W dnia 6 grudnia 2024 klasa 2a pojechała na wycieczkę. Najpierw w Krakowie Nowej Hucie podczas spektaklu spotkała się z Mikołajem i otrzymała od niego podarunki. Następnie przejechaliśmy autokarem do centrum Krakowa, gdzie w Żywym Muzeum Obwarzanka dzieci dowiedziały się o procesie produkcyjnym tego krakowskiego przysmaku i wykonały go własnoręcznie. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po krakowskim rynku pełnym świątecznych dekoracji i oczekiwanie na zapalenie się choinki na środku rynku.
Wycieczka klasy 2a do Krakowa
Wigilijka w 2a
- 1
Bożonarodzeniowe warsztaty z siana
Uczniowie klas 1-3 z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ozdób bożonarodzeniowych, podczas których wykonali z siana ekologiczną dekorację świąteczną. Coraz bliżej święta!!!
4
Lekcja kleksografii w 4a
W ramach lekcji języka polskiego, podczas której uczniowie klasy 4 a omawiali lekturę Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”, odbyła się wielce wyczekiwana lekcja kleksografii. Uczniowie na wzór uczniów Akademii tworzyli najrozmaitsze klesky, wykorzystując do tego przeróżne pomoce. Kleksy były kolorowe o różnych kształtach- niektóre przypominały motylki lub nietoperze. Następnie, na podstawie wykonanych kleksów układali wymyśloną historię. Och, to był niesamowity piątek, gdy wyobraźnia każdego z uczniów miała pole do popisu
.
2
Wizyta klas 8 w Auschwitz-Birkenau i Harmężach
W ramach kolejnego etapu realizacji podstawy programowej z historii, uczniowie klas 8 pojechali z wizytą do wyjątkowego miejsca- Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Uczniowie mogli zobaczyć ślady okropnej przeszłości wojennej, nieludzkiego traktowania więźniów, niewolniczej pracy, czy tortur. Największe wrażenie wywarła na uczniach niesamowita przestrzeń obozu oraz warunki, w jakich byli przetrzymywani więźniowie. Pozostałości po zagrabionym mieniu- walizki, naczynia, czy ubranka dziecięce sprawiają, że za każdym z tych przedmiotów kryje się historia człowieka i jego dramatyczne losy. Pomieszczeniem, które również wywołało dreszcz emocji jest sala z ogromną księgą nazwisk. Niektórzy uczniowie odnaleźli swoje nazwiska, co wywarło ogromne wrażenie.
Następnym punktem programu była wizyta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie znajduje się niesamowita wystawa pt. „Klisze pamięci”. Ekspozycja jest artystyczną wizją gehenny obozowej Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, który po prawie 50 latach, wrócił do swoich traumatycznych wspomnień: „To nie wystawa – nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku. Nie było zresztą moim zamiarem spełnienie obowiązku pamięci i dania świadectwa poprzez sztukę. Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi…” [Marian Kołodziej]
8
Klasy piąte w Chlebowej Chacie
12.12. Tej daty nie da się zapomnieć. Dziś klasy 5-te wybrały się do Chlebowej Chaty. Posłuchały Mikołaja jak to było za downych czasów, zjadły podpłomyki, które wykonały DIY, uczestniczyły w świątecznej sesji zdjęciowej w aranżacji starych pojazdów, nakarmiły kozy i barany, zwiedziły stodołę z dawnymi sprzętami rolniczymi, a także dekorowały pierniki, które zabrały do domu. Czy było fajnie? Oczywiście!!! 😊🎅🫓🍪
41
Główna nagroda w konkursie dla Anielki!
10 grudnia 2024r. nasza uczennica Aniela Białka odebrała główną nagrodę za zajęcie 1 miejsca w Konkursie plastycznym "Odpoczywaj na wsi". Wręczenie nagród odbyło się w Ministerswie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, gdzie zostala zaproszona wraz z Rodziną.
Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
W ramach konkursu do Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego przekazano łącznie 1.480 prac. Najwięcej zgłoszeń było w województwie mazowieckim - 704 prac oraz w łódzkim - 265 prac. Serdecznie gratulujemy❤️
1
Mikołajki 4a
Mikołajki klasa 4a postanowiła świętować w Starej Kablowni. Najpierw graliśmy w kręgle a potem udaliśmy się do pizzerii gdzie zajadaliśmy się pyszną pizzą.
11
Magiczne Mikołajki!
05.12.2024 klasy 1a,1b i 3a wybrały się na poszukiwanie Mikołaja do Funzeum w Gliwicach. Zabawa była fantastyczna, humory dopisały, a co najważniejsze Mikołaj został odnaleziony! Co prawda "zielony", ale obiecał, że jutro u wszystkich dzieci pojawi się ten najprawdziwszy z wymarzonymi przez nas prezentami. Oczarowani magią świateł zakończyliśmy naszą świąteczną podróż.
1
Uczymy się języków, bo warto!
"Odpoczywaj na wsi"-konkurs rozstrzygnięty
Aniela Białka odbierze nagrodę w Ministerstwie Rolnicta i Rozwoju Wsi w Warszawie!!!
Znamy laureatów konkursu plastycznego "Odpoczywaj na wsi"!!!
Kapituła konkursu plastycznego „Odpoczywaj na wsi” wyłoniła zwycięskie prace. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy ze szkołami podstawowymi oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.
Miejsce 2 w kategorii wiekowej 0-3 zdobyła Aniela Białka z klasy trzeciej, która już niebawem, bo 10 grudnia odbierze swoją nagrodę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Gratulujemy Wielkiego Sukcesu!!!
Gminny Konkurs Recytatorski Prozy
Gminny Konkurs Recytatorski Prozy18 edycja
▪ 21 listopada 2024r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Prozy „Książki piękne jak kwiaty, dojrzałe jak owoce i te, które wzruszają…” dedykowanego uczniom klas I-III.Udział w nich wzięli uczniowie i uczennice:Rozalia Białka 1aAntonina Kapias 1bAntoni Sakrajecki 1bNina Pytel 1bStanisław Klekot 1bStanisław Gałuszka 1bIgor Mańdok 3aAniela Białka 3aKomisja przyznała:I miejsce – Antonina Kapias 1bII miejsce – Rozalia Białka 1aIII miejsce – Igor Mańdok 3aWyróżnienie – Aniela Białka 3a
▪ Do etapu międzyszkolnego zgłoszonych zostało 10 uczestników Konkursu ze szkół miasta i gminy Czechowice-Dziedzice:Antonina Kapias (klasa I) Szkoła Podstawowa nr 5 w Czechowicach-DziedzicachEmilia Klimca (klasa I) Szkoła Podstawowa nr 2 w LigociePiotr Schmeiduch (klasa I) Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-DziedzicachMaria Wójtowicz (klasa II) Szkoła Podstawowa nr 10 w Czechowicach-DziedzicachAleksandra Burejza (klasa II) Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-DziedzicachAleksandra Białas (klasa II) Szkoła Podstawowa nr 2 w Czechowicach-DziedzicachMiłosz Wróbel (klasa II) Szkoła Podstawowa nr 8 w Czechowicach-DziedzicachDawid Zmełty (klasa II) Zespół Szkolno-Przedszkolny w BronowieWojciech Piasecki (klasa III) Szkoła Podstawowa nr 7 w Czechowicach-DziedzicachLeon Kocurek (klasa III) Szkoła Podstawowa nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach▪ 26 listopada 2024r. w siedzibie Organizatora Konkursu – Szkole Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach - 10 uczestników przystąpiło do gminnego etapu konkursu: recytacji przygotowanego fragmentu prozy dziecięcej.Celem konkursu było upowszechnianie kultury słowa, ukazanie piękna języka polskiego, popularyzacja polskiej literatury dziecięcej.Jury oceniało uczestników w następujących kategoriach:- dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika- ciekawa interpretacja tekstu- kultura słowa- ogólne wrażenie artystyczneKomisja konkursowa dokonała wnikliwej analizy występów dzieci i przyznała następujące miejsca:I miejsce – Miłosz Wróbel (SP8) II miejsce – Aleksandra Białas (SP2)III miejsce – Piotr Schmeiduch (Katolicka Szkoła Podstawowa)Wyróżnienie – Wojciech Piasecki (SP7)Wyróżnienie – Aleksandra Burejza (SP3)
Dla wszystkich uczestników konkursu zostały przygotowane nagrody. Gratulujemy wszystkim recytującym pięknych występów i życzymy kolejnych sukcesów. Organizatorzy:Agnieszka PalarzIzabela WojtasikAnna Kadewska
7
Spotkanie z Krzysztofem Piersą
25 listopada uczniowie klasy 5a i 5b wzięli udział w spotkaniu z Krzysztofem Piersą w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy szkolnej biblioteki i MBP w Czechowicach-Dziedzicach.
Krzysztof Piersa to autor książek i poradników, dziennikarz i youtuber. Opowiadał młodzieży o mitach związanych z korzystaniem z gier komputerowych i realnych zagrożeniach czyhających na użytkowników gier. Poruszył temat hejtu w Internecie, omówił sposoby walki z nim oraz konsekwencje przemocy cyfrowej. Przypomniał, że w sieci nikt nie jest anonimowy.
Spotkanie w MBP zorganizowane zostało w ramach współpracy z Biurem ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniem.
3
Reaguj na Hejt!
W naszej szkole realizowany jest projekt „Dbam o Siebie” – ZaJaki.pl – Reaguj na Hejt!
Projektem objęci zostali uczniowie klas siódmych.
W ramach projektu uczniowie wzięli udziału w konkursie plastycznym „Dbam o siebie”-ZaJaki.pl- Reaguj na Hejt.
Przedmiot konkursu było samodzielne wykonanie przez uczestnika pracy plastycznej – plakatu o tematyce dotyczącej bullyingu (przemocy rówieśniczej).
W języku angielskim „bullying” oznacza zastraszanie, tyranizowanie. Jest to zjawisko występujące na gruncie szkolnym oraz w społecznościach koleżeńsko-uczniowskich. Czasem mówi się, że jest on szkolną odmianą mobbingu. Odnosi się do wszystkich sytuacji, w których występuje jakakolwiek długotrwała forma znęcania się nad osobą, która w wyniku tych działań znajduje się w stanie stałego napięcia i stopniowo zostaje wykluczona ze społeczności szkolnej lub rówieśniczej.
Plakat miał przedstawiać jedno lub kilka z poniższych zagadnień:
-przeciwdziałanie bullyingowi,
-sprzeciw wobec tego zjawiska,
-wskazanie sposobów reagowania na przemoc,
-ukazanie możliwości wspierania osób doświadczających bullyingu,
-konsekwencje przemocy rówieśniczej.
A o to nasze prace, które w etapie szkolnym zostały wyróżnione. Trzymamy mocno kciuki za Wasz sukces w naszym powiecie🤗
10
Podziękowania
Pamiętacie Dzień i Bieg w Piżamach? Fundacja "Gdy Liczy się Czas" przysłała naszej szkole podziękowania.
Dzień Życzliwości
21 listopada kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości.
Uczniowie i nauczyciele założyli w tym dniu ubrania lub elementy stroju (m.in. opaski, koraliki, wstążki) w tym kolorze.
Na drzwiach klas i gazetkach na korytarzach zawiesiliśmy kolorowe plakaty inspiracyjne oraz zrywki, które można było wykorzystać, aby wyrazić komuś wdzięczność, okazać życzliwość.
Na holu dolnym i gazetce Samorządu Uczniowskiego umieszczone zostały żółte plakaty - Wesołe Potwory, które „karmiliśmy” życzliwymi wpisami: dobrymi słowami, słowami wdzięczności, naklejkami, pochwałami, podziękowaniami.
Tradycyjne, uczniowie we wszystkich klasach wybierali Anioły Życzliwości czyli uczniów/uczennice, którzy/które są wsparciem dla innych, z chęcią niosą pomoc, angażują się w pozytywne działania i wpływają na dobrą atmosferę w klasie.
Wyniki klasowych plebiscytów ogłoszone zostały właśnie w Dniu Życzliwości a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz zawieszki- aniołki zakupione z funduszy Samorządu Uczniowskiego.
Klasowe Anioły Życzliwości
Dzień Życzliwości 21.11.2024
1a Rozalia Białka
1b Weronika Kowol
2a Franciszek Szendzielorz
2b Nina Donocik
3a Aniela Białka
3b Malwina Kusal
4a Krystian Suchy
5a Szymon Połujański
5b Daniel Przybylski
6a Miłosz Hulbój
6b Jakub Mieszczak
7a Natalia Biedroń
7b Szymon Marek
8a Michał Guzdek
8b Milena Wiercigroch
Uczniowie z wychowawcami w klasach przygotowywali własnoręcznie drobne upominki (np. kolorowy rysunek, kartkę z kilkoma miłymi słowami, bransoletkę lub zawieszkę do kluczy z koralików, itp.), które wręczali ważnym dla siebie osobom, aby okazać im wdzięczność i życzliwość.
W klasach oglądaliśmy także krótkie filmiki o życzliwości i o tym, że dobro powraca, które były inspiracją do klasowej dyskusji dotyczącej życzliwości.
A przede wszystkim, przez cały dzień, zachęcaliśmy do bycia życzliwym codziennie... nie tylko w Dniu Życzliwości.
Organizatorami Dnia Życzliwości były: szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski.
5
Uczmy się języków,bo warto!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypadł 15 listopada, w naszej szkole obchodzilismy go 22 listopada. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas różnorodnych zabaw, wykonywania kolorowanek, gier itp.
Uczniowie naszej szkoły od wielu lat uczestniczą w obchodach tego święta. Gry i zabawy dostarczyły wszystkim wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę, czyli tabliczkę mnożenia.
13
Ziemia z kosmicznej perspektywy.
Przeżyć trzęsienie Ziemi, wywołać wstrząsy rejestrowane przez sejsmometry, poczuć jak zimno jest na Syberii albo doświadczyć upalnych tropików? A może Wygenerować burzę z piorunami lub doświadczyć na własnej skórze, jak trudna jest praca prezentera pogody, czy podziwiać Ziemię z kosmicznej perspektywy?
Tego doświadczyli uczniowie klas szóstych, którzy wybrali się na wycieczkę 22 listopada 2024r. do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
Mieli Oni okazję zwiedzić interaktywną ekspozycję, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Następnie udali się na seans pod sferycznym niebem Planetarium.
W dobrych humorach, z nowymi doświadczeniami i pełni wiedzy wszyscy wrócili do domu.
35
4a w Izbie Regionalnej
15 listopada klasa 4a udała się do Izby Regionalnej na zajęcia. Celem wizyty było poznanie historii własnego regionu. Zajęcia zakończyły się krótkim quizem za który otrzymaliśmy nagrody.
6
Archiwum Aktualności