz Hani chorej na mukowiscydozę- występ chóru nauczycieli.

       

     • Dzień Misia

     • Dzień Misia

      30 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Misia. Był on podsumowaniem realizowanego przez klasy 2a i 2b projektu „Eksperci programowania”. Międzynarodowy Dzień Misia stał się okazją, aby uczestnicy „Ekspertów programowania” mieli okazję podzielić się swoją wiedzą oraz nauczyć młodsze koleżanki i kolegów z przedszkola nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach wielu ciekawych rzeczy z zakresu programowania z wykorzystaniem mat edukacyjnych, Programu Scratch Junior i klocków Lego. ”. Uważamy, że dzieci wykazały się dużą wiedzą. Pracowały chętnie, z radością i z dużym zaangażowaniem. Widać było, że te działania sprawiają im duża satysfakcję. Dopingował je jeszcze bardziej fakt, że występowały w roli „małych edukatorów” . Efekty pracy przerosły nasze oczekiwania. Dzieci były skoncentrowane na działaniach, zdyscyplinowane, koleżeńskie i bardzo wyrozumiałe. Z cierpliwością, ale tez z wielkim zaangażowaniem tłumaczyły młodszym kolegom podstawy programowania. Naszym małym gościom bardzo podobało się w szkole. Były zachwycone historyjkami powstałymi za pomocą programu Scratch Junior (oczywiście historyjkami o misiach) oraz zbudowanymi pojazdami z klocków Lego uruchamianymi za pomocą programu WEDO, którymi misie poruszały się po naszej szkole. Uśmiech na buziach uczniów i ich gości utwierdził nas w przekonaniu, że zarówno tematyka, sposób jej realizacji bardzo się podobał. Przekazywana w ten sposób wiedza (nawet przez „młodych edukatorów”) dotyczącą programowania nie sprawiała trudności, w zamian dając dużo radości.  Mamy nadzieję, że tak prowadzone zajęcia rozbudzają  zainteresowania związane z szeroko pojętym słowem „programowanie”. Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska

     • II miejsce w konkursie plastycznym pn. „Pocztówka na sto lat – moja Niepodległa”

     • Scan_1_kartaka.pdf​​​​​​​

      Z wielką radością informujemy, iż Zosia Janik, uczennica klasy 6c zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym pn. „Pocztówka na sto lat – moja Niepodległa” organizowanym przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

      Konkurs plastyczny „Pocztówka na sto lat – moja Niepodległa” to projekt ogłoszony przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach i Pocztę Polską SA. W konkursie na zaprojektowanie najciekawszej pocztówki wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, młodzież i dorośli z warsztatów terapii zajęciowej oraz seniorzy z województwa śląskiego. Celem projektu było zachęcenie jak największej liczby osób do wspólnego upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wzmocnienie świadomości obywatelskiej.Na konkurs wpłynęło ponad 1700 prac.

      Zosi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

       

     • Szlachetna Paczka

     • Uwaga! I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem! Kolejna edycja „SZLACHETNEJ PACZKI ” ruszyła!

      A my już po raz 11 przyłączamy się do tej akcji, przygotowując paczkę dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.Ufamy, że w tym przedświątecznym czasie przygotowań zechcecie podzielić się Dobrem z ludźmi potrzebującymi wsparcia i sprawić, by czyjeś święta były szczęśliwe, pogodne i radosne.

      W tym roku WSZYSTKIE KLASY proszone są o przynoszenie żywności trwałej :Herbata, Kawa, Kakao, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Dżem, Słodycze, Kisiele, Budynie, Płatki śniadaniowe, Koncentrat pomidorowy, Konserwy mięsne, Konserwy rybne, Warzywa w puszkach, Gotowe dania w słoikach.Można także przyłączyć się do akcji przekazując gotówkę, za którą zakupimy potrzebne rzeczy. (każda złotówka się liczy! )

      Na Wasze dary czekamy w świetlicy szkolnejw dniach 22.11-6.12.2018

      Prosimy o podpisanie paczki (imię, nazwisko ucznia, klasa)Wszelkich informacji szczegółowych udziela p. Agnieszka Ziółkowska –pedagog szkolny.

      Zapraszamy także na stronę internetową akcji: www.szlachetnapaczka.pl

      Samorząd Uczniowski SP5 Czechowice-Dziedzice

     • Żywa flaga

     • Patriotyzm 2018 w SP 5

      „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – te słowa towarzyszą nam wielokrotnie podczas tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Co te słowa oznaczają w dzisiejszych czasach? Czy wiemy jak być patriotami w czasach pokoju? Czy nie są to przypadkiem, jak mówi Wisława Szymborska„ pustobrzmiące” słowa?  

      Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach, ich rodzice i nauczyciele udowodnili, że symbole narodowe są głęboko zakorzenione w ich świadomości i tradycji. Efektem tego było zaangażowanie włożone w przygotowanie obchodów tego święta.

      Elementami obchodów były realizacja projektu edukacyjnego zawierającego: prelekcję prowadzoną przez kombatanta, opowiadającego o trudnych czasach dotyczących naszej historii. Odpowiedzią na refleksje dotyczące historii naszego kraju był apel przygotowany przez uczniów klasy 2a i 2b. W programie dzieci zaprezentowały pieśni patriotyczne oraz utwory literackie czołowych poetów. Godzina 11.11 tego dnia była punktem kulminacyjnym,             w którym to nasza społeczność uczniowska, ubrana w przepiękne, apelowe stroje , w pozycji „na baczność” odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie naszego pobytu  w Multikinie wzięliśmy udział w projekcji legend i baśni polskich.

      Dwa tygodnie listopada 2018 roku klasy 2a i 2b pracowały  nad stworzeniem lapbooka o Polsce. Stworzone przez dzieci lapbooki to kompendium wiedzy o historii i teraźniejszości naszej ojczyzny. Zapał i zaangażowanie, ciekawość i radość wynikająca z tworzenia „papierowego” komputera pokazuje nam, że tak małe dzieci są już świadomymi Polakami i należy mieć tylko nadzieję, że w swoim dorosłym życiu, wartości wpojone im jako dzieciom przez Rodziców      i wychowawców dalej będą miały dla nich ogromne znaczenie.

      Każde nasze dziecko samodzielnie pisało „Życzenia dla Polski”. Wśród wielu pięknych życzeń i  ciepłych słów najważniejsze były: aby nigdy nie było wojny, aby nasz kraj był wolny, aby ludzie w Polsce byli szczęśliwi, abyśmy dbali o kraj i byli dla niego „dobrzy”.

      Nasi mali „eksperci programowania” udowodnili, że nawet w sposób matematyczny i logiczny można pokazać swoją wiedzę związaną z symbolami narodowymi i okazać szacunek  Polsce. „Odkodowali” flagę Polski, Orła Białego, order dla Polski i mapę konturową naszej ojczyzny.

      Wiedza naszych małych uczniów została zamknięta w przepięknych albumach tworzonych z myślą o Polsce. Albumy były odzewem na zaproponowany konkurs o charakterze literacko-plastyczno-technicznym pt.:”Album o Polsce”. Na wielkie uznanie zasługuje fakt, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym samodzielnie pisały informacje o naszej ojczyźnie, szukały ilustracji, samodzielnie je wybierały i wklejały. Albumy miały ciekawą szatę graficzną, ich strony tytułowe to przede wszystkim czerwień i biel, środek natomiast emanował kolorem, kartami z historii i wielką radością wynikającą z tworzenia. Efekt tej pracy to piękne albumy.

      Historycznym momentem dla naszej szkoły było utworzenie flagi Polski ze społeczności uczniowskiej. W dniu 8 listopada 2018,w piękny, słoneczny, listopadowy dzień uczniowie w strojach  o określonych barwach – białych, czerwonych i czarnych na boisku szkolnym utworzyli flagę. Dron niczym wielki ptak zarejestrował to zdarzenie tworząc piękną, historyczną kartę dla SP 5 w formie zdjęć i filmu.

      W niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku uczniowie klasy piątej, stanowiący poczet sztandarowy naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pod nowo odsłoniętym pomnikiem .

      Przedstawione powyżej wydarzenia i działania to jest właśnie przykład patriotyzmu w czasach pokoju i oznaką przynależności do narodu polskiego. Te małe gesty, a jednak  wielkie w swej wymowie, pozwoliły na zjednoczenie całej społeczności szkolnej wokół jednego celu – uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Naszym zadaniem, zarówno Rodziców jak i wychowawców, jest budowanie w naszych dzieciach poczucie świadomości narodowej, poczucia dumy z przynależności do narodu polskiego, który pomimo braku państwa przez 123 lata nie utracił ducha narodowego i potrafił się podnieść właśnie dzięki wspólnemu działaniu. Nie wymagamy od naszych dzieci w dzisiejszych czasach ofiary z życia, jak wielokrotnie miało to miejsce w bogatej historii naszego państwa, ale wymagajmy świadomości historii naszego kraju. Wymagajmy „małych ofiar” takich jak:  poświęcenie czasu na znalezienie odpowiedniego stroju  do stworzenia flagi, znalezienie czasu na wykonanie albumu, napisanie kartki z życzeniami dla Polski, nauczenie się pieśni patriotycznych i wierszy, dbałości o wizerunek na ważnych uroczystościach oraz  chwili skupienia, spontaniczności  i chwilowego działania pod dyktando dla osiągnięcia wyższego celu.

      Zwracajmy się w stronę historii, gdyż jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski : „Naród, który nie szanuje przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Uczmy jej nasze dzieci i wyciągajmy z niej wnioski.

      Z pełną świadomością możemy powiedzieć, że dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach, słowa „jeszcze Polska nie zginęła…” to na pewno nie „pustobrzmiące” słowa.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim wspaniałym Rodzicom  z naszej szkoły, że wychowują swoje dzieci w duchu patriotyzmu.  Opracowały: Mariola Kamińska i Jolanta Karolewska

     • ESCAPE ROOM NIEPODLEGŁA

     • Escape room – Niepodległa

      To, że pokoje zagadek są niezwykle ciekawym miejscem, wie każdy, kto spędził tam chociaż chwilę.

      Połączenie wiedzy na określony temat, kreatywność oraz pomysłowość a także umiejętność współpracy w grupie, to recepta na sukces w takim miejscu.

      Jeśli jeszcze dorzucimy do tego wątek historyczny związany z rocznicą odzyskania niepodległości, to  okaże się, że

      zwykła sala szkolna może zamienić się w profesjonalny escape room.

      Taki też pokój powstał 26 listopada w naszej szkole.

      Stare biurko, lampa, walizka, książki, świeczniki, maszyna do pisania, skrzynia na miny, mundur koszarowy, symbole

      narodowe, głos Mieczysława Fogga oraz Hanny Ordonówny w tle, stworzyły doskonałe tło do  ,,stoczenia walki” o jak

      najszybsze  uwolnienie się z zamkniętego pokoju.

      Pokój Edmunda K., bo tak został nazwany fikcyjny bohater, odwiedzili uczniowie 5 gminnych szkół.

      Trzyosobowe drużyny z SP1, SP w Ligocie, ZSP z Bronowa, SP7 oraz SP5  próbowały pokonać czas i opuścić pokój

      w czasie krótszym niż 45 minut.

      Do wykonania mieli 4 odrębne zadania, które w rezultacie tworzyły  4-cyfrowy kod, jaki pozwalał odnaleźć klucz

      otwierający główne drzwi.

      Zebrane puzzle odkrywały zadanie matematyczne dające jedną z cyfr. Szuflada w biurku skrywała niezbędne

      przedmioty. Długopis UV pomagał w odnalezieniu w szafie dwóch ukrytych dat. Magnez był jedynym przedmiotem,

      który był w stanie wyciągnąć klucz do apteczki. Apteczka natomiast kryła w sobie pamiętnik patrioty z kolejnym

      zadaniem, krzyżówką. Stara maszyna do pisania zawierała przygotowaną przez Edmunda K.  wskazówkę. Dzięki niej

      i kompasowi zadanie było prostsze do wykonania.

      Grupa, która utknęła w ,,martwym  punkcie”, mogła skorzystać z podpowiedzi, o jaką prosiła za pomocą

      krótkofalówki. Każda podpowiedź kosztowała jednak 3 minuty odliczone od pełnego czasu na wykonanie zadania.

      Uczestnicy konkursu bawili się wyśmienicie. Wykazali się ogromną determinacją i niesamowitą energią.

      Ostatecznie, zwyciężczyniami konkursu zostały trzy uczennice ZSP w Bronowie, które po mistrzowsku wykonały

      wszystkie zadania! Mimo straty 3 minut za jedną podpowiedź, wyszły z pokoju 10 minut przed czasem!

      Każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek, koszulkę oraz dyplom za uczestnictwo.

      Ponadto, laureatki zdobyły nagrodę główną, którą jest wejście do prawdziwego escape roomu  w Bielsku -Białej,

      bowiem Hurry up był sponsorem naszej zabawy, za co serdecznie dziękujemy!!!

      \

      Organizatorki:

      Agnieszka Czyż

      Agata Drewniak

      Iwona Sojka

       

       

       

     • Regionalna lekcja tematyczna

     • 19.11.2018 r. klasy IV C i IV D udały się do Książnicy Beskidzkiej, aby wziąć udział w regionalnej lekcji tematycznej. Na początku dzieci zwiedzały bibliotekę oraz poznawały zasady jej funkcjonowania. Następnie uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat smoków. Dowiedzieli się, że zwierzęta te pochodzą z mitów i legend. Prowadząca przypomniała również, że najbardziej popularnym polskim smokiem jest Bazyliszek, który potrafił zabijać wzrokiem. Później nauczycielka opowiadała o ciekawostkach „smokologicznych”. Na koniec zajęć uczniowie mogli się wykazać swoimi talentami, gdyż pracowali w  grupach i tworzyli smocze menu.