• Konkurs plastyczny na najpiękniejszą palmę wielkanocną
     • Konkurs plastyczny na najpiękniejszą palmę wielkanocną

     • Konkurs plastyczny na najpiękniejszą palmę wielkanocną

      Przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Wzięło w nim udział 12 uczniów z naszej szkoły. Uczniowie przynieśli własnoręcznie wykonane palmy, które można obejrzeć w poniższej galerii. Komisja konkursowa miała ogromny problem z wybraniem najpiękniejszej palmy, ponieważ każda z nich była ładna i pomysłowa. Po długich naradach ogłoszono werdykt:

      Klasy I-III

      ·         Miejsce I

      Igor Pępek (1a), Filip Boczar (1a)

      ·         Miejsce II

      Jan Kapias (2b)

      ·         Miejsce III

      Igor Pacyna (2a), Szymon Skarżeński (1b)

      ·         Wyróżnienia: 

      Mateusz Kucharski (1a), Franciszek Jesionek (1a), Natalia Michalczyk (1a)

      Klasy IV-VI

      ·         Miejsce I: 

      Karolina Pępek (4c), Anna Knieżyk (4c)

      ·         Miejsce II: 

      Marcin Piesiur (5e)

      ·         Miejsce III

      Julia Paszek (4b)

      ·         Wyróżnienia: 

      Łukasz Gabryś (5c), Katarzyna Burda (4d)

       

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy!                         

       

        s. Juliusza

        M. Adamczyk

    • "Tęgie głowy"
     • "Tęgie głowy"

     • 28 marca w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się konkurs "Tęgie głowy". Naszą szkołę reprezentowali: Julia Rogol z klasy 3a, Martyna Macha i Piotr Furczyk z klasy 3b. Uczniowie musieli się zmierzyć z bardzo trudnymi zadaniami matematycznymi, związanymi głównie z logicznym myśleniem. Test trwał 60 minut, a po nim uczestnicy mieli okazję pobawić się robotami. Na koniec ogłoszono wyniki i okazało się, że nasza uczennica-Julia Rogol zdobyła III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

     • PROJEKT "PAFNUKI UCZĄ JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ"

     •     Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wraz z wychowawcami p. Agnieszką Palarz oraz p .Izabelą Wojtasik wzięli udział w projekcie pt. ”Pafnuki uczą jak oszczędzać energię”, którego celem było kształtowanie wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczących się w szkołach podstawowych zlokalizowanych na terenie woj. śląskiego, aktywnych, proekologicznych postaw związanych m.in. z prawidłowym wykorzystaniem energii elektrycznej.

      Uczniowie otrzymali bezpłatnie książki o Pafnukach ,w oparciu o które przeprowadzony został cykl zajęć dotyczących oszczędzania energii.

      Następnie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym o tym samym tytule. Nasza szkoła znalazła się wśród sześciu nagrodzonych (na 27 szkół uczestniczących w konkursie).

      Dzieci  otrzymają nagrodę w postaci spektaklu teatralnego, który odbędzie się 15 maja.     

      Gratulujemy   wszystkim uczestnikom!                                                                                        

    • SPOTKANIE Z PANEM KRZYSZTOFEM PIERSĄ
     • SPOTKANIE Z PANEM KRZYSZTOFEM PIERSĄ

     • Dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach, klasa 5d wzięła udział w niezwykle ciekawym spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Piersą, autorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych ,,Komputerowy ćpun”.

      Pan Krzysztof wydał także inną pozycję pt. ,,Trener marzeń”, w  której pisze w jaki sposób określić mocne i słabe strony własnego marzenia, jak wyznaczać odpowiednie priorytety i jak dosięgnąć swoich marzeń.

      Sam, jest przykładem osoby, która łączy wiele pasji (pasjonat fantastyki, modelarstwa, tworzy kanał na youtubie i gra na pianinie) i ciągle się rozwija.  Przez wiele lat był uzależniony od gier komputerowych, a teraz pomaga młodym ludziom w odnalezieniu równowagi w życiu.

       Niezwykle pozytywna osoba, dzięki której  spotkanie było niezapomnianym przeżyciem i na długo zostanie w pamięci uczestników. 

      Na pamiątkę spotkania, prawie wszyscy uczniowie (wychowawczyni także) zakupili książki pana Krzysztofa. Oczywiście z imienną dedykacją!

       

       

      Iwona Sojka

    • Flying Thing from space’, czyli jak język angielski może pobudzać wyobraźnię.
     • Flying Thing from space’, czyli jak język angielski może pobudzać wyobraźnię.

     • Tekst angielskiej piosenki, ciekawa melodia, rysunek pobudzający wyobraźnię, odrobina chęci, kartka papieru i przybory plastyczne. Tyle trzeba było, aby wziąć udział w konkursie plastycznym inspirowanym anglojęzyczną piosenką z podręcznika do klasy czwartej. Dziewięcioro uczniów z klasy 4b i 4d podjęło się wyzwania i przygotowało bardzo ciekawe rysunki.

      Spośród nich, wszyscy uczniowie wspomnianych klas, wyłonili I,II oraz III miejsce.

      Laureatami zostali:

      Milena Huhulik – I miejsce

      Jakub Bryja  - II miejsce

      Anna Pagórska – III miejsce

       

      Otrzymali Oni także dyplomy oraz nagrody a wszyscy pozostali uczestnicy artykuły papiernicze.

      Gratulujemy wszystkim!!!

       

      Iwona Sojka

    • Relacja z konkursu Kangur
     • Relacja z konkursu Kangur

     •          W dniu 21 marca br.  uczniowie naszej szkoły dzielnie walczyli, rozwiązując zadania matematyczne w  Międzynarodowym Konkursie  "Kangur Matematyczny".
      Kangur ma swoje korzenie w Australii, gdzie został zorganizowany w latach osiemdziesiątych XX wieku. Na terenie Europy pojawił się we Francji w 1990 roku
      i z inicjatywy matematyków francuskich ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich. W chwili obecnej jest najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Polska przystąpiła do konkursu w 1992 roku i od samego początku zajmuje drugie miejsce po Francji pod względem liczby uczestników.
      W naszej szkole w konkursie brało  udział 47 uczniów klas 2-6.

      Czekamy na wyniki konkursu!

      Koordynator szkolny: Agata Drewniak

    • „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”...
     • „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”...

     • „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”- przerwa międzylekcyjna może bawić, uczyć i wychowywać.

      Projekt innowacyjny, edukacyjno-wychowawczy.

      Od kwietnia realizujemy w naszej szkole projekt, którego głównym celem jest „uwolnienie” przerwy międzylekcyjnej od nudy, biegania, hałasu i chaosu, a zastąpienie tego chwilą odpoczynku, spokoju, kreatywnego spędzania wolnego czasu, wzajemnego poznawania siebie, logicznego myślenia przy wykorzystaniu różnorakich gier podwórkowych.

      W związku z realizacją tego projektu na korytarzach naszej szkoły pojawiły się zaprojektowane w nowoczesny sposób gry i zabawy podwórkowe, w które nasi uczniowie mogą się bawić i grać  podczas przerw międzylekcyjnych.

      Projekt zakłada przełożenie dawnych gier i zabaw podwórkowych na aktywność dzieci w trakcie przerw międzylekcyjnych.  Celem tego projektu jest również zachowanie “przy życiu” i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną część dziedzictwa. Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić uczniów do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej.

      Dawniej dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu organizując sobie różne zabawy z rówieśnikami. Miały więcej ruchu niż teraz. Lepiło się bałwany na podwórkach lub rzucało śnieżkami. Jeśli pogoda nie sprzyjała, dzieci bawiły się w domu w różne zabawy i gry. Na pewno więcej grano w gry planszowe. Bawiono się w bierki lub pchełki, państwa – miasta, statki, kółko – krzyżyk, ciuciubabkę, głuchy telefon. Dziś te zabawy coraz częściej są wypychane przez środki masowego przekazu, a przede wszystkim przez techniki multimedialne. Chcemy pokazać dzieciom alternatywne formy spędzania wolnego czasu sprzyjające ich rozwojowi, rozwijające ich wyobraźnię , powodujące wielozmysłowe poznawanie świata.

                                                                 Opracowała: Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska

    • Sukces naszych uczennic w powiatowym konkursie recytatorskim...
     • Sukces naszych uczennic w powiatowym konkursie recytatorskim...

     • Uczennice z SP5 zwyciężczyniami powiatowego konkursu recytatorskiego

      „Słońce, słońce i życie”

       

      Dnia 12 marca 2019 roku w pałacu Czeczów w Kozach odbył się XXI powiatowy konkurs recytatorski „Słońce, słońce i życie”. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy uczniowie eliminacji szkolnych:

      - kategoria klas I-III: Kornelia Janusz oraz Patryk Jesionek

      - kategoria klas IV –VI: Julia Borko oraz Natalia Kanik

      28 marca 2019 roku odbyło się podsumowanie wyników konkursu i okazało się, że Kornelia Janusz oraz Julia Borko otrzymały I miejsca w swoich kategoriach. W związku z tym będą reprezentowały powiat bielski w etapie rejonowym, który odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

      Recytatorkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Ewelina Fichera, Izabela Wojtasik

     • Żywa lekcja przyrody

     • 15.03 w naszej szkole odbyła się ,,żywa lekcja przyrody". Mogliśmy zobaczyć 18 okazów żywych owadów, płazów, gadów i pajęczaków.Duże wrażenie wywarł na nas pokaz drugiego co do wielkości pająka- ptasznika olbrzymiego, który osiąga wielkość do 28 cm. Zjada on owady i małe gryzonie pomagając sobie nogogłaszczkami. Ciekawym okazem był również, zamieszkujący Amerykę Pn. i Florydę, ptasznik złoty wyróżniający się okazałymi szczękoczułkami  oraz niewielki skorpion leśny. 

        Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy o jaszczurkach. Mają one doskonały słuch oraz język- narząd dotyku. Gekon tygrysi, zamieszkujący Azję, prowadzi nocny tryb życia, poluje na owady. Ma koralikowate łuski i masywny ogon, w którym ma zapasy tłuszczu. Ma ruchome powieki, więc może spać z zamkniętymi oczami. Natomiast gekon złocisty potrafi zmieniać kolory w zależności od otoczenia i własnego nastroju. Nie ma ruchomych powiek, czyści sobie oczy językiem. Traszki pirenejskie, zamieszkujące Hiszpanię, Portugalię, Maroko prowadzą wodno - lądowy tryb życia, mają na bokach ostre, pomarańczowe plamki, które w okresie zagrożenia, przebijają skórę i ranią przeciwnika.

      Dużym przeżyciem była również możliwość dotknięcia węża dwuplamego.

      Taka lekcja przyrody, bardzo się wszystkim podobała i na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • Lepiej zapobiegać niż leczyć
     • Lepiej zapobiegać niż leczyć

     • 21 marca 2019 roku odbył się gminny etap powiatowego konkursu "Lepiej zapobiegać niż leczyć". Wśród uczestników zmagających się z pytaniami dotyczącymi zdrowego trybu życia i pierwszej pomocy byli nasi uczniowie. Drużyna w składzie: Macjej Knieżyk, Szymon Kot oraz Wojciech Chromik zdobyła zaszczytne trzecie miejsce!

      Serdeczne gratulujemy sukcesu!!!

    • „Polska Niepodległa”
     • „Polska Niepodległa”

     • Konkurs plastyczny na plakat pt.:

      „Polska Niepodległa”

       

       

               W związku z obchodami 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości w  Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach - Dziedzicach został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „Polska Niepodległa”. Prace konkursowe tworzone były przez uczniów  klas 4 – 6 na lekcjach plastyki technikami rysunkowymi, malarskimi oraz wyklejankowymi. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.

               Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało dyplomy oraz nagrody dla następujących uczniów:

       

      I   - miejsce Maria Wróbel

      II  -  miejsce Anita Kopeć

      II  -  miejsce Milena Kopeć

      III -  miejsce Weronika Pawińska

       

      Wyróżnienia:

       

      Nadia Bończak

      Kacper Kukla

      Kornelia Musioł

       

      Plakaty wyeksponowano na uroczystym apelu z okazji 100- rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości  oraz na terenie całej szkoły.

    • „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”
     • „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”

     • Sukces  uczniów Szkoły Podstawowej nr 5

      w Powiatowym Konkursie Plastycznym

      „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”

       

       

                  Z okazji obchodów 100- rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”. Organizatorem konkursu byli: Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art” oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej. Konkurencja okazała się bardzo duża. Uczniowie naszej szkoły: Szkoły Podstawowej nr5 im. Mikołaja Kopernika  zdobyli wyróżnienia. Na uroczystej gali rozdano dyplomy i nagrody. Zaproszono do wspólnego zdjęcia.

       

      Zwycięzcom gratulujemy.

       

       

      Maria Wróbel – wyróżnienie

      Filip Żurek     -  wyróżnienie

       

    • OLIMPUS 2019 – olimpiada z języka angielskiego
     • OLIMPUS 2019 – olimpiada z języka angielskiego

     • W wiosennej sesji olimpiady z języka angielskiego wzięło udział 38 uczniów z klas 4-6.

      13 osób z klas czwartych, 17 z piątych  oraz 8 szóstoklasistów.

       

      Nasi śmiałkowie sprawdzili następujące umiejętności:

      - czytanie ze zrozumieniem,

      - komunikacja,

      - słownictwo,

      - gramatyka.

       

      Należy podkreślić, iż sesja wiosenna (podobnie jak jesienna) jest trudniejsza, gdyż spośród 4 podanych odpowiedzi jedna, dwie, trzy a nawet cztery propozycje mogą być poprawne.

       

      Pozostaje tylko czekać na wyniki naszych uczniów.

      Trzymamy kciuki i dziękujemy za udział!

       

       

       

      Anglistki SP5

       

       

       

       

       

    • Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy".
     • Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy".

     • 15 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy". Wzięli w nim udział również uczniowie z naszej szkoły. "Piątkę" reprezentowali: David Wodniak z klasy 1b, Michał Guzdek z 2a oraz Jacek Więzik z 3a. Chłopcy musieli wykazać się szeroką wiedzą w zakresie bezpieczeństwa. Największy sukces spośród naszych uczniów odniósł Jacek, który zajął III miejsce w kategorii klas trzecich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

     • Szymon Kot finalistą wojewódzkiego konkursu z historii.

     • Każdego roku Kuratorium Oświaty organizuje konkursy przedmiotowe dla uczniów z przedmiotów: matematyka, język polski, język angielski, historia, itd. W tym roku szkolnym, startowało kilku uczniów z naszej szkoły, biorąc udział w różnych konkursach. Na uwagę zasługuje szczególnie jeden z nich- konkurs kuratoryjny z historii. Pierwszy etap szkolny odbył się 8 listopada.  Poziom konkursu i zakres wiedzy, którymi musieli wykazać się uczestnicy były ogromne. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tylko jeden uczeń z całego miasta przeszedł do etapu rejonowego. Szymon jest uczniem klasy 6 b i swoje sukcesy w tym konkursie odnosił już w roku ubiegłym. Do konkursu przygotowywał się pod okiem p. Magdaleny Kubik – nauczycielki historii. Szymon bardzo się starał, uczył i przygotowywał, czego efektem było zaliczenie etapu rejonowego ze świetnym wynikiem punktowym i przejście do ostatniego etapu wojewódzkiego. Wszystkie etapy konkursu miały bardzo wysoki poziom i były trudne. Uczeń musiał wykazać się naprawdę dużą wiedzą historyczną. Szymon podołał  temu zadaniu i został finalistą etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy wiedzy i sukcesu!