7 czerwca 2022r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze Juliana Tuwima” . Konkurs wygrała Kinga Droździk z klasy 3b. Wyróżniono również Zosię Kapias z klasy 3b.
Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 30.05.2022r.
W poniedziałkowy, wiosenny dzień wszystkie klasy 7-me wybrały się na wycieczkę górską celem bliższego poznania regionu oraz aktywnego odpoczynku na łonie przyrody.
Wędrówkę rozpoczęliśmy w Szczyrku przy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Górce. Szlakiem niebieskim dotarliśmy do schroniska PTTK „Klimczok”, gdzie uzupełniliśmy kalorie po męczącym podejściu. Pieczone na ognisku kiełbaski świetnie zaspokoiły nasz mały głód. Następnie zdobyliśmy szczyt Szyndzielni i odpoczęliśmy w kolejnym schronisku górskim. Na koniec czekało nas tylko zejście czerwonym szlakiem na Dębowiec. Widok czekającego autokaru wywołał w nas ogromne szczęście i radość. Po 10 km górskiego marszu, ruszyliśmy wygodnie w drogę powrotną.
Pogoda, choć nie do końca słoneczna, była nam przychylna. Aktywność na świeżym powietrzu wpłynęła pozytywnie na naszą mobilizację przed zakończeniem roku szkolnego. Czy dzięki temu oceny na świadectwach będą wyższe…? Na pewno!
41
EGZAMINY naszych 8 klas!
W dniach 24-26 maja rekordowa ilość uczniów klas ósmych przystąpiła w naszej szkole do egzaminów!
95 śmiałków zmagało się:
- z językiem polskim,
- matematyką,
- językiem angielskim.
Nasi przyszli poeci, pisarze, matematycy, naukowcy, poligloci dali z siebie wszystko!
Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać na wyniki, które ucieszą wszystkich zainteresowanych i pozwolą dostać się do wymarzonych szkół.
TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!!
Nauczyciele SP5
P.S. A tak prezentowali się tuż przed egzaminem z języka angielskiego 😊
9
Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie
Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie – udział uczennic SP5 w egzaminie „ Fit in Deutsch A1”, zapoznanie uczestników wycieczki z działalnością instytutu. Poszerzenie wiedzy o zabytkach Krakowa i rozwinięcie umiejętności językowych - praktyczne ćwiczenie umiejętności oprowadzania po Krakowie w j. niemieckim z nazwami zabytków. Nagroda dla uczniów, którzy angażowali się w naukę j. niemieckiego, osiągali wyróżniające wyniki w tym przedmiocie, uczestniczyli w konkursie na Europejski Dzień Języków Obcych, biorą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning.
Instytut Goethego i zwiedzanie Krakowa z językiem niemieckim
Koniec maja to czas podsumowań obecnego roku szkolnego. Nagrodą dla uczniów, którzy angażowali się w naukę j. niemieckiego, osiągali wyróżniające wyniki w tym przedmiocie, uczestniczyli w konkursie na Europejski Dzień Języków Obcych, brali udział w międzynarodowych projektach eTwinning była wycieczka do Krakowa.
Zwiedzanie Krakowa połączyliśmy z celami edukacyjnymi – 3 uczennice Antonina Janusz
kl. 8b oraz Ania Czub i Oliwia Śpiołek kl. 8d przystąpiły do egzaminu państwowego
„Fit in Deutsch A1” w Instytucie Goethego prowadzonego przez niemieckojęzycznych lektorów. Nasza grupę przywitał wicedyrektor IG pan Andreas Kotz, następnie zobaczyliśmy część nowego budynku instytutu znajdującego się przy galerii Kazimierz.
Antonina, Ania i Oliwia sprawdziły swoje umiejętności w pisaniu, słuchaniu i bezpośredniej rozmowie z egzaminatorami. Czekamy na wyniki i jesteśmy dobrej myśli.Czas spędzony w Krakowie wykorzystaliśmy do poszerzenia wiedzy o tym wspaniałym, historycznym mieście i były też praktyczne ćwiczenia z oprowadzania po Krakowie w języku niemieckim z nazwami zabytków. Spacer na Zamek Królewski, Bulwary wiślane , Smok Wawelski, Planty, ul. Kanonicza, ul.Grodzka i Stare Miasto z Sukiennicami, Kościół Mariacki i Brama Floriańska – to trasa , podczas której podziwialiśmy w słońcu
unikatowe krakowskie miejsca.
Opiekun wycieczki
Ewa Dobija
16
Piaskowa Magia
10 maja 2022 r. wszystkie klasy 7-me wybrały się na kina Świt na wyjątkowy seans.
Historia Małego Księcia w wykonaniu teatru Piaskowa Magia to unikatowy pokaz malowania piaskiem na żywo. Widzowie staną się świadkami bardzo rzadkiej sztuki oraz niezwykłego widowiska, które pozostanie na długo w pamięci. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia w połączeniu z cudowną muzyką i głosem lektora, powstanie autorska interpretacja ulubionych opowieści. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię, niezrównana animacja tworzona na żywo, zabierze widza w niezwykłą podróż do magicznego świata. Fantastyczne obrazy i muzyka wywołują u widza niezwykłe wrażenia, uczucia i marzenia.
Spektakle z piaskowej animacji rozwijają nie tylko kreatywne myślenie i artystyczną wyobraźnię, ale też koncentrację. Opowieść o Małym Księciu pozwoliła również uczniom na przypomnienie i utrwalenie sobie treści oraz przesłania niniejszej lektury.
Rozgrywki w mini siatkówkę dziewcząt
W dniu 18.05. 2022r. w Żorach, odbył się półfinał wojewódzki w mini siatkówce dziewcząt. W rozgrywkach wzięły udział 4 drużyny. Nasza reprezentacja zajęła 4 miejsce. Gratulujemy naszym uczennicom tak wielkiego sukcesu.
A oto skład zwycięskiej drużyny:
- Sirak Liwia – kl. 7b
- Granatowska Martyna – kl. 7a
- Pępek Karolina – kl. 7c
- Janiszewska Emilia – kl. 7c
- Distel Kamila – kl. 7c
- Gryga Maja – kl. 6a
- Kudyk Nel – kl. 6a
- Małysz Dorota – kl. 7a
- Danel Aleksandra – kl. 7a
- Jordanek Martyna – kl. 6a
Egzaminocka polonistyczna w SP5
Uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczynią oraz panią Małgosią Brosz postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym.
W piątkowy wieczór zaopatrzeni w śpiwory, podusie, przytulanki, ale i notesy pojawiliśmy się w sali 16, aby wziąć udział w Drugiej Ogólnopolskiej Egzaminocce i powtórzyć materiał przed egzaminem z polskiego. Było ciężko, ponieważ powtórki trwały od godz. 17.00 do 23.00. Czasami robiliśmy przerwy na rozprostowanie kości, po czym wracaliśmy do słuchania i notowania. O godzinie 23.00 zjedliśmy pyszną pizzę i …. obejrzeliśmy dla odprężenia prawie wszystkie części „Shreka”. Zdążyliśmy również przy okazji złożyć życzenia urodzinowe jednemu z kolegów. Teraz został nam już tylko relaks i regeneracja przed wtorkiem.
1
Lekcja w kinie
6 maja uczniowie klas czwartych udali się do Multikina, by wziąć udział w lekcji filmowej przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Podczas spotkania poznali różnice między ekranizacją a adaptacją oraz dowiedzieli się, które z ulubionych filmów są adaptacjami książek. Odkryli, że można zekranizowac sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry. Zobaczyli, jak wygląda praca nad adaptacją lektur szkolnych, w tym – przygotowanie scenopisu. Posłuchali także cennych refleksji na temat różnic w odbiorze książek i filmów oraz korzyści wynikających z samodzielnego czytania. Po lekcji nadszedł czas na relaks, czyli seans filmowy. Na ekranie pojawił się wyjątkowy koń i jego opiekunki, czyli bohaterowie filmu „Wicher. Ostatni rozdział”. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, poczuciu obowiązku, ale i pokorze oraz wrażliwości. Na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów.
M. Brosz, K. Walasik
PROJEKT FARMA
Już po raz drugi uczniowie klas VII w II semestrze bieżącego roku szkolnego wzięli udział w projekcie FARMA realizowanym na lekcjach geografii.
Założyliśmy, że żyjemy w środowisku mocno związanym z naturą w niedalekiej przyszłości. Warunki przyrodnicze w Polsce pozwalają na samowystarczalność rolniczą. Mieszkając i pracując na własnych, dużych farmach jesteśmy w stanie wyżywić się i produkować własną czystą energię (w tym elektryczną), a nadwyżki sprzedawać. Wszystkie farmy mają ponad 20 hektarów powierzchni.
Dbając o środowisko przyrodnicze chcemy zagospodarować odpady segregując je oraz ponownie wykorzystać. Natomiast ścieki trafią do przydomowych oczyszczalni.
Chociaż przyświecały nam te same cele każda FARMA jest inna, bo każdą tworzyli je inni ludzie.
W głównym holu szkolnym zostały przedstawione tylko wybrane makiety uczniów, lecz pozostałe można obejrzeć klikając w poniższe linki lub oglądając zdjęcia
Farma BOBRO DOBRO https://liblink.pl/dG2WjWbzwo
Farma WIKANTY https://liblink.pl/UuNmKvLoq5
Farma CEBULOWE SMURFY https://liblink.pl/SMT1vR9o4j
Farma WIŚLANKA https://liblink.pl/D6djBE4i3y
Farma GRACJANOWICE https://liblink.pl/OzLX21YJU6
Farma JURCZYKOWO https://liblink.pl/BJGVvfW1aI
Farma WESOŁE ZIEMNIACZKI https://liblink.pl/zrOSdtgada
Farma CHANEL:
KULFARMA:
BIELOFARM:
Farma MGML:
https://sp5czdz-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/l_:
sirak_sp5czdz_onmicrosoft_com/EQwywTbriLRBgGpW_kSZtIgBlBJK23u-W333BhqfeVaa_A?e=xE3J5w
Farma FAFIKA: https://youtu.be/xJkc79CoqNw
Farma MACEDONIA PÓŁNOCNA :
https://youtu.be/KQRwpGzRfVkhttps://youtu.be/KQRwpGzRfVk
Życzymy miłego odbioru!
Uczniowie klas VII
SP5
4
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA-PROJEKT LOTOS
https://drive.google.com/file/d/1wDaMymf4UL0L5KoMQa_5OsXQreP3wQKI/view?usp=sharing
Szanowni Państwo
W trakcie prowadzonych badań zebraliśmy sporo informacji od mieszkańców Czechowic-Dziedzic, jednak nie wszyscy zgodzili się, aby zostały one wykorzystane w naszej cyfrowej książce wspomnień. Z zebranych materiałów udało nam się stworzyć film, w którym prezentujemy kilka relacji świadków. Pozostałe, na zawsze pozostaną w naszej pamięci, bowiem wycisnęły łzy i spowodowały, że tragedia pożaru nie ulegnie zapomnieniu.
Natalia, Kacper, Mateusz
Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady
6 maja klasy ósme pod opieką wychowawców i nauczyciela historii p. Magdaleny Kubik udały się do wyjątkowego miejsca, jakim jest Auschwitz- Birkenau. Celem wyjazdu była nie tylko realizacja podstawy programowej, ale przede wszystkim ukazanie piekła wojny, wynikającego z braku tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Młodzież zwiedzała teren obozu słuchając fantastycznych przewodników muzealnych, którzy opisywali warunki życia w obozie i tragiczne losy więźniów. Ważnym jest, aby młodzi ludzie mieli świadomość tego, co działo się w czasach okupacji na terenie niemieckich, nazistowskich obozów, ponieważ to od młodych zależy przyszłość. A jak wspominał p. Marian Turski- były więzień obozu -w swoim przemówieniu „Auschwitz nie spadło z nieba”…Ten okrutny los zgotowali naziści innym ludziom. Dlatego istotnym jest, by młodzież zachowała i pielęgnowała pamięć i szacunek do tego miejsca, by przekazywała informacje następnym pokoleniom. Tym bardziej, że żywych świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej. Czas płynie nieubłaganie i bardzo często lubi zacierać w pamięci trudne historie, zabiera także ludzi, którym dane było przeżyć pobyt w obozowym koszmarze. A pamięć o obozach koncentracyjnych i zagłady nie powinna nigdy zaginąć. Powinna być żywa i dawać lekcje kolejnym pokoleniom, by podobna tragedia więcej się nie wydarzyła.
Uczniowie klas ósmych oddali hołd i szacunek wszystkim ofiarom, składając okolicznościowe wiązanki pod ścianą śmierci i zapalając znicze. Ta wizyta z pewnością pozostanie na długo w ich sercach.
21
Święto Konstytucji 3 maja
Nasz kraj obchodził bardzo ważne święto- uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku. Byliśmy drugim państwem na świecie, a pierwszym w Europie, który taki dokument posiadał. Regulował on najważniejsze prawa w państwie, wprowadzał porządek i gwarantował monarchię konstytucyjną. Z tej okazji klasa 5 b, pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Kubik oraz nauczycielki muzyki p. Barbary Świerkot, przygotowała uroczysty apel. Społeczność szkolną zaproszono do obejrzenia obrad sejmiku uczniowskiego w trakcie, którego wytłumaczono i przybliżono okoliczności uchwalenia Ustawy Rządowej. Ponadto, publiczność miała okazję spotkać się z niebywale dostojnym gościem, którym był Jaśnie Wielmożny Król Najjaśniejszej Rzeczypospolitej- Stanisław August Poniatowski wraz z posłami. W trakcie przedstawienia uczniowie brawurowo wykonali przepiękne piosenki: Kto Ty jesteś, Witaj majowa jutrzenko i Flaga. Mamy nadzieję, że krótkie przedstawienie uświadomiło wszystkim uczniom, jak istotne są konstytucja, wolność, honor i ojczyzna.
3
PROJEKT LOTOS
Jak świadomość płynąca z wiedzy na temat ochrony środowiska wpływa na kreatywność oraz wyrażanie siebie poprzez własną twórczość?
Prezentacja_na_projekt.pptx
Słodkości dla małego Przemka!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż podczas kolejnej edycji cyklu „Biegiem po zdrowie”, który odbył się 23 kwietnia 2022r. na stadionie w Zabrzegu, dołożyliśmy swoją ,,słodką cegiełkę” do zbiórki pieniędzy na rzecz Przemusia Glaca dostarczając 15 przepysznych ciast oraz babeczek.
W imieniu Pani Kasi, mamy Przemka, serdecznie dziękujemy autorom tychże słodkich wypieków.
Mało tego! Zuzia i Julia z klasy 8a czynnie włączyły się w sprzedaż ciast, z czego jesteśmy bardzo dumni.
BRAWO DZIEWCZYNY!!!
Wolontariat SP5
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
„KSIĄŻKI PIĘKNE JAK KWIATY, DOJRZAŁE JAK OWOCE I TE, KTÓRE WZRUSZAJĄ…”
27 kwietnia 2022r.
Już po raz piętnasty zaprosiliśmy uczniów klas 1-3 z miasta i gminy Czechowice-Dziedzice do udziału
w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.Uczniowie reprezentowali szkoły z Czechowic – Dziedzic, Zabrzega oraz Bronowa. Jury oceniało fragment prozy dziecięcej. Poziom prezentacji był bardzo wyrównany. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Wyniki konkursu:
I miejsce:
- Martyna Gacek - ZSP w Bronowie (przygotowała do konkursu p. Anna Borówka)
- Natalia Harkawik – SP nr 10 w Czechowicach – Dziedzicach (przygotowała do konkursu p. Aneta Janusz)
II miejsce:
- Liliana Filapek - SP Zabrzeg (przygotowała do konkursu p. Kamila Stanoch)
III miejsce:
- Antonina Bukowska - SP 5 w Czechowicach – Dziedzicach (przygotowała do konkursu p. Agnieszka Palarz)
- Filip Grabiarz – SP nr 2 w Czechowice – Dziedzice (przygotowała do konkursu p. Joanna Szendzielarz - Ochman)
ORGANIZATORZY:
AGNIESZKA PALARZ
IZABELA WOJTASIK
ALICJA PROŃCZUK
Archiwum Aktualności