• Międzynarodowy projekt eTwinning w SP5  «Kochamy muzykę «POLSKA , WŁOCHY, SŁOWACJA
          • Międzynarodowy projekt eTwinning w SP5 «Kochamy muzykę «POLSKA , WŁOCHY, SŁOWACJA

          • Świąteczne spotkanie Skype

            Rozwijamy nasze międzynarodowe kontakty nawiazując współpracę ze szkołami europejskimi. W grudniu rozpoczęliśmy projekt « We love music» / «Wir lieben Musik» .

            Jest to projekt o tematyce muzycznej nawiązujący do twórczości zespołu The Beatles.

            W ramach tego projektu współpracujemy z Włochami i Słowacją.

            Czas trwania projektu 12. 2021 – 05. 2022 umożliwia sysytematyczną pracę  na platformie Twinspace, spotkania na Skypie, wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń.

            W projekcie m.in. piszemy o muzyce, porównujemy muzykę rodziców i dziadków z muzyką dzisiejszej młodzieży, uczymy się nawzajem piosenek polskich, włoskich i słowackich, poznajemy historię zespołu the Beatles, kręcimy film, wykonujemy wspólnie muzyczny poster.

            Uczestnicy projektu mają okazję poznać lepiej takie narzędzia internetowe jak komunikator Skype,oraz Wakelet czy program graficzny Canva służący do zapisywania, kolekcjonowania i udostępniania materiałów w postaci cyfrowej.

            16.12. miało miejsce 1. spotkanie na Skypie. Uczniowie oraz koordynatorzy z Włoch, Słowacji i Polski przedstawiali siebie i swoje szkoły.  Opowiadaliśmy o świątecznych tradycjach i przekazaliśmy świąteczne życzenia.  Na stronie Twinspace zamieściliśmy pierwsze zdjęcia i pozdrowienia.

            Niektórzy uczniowie po raz pierwszy komunikowali się przez Skypa. Trudności techniczne nie zmniejszyły naszego zapału do dalszych wspólnych działań. Mamy nadzieję, że z biegiem

            czasu nasze umiejętności będą coraz lepsze.

            Przed nami grudniowe zadania projektowe : Przedstaw się na stronie WAKELET,napisz świąteczne życzenia na Twinspace.

            Strona Twinspace projektu: https://twinspace.etwinning.net/215667/home

            Opiekun projektu Ewa Dobija

            20.12.2021

            eT_Pozdrowienia.mp4​​​​​​​

        • Zajęcia rozwijające uzdolnienia
          • Zajęcia rozwijające uzdolnienia

          •                                                                                                                                                                                                    W naszej szkole prowadzone są zajęcia rozwijające uzdolnienia.  Uczniowie mają okazję rowijać swoje zdolności, wyobraźnię, fantazję, mogą eksperymentować z różnymi i ciekawymi technikami plastycznymi, spędzać czas w sposób twórczy. Dzięki procesowi kreacji dzieci rowijają swoją wrażliwość, nieszablonowe myślenie,  odwagę twórczą,  wyrażają swoje emocje.

                        Jedną z poznanych technik na lekcjach było  malowanie farbami na tkaninach a konkretnie na koszulkach bawełnianych. Farby do ktanin zakupiono dzięki Samorządowi Uczniowskiemu. Zapraszam do obejrzenia relacji fotogaficznej z tych zajęć.

             

                                                                                                                                                 Ewa Cieślik

        • Nagrody w konkursie
          • Nagrody w konkursie

          •             Z przyjemnością chcieliśmy poinformować, że uczennica naszej szkoły Amelia Maruszczak zdobyła nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: „Magia Beskidów” w kategorii wiekowej szkoły podstawowe klasy VII-VII. Konkurs organizowany był przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART” w Czechowicach-Dziedzicach oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Uczniowie klasy 3b Paulina Pustelnik i Michał Banaś otrzymali kwalifikację do wystawy swoich prac w kategori wiekowej szkoły podstawowe klasy I-III.  Gratulujemy zwycięzcom.

             

               Ewa Cieślik

                Aleksandra Banaś

             

        • Wyjście na Jesienną Wystawę Drobiu Ozdobnego, Gołębi, Królików i Drobnego Inwentarza
          • Wyjście na Jesienną Wystawę Drobiu Ozdobnego, Gołębi, Królików i Drobnego Inwentarza

          • Klasy 6a i 6b udały się z wizytą na Wystawę Drobiu Ozdobnego, Gołębi, Królików i Drobnego Inwentarza, która została zorganizowana w Lasku w Czechowicach-Dziedzicach przez Regionalną Ligę Ochrony Ptaków. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo wiele ciekawych okazów zwierząt i ptaków hodowlanych a także odwiedzić kiermasze i stoiska prezentujące rodzaje miodów wraz z degustacją. Celem wizyty było nabywanie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, poszanowania świata przyrody, flory i fauny, kształtowanie postawy ciekawości i znaczenia środowiska naturalnego.

            Ewa Cieślik    

            Joanna Ungehojer

        • Mikołajki SU- 6 grudnia 2021
          • Mikołajki SU- 6 grudnia 2021

          •  

            Tradycyjnie już, w tym radosnym dniu,  Mikołajkowa drużyna złożona z Mikołaja, Aniołków, Diabełków i Reniferków  odwiedziła wszystkie klasy częstując uczniów i nauczycieli słodyczami zakupionymi z funduszy Samorządu Uczniowskiego. Także pracownicy szkoły spotkali się z Mikołajem. Aniołki chwaliły grzeczne dzieci, Diabełki smarowały węglem te mniej grzeczne, Mikołaj podpytywał nauczycieli czy uczniowie słuchają na lekcjach i dużo się uczą... W czasie tych krótkich wizyt w klasach było głośno i radośnie...

            W galerii można zobaczyć fotorelację. Zapraszamy.

             

            A. Ziółkowska

        • REALIZACJA PROJEKTU LOTOS i URZĘDU MIASTA CZECHOWIC-DZIEDZIC  „Zdolni z Czechowic-Dziedzic – miasta z zapałem”
          • REALIZACJA PROJEKTU LOTOS i URZĘDU MIASTA CZECHOWIC-DZIEDZIC  „Zdolni z Czechowic-Dziedzic – miasta z zapałem”

          • Dwa zespoły projektowe złożone z uczennic klasy 2a i 2b pod nadzorem nauczycieli realizują zadania  w ramach projektu „Zdolni z Czechowic Dziedzic – miasta z zapałem”.

             Tematem projektu realizowanego przez zespół uczennic klasy 2a jest: „Jak zaczarowana wstążka rozbudza wyobraźnię,  kreuje rzeczywistość, rozbudza wrażliwość muzyczną i uczy staranności”. Zespół uczennic z klasy 2b realizuje projekt o tematyce: „Jak wykorzystać skakankę do wyzwolenia emocji, ekspresji twórczej, wyobraźni w celu stworzenia innego niż tradycyjny przekazu artystycznego”.

             Realizacja  projektów:

            1.  Omówienie tematyki projektów - Dzieci otrzymały przybory papiernicze i koszulki z logo projektu.
            2. Omówienie przyborów, które zostaną wykorzystane do realizacji założonych celów (wstążki do gimnastyki artystycznej i profesjonalne skakanki).
            3. Zapoznanie z wykorzystaniem przyborów (wstążki, skakanki).
            4. Próby stworzenia układów tanecznych z wykorzystaniem przyborów, wybór muzyki.
            5.  Stworzenie własnego słownika na poszczególne figury taneczne.
            6.  Wyjazd do Chorzowa na przedstawienie muzyczne „Pinokio”- obserwacja profesjonalnych aktorów.
          • AKCJA „POMAGAMY PSOM PRZETRWAĆ ZIMIĘ”

          • Jak co roku w okresie jesienno-zimowym organizujemy akcję, która ma na celu pomóc psom ze schroniska przetrwać zimę. Psy w schroniskach w dalszym ciągu czekają na ludzi o dobrym sercu, którzy pomogą im w tym trudnym zimowym okresie. Nasza akcja trwa i rozwija się tylko dzięki zaangażowaniu rodziców i uczniów. Szczególnie ważny jest przekaz jaki dostają uczniowie o bezinteresownej, płynącej z potrzeby serca pomocy dla potrzebujących istot. Jesteśmy przekonane o tym, że dary w postaci karmy i przysmaków sprawiły wiele radości bezdomnym zwierzętom. Przekazujemy podziękowania w imieniu schroniska „Reksio” w Bielsku-Białej.

            Jolanta Karolewska, Mariola Kamińska Obchody Dnia  Życzliwości.

            Dnia 22 listopada 2021 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Idea tego dnia jest wciąż niezmienna -  bądźmy dla siebie życzliwi, mili  i dobrzy. Rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy – nie siłowy. Starajmy się rozumieć siebie nawzajem. 

            W tym dniu uczniowie przyszli ubrani na żółto.

            W niektórych  klasach dzieci chciały sobie nawzajem sprawić przyjemność. Celowi temu służy  zabawa „Umilaczek” – dzieci losowały siebie nawzajem, w domu przygotowały karteczkę z życzeniami, rysunek i drobiazg  – wszystko razem pięknie spakowane, opatrzone imieniem i nazwiskiem kolegi lub koleżanki przyniosły do szkoły i w klasie wręczali sobie upominki.

            Każda klasa wybrała spośród siebie osobę, która jest szczególnie lubiana i pomocna. Osoba ta otrzymała tytuł „Anioła Życzliwości”, a wraz z tytułem dostała czekoladowego anioła.

            Każda osoba mogła podarować koledze lub koleżance DOBRE SŁOWO – ZDANIE, ŻYCZENIA, które były dostępne na terenie szkoły na przygotowanych z okazji tego dnia kartach.

            Dzień Życzliwości i pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję i przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużajmy to na kilkadziesiąt następnych. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Mariola Kamińska, Jolanta Karolewska

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa

          • Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym

            Koordynatorkami projektu są: Agnieszka Palarz, Alicja Prończuk

             

            Celem tego programu jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jego jakość. Edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz dostarczenie narzędzi dydaktycznych nauczycielom w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

             

            W roku szkolnym 2020/2021 koordynatorzy projektu ESA brali udział w szkoleniach prowadzonych przez ekspertów i praktyków zajmujących się problematyką smogu i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza. Szkoła została wyposażona w materiały dydaktyczne, Koordynatorzy projektu ESA przekazali zdobyte podczas szkoleń informacje nauczycielom zaangażowanym w projekt.

             W klasach pierwszych , drugich, trzecich i czwartych zostały przeprowadzone zajęcia „Co wisi w powietrzu ?”.  Natomiast w klasach starszych wykorzystano zagadnienia związane z tematem „Wstrzymaj oddech. SMOG-talk!”. Zostały na nich wykorzystane materiały otrzymane przez koordynatorów na szkoleniach , między innymi filmy , prezentacje i karty pracy.

            W bieżącym roku szkolnym przeprowadzono zajęcia związane z Dniem Czystego Powietrza w klasach trzecich.

        • „Liga naukowa z Lotosem - Zdolni z Czechowic - Dziedzic. Gminy z zapałem”
          • „Liga naukowa z Lotosem - Zdolni z Czechowic - Dziedzic. Gminy z zapałem”

          • Uczniowie klasy 8c: Natalia Bodzek, Patrycja Wawro i Szymon Wysocki biorą udział w programie edukacyjnym „Liga naukowa z Lotosem - Zdolni z Czechowic - Dziedzic. Gminy z zapałem”

             

            Temat projektu: Jak świadomość płynąca z wiedzy na temat ochrony środowiska wpływa na kreatywność oraz wyrażanie siebie poprzez własną twórczość?

             

            Celem projektu jest:

            - Uświadomienie młodzieży, iż przemysł odzieżowy jest jednym z najszybciej rosnących i największych trucicieli planety.

            - Recykling jako jeden ze sposobów ochrony środowiska.

            - Rozbudzanie i rozwijanie kreatywności i pasji w uczniach.

            - Kontakt z kreatywnymi osobami zajmującymi się rękodziełem z recyklingu.

            - Aktywne, pobudzające wyobraźnię spędzanie wolnego czasu, bez udziału środków masowego przekazu (telefon, laptop, telewizja).

        • „Szkoła Pamięta 2021”
          • „Szkoła Pamięta 2021”

          • Listopad jest szczególnym miesiącem, w którym wspominamy naszych bliskich. W związku z tym klasy szóste- 6a i 6b wzięły udział w  akcji organizowanej przez MEiN "Szkoła Pamięta 2021”.Celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania historii i pamięci o bohaterach naszej wolności, którzy związani byli z historią Czechowic-Dziedzic i  okolic.

                        W Izbie Regionanej mieszczącej się w Miejskim Domu Kultury zorganizowano spotkanie z panem Jackiem Cwetlerem, osobą popularysujacą historię naszego regionu, który przeprowadził zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Na zajęciach uczniowie mieli okazję zapoznać się z dawną historią dzisiejszego miasta, o pierwszych wzmiankach, o ludziach zamieszkujących ten teren, jak również o  wydarzeniach podczas II Wojny Światowej w tych okolicach. Przypomniano także tragiczne momenty związane z pożarem Rafinerii Naftowej.

            Po prelekcji prowadzący zorganizował mały quiz, gdzie dzieci odpowiadały na pytania. Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci broszur o historii naszego miasta.

                        Po zajęciach edukacyjnych i zwiedzeniu ekspozycji w Izbie Regionalnej uczniowie udali się na wystawę na wolnym powietrzu a następnie przeszli pod Pomnik Poległych Strażaków i zapalili symboliczne znicze.

             

             

              Ewa Cieślik

              Joanna Ungehojer

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
        • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
        • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
        • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
        • login SP5MKCzechowice
      • Logowanie