Klasa 5b wybrała się na wycieczkę do Bielska-Białej. Odwodziliśmy Muzeum Historyczne, gdzie poznaliśmy historię starej fabryki przędzalni. Podziwialiśmy stare samochody w Muzeum Motoryzacji oraz poznaliśmy proces tworzenia szybowców i obserwowaliśmy ich loty. To był wspaniały dzień w Bielsku-Białej.
Aktualności
Klasa 5b na wycieczce
- 48
Wyprawka do klasy pierwszej
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W KLASACH MŁODSZYCH
Jak w każdym roku, w kwietniu, uczniowie klas młodszych zdobywały wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Podczas lekcji odbywały się prelekcje dotyczące segregowania śmieci, dbania o czystość powietrza
i oszczędzanie wody oraz energii. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wykonanie prac plastycznych i ozdobienie nimi szkoły. Dzieci zdobywały również informacje dotyczące zdrowego stylu życia oraz zasad prawidłowego odżywiania się. Najwięcej radości sprawił kiermasz ze zdrowszymi przekąskami. Największym powodzeniem cieszyły się galaretki, własnoręcznie wykonany koktajl truskawkowy, babeczki z siemieniem lnianym i sezamem, ciasto marchewkowe i wytrawne precle z czarnuszką. Był to bardzo przyjemnie spędzony czas.2
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto, które przypomina nam o konieczności ochrony naszej planety.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się turniej międzyklasowy, którego celem było uświadomienie jak ważne jest, abyśmy pamiętali o dbaniu o naszą planetę i podejmowali działania mające na celu jej ochronę. Uczniowie klas 4-8 sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę w różnych przyrodniczych konkurencjach. Była to doskonała okazja, abyśmy zastanowili się, co możemy zrobić na rzecz ochrony środowiska. Był to również czas, który dostarczył wiele radości uczestnikom i widzom, którzy dzielnie wspierali swoje drużyny.Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi, uczniowie wzięli udział w premierze teledysku przygotowanego przez klasę 5a wraz z wychowawczynią, który poruszał tematykę ochrony środowiska. Teledysk, pełen inspirujących obrazów i przesłań, zachęcał do refleksji nad naszym wpływem na planetę i podjęcia działań na rzecz jej przyszłości.
9
Zaproszenie
Zapraszamy rodziców przyszłych klas pierwszych na spotkanie organizacyjne dotyczące roku szkolnego 2025/2026, które odbędzie się w dniu 07.05.2025r. o godz. 17:00 w sali 22.
WYCIECZKA DO WIELICZKI klasy 2a
„Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę.” – św. Augustyn
Dnia 16 kwietnia 2025 klasa 2a wyjechała na wycieczkę. Celem było zwiedzanie zabytkowej kopalni
soli w Wieliczce. Przewodnik zapoznał dzieci z historią obiektu, spacerowaliśmy podziemnymi
korytarzami i każdy z nas mógł „skosztować” słonej ściany. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele radości
z czasu spędzonego inaczej niż w ławkach szkolnych. Poniżej zamieszczam zdjęcia z wycieczki.Tekst:
wychowawca klasy 2a Jolanta Karolewska„Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie” – Emile Zola.
4
Koncert symfoniczny
W dniu 23 kwietnia klasy 6a i 6b wzięły udział w koncercie symfonicznym w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Uczniowie mogli wysłuchacćw wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia utwory wielkiego kompozytora, geniusza klasycyzmu, Wolfganga Amadeusza Mozarta, a były to:
- Uwertura do opery „Czarodziejski flet”
- Koncert Fortepianowy A dur
- Symfonia Haffnerowska
Oprócz wrażeń jakie dostarczyła wszystkim muzyka, uczniowie mogli podziwiać jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie, obserwować na żywo występy instrumentalistów, posłuchać opowieści konferansjera o Mozarcie.
Ważną umiejętnością nabytą na koncercie była nauka odpowiedniego zachowania w takich miejscach, podczas koncertów muzyki wykonywanej na żywo i reagowanie na występy artystów.
1
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W SP 5
W przedświąteczny wtorek klasa 2a zorganizowała w naszej szkoły prawdziwy kiermasz świąteczny.
Odbył się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców i uczniów tej klasy. Na kiermaszu gościły
babeczki oraz uwielbiane przez dzieci galaretki. Chętnych do kupowania i degustacji nie zabrakło
wśród uczniów i nauczycieli. Poniżej „słodka galeria”-).Tekst: Jolanta Karolewska
Życzenia
Historia rodziny Wardas
Podsumowanie projektu:
Historia rodziny Wardas na tle warszawskiego zrywu - słowa i dźwięki pamięci 15 kwietnia 2025 r. na małej sali gmnastycznej odbyło się podsumowanie projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego i historii. Klasa 8b w formie spektaklu słowno-muzycznego przedstawiła historię patriotycznej rodziny Wardasów na tle Powstania Warszawskiego
od czasów przed wybuchem zrywu, poprzez Godzinę "W" i codzienność w walczącym mieście, aż po upadek i pamięć o poległych. Narratorzy odczytali informacje o losach poszczególnych
członków rodziny, ich zaangażowanie w walkę z okupantem, służbę w konspiracji oraz tragiczne straty poniesione podczas wojny. Scenariusz
połączył narrację historyczną z wierszami i pieśniami z epoki, mając na celu oddanie atmosfery tamtych dni i uczczenie pamięci bohaterów. Podkreślone zostało przywiązanie rodziny do tradycji patriotycznych i
legionowych, które ukształtowały ich postawę.
Na zakończenie uczniowie podziękowali gościowi honorowemu, panu Józefowi Wardasowi, za jego wspomnienia, które umożliwiły przedstawienie tej niezwykłej historii. Spektaklowi towarzyszyła wystawa zdjęć i materiałów historycznych dotyczących patriotycznej rodziny.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością, oprócz gościa honorowego:
Maciej Kołoczek - I zastępca burmistrza pan Bartłomiej Fajfer - członek Zarządu powiatu bielskiego
pan Marian Derlich - przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej
pan Andrzej Maj - przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów
pani Dorota Magiera - członkini Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic
oraz licznie przybyli Rodzice uczniów klasy 8b
Magdalena Kubik i Ewelina Fichera
Pasowanie na czytelnika
11 kwietnia odbyło się w naszej szkole oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników Biblioteki szkolnej - Uroczyste Pasowanie na Czytelnika.
Pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki i dyplomy. Złożyli uroczystą przysięgę, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Wszyscy wyśmienicie się bawili przy rozwiązywaniu bajkowych zagadek, które przygotowała dla nich klasa 4a.
28
Nasz pierwszy EUROWEEK
Różanka to przepiękna, maleńka, dolnośląska wieś. Aż do 8 kwietnia nikt z 32 uczestników obozu językowego Euroweek ani też żadna z trzech opiekunek nie przypuszczali, że ta nazwa, już na zawsze, będzie kojarzyć się nam z cudownie spędzonym czasem i wywoływać uśmiech i ciepełko wokół serca na samo wspomnienie🥰❤️.
Motywem przewodnim naszego obozu był język angielski, w którym porozumiewaliśmy się z wolontariuszami Euroweek. Dzięki niemu poznaliśmy: Simona z Ugandy (SIGMA)🇺🇬, Santiago z Kolumbii🇨🇴, Abrahama z Maroka🇲🇦, Agę z Indonezji🇲🇨, Artema z Ukrainy🇺🇦, Tamarę z Gruzji🇬🇪 oraz Lee z Turcji🇹🇷!🥳
Ich pozytywna energia, sposób bycia, wzajemny szacunek udzieliły się nam wszystkim.
Bardzo twórczo spędzaliśmy czas śpiewając, klaszcząc, tańcząc, występując w scenkach🎬, tworząc projekty i poznając rówieśników z dwóch innych szkół obecnych na obozie. Były też wspólne spacery po różankowych pagórkach, z których mogliśmy dostrzec np. Śnieżnik.
Wieczorny NIGHT SHOW był zawsze wielkim wydarzeniem.
Na piątkowe popołudnie zaplanowaną mieliśmy wycieczkę do Kłodzka i udział w Grze o Fort. Znaczna większość z nas niechętnie opuszczała Różankę na tych kilka godzin wycieczki, ale jak się okazało, Gra dostarczyła nam mnóstwo kolejnych, ciekawych przeżyć. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i jako Prusy oraz Austria rywalizowaliśmy o Fort. Trzeba było wykazać się wiedzą, sprawnością fizyczną oraz przebiegłością. Zaangażowaliśmy się tak mocno, że lina, którą przeciągaliśmy zerwała się przy tej konkurencji💪😁
Grę o Fort zakończył spektakularny wystrzał z armaty.
Taki też był nasz cały pobyt w Różance – wystrzałowy❗❗❗
Dziękujemy fundacji Euroweek, przemiłej i pomocnej obsłudze Willi Wiktoria (ach to przepyszne jedzonko), panu kierowcy, który sprawnie i bezpiecznie dowiózł nas TAM i Z POWROTEM oraz Wam, Rodzicom za to, że opłaciliście te wszystkie atrakcje!🫶
W imieniu wszystkich uczestników oraz opiekunów
Iwona Sojka
2
Lepiej zapobiegać niż leczyć...
10.04.2025r. Paulina, Polina oraz Tomasz - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie "Lepiej zapobiegać niż leczyć".
Wystartowało 12 drużyn. Rywalizacja była zacięta, a zadania wymagające. Tym razem brakło miejsca na podium, ale wiedza, która prezentowali była imponująca.
Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych
"Ze wszystkich historii, które się nie wydarzyły, ta nie wydarzyła się najbardziej" - to tytuł spotkania autorskiego, które odbyło się 3 kwietnia 2025 w naszej szkole. Zaproszonym gościem była Katarzyna Ryrych - ceniona autorka książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach.Pisarka opowiadała o książkach, w których porusza problemy ważne dla młodego człowieka, często zagubionego we współczesnym świecie. Zdradziła skąd czerpie tematy do swoich powieści i literackich planach. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie spotkania!
7
Światowy Dzień Autyzmu
W naszej szkole, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym oraz w zajęciach sensorycznych.
41
WITAJ WIOSNO!
Pierwszy Dzień Wiosny świętowaliśmy w naszej nowej pracowni komputerowej . Zajęcia rozpoczęliśmy od oglądnięcia prezentacji o wiośnie i rozwiązaniu quizu. W programie znalazły się również zagadki, wykreślanki, memory, gry on - linę oraz interaktywne quizy edukacyjne - wszystko oczywiście w tematyce wiosennej.
13
Gratulacje dla recytatorek!
XXVII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słońce, słońce i życie” odbywający się w Pałacu Czeczów w Kozach zakończył się sukcesem Kornelii Rusicy, która w kategorii klas 4 - 6 zajęła I miejsce i została zakwalifikowana do etapu rejonowego. Naszej drugiej przedstawicielce – Zuzannie Derewicz - przyznano III miejsce. Obie dziewczyny zaprezentowały przed profesjonalnym jury zarówno poezję jak i prozę. W przygotowaniu występów pomagali rodzice oraz nauczycielka j. polskiego pani Magdalena Kubik.
UWAGA SPROSTOWANIE!
BARDZO, BARDZO serdecznie ❤️ PRZEPRASZAMY uczniów SP3 z Ligoty: Emmę Gwizdoń, Emilię Panfil, Wiktora Gębala, którzy w konkursie o Św.Patryku zajęli 3 miejsce, a zostali omyłkowo pominięci w artykule.Jest nam niewymownie przykro, że doszło do takiej sytuacji. My, jako organizatorki nie zadbałyśmy o zanotowanie wyników końcowych, a pisząc artykuł zasugerowałyśmy się wynikami pierwszej konkurencji - kahootem. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja absolutnie nie powinna mieć miejsca, a jednak...
Iwona Sojka oraz Anna Sikora - organizatorki konkursu
Święty Patryk doskonale integruje i raduje.
Święty Patryk doskonale integruje i raduje!☘️🇮🇪
17 marca to bardzo ważny dzień dla wszystkich Irlandczyków z racji obchodów święta ich patrona, Świętego Patryka. Mimo że nie pochodzimy ze szmaragdowej wyspy (tak zwana jest Irlandia), to o wspomnianym świętym nasi uczniowie wiedzą naprawdę sporo. Podobnie jak uczniowie innych szkół podstawowych naszej gminy. Skąd taka pewność?
Właśnie w poniedziałek 17-go marca gościliśmy trzyosobowe drużyny siódmoklasistów z SP 1, SP 6, SP 7, SP 3 z Ligoty oraz SP z Bronowa i wspólnie walczyliśmy o gar wypełniony złotymi monetami, który znajdował się na końcu tęczy. Świetnie przygotowani uczestnicy zbierali cenne punkty w postaci cukierków. Sprawdzona została wiedza o samym świętym, o Irlandii, wiedza z zakresu gramatyki angielskiej, umiejętność słuchania ze zrozumieniem, pisania zaproszenia, odgadywania słów, itd.
Był także taniec irlandzki, rzut monetą do celu/garnka, projektowanie i wykonanie innowacyjnego nakrycia głowy na obchody Św.Patryka, a w przerwach słodkie galaretki, muffiny i zielone napoje.
Dwugodzinną rywalizację, po dogrywce, wygrała drużyna SP 6, do której trafiły ciekawe nagrody. Drugie miejsce zajęła SP 1, a trzecie gospodarze!
Serdecznie ❤DZIĘKUJEMY uczestnikom oraz opiekunom!
SEE YOU NEXT YEAR 😊
Sojka&Sikora Company
UWAGA! SPROSTOWANIE!
BARDZO, BARDZO serdecznie ❤️ PRZEPRASZAMY uczniów SP3 z Ligoty: Emmę Gwizdoń, Emilię Panfil, Wiktora Gębala, którzy w konkursie o Św.Patryku zajęli 3 miejsce, a zostali omyłkowo pominięci w artykule.Jest nam niewymownie przykro, że doszło do takiej sytuacji. My, jako organizatorki nie zadbałyśmy o zanotowanie wyników końcowych, a pisząc artykuł zasugerowałyśmy się wynikami pierwszej konkurencji - kahootem. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja absolutnie nie powinna mieć miejsca, a jednak...
Iwona Sojka oraz Anna Sikora - organizatorki konkursu
14
Kochani, mamy ważną sprawę! ❤️
Jako nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach , zwracamy się do Was z prośbą o pomoc.
Nasza szkoła dołączyła do programu SerceBije w Szkole i zbieramy fundusze na zakup defibrylatora AED zewnętrznego w kwocie 9450 zł, który może uratować życie w nagłej sytuacji!
Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu – czy to uczniowi, nauczycielowi,
czy komuś z nas. AED to urządzenie, które zwiększa szanse na przeżycie aż o 70%!
Chcemy, żeby nasza szkoła i jej okolica były bezpiecznym miejscem dla wszystkich,
a defibrylator będzie dostępny nie tylko dla uczniów, ale i całej społeczności, 24/7.
Każda złotówka się liczy!
Liczymy na Waszą pomoc – nawet najmniejsza wpłata przybliża nas do celu. Pomożecie?
Z góry dziękujemy wszystkim, którzy mogą wesprzeć naszą akcję.
Wspólnie możemy zrobić coś naprawdę ważnego!
Archiwum Aktualności