• Klasa 1a

     • Przyszliśmy do naszej "Piątki" 1 września nieco wystraszeni, ale otwarci na naukę i nowe przygody. Już pierwszego dnia powitano nas uroczyście podczas Ślubowania i staliśmy się prawdziwymi uczniami. Otrzymaliśmy rogi obfitości i  klucz do wiedzy, nasze pierwsze podręczniki.

      Zaczęliśmy się pilnie uczyć , ale nie zabrakło też czasu na zabawę. Braliśmy udział w konkursach, świętowaliśmy Dzień Kropki, Dzień Misia, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Dziecka. Zostaliśmy pasowani na czytelników szkolnej biblioteki, braliśmy udział w warsztatach ceramicznych, mydlarskich, ogrodniczych, ekologicznych.  Odwiedził na s Mikołaj . Bawiliśmy się też na balu przebierańców. Chodziliśmy na piesze wycieczki do Biblioteki Miejskiej, Parku oraz pojechaliśmy w góry, gdzie ze Straconki udaliśmy się z p. Kasią na Magurkę Wilkowicką.

      W nauce wspierała nas p. Iza i p. Ewelinka , a po lekcjach otaczały nas opieką na świetlicy p. Ania i p. Monika.

      I jak w piosence … "jesień, zima, wiosna, lato już wakacje mamo, tato!!!" przyszedł czas na odebranie świadectw i odpoczynek. A po wakacjach będziemy już uczniami klasy drugiej.

    • Sukcesy w konkursach plastycznych
     • Sukcesy w konkursach plastycznych

     •  

                Z przyjemnością chcieliśmy poinformować państwa, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr5
      w Czechowicach-Dziedzicach w II półroczu roku szkolnego 2021/2022  osiągnęli sukcesy w konkursach plastycznych.

      W Regionalnym Konkursie Plastycznym pt.: „Zwierzęta wokół nas”  Paulina Machalica zdobyła Nagrodę a Martyna Jordanek zdobyła wyróżnienie.

      Olena Hladkygh w Międzynarodowym Konkursie plastycznym pt.: „Mieszkam w Beskidach” zdobyła III miejsce a Małgorzata Wróbel zdobyła wyróżnienie.

      Katarzyna Walaszczyk zdobyła III miejsce w kategorii 7-9 lat.

      Gratulujemy zwycięzcom.

    • „Muzyczne inspiracje na lekcji języka niemieckiego”  
     • „Muzyczne inspiracje na lekcji języka niemieckiego”  

     • Nauka języków obcych jest skuteczna i atrakcyjna, gdy nawiązuje do zainteresowań
      i przeżyć uczniów. Muzyka jest obecna w życiu nastolatków na co dzień. Słuchają muzyki, interpretują teksty, wyrażają się poprzez muzykę. Stąd powstał pomysł aby wprowadzić muzykę do lekcji j. niemieckiego.

      W zajęciach od listopada do czerwca uczestniczyły klasy 8a, 8c i 8d. W ramach innowacji „Musikalische Inspirationen im Deutschunterricht ” uczniowie przyswajali język oglądając i opisując wybrane przez siebie teledyski. Każda klasa miała swoją listę utworów na której znalazły się m.in. Viki Gabor, Sanah, Boney M., ACDC, Nirvana oraz utwory niemieckojęzyczne takich wykonawców jak zespół Scorpions, Tokio Hotel , Tim Bendzko, Modern Talking i tytuły ” Wind des Wechsels”, „Muss nur noch kurz die Welt retten ”, „Lieblingsfach”, „Die Welt hinter meiner Wand ”. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość osłuchania się z językiem niemieckim w wersji poza podręcznikowej, mogli poznać niemiecki rynek muzyczny i najbardziej znanych wykonawców w Niemczech, poszerzyli słownictwo, kształcili otwartość i tolerancję kulturową. Uczniowie tworzyli wypowiedzi ustne dotyczące przedstawionych utworów , nazywali przedmioty, osoby i czynności, ubiór piosenkarzy, instrumenty, wyrażali opinię o teledyskach. Interpretowali teksty piosenek.

      Na bieżąco dokumentowaliśmy naszą pracę na blogu

      https://niemiecki-w3d.blogspot.com/p/innowacje.html

      https://niemiecki-w3d.blogspot.com/2022/05/inspiracje-muzyczne-muzyczny-przerywnik.html

      Zajęcia muzyczne były również miłym przerywnikiem w lekcjach, odpoczynkiem od typowo szkolnych zajęć,

      a efekty swojej pracy będą mogli nasi absolwenci już wkrótce wykorzystać na kolejnym etapie kształcenia.

       

      Ewa Dobija

      20.06.2022

       

    • Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 14.06.2022r.
     • Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 14.06.2022r.

     •  

      Uczniowie klasy 5a postanowili wyjść zza szkolnych ławek i udać się na aktywny odpoczynek na łonie przyrody.

      Wędrówkę rozpoczęliśmy w Szczyrku przy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Górce. Szlakiem niebieskim dotarliśmy do schroniska PTTK „Klimczok”, gdzie pieczone na ognisku kiełbaski doskonale zaspokoiły nasz mały głód. Następnie zdobyliśmy szczyt Klimczoka, gdzie zasiedliśmy na tronie władcy tej góry. Poszliśmy dalej na Szyndzielnię i odpoczęliśmy w kolejnym schronisku górskim. Na koniec czekało nas tylko zejście czerwonym szlakiem na Dębowiec.

      12 km spaceru przyczyniło się do zdecydowanej poprawy kondycji oraz humorów (mając na uwadze pozytywne zmęczenie, jaki zbliżający się koniec roku szkolnego).

    • Wycieczka klas 6a i 6b do "Woźniakówki" do alpak
     • Wycieczka klas 6a i 6b do "Woźniakówki" do alpak

     •          Tej wiosny uczniowie klasy 6A i 6B mieli okazję uczestniczyć w zajęciach plenerowych odbywających się w "Woźniakówce" w Czechowicach-Dziedzicach. Były to zajęcia z udziałem zwierząt. Dzieci miały możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy o alpakach oraz poznać ich usposobienie i zachowanie. Ośrodek zapewnił dzieciom bezpośredni kontakt ze zwierzętami oraz stworzył bezpieczną przestrzeń, w której podopieczni mogli wejść w interakcję z tymi terapeutycznymi stworzeniami. Uczniowie zaczerpując świeżego powietrza wyprowadzali alpaki na spacery, uczestniczyli w ich karmieniu oraz  wykonywali wspólne fotografie  ze zwierzętami. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tej wycieczki.

                                                                

                                                                                                                   Ewa Cieślik

    • Prezentacja twórczości plastycznej uczniów naszej Szkoły
     • Prezentacja twórczości plastycznej uczniów naszej Szkoły

     •           Zapraszamy Państwa do obejrzenia wirtualnej wystawy prac plastycznych. Uczniowie naszej szkoły tworzą różnorodne prace plastyczne, które charakteryzują się wspaniałą pomysłowością, wyszukaną kolorystyką i kompozycją. Prace są finezyjne o różnorodnych technikach, takich jak akwarela, pastela, tempera, techniki mieszane i rysunkowe.

       

                Zapraszamy do galerii.

                                                                                        Ewa Cieślik

    • Dzień ze sztuką współczesną - Wystawa prac plastycznych
     • Dzień ze sztuką współczesną - Wystawa prac plastycznych

     •  

                Chciałam zaprezentować Państwu prace plastyczne uczniów klas sziódmych, które były podsumowaniem ich półrocznej nauki na temat sztuki współczesnej. Uczniowie dowiadywali się, jakie są współczesne formy wypowiedzi artystycznej, z czego wynika wygląd dzieł. Poznawali nowe techniki, takie jak Asamblaż, Instalacja, Happening, Performens. Zdobywali wiedzę, jak narodziła się współczesna sztuka, jakie są nowe środki artystycznego wyrazu np.: światło, dźwięk, ruch, rzeczywistość wirtualna. Uczniowie analizowali, na co zwracać uwagę będąc  odbiorcą multimediów. Podsumowaniem nauki były plakaty pt.: "Dzień ze sztuką współczesną" oraz prezentacja ich na terenie naszej Szkoły.

                Zapraszamy do obejrzenia  prac.

                                                                                                 Ewa Cieślik

    • Parada bohaterów literackich
     • Parada bohaterów literackich

     • Uczniowie klas ósmych zakończyli swoją edukację polonistyczną w naszej szkole w  pokazowy sposób. Chcąc udowodnić znajomość lektur szkolnych i zachęcić innych do  czytania, wcielili się w postacie żyjące na kartach książek. W czwartek 9 czerwca szkoła wypełniła się osobami stworzonymi przez J. Kochanowskiego, I. Krasickiego, A.  Mickiewicza, A. Fredrę, J. Słowackiego, Ch. Dickensa, H. Sienkiewicza, A. Kamińskiego i A. de Saint-Exupery’ego. Podczas parady można było zobaczyć bohaterów „Żony modnej”, „Zemsty”, „Pana Tadeusza”, „Świtezianki”, „Dziadów” cz. II, „Opowieści wigilijnej”, „Balladyny”, „Quo vadis”, „Latarnika”, „Kamieni na szaciec” i „Małego Księcia”. Natomiast prowadzące to spotkanie nauczycielki były wcieleniem nieśmiertelnej Orszulki i dostojnej lipy z czarnoleskiego sadu.

      Po zakończeniu pokazu wszystkie postacie powróciły do świata literatury, gdzie w każdej chwili można je odwiedzić.

      M. Brosz i E. Fichera

       

    • KLASA 3A
     • KLASA 3A

     • Tak bawiliśmy się w klasie trzeciej :Jesienią byliśmy na wycieczce w Koziej Zagrodzie.Później świętowaliśmy dzień Dzień Chłopaka, a wiosną Dzień Kobiet. W grudniu zorganizowaliśmy sobie Mikołajki. Było bardzo przyjemnie.W grudniu, podczas klasowej wigilii usiedliśmy razem do stołu- było także wiele wzruszeń. Każdy przygotował coś dobrego. Rozmawialiśmy o naszych świątecznych tradycjach.W tym roku szkolnym odbył się także karnawałowy- bawiliśmy się doskonale ! Każdy z nas przygotował oryginalny strój.Wiosną mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach ceramicznych - wykonywaliśmy słoniki z masy solnej. Nasze prace były bardzo staranne- każdemu zależało na jak najlepszym efekcie. Słoniki otrzymały nasze mamy na Dzień Matki.Dzień Dziecka świętowaliśmy w Multikinie oraz na pysznych lodach.W czerwcu byliśmy także na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym, mieliśmy przyjemność robić tam najprawdziwsze masło.Nasza klasa żegnała także inne klasy, przedstawiając program na zakończenie roku szkolnego pt. Bezpieczne wakacje.Do zobaczenia w klasie czwartej !3A

    • Pięknie, ciekawie i zabawnie
     • Pięknie, ciekawie i zabawnie

     • Tak najkrócej można scharakteryzować wycieczkę Małą Pętlą Beskidzką klas 4a  i 4b.

                  W śliczny majowy poranek pod opieką nauczycielek i przewodnika turystycznego wyruszyliśmy autokarem trasą: Czechowice – Dziedzice, Węgierska Górka, Koniaków, Jaworzynka, Istebna i Wisła. W każdym z tych miejsc zobaczyliśmy coś niezwykłego lub uczestniczyliśmy w  warsztatach i spotkaniach z ciekawymi osobami.

      Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce był lekcją historii z czasu II wojny światowej. Posłuchaliśmy opowieści o bohaterskiej obronie, a także  zobaczyliśmy i dotknęliśmy pozostałości po tamtych wydarzeniach. Następny przystanek to Koniaków – miejsce drugiego śniadania w towarzystwie małych owieczek oraz warsztaty w Centrum Produktu Regionalnego, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy pamiątki z wełny owczej. Jaworzynka dała możliwość przepięknego spaceru na Trójstyk, czyli granicę Polski, Czech i  Słowacji. Natomiast prelekcja w Chacie Kawuloka w Istebnej  zaskoczyła humorem i  ciekawostkami. Kolejnej porcji wiedzy i okazji do zabawy dostarczyła wizyta w Leśnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Karczma na Przełęczy Kubalonka stanowiła miejsce przerwy obiadowej oraz dodatkowej przyjemności w postaci lodów. Ostatnim punktem programu okazała się skocznia im. Adama Małysza w Wiśle z kolejną porcją faktów i nowinek.

      Zdumiewające, jak wielu pozytywnych wrażeń, wspaniałych emocji, radości, zachwytu i cennych refleksji mogliśmy doświadczyć w ciągu jednego majowego dnia.

      A. Jodłowska, M. Brosz, M. Dębska-Woźniak

    • DZIEŃ DZIECKA
     • DZIEŃ DZIECKA

     • Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym. Na 1 czerwca przypada dzień, kiedy przypominamy sobie tę ważną sentencję Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego.  Pod tym hasłem odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Dziecka połączone z Dniem Sportu. 

      Uczniowie przybyli do szkoły wyposażeni tylko w uśmiechy, a kieszenie wypełnili dobrym humorem. Odebrali słodkości i napoje, które podniosły jeszcze wyżej poczucie szczęścia, odczuwane w tym wyjątkowym dniu. Na młodzież czekały wyzwania sprawnościowe, intelektualne oraz smakowe!

      Nauczyciele przedmiotów przygotowali stacje tematyczne (pt. English puzzels, Gimnastyka słowa i języka, Matematyczna prawda, Przyrodnicze 3D, Jak dobrze znasz Harrego Pottera?), gdzie uczniowie gimnastykowali mózg, język oraz całe ciało (stacje sportowe to - unihokej, woreczki, piłka ręczna, koszykówka). Aby po tych męczących ekscesach swoje siły zregenerować, w specjalnie zaaranżowanej na tę okazję, kawiarence.

      Okazało się, że klasy 8d, 8e oraz 8b zdobyły najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach.  Nastąpiło jeszcze losowe przyznanie pamiątkowych, indywidualnych nagród. Na zakończenie wszyscy z niemałym zaangażowaniem kibicowali drużynom siatkarskim. W meczu na śmierć i życie zmierzyli się uczniowie vs nauczyciele. Tylko komu kibicować skoro: Wszyscy kiedyś byli dziećmi? Nauczyciele, najwyraźniej jednak w tamtej chwili, o tym zupełnie zapomnieli. Wynik spotkania należy przemilczeć.

      Na tym sportowym akcencie Dzień Dziecka się zakończył w naszej szkole. Obchody przeniosły się w zacisze domowe, gdzie zapewne jeszcze do późnych godzin wieczornych miały miejsce kolejne miłe niespodzianki.  

    • Szkolny konkurs "Wiersze Juliana Tuwima"
     • Szkolny konkurs "Wiersze Juliana Tuwima"

     • 8 czerwca 2022r. roku uczniowie klas trzecich wzięli udział w Szkolnym Konkursie „Wiersze Juliana Tuwima”

      Z każdej klasy wytypowano po dwie drużyny  trzyosobowe, które rywalizowały między sobą. Publiczność również mogła wykazać się wiedzą w rundach „Pytania do publiczności”.

      Zwycięska drużyna to uczennice z klasy 3b: Maja Kastelik, Nina Ogiegło i Zosia Kapias.

    • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
     • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

     • W piątek 3 czerwca 2022r. w naszej szkole odbyła się zbiórka elektrośmieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do tej akcji!!!

      ZEBRALIŚMY  1585 KG ELEKTROŚMIECI

    • Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 30.05.2022r.
     • Wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię 30.05.2022r.

     • W poniedziałkowy, wiosenny dzień wszystkie klasy 7-me wybrały się na wycieczkę górską celem bliższego poznania regionu oraz aktywnego odpoczynku na łonie przyrody.

      Wędrówkę rozpoczęliśmy w Szczyrku przy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Górce. Szlakiem niebieskim dotarliśmy do schroniska PTTK „Klimczok”, gdzie uzupełniliśmy kalorie po męczącym podejściu. Pieczone na ognisku kiełbaski świetnie zaspokoiły nasz mały głód. Następnie zdobyliśmy szczyt Szyndzielni i odpoczęliśmy w kolejnym schronisku górskim. Na koniec czekało nas tylko zejście czerwonym szlakiem na Dębowiec. Widok czekającego autokaru wywołał w nas ogromne szczęście i radość. Po 10 km górskiego marszu, ruszyliśmy wygodnie w drogę powrotną.

      Pogoda, choć nie do końca słoneczna, była nam przychylna. Aktywność na świeżym powietrzu wpłynęła pozytywnie na naszą mobilizację przed zakończeniem roku szkolnego. Czy dzięki temu oceny na świadectwach będą wyższe…? Na pewno!

    • Gratulujemy Oliwier!
     • Gratulujemy Oliwier!

     • Po trzech startach w tym sezonie Oliwier zajmuje 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Rok Cup Poland. Ostatnia wygrana pomogła mu w zajęciu 5. pozycji w Rotax Max Challenge Poland.

      Trzymamy kciuki jutro, powodzenia Oli!!!

    • EGZAMINY naszych 8 klas!
     • EGZAMINY naszych 8 klas!

     • W dniach 24-26 maja rekordowa ilość uczniów klas ósmych przystąpiła w naszej szkole do egzaminów!

      95 śmiałków zmagało się:

      - z językiem polskim,

      - matematyką,

      - językiem angielskim.

      Nasi przyszli poeci, pisarze, matematycy, naukowcy, poligloci dali z siebie wszystko!

      Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać na wyniki, które ucieszą wszystkich zainteresowanych i pozwolą dostać się do wymarzonych szkół.

      TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!!

       

      Nauczyciele SP5

       

      P.S. A tak prezentowali się tuż przed egzaminem z języka angielskiego 😊

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
   • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
   • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
   • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
   • login SP5MKCzechowice
  • Logowanie