• 100 LECIE SZKOŁY

• 100 – lecie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika

w  Czechowicach-Dziedzicach

W sobotę 9 października bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach świętowała 100 lat działalności.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Mszy przewodniczył ks. proboszcz Wojciech Koszyk, który modlił się w intencji uczniów, absolwentów oraz pracowników szkoły. Celebrant poświęcił również sztandar szkoły, który przedstawiciele Rady Rodziców przekazali dyrektor Alicji Łach, a z jej rąk odebrał go uczniowski poczet sztandarowy. Podczas mszy śpiewał chór Cantare pod kierownictwem Wandy Zmełty.

Po mszy świętej zaproszeni goście, pracownicy i uczniowie z pocztem sztandarowym na czele udali się do szkoły. Dalsza część obchodów jubileuszu rozpoczęła się od odsłonięcia pamiątkowych tabliczek przypominających najważniejsze wydarzenia z dziejów szkoły: rok 1910 - założenie szkoły, 1938 – rozbudowa szkoły, 1999 – szkoła sześcioklasowa, 2003 – nadanie imienia Mikołaja Kopernika. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do hali sportowej na główną część uroczystości. Rozpoczęła się ona od wysłuchania okolicznościowych przemówień: pani dyrektor Alicji Łach, Burmistrza Czechowic-Dziedzic pana  Mariana Błachuta, Przewodniczącego Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic pana Marka Kwaśnego, Śląskiego Kuratora Oświaty pana Stanisława Fabera, dyrektora ZOPO pana Andrzeja Kamińskiego, przedstawicieli związków zawodowych, Zarządu Osiedla i Rady Rodziców.

Dyrektor ZOPO pan Andrzej Kamiński odznaczył szkołę Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego, którą w asyście pani dyrektor udekorował nowy sztandar szkoły. Zasłużonym dla rozwoju placówki nauczycielom, rodzicom i sympatykom szkoły wręczono okolicznościowe pamiątki. Pani wicedyrektor Agata Szypuła przedstawiła bogate dzieje szkoły ilustrowane fotografiami.

Po wyprowadzeniu sztandaru zgromadzeni obejrzeli program artystyczny przygotowany specjalnie na tę uroczystość przez nauczycieli i uczniów. Program ten uświetnił występ absolwentek szkoły tworzących w latach 70 i 80 –tych zespół „Agaty” w składzie: Beata Goliasz, Zofia Biedroń-Fajferek, Agata Szypuła pod kierownictwem i zarazem akompaniamentem Wandy Zmełty – skrzypce oraz Wiesławy Krótkiej – keyboard. Zespół wokalny odnosił wielkie sukcesy zdobywając I miejsca w Międzyszkolnych Przeglądach Zespołów Wokalnych na szczeblu wojewódzkim oraz występował w radio.

Po programie goście zostali zaproszeni do zwiedzania wystaw dokumentujących historię szkoły od czasów jej powstania do współczesności oraz prezentujących prace plastyczne uczniów, których tematem był patron Mikołaj Kopernik. Oficjalną część jubileuszu zakończył tradycyjny poczęstunek dla gości.

W godzinach popołudniowych szkołę odwiedzili jej absolwenci, którzy mieli okazję do towarzyskich spotkań przy kawie i ciastku w szkolnej kawiarence. Natomiast na poniedziałek 11 października zostali zaproszeni obecni uczniowie i ich rodzice.

Z okazji 100 – lecia szkoły wydano „Kurier Jubileuszowy” oraz tomik poezji uczniowskiej. Wszyscy odwiedzający szkołę mieli możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi.

POCZET DYREKTORÓWSZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5
        Józef Madejski             1910 – 1911
        Józef Woleński             1911 – 1932
        Józef Majewicz  p.o.    1928 – 1929
        Adolf Bosowski           1932 – 1939, 1945 – 1949
        Plewik Marian p.o.       1949 – 1950
        Sznapka Emanuel         1950 – 1951
        Krywult Władysław        1951 – 1954
        Wilk Eugeniusz               1954 – 1966
        Sałata Janina p.o.                       1966
        Siąkała Józef                   1967 – 1971
        Kapusta Maria                 1971 – 1976
        Kaplita Kazimierz           1976 – 1985
        Chromik Halina              1985 – 2004
        Łach Alicja                     od 2004 roku
        Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli zorganizować tak ważną dla szkoły uroczystość: sponsorom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkoły oraz uczniom.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

Anny Tomanek-Pudy, Iwony Sojki, Małgorzaty Dzioby, Izabeli Kubus, Aleksandry Kuboszek, Agnieszki Palarz, Anny Sikory, Iwony Stańczyk za przygotowanie programu artystycznego

- Marioli Kamińskiej, Jolanty Karwackiej, Beaty Wojtuszek za wykonanie dekoracji hali sportowej

Zofii Barzyk, Marioli Maciejny-Maliniewicz, Renaty Czarnieckiej, Bernadetty Beczały, Ewy Cieślik, Anny Janik, Joanny Ungehojer, Iwony Sojki, Magdaleny Kubik, Izabeli Kubus, Agnieszki Czyż i Anny Sikory za przygotowanie sal wystawowych i małej sali gimnastycznej

Marioli Kamińskiej i Jolanty Karwackiej za przygotowanie i opiekę nad pocztem sztandarowym

Agaty Drewniak, Agnieszki Czyż, Eweliny Fichery, Magdaleny Homy, Aleksandry Banaś, Aleksandry Kuboszek i Adriany Kłaptocz za przygotowanie i obsługę kawiarenek.

Anny Omorczyk za wykonanie zakładek okolicznościowych

Jacka Gruszki i Wiesławy Krótkiej za obsługę muzyczną imprezy,

Agnieszki Gajos. Grażyny Huhulik, Piotra Bielaczyca za poczet sztandarowy.

Sponsorów:
        ·CUKIERNIA „ BAKUS”  U.K. Siatkowscy S. J.
        ·STAL.-MET.  S.C.  P. Szypuła, G. Słowiński
        ·CYROŃ Sp. z o.o.