Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji oraz kupowaniu Halloweenowych słodkości 😄
Wieczornica Patriotyczna
Już niebawem, bo 11 listopada obchodzić będziemy 106 rocznicę odzyskania niepodległości naszej ukochanej Ojczyzny.
Z tej okazji pragniemy serdecznie zaprosić całe Rodziny na uroczystą Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się 8 listopada (piątek) w naszej hali sportowej.
Dołączcie do nas i wspólnie wyśpiewajmy nasze najpiękniejsze pieśni patriotyczne.
Do zobaczenia!
Społeczność SP5
Na krawędziach rzeczywistości.
W ramach lekcji plastyki klasy 4-7 udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wystawę fotografii autorstwa Anny Góry-Siudmak. Po ekspozycji zatytułowanej „Na krawędziach rzeczywistości” oprowadziła nas Pani Wanda Gryboś-Sznel opowiadając o technikach użytych w wystawianych fotografiach, a także zwróciła naszą uwagę na sposób patrzenia i interpretacji zdjęć.
9
Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe
Od poniedziałku dla uczniów naszej szkoły organizowane są Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe z: języka polskiego, matematyki, biologii i języka angielskiego.
Konkursy są skierowane do uczniów wykazujących zainteresowania związane z wybranym przedmiotem. Ich celem jest:
1) rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów szkół podstawowych,
2) tworzenie możliwości do współzawodnictwa uczniów i szkół, do których uczęszczają,
3) propagowanie idei wspierania uzdolnień,
4) przygotowanie uczniów do podjęcia nauki w szkołach wyższego szczebla poprzez
wdrażanie ich do samokształcenia oraz trafne rozpoznawanie własnych możliwości
uczniów.
Konkursy są formą wspierania uzdolnień uczniów w szkole, regionie i całym
województwie śląskim.
TRZYMAMY MOCNO KCIUKI👍
Uczniowie klas trzecich na spotkaniu z autorem "Kacperiady"
Klasa 3a i 3b uczestniczyły dzisiaj w interesującym spotkaniu z autorem literatury dziecięcej. Dzięki współpracy szkolnej biblioteki i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach uczniowie poznali GRZEGORZA KASDEPKE. Autor "Kacperiady" prezentował swoje książki, czytał ich fragmenty i zachęcał do lektury. Z zapałem odpowiadał na najbardziej wyszukane pytania dociekliwych dzieci.
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowane zostało w ramach współpracy z Biurem ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
2
Nieoczywisty Kraków
Kolejnym etapem realizacji podstawy programowej z historii była wizyta w Krakowie, ale tym mniej znanym, bo na Podgórzu. Klasa 8 b zwiedzała tereny dawnego krakowskiego getta, Fabrykę Schindlera i Aptekę pod Orłem. Miejsca wyjątkowe ze względu na historię. W czasie II wojny światowej Apteka pod Orłem p. Pankiewicza, jako jedyna aryjska znajdowała się w centrum getta. Była miejscem, w którym pomagano Żydom, ukrywano ich, dostarczano środków do usypiania dzieci, by ułatwić ich wyniesienie z getta, czy wody utlenionej do rozjaśniania włosów i zmiany wizerunku. Pan Pankiewicz wraz ze swoimi pracownicami codziennie narażał życie, by pomagać niewinnej ludności skazanej na zagładę. Otrzymał za to medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Następnym miejscem odwiedzonym przez uczniów była Fabryka Schindlera. Oskar Schindler przejął fabrykę naczyń emaliowanych i zatrudniał w niej Żydów. A w czasach II wojny światowej pracujący Żyd był oznaczany, jako przydatny dla Rzeszy, dlatego miał większe szanse na przeżycie. Dzięki działalności Schindlera wielu osobom udało się uratować życie.
Ostatnim etapem wycieczki był spacer po terenach getta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne zachowane mury getta, budynki w których mieściły się ważne instytucje żydowskie, jak: Judenrat, Arbeitsam, czy szpitale. Punktem kulminacyjnym była wizyta na Placu Bohaterów Getta- wyjątkowego pomnika, na którym możemy zobaczyć sporą ilość pustych krzeseł. Miejsce symboliczne, gdyż dawniej było to centrum getta i na tym placu odbywały się apele i dokonywano wywózek do obozów śmierci. Krzesła symbolizują pozostawiony dobytek oraz ludzi, którzy już nigdy nie wrócili do swoich bezpiecznych domó
w.
41
Wielka Racza, czyli jak członkowie SKT zdobyli kolejny szczyt Beskidu Żywieckiego.
Idealna pogoda, przepiękna jesień, uśmiechnięte twarze, pyszna kiełbasa upieczona na własnoręcznie przygotowanym i rozpalonym ognisku, zmęczenie w nogach, kilka znalezionyvh grzybów i piękne wspomnienia. Nic dodać, nic ująć.
Po prostu, każdemu według zasług ;)
12
Taktyczno-biegowa pętla kadetów.
Uczniowie naszej szkoły w dniu 11.10.2024r. wzięli udział w Zawodach Sportowo- Obronnych pn. „TAKTYCZNO – BIEGOWA PĘTLA KADETÓW” na terenach rekreacyjnych “BŁONIA” w Bielsku-Białej.
Projekt dofinansowany jest ze środków MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ.
HONOROWY PATRONAT nad zawodami objęła Pani Aleksandra DYLA – ŚLĄSKI KURATOR OŚWIATY oraz PREZYDENT MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ Pan Jarosław KLIMASZEWSKI.
Poza ciekawymi dyscyplinami w trakcie trwania zawodów organizator zorganizował pokazy i szkolenia: medyczne, samoobrony, sprzętu wojskowego oraz poczęstunek grochówką żołnierską.
Dodatkowo każdy zawodnik otrzymał bezpłatnie Zestaw Survivalowy (niezbędnik przetrwania) o wartości = 200 zł.
Zawody Sportowo-Obronne TAKTYCZNO – BIEGOWA PĘTLA KADETÓW obejmowały:
– bieg na czas, czołganie pod zasiekami, zygzak w alkogoglach, przenoszenie rannego na noszach,
– rzut granatem na celność,
– strzelanie z ASG na celność.
SKŁAD NASZEGO ZESPOŁU pod opieką p. Ani Sikory:Damian Hochel, Michał Guzdek z klasy 8a.
To była czysto-brudna przyjemność Chłopaki !!!
Dzień i bieg w piżamach...
17.10 Dzień i Bieg w Piżamach. Było to wydarzenie charytatywne, zorganizowane we współpracy z Fundacją " Gdy liczy się czas", która opiekuje się dziećmi chorymi onkologicznie i ich rodzinami. W ramach imprezy uczestniczyliśmy w biegu i rozgrzewce w piżamach. Był też kiermasz słodkich wypieków i zbiórka datków do puszki. Wszystkie pieniądze pozyskane w tym dniu przekażemy fundacji na cele statutowe. Zobaczcie foto i wideo relację z tego dnia.
25
Przytul się do drzewa.
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w Kampanii „PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA” wzięły udział 1562 placówki edukacyjne z terenu całej Polski, w tym nasza szkoła. W akcję zaangażowało się aż 49 309 osób! Nadesłano łącznie 19218 zdjęć. Drodzy uczniowie SP5 chcemy Wam bardzo mocno podziękować za Waszą aktywność. Dziś prezentujemy Wam EKO KOLAŻ wykonany z Waszych zdjęć. Spróbujcie odnaleźć swoje zdjęcia spośród tysięcy osób przytulających się do DRZEWA.
Kto czyta, żyje podwójnie.
Kto czyta, żyje podwójnie.
Takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy 7b odwiedzili podczas lekcji swoich kolegów i koleżanki, oferując krótką przerwę literacką, czyli spotkanie z polszczyzną różnych epok. Zaprezentowano nieco zagadkowe i zaskakujące wiersze M. Reja, B. Leśmiana i K. I. Gałczyńskiego. Dzień ten stał się również okazją, by uzmysłowić sobie, jak ważne jest dla nas czytanie - będące nie tylko rozrywką i źródłem wiedzy, ale i doskonałym ćwiczeniem rozwijającym nasz mózg.
Org. M. Brosz i S. Piecha-Olech
WORD MASTER 2024
Miło nam ogłosić laureatów VIII edycji Konkursu Języka Angielskiego WORD MASTER 2024:
Klasa 4:
1. Hanna Górska
2. Antonina Klekot
3. Nadia Mańdok
Klasa 5:
1. Julia Maciejny 5a
2. Amelia Adamczyk 5a
3. Polina Yarynych 5b
Klasa 6:
1. Radosław Trela 6b
2. Joanna Duda 6b
3. Jakub Babiński 6b
Klasa 7:
1. Iga Jakubiec 7a
2. Weronika Mieszczak 7a
3. Milena Sikora 7b
Klasa 8:
1. Julianna Tekieli 8a
2. Olaf Fiedor 8a
3. Natalia Wilczyńska 8a
DZIĘKUJEMY serdecznie WSZYSTKIM (prawie 60 osób) biorącym udział w konkursie!
Dzięki Wam, drodzy uczniowie, jeszcze bardziej cieszy nas wykonywanie zawodu nauczyciela! :)
Anglistki
7
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej znany jako Dzień Nauczyciela, to wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność i uznanie dla pracy nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy codziennie kształtują przyszłość młodego pokolenia. W naszej szkole to święto obchodzono 11 października. Uroczystą akademię przygotowała klasa 6a i 6b.
19
PYSZNIE, ZDROWO, KOLOROWO CZYLI ZDROWE KANAPKI W KLASIE 2A
Dobrze przygotowane kanapki mogą być naprawdę pyszne i zdrowe! Przekonali się o tym uczniowie z klasy 2 a, gdy podczas zajęć o wartościach odżywczych warzyw w dniu 10 października 2024 mogli skomponować i przyrządzić dla siebie zdrową kanapkę. Zapach tych przekąsek roznosił się po całej szkole!
Tekst: Jolanta Karolewska
6
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10go października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Aby zwrócić uwagę szkolnej społeczności na to, jak ważny jest psychiczny dobrostan każdego człowieka i na to jak o niego dbać, zorganizowaliśmy szereg aktywności, m.in.: lekcje z psychologiem obejmujące psychoedukację dotyczącą emocji, tworzenie plakatów, które następnie wywiesiliśmy na szkolnych korytarzach, ćwiczenia relaksacyjne podczas lekcji wychowania fizycznego oraz gazetkę informacyjną na temat tego jak zadbać o zdrowie psychiczne. Symbolem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest zielona wstążka, którą dziś nauczyciele i uczniowie przypięli do swojej garderoby.
WYCIECZKA KLASY 2A NA FARMĘ DYNIOWĄ
W powietrzu czuć już jesień, więc czas zadbać o odpowiedni jesienny klimat! W związku z tym 2 października 2024 klasa 2a pojechała na wycieczkę na Farmę Dyniową do Rudy Śląskiej. Miejsce to jest rajem dla miłośników wiejskiego klimatu. Wśród atrakcji dzieci odnalazły mini ZOO z królikami, kurami, owcami, kozami, niezliczona ilością dyń, dyniowe kręgle, labirynt ze słomy. Ozdobiły dynie podczas warsztatów plastycznych. Dla miłośników wiejskich klimatów przewidziano również sztuczną krowę do dojenia! Pomimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, wróciliśmy w doskonałych nastrojach. Tekst: Jolanta Karolewska
10
4a na zajęciach edukacyjnych
W dniu 4 października klasa 4a udała się do Centrum Edukacji Ekologicznej na zajęcia pt: "Mieszkańcy koron drzew i krzewów - ptaki z okolicy, oraz na jesienną wystawę drobiu ozdobnego, gołębi, królików i drobnego inwentarza. Mieliśmy możliwość zobaczyć zwierzęta dodatkowo kolekcję staroci i skamielin oraz ekspozycję roślin ozdobnych.
47
7a z wizytą w naszej starej stolicy, w Krakowie.
Pomimo deszczowej aury przeszliśmy Drogą Królewską, odwiedziliśmy Smoka, weszliśmy na Wawel, dotknęliśmy Dzwonu Zygmunta, zwiedziliśmy Podziemia Rynku oraz zakupiliśmy pamiątki w Sukiennicach, choć i tak krakowskie gołębie cieszyły się największym zainteresowaniem ... ;)
16
Projekt "Zabawa Sztuką"
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie "Zabawa Sztuką". Projekt odnosi się do świata sztuki w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, fotografia). Poprzez kreatywną zabawę przybliżymy uczniom świat nauki oraz zachęcimy do twórczej aktywności. Zajęcia będą się odbywały w świetlicy szkolnej.
Spotkanie autorskie
W naszej szkole odbyło się dzisiaj spotkanie autorskie z Panem Marcinem Pałaszem.
Autor ma na swoim koncie takie książki jak: "Sposób na Elfa, "Marcelka", "Wszystko zaczyna się od marzeń", "B@jki", "Straszyć nie jest łatwo" i wiele innych.
Pan Marcin Pałasz jest laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Uczniowie usłyszeli wiele ciekawych historii o powieściowych bohaterach. Pisarz uważa, że literatura powinna przede wszystkim przynosić dzieciom uśmiech - i tego uśmiechu i śmiechu dzisiaj na spotkaniu uczestnikom nie brakowało.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie spotkania.
25
Archiwum Aktualności