• Piaskowa Magia
     • Piaskowa Magia

     • 10 maja 2022 r. wszystkie klasy 7-me wybrały się na kina Świt na wyjątkowy seans.

      Historia Małego Księcia w wykonaniu teatru Piaskowa Magia to unikatowy pokaz malowania piaskiem na żywo. Widzowie staną się świadkami bardzo rzadkiej sztuki oraz niezwykłego widowiska, które pozostanie na długo w pamięci. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia w połączeniu z cudowną muzyką i głosem lektora, powstanie autorska interpretacja ulubionych opowieści. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię, niezrównana animacja tworzona na żywo, zabierze widza w niezwykłą podróż do magicznego świata. Fantastyczne obrazy i muzyka wywołują u widza niezwykłe wrażenia, uczucia i marzenia.

       Spektakle z piaskowej animacji rozwijają nie tylko kreatywne myślenie i artystyczną wyobraźnię, ale też koncentrację. Opowieść o Małym Księciu pozwoliła również uczniom na przypomnienie i utrwalenie sobie treści oraz przesłania niniejszej lektury.

     • Rozgrywki w mini siatkówkę dziewcząt

     • W dniu 18.05. 2022r. w Żorach, odbył się półfinał wojewódzki w mini siatkówce dziewcząt. W rozgrywkach wzięły udział 4 drużyny. Nasza reprezentacja zajęła 4 miejsce. Gratulujemy naszym uczennicom tak wielkiego sukcesu.

      A oto skład zwycięskiej drużyny:

      1. Sirak Liwia – kl. 7b
      2. Granatowska Martyna – kl. 7a
      3. Pępek Karolina – kl. 7c
      4. Janiszewska Emilia – kl. 7c
      5. Distel Kamila – kl. 7c
      6. Gryga Maja – kl. 6a
      7. Kudyk Nel – kl. 6a
      8. Małysz Dorota – kl. 7a
      9. Danel Aleksandra – kl. 7a
      10. Jordanek Martyna – kl. 6a
    • Egzaminocka polonistyczna w SP5
     • Egzaminocka polonistyczna w SP5

     •             Uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczynią oraz panią Małgosią Brosz postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym.

                  W piątkowy wieczór zaopatrzeni w śpiwory, podusie, przytulanki, ale i notesy pojawiliśmy się w sali 16, aby wziąć udział w Drugiej Ogólnopolskiej Egzaminocce i powtórzyć materiał przed egzaminem z polskiego. Było ciężko, ponieważ powtórki trwały od godz. 17.00 do 23.00. Czasami robiliśmy przerwy na rozprostowanie kości, po czym wracaliśmy do słuchania i notowania. O godzinie 23.00 zjedliśmy pyszną pizzę i …. obejrzeliśmy dla odprężenia prawie wszystkie części „Shreka”. Zdążyliśmy również przy okazji złożyć życzenia urodzinowe jednemu z kolegów. Teraz został nam już tylko relaks i regeneracja przed wtorkiem.

    • Lekcja w kinie
     • Lekcja w kinie

     • 6 maja uczniowie klas czwartych udali się do Multikina, by wziąć udział w lekcji filmowej przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Podczas spotkania poznali różnice między ekranizacją a adaptacją oraz dowiedzieli się, które z ulubionych filmów są adaptacjami książek. Odkryli, że można zekranizowac sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry. Zobaczyli, jak wygląda praca nad adaptacją lektur szkolnych, w tym – przygotowanie scenopisu. Posłuchali także cennych refleksji na temat różnic w odbiorze książek i filmów oraz korzyści wynikających z samodzielnego czytania. Po lekcji nadszedł czas na relaks, czyli seans filmowy. Na ekranie pojawił się wyjątkowy koń i jego opiekunki, czyli bohaterowie filmu „Wicher. Ostatni rozdział”. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, poczuciu obowiązku, ale i pokorze oraz wrażliwości. Na pewno na długo pozostanie w pamięci widzów.

      M. Brosz, K. Walasik

    • Rozgrywki sportowe
     • Rozgrywki sportowe

     • W dniu 28. 04. 2022r. w Wodzisławiu, odbył się półfinał wojewódzki

      w koszykówce dziewcząt.

      W rozgrywkach wzięły udział 4 drużyny.

      Nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce.

      Gratulujemy naszym uczennicom tak wielkiego sukcesu.

    • Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady
     • Wizyta klas ósmych w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady

     • 6 maja klasy ósme pod opieką wychowawców i nauczyciela historii p. Magdaleny Kubik udały się do wyjątkowego miejsca, jakim jest Auschwitz- Birkenau. Celem wyjazdu była nie tylko realizacja podstawy programowej, ale przede wszystkim ukazanie piekła wojny, wynikającego z braku tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Młodzież zwiedzała teren obozu słuchając fantastycznych przewodników muzealnych, którzy  opisywali warunki życia w obozie i tragiczne losy więźniów. Ważnym jest, aby młodzi ludzie mieli świadomość tego, co działo się w czasach okupacji na terenie niemieckich, nazistowskich obozów, ponieważ to od młodych zależy przyszłość. A jak wspominał p. Marian Turski- były więzień obozu -w swoim przemówieniu „Auschwitz nie spadło z nieba”…Ten okrutny los zgotowali naziści innym ludziom. Dlatego istotnym jest, by młodzież zachowała i pielęgnowała pamięć i szacunek do tego miejsca, by przekazywała informacje następnym pokoleniom. Tym bardziej, że żywych świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej. Czas płynie nieubłaganie i bardzo często lubi zacierać w pamięci trudne historie, zabiera także ludzi, którym dane było przeżyć pobyt w obozowym koszmarze. A pamięć o obozach koncentracyjnych i zagłady nie powinna nigdy zaginąć. Powinna być żywa i dawać lekcje kolejnym pokoleniom, by podobna tragedia więcej się nie wydarzyła.

      Uczniowie klas ósmych oddali hołd i szacunek wszystkim ofiarom, składając okolicznościowe wiązanki pod ścianą śmierci i zapalając znicze. Ta wizyta z pewnością pozostanie na długo w ich sercach.

    • Święto Konstytucji 3 maja
     • Święto Konstytucji 3 maja

     • Nasz kraj obchodził bardzo ważne święto- uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku. Byliśmy drugim państwem na świecie, a pierwszym w Europie, który taki dokument posiadał. Regulował on najważniejsze prawa w państwie, wprowadzał porządek i gwarantował monarchię konstytucyjną. Z tej okazji klasa 5 b, pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Kubik oraz nauczycielki muzyki p. Barbary Świerkot, przygotowała uroczysty apel. Społeczność szkolną zaproszono do obejrzenia obrad sejmiku uczniowskiego w trakcie, którego wytłumaczono i przybliżono okoliczności uchwalenia Ustawy Rządowej. Ponadto, publiczność miała okazję spotkać się z niebywale dostojnym gościem, którym był Jaśnie Wielmożny Król Najjaśniejszej Rzeczypospolitej- Stanisław August Poniatowski wraz z posłami. W trakcie przedstawienia uczniowie brawurowo wykonali przepiękne piosenki: Kto Ty jesteś, Witaj majowa jutrzenko i Flaga. Mamy nadzieję, że krótkie przedstawienie uświadomiło wszystkim uczniom, jak istotne są konstytucja, wolność, honor i ojczyzna.

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
    • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
    • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
    • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
    • login SP5MKCzechowice
   • Logowanie