• Żywa lekcja przyrody

     • 15.03 w naszej szkole odbyła się ,,żywa lekcja przyrody". Mogliśmy zobaczyć 18 okazów żywych owadów, płazów, gadów i pajęczaków.Duże wrażenie wywarł na nas pokaz drugiego co do wielkości pająka- ptasznika olbrzymiego, który osiąga wielkość do 28 cm. Zjada on owady i małe gryzonie pomagając sobie nogogłaszczkami. Ciekawym okazem był również, zamieszkujący Amerykę Pn. i Florydę, ptasznik złoty wyróżniający się okazałymi szczękoczułkami  oraz niewielki skorpion leśny. 

        Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy o jaszczurkach. Mają one doskonały słuch oraz język- narząd dotyku. Gekon tygrysi, zamieszkujący Azję, prowadzi nocny tryb życia, poluje na owady. Ma koralikowate łuski i masywny ogon, w którym ma zapasy tłuszczu. Ma ruchome powieki, więc może spać z zamkniętymi oczami. Natomiast gekon złocisty potrafi zmieniać kolory w zależności od otoczenia i własnego nastroju. Nie ma ruchomych powiek, czyści sobie oczy językiem. Traszki pirenejskie, zamieszkujące Hiszpanię, Portugalię, Maroko prowadzą wodno - lądowy tryb życia, mają na bokach ostre, pomarańczowe plamki, które w okresie zagrożenia, przebijają skórę i ranią przeciwnika.

      Dużym przeżyciem była również możliwość dotknięcia węża dwuplamego.

      Taka lekcja przyrody, bardzo się wszystkim podobała i na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • Lepiej zapobiegać niż leczyć
     • Lepiej zapobiegać niż leczyć

     • 21 marca 2019 roku odbył się gminny etap powiatowego konkursu "Lepiej zapobiegać niż leczyć". Wśród uczestników zmagających się z pytaniami dotyczącymi zdrowego trybu życia i pierwszej pomocy byli nasi uczniowie. Drużyna w składzie: Macjej Knieżyk, Szymon Kot oraz Wojciech Chromik zdobyła zaszczytne trzecie miejsce!

      Serdeczne gratulujemy sukcesu!!!

    • „Polska Niepodległa”
     • „Polska Niepodległa”

     • Konkurs plastyczny na plakat pt.:

      „Polska Niepodległa”

       

       

               W związku z obchodami 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości w  Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach - Dziedzicach został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „Polska Niepodległa”. Prace konkursowe tworzone były przez uczniów  klas 4 – 6 na lekcjach plastyki technikami rysunkowymi, malarskimi oraz wyklejankowymi. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.

               Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało dyplomy oraz nagrody dla następujących uczniów:

       

      I   - miejsce Maria Wróbel

      II  -  miejsce Anita Kopeć

      II  -  miejsce Milena Kopeć

      III -  miejsce Weronika Pawińska

       

      Wyróżnienia:

       

      Nadia Bończak

      Kacper Kukla

      Kornelia Musioł

       

      Plakaty wyeksponowano na uroczystym apelu z okazji 100- rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości  oraz na terenie całej szkoły.

    • „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”
     • „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”

     • Sukces  uczniów Szkoły Podstawowej nr 5

      w Powiatowym Konkursie Plastycznym

      „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”

       

       

                  Z okazji obchodów 100- rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”. Organizatorem konkursu byli: Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art” oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej. Konkurencja okazała się bardzo duża. Uczniowie naszej szkoły: Szkoły Podstawowej nr5 im. Mikołaja Kopernika  zdobyli wyróżnienia. Na uroczystej gali rozdano dyplomy i nagrody. Zaproszono do wspólnego zdjęcia.

       

      Zwycięzcom gratulujemy.

       

       

      Maria Wróbel – wyróżnienie

      Filip Żurek     -  wyróżnienie

       

    • OLIMPUS 2019 – olimpiada z języka angielskiego
     • OLIMPUS 2019 – olimpiada z języka angielskiego

     • W wiosennej sesji olimpiady z języka angielskiego wzięło udział 38 uczniów z klas 4-6.

      13 osób z klas czwartych, 17 z piątych  oraz 8 szóstoklasistów.

       

      Nasi śmiałkowie sprawdzili następujące umiejętności:

      - czytanie ze zrozumieniem,

      - komunikacja,

      - słownictwo,

      - gramatyka.

       

      Należy podkreślić, iż sesja wiosenna (podobnie jak jesienna) jest trudniejsza, gdyż spośród 4 podanych odpowiedzi jedna, dwie, trzy a nawet cztery propozycje mogą być poprawne.

       

      Pozostaje tylko czekać na wyniki naszych uczniów.

      Trzymamy kciuki i dziękujemy za udział!

       

       

       

      Anglistki SP5

       

       

       

       

       

    • Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy".
     • Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy".

     • 15 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs "Bezpieczni w domu, w szkole i na ulicy". Wzięli w nim udział również uczniowie z naszej szkoły. "Piątkę" reprezentowali: David Wodniak z klasy 1b, Michał Guzdek z 2a oraz Jacek Więzik z 3a. Chłopcy musieli wykazać się szeroką wiedzą w zakresie bezpieczeństwa. Największy sukces spośród naszych uczniów odniósł Jacek, który zajął III miejsce w kategorii klas trzecich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

     • Szymon Kot finalistą wojewódzkiego konkursu z historii.

     • Każdego roku Kuratorium Oświaty organizuje konkursy przedmiotowe dla uczniów z przedmiotów: matematyka, język polski, język angielski, historia, itd. W tym roku szkolnym, startowało kilku uczniów z naszej szkoły, biorąc udział w różnych konkursach. Na uwagę zasługuje szczególnie jeden z nich- konkurs kuratoryjny z historii. Pierwszy etap szkolny odbył się 8 listopada.  Poziom konkursu i zakres wiedzy, którymi musieli wykazać się uczestnicy były ogromne. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tylko jeden uczeń z całego miasta przeszedł do etapu rejonowego. Szymon jest uczniem klasy 6 b i swoje sukcesy w tym konkursie odnosił już w roku ubiegłym. Do konkursu przygotowywał się pod okiem p. Magdaleny Kubik – nauczycielki historii. Szymon bardzo się starał, uczył i przygotowywał, czego efektem było zaliczenie etapu rejonowego ze świetnym wynikiem punktowym i przejście do ostatniego etapu wojewódzkiego. Wszystkie etapy konkursu miały bardzo wysoki poziom i były trudne. Uczeń musiał wykazać się naprawdę dużą wiedzą historyczną. Szymon podołał  temu zadaniu i został finalistą etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy wiedzy i sukcesu!

    • Miłość niejedno ma imię
     • Miłość niejedno ma imię

     • Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. 
      Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, 
      nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, 
      nie szuka swego, nie unosi się gniewem, 
      nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, 
      lecz współweseli się z prawdą.

       

      Paweł z Tarsu

      Szkolny Konkurs Recytatorski

      11 marca 2019 r. odbył się w SP5 Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Miłość niejedno ma imię”. Był on dedykowany dla uczniów klas IV-VI. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór poetycki, którego tematem przewodnim była miłość – silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich. Pojawiły się takie wiersze jak: „Zakochana żaba”, „Samotność”, „Koniec”, „Hymn
      o miłości”, „Już kocham cię tyle lat”, „Zakochani”. Występujący byli oceniani
      wg następujących kryteriów: odpowiedni dobór repertuaru, znajomość tekstu, tempo mówienia
      i właściwa modulacja głosu, właściwa interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczniowie cudownie zaprezentowali swoje teksty, a komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

      I miejsce – Antonina Janusz (klasa 5b)

      II miejsce – Marta Mglej (klasa 6b)

      III miejsce – Milena Huhulik (klasa 4d)

      Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie
      i zaangażowanie. Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną wręczone na najbliższym apelu.

       

      Organizatorzy:

      Marlena Szeląg oraz Ewelina Fichera

    • Awans chłopców na Finał Powiatowy w mini piłce siatkowej!
     • Awans chłopców na Finał Powiatowy w mini piłce siatkowej!

     •  

      W dniu 12.03.2019r. na hali sportowej w Kaniowie odbył się półfinał powiatowy w mini piłce siatkowej. W rozgrywkach tych brały udział uczennice naszej szkoły, gdzie przyszło im rywalizować                      z gospodyniami turnieju z Kaniowa, jak również z rówieśniczkami z Pisarzowic. W obu meczach nasze dziewczęta doznały porażki. Pierwszy mecz przegrały po tie break – u 2:1 ze Szkołą Podstawową                           z Pisarzowic, a drugi 2:0 z gospodyniami turnieju z Kaniowa. W ostatecznym rozrachunku zawody wygrała Szkoła z Kaniowa pokonując SP Pisarzowice 2:0, drugie miejsce zajęła SP z Pisarzowic i trzecie SP nr 5 z Cz-Dz. Nasze dziewczęta grały w składzie: Julia Gajda, Patrycja Hołdys, Nicola Hejlman, Weronika Pawińska, Milena Maciejczyk, Justyna Adamaszek, Martyna Cichy, Liwia Sirak, Wiktoria Staniek.

      W tym samym dniu do rywalizacji, na tym samym poziomie rozgrywek przystąpili również chłopcy z naszej szkoły. Nasi panowie udali się jednak na halę Szkoły Podstawowej w Jasienicy.                         Ich rywalami byli uczniowie Szkoły Podstawowej z Buczkowic i Szkoły podstawowej z Międzyrzecza.                  W pierwszym meczu turnieju zmierzyły się, szkoła z Buczkowic i szkoła z Międzyrzecza. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla SP z Międzyrzecza. W drugim meczu nasi zawodnicy nie mieli problemów                               z pokonaniem rówieśników z Buczkowic 2:0. O zajęciu pierwszego miejsca w turnieju, dającego awans do Finału Powiatowego decydował ostatni mecz w grupie pomiędzy naszymi zawodnikami                                        i zawodnikami z Międzyrzecza. Spotkanie zaczęliśmy od porażki w pierwszym secie. W drugim to my nie daliśmy szans rywalowi i bez problemu pokonaliśmy przeciwników. Mecz rozstrzygnął się w tie breaku, w którym nasi zawodnicy wykazali się „chłodną” głową i wygrali na przewagi 18:16. Ostatecznie zajęliśmy pierwsze miejsce i 10 kwietnia zagramy w turnieju finałowym. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Międzyrzecza, a trzecie Szkoła Podstawowa z Buczkowic.

      Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Bartek Gąsiorek, Mikołaj Małek, Dominik Kołoczek, Paweł Chrząszcz, Olaf Oleksa, Maksymilian Poloczek, Michał Pagieła, Antoni Kowalczyk, Jacek Więzik.

    • Dzień Kobiet 2019
     • Dzień Kobiet 2019

     • Organizacja tegorocznego Dnia Kobiet przypadała klasie 5d, która wywiązała się z tego zadania na medal.

      Ciężar przygotowań spoczął na męskiej części klasy (wspieranej przez żeńską). Chłopcy z pełnym zaangażowaniem podjęli się zadania. Podczas apelu klas 4-6 zaprezentowali scenkę pt. ,,Obrady z okazji Dnia Kobiet”.  Zgromadzone na apelu Panie zostały obdarowane przepysznymi babeczkami, których autorkami były dziewczęta z klasy 5d. Chłopcy złożyli także życzenia wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole.

      Na zakończenie spotkania, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, wręczył 3 koleżankom dyplomy oraz słodką niespodziankę za zdobycie certyfikatu „Ślicznotka Roku 2019”. Tytuł trafił  do:

      Kamilli Kwaśniak z klasy 4b, Zuzanny Gazdy z klasy 5d oraz Doroty Małysz z klasy 4a. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym koleżankom!

      Po zakończonym apelu klasy powróciły do swoich sal, gdzie kontynuowano obchody tego święta z gronie klasowym.

      Dzień ten minął wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

    • Wizyta księdza biskupa Piotra Gregera
     • Wizyta księdza biskupa Piotra Gregera

     •  

                  Dnia 01 marca 2019 roku progi naszej szkoły przekroczył znamienity gość – Jego Ekscelencja ks. biskup Piotr Greger.

      Jego wizyta w naszej szkole odbyła się w ramach wizytacji parafii św. Andrzeja Boboli. Wraz z nim gościliśmy również ks. proboszcza Andrzeja Barana oraz przewodniczącą Osiedla Centrum – panią Iwonę Stępień.

                  Naszych Gości powitaliśmy pieśnią „Bądź pozdrowiony Gościu nasz…”, po niej wprowadzono sztandar szkoły i społeczność uczniowska odśpiewała hymn szkolny.

      Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Łach, która powitała przybyłych gości i pokrótce przedstawiła historię naszej szkoły, sylwetkę jej patrona i wskazała kierunki rozwoju placówki. Po niej szczególnego gościa przywitali przedstawiciele rodziców: państwo Gabriela i Sylwester Wróblowie, a także przedstawiciele uczniów prowadzeni przez s. Juliuszę Wojciechowską. Klasy szóste, pod kierunkiem pani katechetki Katarzyny Pódy, przygotowały krótki spektakl o ważności Biblii w naszym życiu. Następnie głos zabrał ks. biskup Piotr Greger. Przywitał wszystkich zebranych i podziękował za gorące przyjęcie. W krótkim przemówieniu uświadomił uczniom, że wiedza idzie w parze z wiarą, a bez tej drugiej człowiek może się w życiu zagubić. Następnie udał się na krótki poczęstunek oraz rozmowę z przedstawicielami Rady Pedagogicznej. Jego wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • Dzień Dobrych Uczynków w ZSP w Mazańcowicach z naszym zespołem INVENTO
     • Dzień Dobrych Uczynków w ZSP w Mazańcowicach z naszym zespołem INVENTO

     •  

               W ostatni dzień przed wyczekiwanymi feriami zimowymi, szkolny zespół teatralny INVENTO włączył się  w obchody Dnia Dobrych Uczynków w  Zespole  Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach.

      Wilk, zając, lis, niedźwiedź,  jeż, wiewiórka, ślimak, sowa oraz drzewo, to bohaterowie spektaklu o charakterze profilaktycznym.

      Spektakl uczy, że konflikty należy rozwiązywać od razu. Jeśli tego nie zrobimy, to konflikt  może stać się poważniejszy i na długo popsuć relację z otoczeniem.

      Widownia była fantastyczna! Zespół zebrał zasłużone brawa!

      O wspomnianym dniu można przeczytać także pod linkiem:

      http://zspm.hekko24.pl/ak/aktualniiosci-szkoly/1219-dzien-dobrych-uczynkow

      Dziękujemy za zaproszenie!

       

      Zespół INVENTO z opiekunem

    • Nie przestawaj marzyć...
     • Nie przestawaj marzyć...

     • 25 lutego 2019r. naszą szkołę odwiedził nasz absolwent – Szymon Żoczek, który przeprowadził dla klas I-III prelekcję p.t. „Nie przestawaj marzyć”.  Pan Szymon jest w trakcie zdobywania Korony Ziemi. Opowiedział nam o swoich wysokogórskich wyprawach, wyświetlił ciekawe zdjęcia ze swoich podróży, a także pokazał nam sprzęt alpinistyczny niezbędny podczas wypraw. Niektórzy z nas mieli okazję przymierzyć jego ogromny plecak, ubrać kask, a także obwiązać się linią ratowniczą. Dowiedzieliśmy się, że warto dążyć do spełniania swych marzeń oraz dbać o swoją kondycję fizyczną. Bardzo dziękujemy panu Szymonowi za świetną prelekcję i życzymy spełnienia kolejnych marzeń, między innymi zdobycia Korony Ziemi.

    • Pod Pomnikiem Wolności w Czechowicach -Dziedzicach
     • Pod Pomnikiem Wolności w Czechowicach -Dziedzicach

     • Udział uczniów Szkoły Podstawowej  nr5 w uroczystych obchodach

      100- rocznicy Odzyskania Niepodległości

      pod Pomnikiem Wolności w Czechowicach -Dziedzicach

              

       

               Dnia 11 listopada 2018r. delegacje uczniów ze  Szkoły Podstawowej nr 5 imienia Mikołaja Kopernika w Czechowicach – Dziedzicach, wzięły udział w  organizowanych przez Urząd Miasta Czechowic - Dziedzic rocznicowych obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku miały wyjątkowo uroczysty charakter. W tym dniu przypadła okrągła, 100- rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

               Dla uczczenia tego doniosłego wydarzenia uczniowie naszej szkoły wraz z innymi uczestnikami przeszli  z pocztem sztandarowym  pod  Pomnik Wolności, znajdujący się na Skwerze Stulecia, oddając hołd polskim bohaterom, złożyli  wiązankę biało- czerwonych kwiatów.