W roku szkolnym 2022/23 dzieci klas 1-8 brały udział w projekcie . Celem projektu było zagospodarowanie terenu przyszkolnego polegające na nasadzeniu przez dzieci roślinności miododajnej, utworzeniu łąk kwietnych oraz wykonanie z rodzicami hoteli dla zapylaczy.
Dzieci końcem września posadziły przed szkołą cebulki tulipanów, narcyzów i irysów, a wiosną, po przekwitnięciu kwiatów, posadziły jeszcze lawendę.
Zimą, razem z rodzicami, konstruowali domki dla owadów, aby wiosną postawić je przy zakwieconym skwerku i zadomowić przez murarki i inne zapylacze. Uczniowie ze wszystkich klas posadzili także drzewka, które będą pięknie dopełniać teren. Każde drzewko otrzymało swoją nazwę związaną z Mikołajem Kopernikiem, ponieważ ten rok jest rokiem kopernikowskim. Do projektu właczyła się także Rada Rodziców, która wspiera finansowo projekt oraz wspomaga w planach utworzenia tzw. klasy na powietrzu, aby uczniowie mogli uczyć się przez doświadczenie i obserwację wyhodowanych zapylaczy.
Projekt kontynuowany będzie w przyszłym roku szkolnym, ponieważ jesteśmy świadomi, że zapylanie przez pszczoły, zarówno miodne, jak i dzikie:
- ma ogromne znaczenie dla bioróżnorodności flory i fauny,
- zapewnia równowagę w przyrodzie i prawidłowe działanie całego ekosystemu,
- zwiększa wydajność roślin,
- wpływa na upiększanie środowiska życia człowieka
- podczas projektu realizujowano cele kształcenia określone w podstawie programowej,
- podczas projektu rozwijano u uczniów kreatywne myślenie, pracę zespołową oraz pielęgnowano relacje.