• Wycieczka klas czwartych na Klimczok i  Chaty Wuja Toma 28.10.2022r.
     • Wycieczka klas czwartych na Klimczok i  Chaty Wuja Toma 28.10.2022r.

     • Uczniowie klasy 4a i 4b postanowili wyjść zza szkolnych ławek i udać się w góry.

      Wędrówkę rozpoczęliśmy w Szczyrku przy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Górce. Szlakiem niebieskim dotarliśmy do schroniska PTTK „Klimczok”, gdzie pieczone na ognisku kiełbaski doskonale zaspokoiły nasz mały głód. Następnie poszliśmy czerwonym szlakiem do Chaty Wuja Toma. 

      Spacer w tę piękną jesienną pogodę (10km) przyczynił się zdecydowanie do poprawy kondycji oraz humorów.

     • SKT z wizytą u księżnej Daisy

     • SKT z wizytą u księżnej Daisy


      Ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów młodszych klas wybrała się w minioną sobotę do Pszczyny.

      Wszyscy stawili się punktualnie pod szkołą, skąd przeszliśmy na dworzec PKP. Dla kilku osób był to pierwszy przejazd pociągiem, więc emocji było mnóstwo.

      Z dworca w Pszczynie przeszliśmy cudnymi alejkami na pokryty jesiennymi  liśćmi  rynek, gdzie na jednej z ławeczek czekała już na nas księżna Daisy. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do zamku, żeby wziąć udział w zajęciach o nazwie „Zamkowa przygoda”. Wyposażeni w przewodniki dla ciekawskich zamieniliśmy się w tropicielki i tropicieli przygód i wyruszyliśmy z westybulu (dużego, reprezentacyjnego przedpokoju) do  najciekawszych zakamarków zamku. Zwiedziliśmy sypialnie cesarza i cesarzowej, księżnej i księcia, pokój myśliwski, salon dębowy, bawialnię , łazienki, salę lustrzaną, zbrojownię oraz wiele innych pomieszczeń pierwszego i drugiego piętra. Za oknami roztaczał się przepiękny widok na pszczyński park. 

      Właśnie tam, w parku, „rozegraliśmy” jesienną bitwę na liście!

      Jeszcze na moment wróciliśmy na rynek, żeby zakupić pączki i lody i pożegnać się z księżną Daisy.

      Bogatsi w wiedzę i piękne wspomnienia wróciliśmy do Czechowic.

      Było pięknie!


      Do zobaczenia na kolejnej wycieczce SKT!


      Opiekunowie SKT


      SKT_u_ksieznej_Daisy_).pdf

    • Zakręceni na niebiesko
     • Zakręceni na niebiesko

     • Uczniowie klasy 3b wykonali pierwsze zadanie w projekcie Zakręceni na niebiesko - lapbook na temat autyzmu. Uczniowie samodzielnie pracowali w grupie dzieląc się wiedzą na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Efekty pracy przedstawiamy na zdjęciach.

    • Nasza Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Zakręceni na Niebiesko
     • Nasza Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Zakręceni na Niebiesko

     • Głównym celem projektu jest podnoszenie świadomości społecznej wśród uczniów i nauczycieli na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.

      Uczniowie naszej szkoły raz w miesiącu będą wykonywać zadanie związane z tematyką autyzmu.

      Szkoły, które aktywnie będą realizować założenia projektu, otrzymają certyfikaty Placówki Przyjaznej Osobom ze Spektrum Autyzmu.

    • Pociąg do Bielska – Białej
     • Pociąg do Bielska – Białej

     • Kto postanowił zbudować drogę żelazną z Wiednia do Bielska? Co mają wspólnego kajzerki z cesarzem Franciszkiem Józefem? Kiedy po Bielsku jeździły tramwaje? Ile rzek ukryto pod ulicami miasta? Co łączył, a co dzielił most na Białce?

       Na te pytania potrafią odpowiedzieć uczniowie klas piątych, którzy uważnie słuchali przewodniczki oprowadzającej ich po Bielsku – Białej. Spacerując po mieście, raz po raz spoglądali w górę lub zniżali wzrok, by dostrzec ślady bogatej historii miasta. Co krok przeszłość mieszała się z teraźniejszością, zdobienia  zabytkowych willi sąsiadowały z nowoczesnymi muralami czy pomnikami bohaterów bajek. Wycieczkowicze polowali na fotograficzne pamiątki minionych epok na bielskiej starówce, wygrzewali się na zamkowych murach, patrząc na gmach teatru zbudowanego ponad 130 lat temu dzięki staraniom mieszkańców w ciągu jednego roku! Następnie wzmocnieni kawiarnianymi delicjami podziwiali żaby oraz żuki na fasadzie pewnej kamienicy. Pozytywne wrażenia potęgowała cudowna pogoda, pozwalająca cieszyć się kolorami jesieni.

      Warto udać się do Bielska – Białej i oprócz galerii handlowych zobaczyć też np. Galerię Bielską BWA. Z pewnością dla niejednego z nas będzie to zdumiewająco wciągająca podróż w nieznane.

      M. Brosz, A. Jodłowska, E. Dobija, L. Paluch

    • Projekt „Poznaj Atom”
     • Projekt „Poznaj Atom”

     • 24 października 2022r. uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w projekcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska i AGH w Krakowie „Poznaj Atom”. 

      Zajęcia poprowadził dr inż. Filip Jędrzejek z  Wydziału Energetyki i Paliw. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe informacje dotyczące źródeł energii elektrycznej, energetyki jądrowej oraz promieniowania jonizującego. Mieli oni okazję poznać i doświadczyć działania licznika Geigera, którym zbadali promieniowanie otaczających nas przedmiotów. Dowiedzieli się  gdzie szukać rud Uranu, jak wygląda szkło uranowe czy też tego, że banany świetnie sprawdzają się jako jednostka pomiarowa:) napromieniowania.

      Trudne informacje podane w łatwy do zrozumienia i ciekawy sposób sprawiły, że uczniowie pytali kiedy mogą liczyć na wiecej.

    • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 7 października 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Celem tego święta było przypomnienie przez wszystkich tabliczki mnożenia.

      W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy i zabawny sposób – w czasie krótkich egzaminów. Każdy miał szanse spróbować swoich sił odpowiadając Komisji Egzaminacyjnej na pięć przykładów z tabliczki mnożenia. W czasie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia egzaminatorami były dzieci, które odpytywały swoich starszych kolegów oraz osoby dorosłe.

      W podróż po szkole wyruszył także Patrol Egzaminacyjny, który sprawdził wiedzę z tabliczki mnożenia mniej śmiałych uczniów i pracowników szkoły. Tego dnia odwróciły się role i to dzieci odpytywały dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia .  Wszyscy musieli sobie przypomnieć, ile to jest 8×7, czy 9×6.Ten dzień zamienił się w świetną zabawę, dzięki której tabliczka mnożenia sama wchodziła do głowy.

      Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”. Dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

      Koordynatorki: Agata Drewniak , Aleksandra Podkańska, Agata Jodłowska.

       

    • Konkurs WORD MASTER 2022 rozstrzygnięty!
     • Konkurs WORD MASTER 2022 rozstrzygnięty!

     • Mamy zaszczyt ogłosić laureatów VI edycji Konkursu języka angielskiego WORDMASTER 2022 w poszczególnych kategoriach wiekowych.

      Klasy 4-te:

      1. Joanna Duda                    4b
      2. Antonina Bukowska       4a
      3. Leon Starzewski               4a

      Klasy 5-te:

      1. Weronika Mieszczak      5a
      2. Maria    Mika                    5b
      3. Sonia Janik                        5a

      Klasy 6-te:

      1. Julianna Tekieli               6a
      2. Olaf Fiedor                        6a
      3. Krypczyk Amelia              6a

      Klasy 7-me:

      1. Nel  Kudyk                        7a
      2. Piotr Furczyk                    7b
      3. Julia  Rogol                       7a

      Klasy 8-me:

      1.           Gabija Kozik                      8d

      2.         Maja Bartoszuk   8a

      3. ex aequo  Kornel Korus            8d

                                    Oliwier Rudnicki               8c

      Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Jesteśmy z Was dumni i cieszymy się, że rok rocznie, tak licznie zgłaszacie się do konkursu.

      Do zobaczenia za rok 😊

       

      Angliści SP5

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W tak ważnym dniu, 14 października klasa 4a i 4b przygotowały apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      Życzymy, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i ich rodziców oraz była źródłem osobistej satysfakcji. Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację i wychowanie młodzieży.

    • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • Szkoła Podstawowa nr 5 również świętowała Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Aby zwrócić uwagę na istotność dobrego samopoczucia i psychiki uczniowie nosili w dzisiejszym dniu kolor fioletowy, który jest kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

    • Wycieczka  rekreacyjno-edukacyjna klasy 6a 4.10.2022r.
     • Wycieczka  rekreacyjno-edukacyjna klasy 6a 4.10.2022r.

     •  

      Po wielu jesiennych, deszczowych dniach - 4 października klasie 6a zaświeciło słońce. Udawaliśmy się bowiem na wycieczkę, więc dobra pogoda była niezbędna dla zapewnienia dobrych humorów.

      Niektórzy po raz pierwszy wsiedli do pociągu, żeby dotrzeć do Bielska-Białej na stację Leszczyny. Tam, na zaproszenie Państwowej Straży Pożarnej, w niedawno oddanej sali edukacyjnej „Ognik”, uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia pożarem oraz przećwiczyli udzielanie pierwszej pomocy. Nasz wspaniały przewodnik - Pan Strażak Michał Gromek - opowiedział w szczegółach o tajnikach swojej wymagającej pracy, a także oprowadził nas po tej największej w Polsce jednostce. Zobaczyliśmy garaże, a w nich m.in. specjalistyczne samochody, łodzie, quady. Odwiedziliśmy komorę dymową, zobaczyliśmy jak „mieszkają” strażacy na służbie.

      Czas mijał szybko, a niedaleko czekała już na nas kolejna atrakcja – park linowy „W dechę”. Uczniowie z wielką radością i zaangażowaniem udali się na linki, podwieszane przeszkody, podesty na wysokości, aby poćwiczyć sprawność, koordynację, przezwyciężać swoje lęki i obawy. Należy dodać, iż w ramach zapewnienia należytego bezpieczeństwa, również opieka – Pani Iwona Sojka, wykazała się ogromnym poświęceniem  i wdrapała się na najtrudniejszą na trasę.

      Po gimnastyce ciała, udaliśmy się jeszcze powyginać umysły. W Sciene Point – Mini Centrum Nauki, prowadzonym przez studentów ATH w Bielsku-Białej, eksperymentowaliśmy łącząc zabawę z nauką. Temat warsztatów „Zjawiska atmosferyczne” przybliżył nam aspekt fizyczno-chemicznych zmian zachodzących w przyrodzie.

      Wycieczka zakończyła się ogromnym głodem, który musieliśmy szybko zaspokoić w znanej, amerykańskiej sieci restauracji. Powrót wygodnym pociągiem do szkoły stanowił już tylko przyjemny relaks.  

       

      Tekst: Katarzyna Walasik

      Zdjęcia: Katarzyna Walasik i Iwona Sojka

    • ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW W POKAZOWEJ ZAGRODZIE ŻUBRÓW
     • ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW W POKAZOWEJ ZAGRODZIE ŻUBRÓW

     • Owoce drzew leśnych gatunków ciężkonasiennych są prawdziwym przysmakiem żubrów, a także saren czy danieli. Owoce leśne będą przyjmowane w Pokazowej Zagrodzie Żubrów 

      od 3 października do 28 października (poniedziałek-piątek) w godz. 9.00 - 17.00. 

      W szkole , za okazaniem potwierdzenia z Zagrody Żubrów, będą przydzielane punkty z zachowania

      (2pkt. za kilogram).

      Potwierdzenia proszę oddawać p. Agnieszce Czyż

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Był on okazją, by w czasie szkolnych zajęć znaleźć chwilę na posłuchanie lub przeczytanie komuś wybranego tekstu. Uczniowie klasy 7a odwiedzili swoich rówieśników i zaprezentowali wiersze polskich oraz ukraińskich poetów: K. I. Gałczyńskiego, L. Staffa, M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, K. Wierzyńskiego, L. J. Kerna, D. Wawiłow, T. Szewczenki i L. Kostenko. Okazało się, że liryczne urozmaicenie w wykonaniu uczniów bardzo spodobało się słuchaczom:)

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
    • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
    • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
    • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
    • login SP5MKCzechowice
   • Logowanie