• Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna
     • Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

     • 14.11.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 5 została zorganizowana Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnych Greków i Rzymian. Pragniemy serdecznie podziękować uczniom, którzy wzięli udział w wyzwaniu i zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności.

       M.Szeląg

    • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 17 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole XIlI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi co sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Celem tego święta było przypomnienie przez wszystkich tabliczki mnożenia.

      W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy i zabawny sposób – w czasie krótkich egzaminów. Każdy miał szanse spróbować swoich sił odpowiadając Komisji Egzaminacyjnej na pięć przykładów z tabliczki mnożenia. W czasie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia egzaminatorami były dzieci, które odpytywały swoich starszych kolegów oraz osoby dorosłe.

      W podróż po szkole wyruszył także Patrol Egzaminacyjny, który sprawdził wiedzę z tabliczki mnożenia mniej śmiałych uczniów i pracowników szkoły. Tego dnia odwróciły się role i to dzieci odpytywały dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia .  Wszyscy musieli sobie przypomnieć, ile to jest 8×7, czy 9×6.Ten dzień zamienił się w świetną zabawę, dzięki której tabliczka mnożenia sama wchodziła do głowy.

      Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”. Dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

      Koordynatorki: Agata Drewniak, Aleksandra Podkańska.

    • PYSZNIE, ZDROWO, KOLOROWO CZYLI SATATKI OWOCOWE W 1A
     • PYSZNIE, ZDROWO, KOLOROWO CZYLI SATATKI OWOCOWE W 1A

     • Owoce są wdzięcznym materiałem kulinarnym i chyba bez wyjątku, wszystkie owoce
      sprawdzą się jako składnik sałatki. Mogły o tym przekonać się dzieci z klasy 1a, które w dniu
      17 listopada 2023 z przyniesionych przez siebie składników wykonały pyszne sałatki, które
      były zwieńczeniem tematyki dotyczącej zdrowej diety i wartości odżywczych warzyw i
      owoców. Zajęcia zakończyły się degustacją sałatek.

      Tekst: Jolanta Karolewska

    • Słodkie Halloween w naszej szkole – fotorelacja
     • Słodkie Halloween w naszej szkole – fotorelacja

     •  

      Nasze szkolne Halloween połączone ze sprzedażą mufiinek, galaretek, palców  czarownicy, ciasteczek, żelków, gazetki tematycznej itd., itd.  po raz kolejny okazało się strzałem w dziesiątkę!

      To pokazuje, że można łączyć zabawę oraz naukę (poznanie tradycji krajów anglojęzycznych), a w dodatku jeszcze działać na rzecz Szkolnego Koła Wolontariatu!

      Dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili salę 9, a SZCZEGÓLNIE DZIĘKUJEMY TYM UCZNIOM ORAZ ICH RODZICOM, KTÓRZY UPIEKLI, KUPILI, POMOGLI ZROBIĆ, DALI PIENIĄŻKI, a tym samym spowodowali, że jest co wspominać!!!

      Zachęcamy do obejrzenia zdjęć 😊

      Anglistki SP5

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     •  

      ,,Niepodległa, niepokorna 

      zawsze była, będzie, jest. 

      Uskrzydlona bielą orła, 

      bije rytmem naszych serc. 

      Niepodległa, niepokorna 

      już nie zniknie nigdy z map, 

      Bo jest nasza, bo jest wolna, 

      bo na imię Polska, Polska ma.”

       

      Te piękne, prawdziwe słowa  zostały wyśpiewane podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas szóstych wspomagani przez przedstawicielki klasy siódmej zadbali o to, aby w przededniu naszego narodowego święta przypomnieć historię drogi do wolności naszej Ojczyzny, podkreślić wagę symboli narodowych i wspólnie odśpiewać Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

      To był piękny dzień w naszej szkole...

       

      I.Sojka

       

    • Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady
     • Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady

     •  

      27 października klasy ósme udały się do specjalnego miejsca- byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau, by tam przeżyć żywą i trudną lekcję historii.

      Spotkanie rozpoczęło się od przejścia przez bramę z upokarzającym napisem „Arbeit macht frei”- co oznaczało: praca uczyni wolnym. Jednak więźniowie doskonale wiedzieli, że to nieprawda. Praca w obozie miała służyć zamęczeniu więźniów i doprowadzić do ich śmierci. Wspaniali przewodnicy, z którymi uczniowie zwiedzali obiekt doskonale wszystko tłumaczyli zwracając uwagę na okrucieństwo strażników, kapo i esesmanów wobec bezbronnych ludzi. W Auschwitz, uczniowie zobaczyli zrabowane przedmioty oraz zdjęcia, które wykonywano po przybyciu ludziom. Następnie uczniowie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod ścianą śmierci oddając hołd tym wszystkim, których życie zakończyło się w obozie. Młodzież miała także okazję zobaczyć komorę gazową i jedyne ocalałe krematorium.

      Następnie, uczniowie w strugach ulewnego deszczu, udali się do Birkenau. Ogromna przestrzeń na której usytuowany był obóz zrobiła duże wrażenie. Warunki pogodowe- deszcz i wiatr pozwoliły wczuć się w sytuację więźniów, którzy odziani jedynie w pasiak musieli czasem kilka godzin stać na bezsensownych apelach lub wykonywać ciężkie prace. W Birkenau młodzież dowiedziała się o dokonywanych selekcjach, sektorach obozowych, warunkach transportu więźniów. Przede wszystkim jednak uczniowie zobaczyli, w jakich koszmarnych pomieszczeniach przebywali więźniowie- stłoczeni na pryczach, bez sanitariatów, odczłowieczeni. Bowiem dla oprawców nazistowskich człowiek w obozie stawał się tylko numerem.

      Mamy głęboką nadzieję, że wizyta wywarła na uczniach spore wrażenie i wywołała odpowiednie emocje. Nie chodzi tu bowiem o strach, ale o to, by młodzież zrozumiała, że przemoc jest najgorszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Ponadto, niech ta lekcja będzie przestrogą, by nikt nigdy nie był obojętny wobec zła.

    • WYJŚCIE KLASY 1A DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
     • WYJŚCIE KLASY 1A DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

     • W dniu 30 października 2023 klasa 1a wraz z wychowawcą i panią z biblioteki szkolnej wybrała się
      do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Tam na dzieci czekała pani
      bibliotekarka, która opowiedziała im o działalności biblioteki i przedstawiła księgozbiór. Uczniowie
      zwiedzili różne działy – od literatury dla dzieci, poprzez księgozbiór dla dorosłych i materiały
      audiowizualne. Na zakończenie dzieci wizyty dzieci wzięły udział w interaktywnych zajęciach o
      jesieni. Dzieciom tak bardzo podobała się biblioteka i jej księgozbiór, że na pewno wrócą tam ze
      swoimi rodzicami! Tekst: Jolanta Karolewska

    • WARSZTATY CERAMIECZNE W KLASIE 1A
     • WARSZTATY CERAMIECZNE W KLASIE 1A

     • W dniu 27 października 2023 klasa 1a uczestniczyła w warsztatach ceramicznych zatytułowanych „W
      poszukiwaniu ciszy”. W skupieniu i ciszy, przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej, uczniowie
      klasy 1a „oswajali” materiał, jakim jest glina. Efektem ich pracy były gliniane choinki, które będą
      stanowiły ciekawą ozdobę świąteczną.

      Tekst: Jolanta Karolewska

    • Podziękowania
     • Podziękowania

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji dla Ośrodka Rehabilitacyjnego "Zameczek" w Rudołtowicach. Pomagajmy, bo dobro zawsze powraca. Pozdrawiamy opiekunowie SKW.

    • Pod niebem pełnym gwiazd.
     • Pod niebem pełnym gwiazd.

     • Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce góruje najwyżej? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie klas 6 -tych. Gdzie? Oczywiście w Planetarium Astronomicznym w Chorzowie, do którego wybrali się 19 października 2023r.

      Prócz seansu na temat zmian nocnego nieba na przestrzeni pór roku zwiedzili ekspozycję poświęconą astronomii. W jej centralnym punkcie mogli zobaczyć słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata, drewniany pulpit sterujący,  interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji był pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D.

      Wycieczka może nie była wymagająca pod względem aktywności fizycznej, jednakże tym razem trzeba było się wspiąć na wyżyny możliwości intelektualnych. Myślę, że to się udało😊

    • SKT na górskim szlaku
     • SKT na górskim szlaku

     • W sobotę 14 października Szkolny Klub Turystyczny wyruszył na pierwszą wędrówkę w tym roku szkolnym. Nasza trasa: Wisła Jaworek-Soszów-Stożek Mały (843m. n.p.m.)-Wisla Dziechcinka. Było mnóstwo zabawy, zmęczenie, ognisko i pyszne kiełbaski oraz słoneczna pogoda i piękne jesienne krajobrazy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i na kolejne wycieczki .
    • WIZYTA KLASY 1A W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
     • WIZYTA KLASY 1A W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • W dniu 13 października 2023 uczniowie z klasy 1a byli w bibliotece szkolnej, gdzie spotkali się z panią bibliotekarką, która zachęcała ich do czytania. Dzieci usłyszały ciekawą historię detektywistyczną z książki „Bajki z zagadką” oraz wykonały zakładkę do książki. Mam nadzieję, że ta wizyta będzie dla nich początkiem ciekawej przygody w świecie książek!

      Tekst: Jolanta Karolewska

    • WORD MASTER 2023
     • WORD MASTER 2023

     • Znamy już laureatów VII edycjiKonkursu WORD MASTER 2023

      To, co najbardziej cieszy nauczycieli, to aktywne,  zaangażowane i chętne do pracy dzieciaki. Takich mamy mnóstwo w naszej szkole. W tym roku, po raz kolejny, udowodniło to ponad 60 uczniów klas 4-8, którzy przystąpili do konkursu języka angielskiego WORD MASTER. Podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim uczestnikom wręczone zostały drobne upominki, a laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.Dziękujemy Wam serdecznie za udział!Już dzisiaj zapraszamy na kolejną, ósmą edycję w przyszłym roku szkolnym, a poniżej prezentujemy listę laureatów z poszczególnych roczników:Klasa 4Maciejny Julia 4a   Adamczyk Amelia  4aJarynych Polina  4bBaranowski Szymon  4a

      Klasa 5Duda Joanna 5bBukowska Antonina  5aMańdok Michał  5aKlasa 6Mieszczak Weronika 6aMika Maria 6bBudny Malwina 6aKlasa 7Wójtowicz Karolina  7b Oleśniewicz Aleksander  7bWilczyńska Natalia  7aKlasa 8Rogol Julia 8aKudyk Nel 8aJanik Mateusz 8a

      See you next year!We’re looking forward 😊

      Anglistki SP5

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci z klasy 2a, 2b i 3a przygotowały apel . Występ dostarczył wielu wrażeń. Dziewczynki z klasy 2b ślicznie zatańczyły walca, a dziewczynki z klasy 2a i 3a wspaniale zaprezentowały się w tańcu kwiatów. Dzieci pięknie wyśpiewały życzenia swoim Nauczycielom.

    • Cudny dzień, cudne miejsce, cudne wspomnienia!
     • Cudny dzień, cudne miejsce, cudne wspomnienia!

     •  

      „Do trzech razy sztuka” :) – to prawda! Czasami warto poczekać. My, tzn. klasa 6a, już to wiemy.  Woźniakówka to fantastyczne miejsce, z niezwykle gościnnymi właścicielami i stadem milusich alpak do których się przytulaliśmy, które wyprowadziliśmy na spacer i które karmiliśmy.

      Polecamy każdemu :)

      Klasa 6a wraz z wychowawcą

    • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • 10-go października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetkę, zaangażowali się w konkurs plastyczny, a w swoich klasach wspólnie z wychowawcami stworzyli Słoiki dobrych myśli.

    • Pomóżcie nam zbierać Talenciaki!
     • Pomóżcie nam zbierać Talenciaki!

     • Talenciaki otrzymują Państwo podczas zakupów w Lidlu (za każde wydane 50 zł w tym przynajmniej jedno warzywo lub owoc przysługuje jeden Talenciak).

      Zebrane Talenciaki można przekazać szkole wrzucając do specjalnego pudełka, które znajduje się w szkole lub skanując kod QR z Talenciaka.

      Szkoła zebrane Talenciaki wymienia na nagrody z katalogu Lidl.

      Dziękujemy za wsparcie!

    • Dzień Głośnego Czytania
     • Dzień Głośnego Czytania

     • Dzień Głośnego Czytania był w naszej szkole okazją do tego, by każdy mógł usłyszeć przeczytany specjalnie dla niego wiersz. Uczniowie i uczennice z klasy 7a odwiedzili tego dnia dzieci i młodzież pozostałych klas, oferując krótką przerwę literacką. Brawa dla nich za to, że z ochotą i radością prezentowali poezję! Ważnym akcentem przypominającym o korzystnym wpływie czytania na każdego z nas była gazetka przygotowana przez uczniów klasy 6a i nauczycielkę języka polskiego p. Marlenę Szeląg.

      Tekst: Małgorzata Brosz

    • Zbiórka żołędzi i kasztanów w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie
     • Zbiórka żołędzi i kasztanów w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie

     • Owoce drzew leśnych gatunków ciężkonasiennych są prawdziwym przysmakiem żubrów, a także saren czy danieli.

      Owoce leśne będą przyjmowane w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim od 2 października do 31 października (poniedziałek~piątek), w godz. 9.00 ~ 17.00.

      W szkole , za okazaniem potwierdzenia z Zagrody Żubrów, będą przydzielane punkty z zachowania

      (2pkt. za kilogram).

      Potwierdzenia proszę oddawać p. Agnieszce Czyż

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
   • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
   • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
   • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
   • login SP5MKCzechowice
  • Logowanie