Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23 czerwca 2023r. miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie klas 1-7 wzięli udział w akademii, któa wprowadziła widzów w wakacyjny nastrój. Następnie wszyscy udali sie do klas po świadectwa.
13
Uroczyste pożegnanie klas ósmych
22 czerwca 2023r. Klasy ósme po raz ostatni w naszej szkole odebrały wyróżnienia i nagrody. Tego dnia wybrano również Absolwenta Roku. Został nim Karol Handzlik z klasy 8b. Naszym Absolwentom życzymy dobrych wyborów w życiu, a póki co spokojnych wakacji!
Zapraszamy do galerii zdjęć:
79
„Tajemniczy ogród dla pszczół i innych zapylaczy”
W roku szkolnym 2022/23 dzieci klas 1-8 brały udział w projekcie . Celem projektu było zagospodarowanie terenu przyszkolnego polegające na nasadzeniu przez dzieci roślinności miododajnej, utworzeniu łąk kwietnych oraz wykonanie z rodzicami hoteli dla zapylaczy.
Dzieci końcem września posadziły przed szkołą cebulki tulipanów, narcyzów i irysów, a wiosną, po przekwitnięciu kwiatów, posadziły jeszcze lawendę.
Zimą, razem z rodzicami, konstruowali domki dla owadów, aby wiosną postawić je przy zakwieconym skwerku i zadomowić przez murarki i inne zapylacze. Uczniowie ze wszystkich klas posadzili także drzewka, które będą pięknie dopełniać teren. Każde drzewko otrzymało swoją nazwę związaną z Mikołajem Kopernikiem, ponieważ ten rok jest rokiem kopernikowskim. Do projektu właczyła się także Rada Rodziców, która wspiera finansowo projekt oraz wspomaga w planach utworzenia tzw. klasy na powietrzu, aby uczniowie mogli uczyć się przez doświadczenie i obserwację wyhodowanych zapylaczy.Projekt kontynuowany będzie w przyszłym roku szkolnym, ponieważ jesteśmy świadomi, że zapylanie przez pszczoły, zarówno miodne, jak i dzikie:
- ma ogromne znaczenie dla bioróżnorodności flory i fauny,
- zapewnia równowagę w przyrodzie i prawidłowe działanie całego ekosystemu,
- zwiększa wydajność roślin,
- wpływa na upiększanie środowiska życia człowieka
- podczas projektu realizujowano cele kształcenia określone w podstawie programowej,
- podczas projektu rozwijano u uczniów kreatywne myślenie, pracę zespołową oraz pielęgnowano relacje.
9
Podziękowanie
Drodzy Rodzice, serdecznie dziękujemy za Waszą współpracę z Radą w tym roku szkolnym. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zrealizować wiele pomysłów i działań na rzecz naszych dzieci. Na stronie internetowej SP5 znajdą Państwo zakładkę „Rada Rodziców”, gdzie w najbliższym czasie umieścimy rozliczenia tegorocznych wydatków. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc i życzliwość oraz życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Szkolna Rada Rodziców
Szkolny Turniej Gry w Warcaby klas drugich i trzecich 5 stycznia 2023 r.
Do Turnieju z klas 2 i 3 zgłosiło się 12 dzieci.
Lista uczestników:
kl. 2a: Radosław Gębołyś, Leon Kulka.
kl. 3a Aleksander Konderski, Mateusz Czech, Szymon Połujański, Martyna Małkiewicz, Amelia Wróbel, Julia Maciejny.
kl. 3b: Nikodem Sikora, Kryspin Hereda, Alina Vlasova , Patrycja Kosek.
Wyniki Turnieju:
I m Martyna Małkiewicz 3a
II m Patrycja Kosek 3b
III m Aleksander Konderski 3a
IV m Kryspin Hereda 3b
Gratuluję zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom Turnieju. Miłośników gry w warcaby zapraszam za rok.
Organizator: Aleksandra Banaś
DZIEŃ DZIECKA W KLASIE 1B
Dnia 2 czerwca odbył się w klasie 1b Dzień Dziecka. Z wielką radością poszliśmy na plac zabaw na MOSIR, gdzie świetnie bawiliśmy się. W drodze powrotnej była kolejna niespodzianka – poszliśmy na pyszne lody. Prawdziwa atrakcja czekała na nas w szkole. Wzięliśmy udział w warsztatach UNIKIDS. Samodzielnie zrobiliśmy plastyczną masę , dmuchaliśmy balony i formowaliśmy ciekawe rzeczy. Zabawa była wspaniała.
Długo będziemy pamiętać ten dzień.
4
WYCIECZKA KLASY 1B NA DĘBOWIEC
15 czerwca uczniowie klasy 1b pojechali na wycieczkę na Dębowiec.
Zebraliśmy się wszyscy koło szkoły. Pani przypomniała nam jak mamy zachowywać się w autobusie i pojechaliśmy w kierunku Bielska – B.
Dojechaliśmy na parking pod Dębowcem i wyruszyliśmy pieszo na szczyt.
Pod schroniskiem zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy na wędrówkę po górach.
Wszędzie rozprzestrzeniały się piękne widoki Beskidu Śląskiego. Po drodze rozpoznawaliśmy gatunki drzew. Pani pokazywała nam rośliny zdrowotne i trujące. Mieliśmy okazję zobaczyć nawet salamandrę plamistą. Po długim spacerze wróciliśmy zmęczeni pod schronisko, gdzie zjedliśmy pyszne frytki. Potem bawiliśmy się wesoło na placu zabaw.
Wycieczka była bardzo udana i miłe wrażenia zostaną w nas na długo.
4
DZIEŃ WIOSENNO-ŚWIĄTECZNY W KLASIE 1B
W dniu 5 kwietnia w klasie 1b odbył się dzień poświęcony zwyczajom związanym z pierwszym dniem wiosny oraz z obrzędami wielkanocnymi. Wykonaliśmy prace plastyczne o tematyce wiosennej. Udekorowaliśmy stół biesiadny. Pani przygotowała pogadankę , dzieci dzieliły się swoją wiedzą i opowiadały o tym, jak spędzą święta. Oglądaliśmy filmy oraz bajkę o tematyce świątecznej. Dodatkową atrakcją było wysłuchanie opowiadań koleżanek z Ukrainy na temat ich obrzędów świątecznych.
Dużą niespodziankę sprawili nam rodzice, którzy zakupili słodycze, zrobili pyszne truskawkowe galaretki oraz upiekli prawdziwego, kajmakowego mazurka świątecznego.
Było bardzo miło i przyjemnie.
Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023
Organizacja zakończenia roku szkolnego:
22.06.2023
godz.15.00 pożegnanie klas 8.
23.06.2022
godz. 8.00 - msza dla uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego
godz. 8.45 - klasy 1-7- spotkanie na hali - program artystyczny, przejście do sal lekcyjnych z wychowawcami , rozdanie świadectw
godz. 8:45 - klasy 8- rozdanie świadectw w salach
Podsumowanie projektu "Zakręceni na niebiesko"
Uwieńczeniem projektu Zakręceni na niebiesko w naszej szkole jest sala Wyciszenia i terapii,która jest stworzona i dostosowana dla uczniów z SPE.Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów udało nam się zrealizować cykl zadań w projekcie, poprzez które uczniowie poszerzyli swoją widzę na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Ponadto otrzymaliśmy Certyfikat Placówki Przyjaznej Osobom ze Spektrum Autyzmu.
Informacja dla rodziców przyszłych klas pierwszych
Podczas wczorajszego zebrania rodziców podjęto decyzję o zakupie rogów obfitości dla dzieci we własnym zakresie. Rogi mają być symboliczne, około 50 cm, podpisane w widocznym miejscu i dostarczone do szkoły w dzień Rozpoczęcia Roku Szkolnego tj. 4 września.
ZAPALEŃCY 2023
W dniu 3.06.2023 Szkoła Podstawowa nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach była współorganizatorem IX Aktywnego Dnia Dziecka 2023 w trakcie plenerowej imprezy. Jak co roku w trakcie tej imprezy dzieci miały okazje zdobycia wielu ciekawych umiejętności oraz poznania oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej naszej gminy. Tegoroczna edycja „Zapaleńców” była częścią obchodów Roku Kopernikowskiego – w 2023 przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Ponieważ nasza szkoła nosi imię twórcy teorii heliocentrycznej, wśród wielu plenerowych stoisk było także nasze stoisko czynne od 15.00-18.00. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu wiedzowego o Mikołaju Koperniku, wykonanie kolorowanki oraz dokonanie wpisu do pamiątkowej księgi Mikołaja Kopernika. Jedną z atrakcji naszego stoiska były zdjęcia z polaroidu w przebraniu kopernikowskim. Uczniowie klasy 3a, 3b, 6a byli odpowiedzialni za funkcjonowanie stoiska nr 12 i doskonale wywiązywali się ze swoich obowiązków. Udział w imprezie naszej szkoły uświetnił występ artystyczny klasy 6b. Poniżej zdjęcia z wydarzenia.
Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska
25
WYCIECZKA DO WISŁY KLAS 3A I 3B
W dniu 6 czerwca 2023 klasy 3a i 3b pojechały na krajoznawczą wycieczkę do Wisły. Poznawanie Beskidu Śląskiego rozpoczęły w Wiśle Dziechcince. Dotarły do schroniska na Soszowie i zeszły do Wisły Jawornik. Pokonali trasę 9,5 kilometra. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Beskidu Śląskiego dzięki przewodnikowi, który towarzyszył im w trakcie wycieczki. Oprócz zdobywania szczytów dzieci miały czas na zabawę, posiłek. Zdjęcia są dokumentacją miło spędzonego czasu.
Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska
21
Klasy 8 w Pieninach
5 czerwca 2023r., przed godziną siódmą, uczniowie klas ósmych wyruszyli na wycieczkę w Pieniny. Podczas jazdy autokarem p. Katarzyna Walasik wzbogaciła nas o informacje dotyczące rejonu, w który się udaliśmy. Pierwszym punktem wycieczki był Wąwóz Homole - jedna z największych atrakcji przyrodniczych Pienin. Następnie udaliśmy się do Czorsztyna, aby zwiedzić położony nad zalewem Czorsztyńskim XIV wieczny zamek zamieszkiwany niegdyś przez Zawiszę Czarnego. Trasę od Zamku w Czorsztynie do Zamku w Niedzicy odbyliśmy tramwajem wodnym po wodach Jeziora Czorsztyńskiego – była to wyjątkowa okazja, by podziwiać Pieniny od strony jeziora. Po rejsie mieliśmy czas na zaopatrzenie się w pamiątki, a następnie udaliśmy się do restauracji, gdzie zaspokoiliśmy głód. Po pysznym obiedzie czekał na nas zamek w Niedzicy. To malowniczo położony zamek, który swój obecny kształt zawdzięcza renesansowej przebudowie dokonanej przez Gyorgya Horvatha pod koniec XVI w. Późnym popołudniem zajęliśmy swoje miejsca w autokarze, by udać się w powrotną podróż. I choć wydawać by się mogło,że po tak intensywnym dniu wszyscy opadną z sił, to nic bardziej mylnego. Jeszcze przez całą drogę słychać było rozmowy i śpiewy.
To była ostatnia wycieczka w takim gronie, z tej szkoły. Myślę,że każdy zabierze ze sobą dobre wspomnienia:)
16
PROJEKT FARMA
Podczas kwietniowych lekcji geografii uczniowie klas siódmych wzięli udział w projekcie FARMA.Zadanie polegało na przygotowaniu projektu ekologicznej farmy oraz jego realizacji w postaci makiety. Każda grupa wybrała odpowiednie dla siebie miejsce w Polsce. Warunki musiały pozwolić, by farma była samowystarczalna rolniczo. Właściciele farm mieli sami się wyżywić i wyprodukować czystą energię. Nadmiar produkcji mogli sprzedać. Każda farma miała również zaprezentować zastosowania ekologiczne. Gospodarstwa zaopatrzone były w przydomowe oczyszczalnie ścieków, segregowały i przetwarzały odpady. Pomysły uczniów na ekologiczne farmy można obejrzeć w galerii
9
Droga do gwiazd
Dzień Dziecka jest zawsze bardzo ważnym świętem dla całej społeczności dziecięcej. Z tej okazji zawsze organizowana jest w naszym mieście impreza Zapaleńcy. W tym roku także klasa 6 b była jednym ze współorganizatorów. Uczniowie zaprezentowali podsumowanie projektu pt. „Droga do gwiazd” autorstwa Magdaleny Kubik I Barbary Świerkot. Mieszkańcy miasta mogli usłyszeć piękne piosenki w wykonaniu Julii, Mai, Oliwii oraz Julii. Ponadto publiczność miała okazję spotkać autentycznego Kopernika, w którego rewelacyjnie wcieliła się Lila. I oczywiście cały układ słoneczny. Kopernik czuwał nad swoimi planetami, doglądał w trakcie występu i zastanawiał się, jak powinny prawidłowo krążyć w przestrzeni kosmicznej. Występ naszych uczniów zebrał ogromne brawa. Pisano o nas również na różnych portalach.
https://www.czecho.pl/galeria/5957/40519/?p=124191
Archiwum Aktualności