• Spotkanie z panem Marcinem Koziołem
     • Spotkanie z panem Marcinem Koziołem

     • 2 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły autora książek dla dzieci i młodzieży, pana Marcina Kozioła.  Spotkania bardzo się nam podobały, a niektórzy zostali nawet władcami piorunów, jak słynny Nikola Tesla. Jeśli zainteresowały Was losy bohaterów, to zapraszamy do szkolnej biblioteki. Tam czekają na Was dwie książki z dedykacją autora!

    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Został on ustalony w 2008r. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat autyzmuoraz budowanie wrażliwości i świadomości społecznej w tym zakresie.Nasza szkoła już dziewiąty rok wspiera uczniów ze spektrum.Dlatego i my odłączamy się po raz kolejny do udziału w tej uroczystości, którą obchodziliśmy w naszej szkolew poniedziałek 3 kwietnia 2023r.,pod hasłem DZISIAJ NA NIEBIESKO.Uczniowie klasy 1-3 chętnie uczestniczyli w zajęciach sensorycznych, zorganizowanych specjalnie na ten dzień.Zainteresowanie ze strony uczniów tematem autyzmu jest coraz większe, co za tym idzie jest coraz większa świadomość i wrażliwość wobec osób ze spektrum.Pamiętajmy,że razem możemy więcej

    • Rozgrywki sportowe
     • Rozgrywki sportowe

     • W dniu 30.03. 2023r. w Rybniku, odbył się półfinał wojewódzki w mini koszykówce dziewcząt. Nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce. To wielkie osiągnięcie awansując na szczebel wojewódzki.

      Gratulujemy naszym uczennicom  i życzymy sukcesów, podobnych albo lepszych, w przyszłym roku.

    • Informacja dla rodziców klas 1 rok szkolny 2023/2024
     • Informacja dla rodziców klas 1 rok szkolny 2023/2024

     • Dnia 13.06.2023 o godz. 16.00 w sali nr 22 SP 5 odbędzie się zebranie zorganizowane przez rodziców klas 1 (rok szkolny 2023/2024 ). Na spotkaniu rodzice omówią sprawy dotyczące ślubowania uczniów klas 1, które odbędzie się 1 września 2023.

    • ,,Kopciuszek"
     • ,,Kopciuszek"

     • "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona."

      Albert Einstein 

      Środowe popołudnie 22 marca 2023r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach udowodniło, że człowiek nigdy nie wyrasta z bajek. Przedstawienie ,,Kopciuszek" z udziałem nauczycieli oraz uczniów ściągnęło tłumy widzów, którzy z trudnością zmieścili się na hali sportowej. Była to okazja do przypomnienia sobie, dlaczego wyobraźnia jest dla nas wszystkich taka ważna. Spektakl, w sposób emocjonalny, połączył oglądających w każdym wieku – od pierwszaków po ich dziadków. Było smutno, ale i zarazem wesoło, humorystycznie, a momentami refleksyjnie…Wysęp zakończyła licytacja tortu weselnego Kopciuszka i Księcia. 

      Po spektaklu Goście mogli skorzystać z pozostałych atrakcji, przygotowanych specjalnie na ten dzień: loterii fantowej, foto-sali, zakupić ciasta, popcorn, watę cukrową, gazetkę okolicznościową z nagrodą oraz rękodzieło uczniów na rzecz Szkolnego Koła Wolontariatu. 

      Pokaźny dochód z imprezy zasili konto Rady Rodziców a tym samym trafi bezpośrednio do uczniów naszej szkoły. Za przybycie i hojność serdecznie dziękujemy!

    • Międzyszkolne zawody sportowe
     • Międzyszkolne zawody sportowe

     • W dniu 15.03.2023r. odbyły się rozgrywki powiatowe w mini piłce ręcznej dziewcząt w Pisarzowicach.

      Nasza reprezentacja w tych rozgrywkach zajęła II miejsce. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym zawodniczkom i gratulujemy tak wysokiego miejsca.

      A oto skład drużyny:

       

      1. Maja Rauer klasa 7a
      2. Emilia Gazda klasa 7a
      3. Martyna Jordanek klasa 7a
      4. Julianna Tekielii klasa 6a
      5. Sych Yelyzaveta  klasa 6b
      6. Budny Malwina klasa 5a
      7. Jakubiec Iga klasa 5a
      8. Janik Sonia klasa 5a
      9. Kujawa Nikola klasa 5a
      10. Musioł Karolina 5a
     • „Co słychać w służbach”?

     • W Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika, w klasach 6 a i 6 b, realizowany był projekt pt.: „Co słychać w służbach”? autorstwa p. Magdaleny Kubik, przy współpracy z p. Eweliną Ficherą i p. Katarzyną Walasik, a także Komendantem Straży Miejskiej- p. Sławomirem Walczakiem. Realizacja projektu trwała od listopada do lutego, a podsumowanie odbyło się dnia 15 marca. Jego celem była współpraca pomiędzy jednostkami i przybliżenie działalności Straży Miejskiej, Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej. Miał także krzewić wiedzę, poszerzać zainteresowania oraz uczyć szacunku i tolerancji. Jego zadaniem było rozpowszechnienie wiedzy o działaniach służb podejmowanych w ramach pomocy mieszkańcom. Dzięki realizacji projektu, uczniowie nabywali nowych wiadomości i umiejętności, które są niezbędne w życiu codziennym oraz spotykali się z  ciekawymi ludźmi, dzięki którym poznali, zadania poszczególnych służb.

      Zadaniem uczniów było przyswojenie nowych wiadomości, wykonanie plakatów przedstawiających służby działające w mieście oraz podreperowanie kondycji fizycznej. Realizacji naszego projektu patronowały następujące instytucje: Urząd Miasta Czechowice-Dziedzice, Straż Miejska, Komisariat Policji oraz Ochotnicza Straż Pożarna Czechowice.

      Podsumowaniem projektu był turniej międzyklasowy składający się z części teoretycznej oraz sportowej. Uczniowie dali z siebie wszystko i dzielnie rywalizowali. Zmagania turniejowe uważnie obserwowali nasi goście specjalni:

      p. Marian Błachut- Burmistrz Czechowic-Dziedzic

      p. Andrzej Maj- Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów

      p. Krzysztof Jarczok- Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju

      p. Sławomir Walczak- Komendant Straży Miejskiej

      p. Marcin Grądzki- Prezes OSP Czechowice

      st. sierż.  p. Wojciech Kubala- dzielnicowy Komisariatu Policji

      Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, Rodzicom, Dyrekcji oraz dzieciakom za zaangażowanie. Szczególne podziękowania kierujemy do służb, które chętnie podjęły się współpracy w ramach wymiany doświadczeń i wsparcia naszych działań. Dziękujemy również Wydziałowi Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach za opiekę i patronat medialny- panu Naczelnikowi Grzegorzowi Wąsikowi oraz panu Arielowi Brończykowi.

      https://www.czechowice-dziedzice.pl/aktualnosci/mlodziez-z-sp-nr-5-spotkala-sie-z-przedstawicielami-sluzb-mundurowych

    • SZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI
     • SZKOLNY   KONKURS RECYTATORSKI

     •  

      „Słońce, słońce i życie”

       

      6 marca 2023 roku odbył się  Konkurs Recytatorski  „Słońce, słońce i życie”.

      W konkursie wzięło udział pięć uczennic z klas I – III: Aniela Białka – 1a, Emilia Wróbel – 1b, Nina Włoszek – 1b, Dariia Rudiuk – 1b, Kamila Sikora – 1b, Wiktoria Stawowska – 2a, Kornelia Ruśnica - 2a, Julia Maciejny – 3a, Szymon Połujański – 3a, Kryspin Hereda – 3b, Nikodem Sikora – 3b, Patrycja Kosek – 3b, Anna Chrzanowska – 3b, Polina Yarynych – 3b. Poziom prezentacji był  wysoki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

      Nina Włoszek będzie reprezentować naszą szkołę na konkursie powiatowym.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Nina Włoszek – klasa 1b

      II miejsce: Polina Yarynych – klasa 3b

      III miejsce: Kornelia Ruśnica – klasa 2a

                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                            ORGANIZATORZY:

                                                                                                                                          AGNIESZKA PALARZ

                                                                                                  IZABELA WOJTASIK

                                                                                                  ALICJA PROŃCZUK

    • Wycieczka SKT do Ustronia i Wisły 4 marca 2023r.
     • Wycieczka SKT do Ustronia i Wisły 4 marca 2023r.

     •  

      Nie mogliśmy lepiej rozpocząć sobotniego poranka, niż odwiedzając Dworzec Dobrych Myśli w Ustroniu. Na ustrońskim dworcu kolejowym powstało magiczne miejsce, które zachwyciło nie tylko naszych najmłodszych uczniów. Dworzec Dobrych Myśli to muzeum misia i lalki. Czas spędzony w tak pluszowym towarzystwie z pewnością jest naszym miłym i niezapomnianym wspomnieniem.

      Trudno było oderwać się od bajecznych eksponatów i wrócić do rzeczywistości, jednak musieliśmy dotrzeć na czas do doliny Białej Wisełki. Tam już czekały na nas konie i zaprzęgi, które powiodły nas wzdłuż malowniczego potoku do koliby.  Kulig w zimowej scenerii, przy odgłosach dzwonków i szumie płynącej wody sprawiał wrażenie baśniowego. W kolibie posililiśmy się własnoręcznie usmażoną kiełbaską, rozgrzaliśmy się gorącą herbatą.

      Wycieczkę zakończyliśmy na zakupie pamiątek. Zimowa aura sprawiła, że kulig udał się wyśmienicie, a wracając do Czechowic-Dziedzic już snuliśmy plany na kolejny wyjazd w ramach działalności SKT. 

       

       

       

      Tekst: Katarzyna Walasik

      Zdjęcia: Katarzyna Walasik i Iwona Sojka

       

    • Zakręceni na niebiesko
     • Zakręceni na niebiesko

     • W lutym podjęliśmy się kolejnego zadania z cyklu świadomości o autyzmie w projekcie  Zakręceni na niebiesko. Uczniowie klasy 2a wraz z panią Eweliną zorganizowali zajęcia z wykorzystaniem metody dramy w celu poznania sposobów zachowania i odczuwania otoczenia przez osoby ze spektrum. Uczniowie poznali, jak w różnych sytuacjach może zachować się osoba z autyzmem,co może myśleć i czuć oraz jak reaguje na różne sytuacje. Poznali mimikę i gesty, które często nie idą w parze z bieżącymi odczuciami osoby z autyzmem. Wszystkie ćwiczenia opierały się na odegranych scenkach oraz rozmowach.

    • UNIKIDS
     • UNIKIDS

     •  Do naszej szkoły wróciły zajęcia Uniwersytetu dziecięcego UNIKIDS. Pierwsze zajęcia odbyły się 22 lutego. Brali w nich udział uczniowie z klas pierwszych i drugiej. Dzieci wykonały musujące kule do kąpieli. Kule były kolorowe i pachnące , a dzieci radosne i zadowolone 😊

    • PANCAKE DAY, czyli angielskie ostatki w naszej szkole.
     • PANCAKE DAY, czyli angielskie ostatki w naszej szkole.

     •  

      PANCAKE DAY (,,Dzień Naleśnika”) przypada na ,,Ostatni  Wtorek”  (SHROVE TUESDAY) i jest ważnym a zarazem bardzo  wesołym dniem w Wielkiej Brytanii.

      Z tej właśnie okazji, w naszej szkole, został zorganizowany Konkurs języka angielskiego dla uczniów klas 7-8. 

      Reprezentacje czterech klas ósmych oraz dwóch siódmych spotkały się we wtorkowe popołudnie,       a swoje  zmagania konkursowe rozpoczęły  od... zjedzenia pysznych naleśników (ukłony dla Pań, które nam je przygotowały)!  

      Najedzeni, rozluźnieni uczestnicy przystąpili do wykonywania przeróżnych zadań. Było sprawdzenie wiedzy kulinarnej (składniki oraz przepis na naleśniki), gramatyki angielskiej, znajomości słownictwa, geografii oraz wrażliwości podniebienia (odgadywanie smaku dżemów) , itd.

      Podczas Pancake Day gospodynie brytyjskie ścigają się trzymając w dłoni patelnię z naleśnikiem.

      My, zmodyfikowaliśmy tę zabawę i zaprosiliśmy do konkurencji rzutu „ z patelni do patelni”, która okazała się sporym wyzwaniem, ale też rewelacyjną zabawą!

      Najgłodniejsi reprezentanci  każdej  klasy mogli zjeść dodatkowe naleśniki biorąc udział w konkurencji pałaszowania ich na czas. 

      Najwięcej cukierków (tak przyznawane były punkty) zebrali uczniowie klasy 7a, czyli Maja i Mateusz, którzy oprócz pamiątkowego dyplomu wygrali pizzę dla całej klasy!

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczestnikom dziękujemy za świetną zabawę :)

       

      Anglistki SP5

       

    • Rozgrywki sportowe w mini koszykówce dziewcząt na szczeblu powiatowym
     • Rozgrywki sportowe w mini koszykówce dziewcząt na szczeblu powiatowym

     • W dniu 22.02.2023r. w naszej szkole odbyły się rozgrywki na szczeblu powiatowym w mini koszykówce dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

      1. Gajda Martyna kl.5a
       2. Karolina Musioł kl.5a
       3. Iga Jakubiec kl. 5a
       4. Malwina Budny kl.5a
       5. Sonia Janik kl.5a
       6. Julia Giercuszkiewicz kl. 6b
       7. Gabriela Kukla kl. 6b
       8. Liza Sych kl.6b
       9. Julianna Tekieli kl.6a
       10.Martyna Jordanek kl.7a
       11. Maja Rauer kl.7a

      W rozgrywkach brało udział 8 drużyn z powiatu bielskiego. Nasze dzielne dziewczyny zajęły w tych rozgrywkach I miejsce i tym samym awansowały do dalszych rozgrywek na szczeblu rejonowym. Naszym złotkom składamy wielkie gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

    • Międzyszkolne zawody sportowe
     • Międzyszkolne zawody sportowe

     • W dniu 16.02.2023 r. odbyły się zawody w koszykówce dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu miejskim.

      W rozgrywkach brało udział 8 szkół Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice Nasza szkoła w tych rozgrywkach zajęła II miejsce.  Szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

      Martyna Granatowska kl. 8a

      Liwia Sirak kl.8b

      Karolina Pępęk kl. 8c

      Emilia Janiszewska kl. 8c

      Julia Zieleźnik kl.8a

      Aleksandra Danel kl. 8a

      Wiktoria Gach kl. 8a

      Dorota Małysz kl.8a

       

      Gratulujemy naszym zawodniczkom i dziękujemy za wytrwałą i ambitną walkę do ostatniej sekundy gry.

    • Międzyszkolne zawody sportowe
     • Międzyszkolne zawody sportowe

     • W dniu 13.02.2023 r. odbyły się zawody w koszykówce chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu miejskim.

      W rozgrywkach brało udział 11 szkół Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice Nasza szkoła w tych rozgrywkach zajęła II miejsce.  Szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

      Michał Pagieła 8a
      Oliwier Bargieł 8a
      Karol Jurczyk 8a
      Marcin Adamczyk 8a
      Dominik Dybowski 8a
      Krystian Czech 8a
      Jan Biela 8a
      Jarosław Lis 8a
      Dawid Łabuszewski 7a
       

      Gratulujemy naszym zawodnikom i dziękujemy za wytrwałą i ambitną walkę do ostatniej sekundy gry.

    • Międzyszkolne zawody sportowe w mini koszykówce chłopców
     • Międzyszkolne zawody sportowe w mini koszykówce chłopców

     • W dniu 7.02.2023 r. odbyły się zawody w mini koszykówce chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu miejskim. W rozgrywkach brało udział 15 szkół z miasta i gminy Czechowice-Dziedzice.

      Nasza reprezentacja  zajęła  1 miejsce. A oto skład drużyny:

       

      Jacek Więzik 7a
      Antoni Kowalczyk 7a
      Tadeusz Gąsiorek 7a
      Rostislav Pavlyk 7a
      Damian Hohel 6a
      Igor Jagiełka 6a
      Sebastian Kowol 6a
      Adam Parkietny 6b
      Wojtek Babiński 6b
      Konrad Kosek 5a
      Filip Boczar 5a

    • Międzyszkolne zawody sportowe
     • Międzyszkolne zawody sportowe

     • W dniu 8.02.2023 r. odbyły się zawody w mini koszykówce  dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu miejskim. W rozgrywkach brało udział 14 szkół z miasta i gminy Czechowice-Dziedzice.

      Nasze dziewczynki zajęły 1 miejsce w składzie:

      1. Gajda Martyna kl.5a
      2. Karolina Musioł kl.5a
      3. Iga Jakubiec kl. 5a
      4. Malwina Budny kl.5a
      5. Sonia Janik kl.5a
      6. Julia Giercuszkiewicz kl. 6b
      7. Gabriela Kukla kl. 6b
      8. Liza Sych kl.6b
      9. Julianna Tekieli kl.6a
      10.Martyna Jordanek kl.7a
      11. Maja Rauer kl.7a

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
   • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
   • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
   • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
   • login SP5MKCzechowice
  • Logowanie