• Dzień Misia

     • Dzień Misia

      30 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Misia. Był on podsumowaniem realizowanego przez klasy 2a i 2b projektu „Eksperci programowania”. Międzynarodowy Dzień Misia stał się okazją, aby uczestnicy „Ekspertów programowania” mieli okazję podzielić się swoją wiedzą oraz nauczyć młodsze koleżanki i kolegów z przedszkola nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach wielu ciekawych rzeczy z zakresu programowania z wykorzystaniem mat edukacyjnych, Programu Scratch Junior i klocków Lego. ”. Uważamy, że dzieci wykazały się dużą wiedzą. Pracowały chętnie, z radością i z dużym zaangażowaniem. Widać było, że te działania sprawiają im duża satysfakcję. Dopingował je jeszcze bardziej fakt, że występowały w roli „małych edukatorów” . Efekty pracy przerosły nasze oczekiwania. Dzieci były skoncentrowane na działaniach, zdyscyplinowane, koleżeńskie i bardzo wyrozumiałe. Z cierpliwością, ale tez z wielkim zaangażowaniem tłumaczyły młodszym kolegom podstawy programowania. Naszym małym gościom bardzo podobało się w szkole. Były zachwycone historyjkami powstałymi za pomocą programu Scratch Junior (oczywiście historyjkami o misiach) oraz zbudowanymi pojazdami z klocków Lego uruchamianymi za pomocą programu WEDO, którymi misie poruszały się po naszej szkole. Uśmiech na buziach uczniów i ich gości utwierdził nas w przekonaniu, że zarówno tematyka, sposób jej realizacji bardzo się podobał. Przekazywana w ten sposób wiedza (nawet przez „młodych edukatorów”) dotyczącą programowania nie sprawiała trudności, w zamian dając dużo radości.  Mamy nadzieję, że tak prowadzone zajęcia rozbudzają  zainteresowania związane z szeroko pojętym słowem „programowanie”. Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska

     • Szlachetna Paczka

     • Uwaga! I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem! Kolejna edycja „SZLACHETNEJ PACZKI ” ruszyła!

      A my już po raz 11 przyłączamy się do tej akcji, przygotowując paczkę dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.Ufamy, że w tym przedświątecznym czasie przygotowań zechcecie podzielić się Dobrem z ludźmi potrzebującymi wsparcia i sprawić, by czyjeś święta były szczęśliwe, pogodne i radosne.

      W tym roku WSZYSTKIE KLASY proszone są o przynoszenie żywności trwałej :Herbata, Kawa, Kakao, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Dżem, Słodycze, Kisiele, Budynie, Płatki śniadaniowe, Koncentrat pomidorowy, Konserwy mięsne, Konserwy rybne, Warzywa w puszkach, Gotowe dania w słoikach.Można także przyłączyć się do akcji przekazując gotówkę, za którą zakupimy potrzebne rzeczy. (każda złotówka się liczy! )

      Na Wasze dary czekamy w świetlicy szkolnejw dniach 22.11-6.12.2018

      Prosimy o podpisanie paczki (imię, nazwisko ucznia, klasa)Wszelkich informacji szczegółowych udziela p. Agnieszka Ziółkowska –pedagog szkolny.

      Zapraszamy także na stronę internetową akcji: www.szlachetnapaczka.pl

      Samorząd Uczniowski SP5 Czechowice-Dziedzice

     • Żywa flaga

     • Patriotyzm 2018 w SP 5

      „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – te słowa towarzyszą nam wielokrotnie podczas tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Co te słowa oznaczają w dzisiejszych czasach? Czy wiemy jak być patriotami w czasach pokoju? Czy nie są to przypadkiem, jak mówi Wisława Szymborska„ pustobrzmiące” słowa?  

      Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach, ich rodzice i nauczyciele udowodnili, że symbole narodowe są głęboko zakorzenione w ich świadomości i tradycji. Efektem tego było zaangażowanie włożone w przygotowanie obchodów tego święta.

      Elementami obchodów były realizacja projektu edukacyjnego zawierającego: prelekcję prowadzoną przez kombatanta, opowiadającego o trudnych czasach dotyczących naszej historii. Odpowiedzią na refleksje dotyczące historii naszego kraju był apel przygotowany przez uczniów klasy 2a i 2b. W programie dzieci zaprezentowały pieśni patriotyczne oraz utwory literackie czołowych poetów. Godzina 11.11 tego dnia była punktem kulminacyjnym,             w którym to nasza społeczność uczniowska, ubrana w przepiękne, apelowe stroje , w pozycji „na baczność” odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie naszego pobytu  w Multikinie wzięliśmy udział w projekcji legend i baśni polskich.

      Dwa tygodnie listopada 2018 roku klasy 2a i 2b pracowały  nad stworzeniem lapbooka o Polsce. Stworzone przez dzieci lapbooki to kompendium wiedzy o historii i teraźniejszości naszej ojczyzny. Zapał i zaangażowanie, ciekawość i radość wynikająca z tworzenia „papierowego” komputera pokazuje nam, że tak małe dzieci są już świadomymi Polakami i należy mieć tylko nadzieję, że w swoim dorosłym życiu, wartości wpojone im jako dzieciom przez Rodziców      i wychowawców dalej będą miały dla nich ogromne znaczenie.

      Każde nasze dziecko samodzielnie pisało „Życzenia dla Polski”. Wśród wielu pięknych życzeń i  ciepłych słów najważniejsze były: aby nigdy nie było wojny, aby nasz kraj był wolny, aby ludzie w Polsce byli szczęśliwi, abyśmy dbali o kraj i byli dla niego „dobrzy”.

      Nasi mali „eksperci programowania” udowodnili, że nawet w sposób matematyczny i logiczny można pokazać swoją wiedzę związaną z symbolami narodowymi i okazać szacunek  Polsce. „Odkodowali” flagę Polski, Orła Białego, order dla Polski i mapę konturową naszej ojczyzny.

      Wiedza naszych małych uczniów została zamknięta w przepięknych albumach tworzonych z myślą o Polsce. Albumy były odzewem na zaproponowany konkurs o charakterze literacko-plastyczno-technicznym pt.:”Album o Polsce”. Na wielkie uznanie zasługuje fakt, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym samodzielnie pisały informacje o naszej ojczyźnie, szukały ilustracji, samodzielnie je wybierały i wklejały. Albumy miały ciekawą szatę graficzną, ich strony tytułowe to przede wszystkim czerwień i biel, środek natomiast emanował kolorem, kartami z historii i wielką radością wynikającą z tworzenia. Efekt tej pracy to piękne albumy.

      Historycznym momentem dla naszej szkoły było utworzenie flagi Polski ze społeczności uczniowskiej. W dniu 8 listopada 2018,w piękny, słoneczny, listopadowy dzień uczniowie w strojach  o określonych barwach – białych, czerwonych i czarnych na boisku szkolnym utworzyli flagę. Dron niczym wielki ptak zarejestrował to zdarzenie tworząc piękną, historyczną kartę dla SP 5 w formie zdjęć i filmu.

      W niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku uczniowie klasy piątej, stanowiący poczet sztandarowy naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pod nowo odsłoniętym pomnikiem .

      Przedstawione powyżej wydarzenia i działania to jest właśnie przykład patriotyzmu w czasach pokoju i oznaką przynależności do narodu polskiego. Te małe gesty, a jednak  wielkie w swej wymowie, pozwoliły na zjednoczenie całej społeczności szkolnej wokół jednego celu – uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Naszym zadaniem, zarówno Rodziców jak i wychowawców, jest budowanie w naszych dzieciach poczucie świadomości narodowej, poczucia dumy z przynależności do narodu polskiego, który pomimo braku państwa przez 123 lata nie utracił ducha narodowego i potrafił się podnieść właśnie dzięki wspólnemu działaniu. Nie wymagamy od naszych dzieci w dzisiejszych czasach ofiary z życia, jak wielokrotnie miało to miejsce w bogatej historii naszego państwa, ale wymagajmy świadomości historii naszego kraju. Wymagajmy „małych ofiar” takich jak:  poświęcenie czasu na znalezienie odpowiedniego stroju  do stworzenia flagi, znalezienie czasu na wykonanie albumu, napisanie kartki z życzeniami dla Polski, nauczenie się pieśni patriotycznych i wierszy, dbałości o wizerunek na ważnych uroczystościach oraz  chwili skupienia, spontaniczności  i chwilowego działania pod dyktando dla osiągnięcia wyższego celu.

      Zwracajmy się w stronę historii, gdyż jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski : „Naród, który nie szanuje przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Uczmy jej nasze dzieci i wyciągajmy z niej wnioski.

      Z pełną świadomością możemy powiedzieć, że dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach, słowa „jeszcze Polska nie zginęła…” to na pewno nie „pustobrzmiące” słowa.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim wspaniałym Rodzicom  z naszej szkoły, że wychowują swoje dzieci w duchu patriotyzmu.  Opracowały: Mariola Kamińska i Jolanta Karolewska

     • ESCAPE ROOM NIEPODLEGŁA

     • Escape room – Niepodległa

      To, że pokoje zagadek są niezwykle ciekawym miejscem, wie każdy, kto spędził tam chociaż chwilę.

      Połączenie wiedzy na określony temat, kreatywność oraz pomysłowość a także umiejętność współpracy w grupie, to recepta na sukces w takim miejscu.

      Jeśli jeszcze dorzucimy do tego wątek historyczny związany z rocznicą odzyskania niepodległości, to  okaże się, że

      zwykła sala szkolna może zamienić się w profesjonalny escape room.

      Taki też pokój powstał 26 listopada w naszej szkole.

      Stare biurko, lampa, walizka, książki, świeczniki, maszyna do pisania, skrzynia na miny, mundur koszarowy, symbole

      narodowe, głos Mieczysława Fogga oraz Hanny Ordonówny w tle, stworzyły doskonałe tło do  ,,stoczenia walki” o jak

      najszybsze  uwolnienie się z zamkniętego pokoju.

      Pokój Edmunda K., bo tak został nazwany fikcyjny bohater, odwiedzili uczniowie 5 gminnych szkół.

      Trzyosobowe drużyny z SP1, SP w Ligocie, ZSP z Bronowa, SP7 oraz SP5  próbowały pokonać czas i opuścić pokój

      w czasie krótszym niż 45 minut.

      Do wykonania mieli 4 odrębne zadania, które w rezultacie tworzyły  4-cyfrowy kod, jaki pozwalał odnaleźć klucz

      otwierający główne drzwi.

      Zebrane puzzle odkrywały zadanie matematyczne dające jedną z cyfr. Szuflada w biurku skrywała niezbędne

      przedmioty. Długopis UV pomagał w odnalezieniu w szafie dwóch ukrytych dat. Magnez był jedynym przedmiotem,

      który był w stanie wyciągnąć klucz do apteczki. Apteczka natomiast kryła w sobie pamiętnik patrioty z kolejnym

      zadaniem, krzyżówką. Stara maszyna do pisania zawierała przygotowaną przez Edmunda K.  wskazówkę. Dzięki niej

      i kompasowi zadanie było prostsze do wykonania.

      Grupa, która utknęła w ,,martwym  punkcie”, mogła skorzystać z podpowiedzi, o jaką prosiła za pomocą

      krótkofalówki. Każda podpowiedź kosztowała jednak 3 minuty odliczone od pełnego czasu na wykonanie zadania.

      Uczestnicy konkursu bawili się wyśmienicie. Wykazali się ogromną determinacją i niesamowitą energią.

      Ostatecznie, zwyciężczyniami konkursu zostały trzy uczennice ZSP w Bronowie, które po mistrzowsku wykonały

      wszystkie zadania! Mimo straty 3 minut za jedną podpowiedź, wyszły z pokoju 10 minut przed czasem!

      Każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek, koszulkę oraz dyplom za uczestnictwo.

      Ponadto, laureatki zdobyły nagrodę główną, którą jest wejście do prawdziwego escape roomu  w Bielsku -Białej,

      bowiem Hurry up był sponsorem naszej zabawy, za co serdecznie dziękujemy!!!

      \

      Organizatorki:

      Agnieszka Czyż

      Agata Drewniak

      Iwona Sojka

       

       

       

     • Regionalna lekcja tematyczna

     • 19.11.2018 r. klasy IV C i IV D udały się do Książnicy Beskidzkiej, aby wziąć udział w regionalnej lekcji tematycznej. Na początku dzieci zwiedzały bibliotekę oraz poznawały zasady jej funkcjonowania. Następnie uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat smoków. Dowiedzieli się, że zwierzęta te pochodzą z mitów i legend. Prowadząca przypomniała również, że najbardziej popularnym polskim smokiem jest Bazyliszek, który potrafił zabijać wzrokiem. Później nauczycielka opowiadała o ciekawostkach „smokologicznych”. Na koniec zajęć uczniowie mogli się wykazać swoimi talentami, gdyż pracowali w  grupach i tworzyli smocze menu.  

     • Dzień Życzliwości

     • Szukam świata, w którym człowiek człowiekowi – człowiekiem” – czyli o obchodach dnia życzliwości w naszej szkole.

      Idea tego dnia jest wciąż niezmienna. Bądźmy dla siebie życzliwi, mili  i dobrzy. Rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy – nie siłowy. Starajmy się rozumieć siebie nawzajem.

      W dniu21 listopada uczniowie przyszli ubrani  na żółto. Najbardziej ”żółta” klasa otrzymała ”słodką” nagroda dla najbardziej żółtej klasy. Na „dzień dobry” – każde dziecko otrzymało naklejkę „Życzliwość wystarczy”.

      W każdej klasie dzieci chciały sobie nawzajem sprawić przyjemność. Celowi temu służy  zabawa „Umilaczek” – dzieci losowały siebie nawzajem, w domu przygotowały karteczkę z życzeniami, rysunek i drobiazg  – wszystko razem pięknie spakowane, opatrzone imieniem i nazwiskiem kolegi lub koleżanki przyniosły do szkoły i w klasie wręczali sobie upominki.

       Na kolorowych, samoprzylepnych kartkach, dzieci przygotowały życzenia, które umieściły na „Drzewie Życzliwości”. Motto przewodnie pojawiające się na Drzewie Życzliwości można zawrzeć w słowach – „Człowiek jest wart tyle, ile uczyni dobrego”.

      Klasa 2a i 2b zaprosiła wszystkie dzieci z klas 1-3 na wspólny apel pt. „Życzliwość”. Każda klasa na ten dzień przygotowała piosenkę o życzliwości. Apelem tym chcieliśmy uświadomić, że „uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi i że gdy nie masz nic do ofiarowania, to ofiaruj uśmiech”.

      Prawie wszystkie dzieci stosują się do tych słów, ale spośród nich zostały wybrane te, dla których te słowa stanowią życiowe credo. Te dzieci nazwane zostały „Aniołami Życzliwości” , a wybrane przez kolegów i koleżanki ze swoich klas.

      Dzień Życzliwości i pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa; proszę, dziękuję i przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużajmy to na kilkadziesiąt następnych. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

      Chcielibyśmy, aby „życzliwość to nie był akt, ale styl życia”(Wiliams Douglas).

      Chcesz mieć słońce nawet jesienią? Chcesz mieć wszędzie przyjaciół? Chcesz być miłym uczniem? Chcesz być lepszy? Chcesz być bogatszy? Chcesz być piękniejszy? Chcesz być silniejszy? Chcesz być szczęśliwy? TO PROSTE. BĄDŻ ŻYCZLIWY. Autorzy: Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska

     • Lekki tornister w SP5

     • W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną, która była skierowana do uczniów klas 1-3 i dotyczyła profilaktyki wad postawy. Zwróciliśmy szczególną uwagę na to, aby uczeń posiadał lekki tornister, pozbawiony usztywnień i wielu kieszonek z suwakami, które wpływają na ogólną wagę tornistra. Zwracamy uwagę rodzicom, aby zaglądali codziennie do plecaka dziecka i eliminowali z niego ciężkie albumy, zabawki, karty i inne gadżety, które dzieci pakują dla zabawy, na wymianę, albo po to, by zaimponować kolegom. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby piórniki nie były wielkie i przeładowane. Dobrym pomysłem byłoby zapewnienie dziecku drugiego, „domowego” piórnika, wtedy jeden piórnik może zostać w szkole. Zapewnienie dziecku drugiego śniadania jest bardzo ważnym elementem zdrowej diety. Zwracajmy jednak uwagę, aby śniadaniówka nie zajmowała ¼ powierzchni plecaka. Klasy uczniów edukacji wczesnoszkolnej są wyposażone w szafki. Każde dziecko posiada swoją szafkę, podpisaną jego imieniem i nazwiskiem. W tej szafce znajdują się wszystkie przybory, podręczniki i ćwiczenia potrzebne dziecku na tym etapie nauki. Do domu uczeń zabiera tylko najpotrzebniejsze rzeczy: czasem jest to zeszyt, czasem elementarz, a innym razem ćwiczenia. Wynika z tego, że tornister ucznia 1-3 nie powinien być ciężki. Odzwierciedleniem tego, że plecaki naszych uczniów nie są obciążone, są prace plastyczne uczniów klas 2a i 2b, na których widać, że w tornistrach znajdują się tylko niezbędne rzeczy. O akcji „Lekki tornister” rodziców i uczniów informował plakat umieszczony w centralnym miejscu dolnego korytarza.  Wychowawcy klas 2a i 2b.

     • Konkurs na najpiękniejszy różaniec 2018

     • Konkurs na najpiękniejszy różaniec 2018 

       Oto zwycięzcy w poszczególnych klasach

      Klasy I – III

      1. Giercuszkiewicz Julia 2b
      2. Tomaszczyk Oliwia 2a i Jóźwiak Jowita 3b
      3. Kapias Jan 2b i Pezda Maria 1b

      Wyróżnienia:  Skarżeński Szymon 1b, Gryczka Amelia 1a, Małysz Klaudia 2a

      Klasy IV – VI

      1. Krzak Malwina 4b i Żoczek Dominika
      2. Huhulik Milena 4d i Pępek Karolina 4c
      3. Moc Weronika 6b i Kominek Amelia 4d

      Wyróżnienia :  Pustelnik Klaudia 5d, Rudnicki Oliwier 4c, Kubica Nadia 5b, Kilian Mateusz 4b, Piwowarczyk Maksymilian 4a, Janusz Antonina 5b, Knieżyk Anna 4c, Więzik Lena 5d 

      Wszystkim serdecznie gratulujemy  

      katechetki