• MIEJSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
          • MIEJSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W czwartek, 11 listopada 2021r., pod Pomnikiem Wolności na Skwerze Stulecia odbyły się miejskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tych uroczystościach wzięło udział pięć dziewczyn z 8a pod opieką p. E. Fichery, które w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły pod pomnikiem biało-czerwoną wiązankę kwiatów.

            Następnie, razem z pozostałymi uczestnikami, ulicami naszego miasta udałyśmy się w pochodzie do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, w którym o godzinie 11.00 odbyła się msza w intencji Ojczyzny.

            Julia Mańdok, kl. 8a

          • „Dookoła Świata”-  Projekt Edukacyjny z Geografii

          •             W dniu 2.11.br., uczniowie klas ósmych SP 5 podsumowali Projekt Edukacyjny  z Geografii pt.: „Dookoła Świata”. Zuzia, Julka i Marysia, jako podróżniczki wiodły widzów po kontynentach świata. Dzięki lokalnym przewodnikom wiele można było się dowiedzieć.

                        Podróż rozpoczęła się od Azji, którą przedstawili uczniowie klasy 8c. Narrację prowadził Kacper. Od luksusowego Bliskiego Wschodu pokazanego przez Olgę, Olimpię, Szymona i Kacpra, przez Indie pachnące przyprawami z dedykacją od Łukasza i Zuzi, chińskiego tygrysa gospodarczego w relacji Natalki i Patrycji, aż po Japonię, w której tradycje przeplatają się                z nowoczesnością, co przedstawili Kamil, Mateusz, Sandra, Daria i Kacper.

                        W Australii i Oceanii, w wykonaniu klasy 8a, pod przewodnictwem Wojtka, królowały endemiczne zwierzęta w brawurowym wykonaniu Miłosza, Wojtka i Oliwiera oraz pogromczyni aligatora, Wiktoria. Także niezwykła kultura Aborygenów (Otylka) i Maorysów (Szymek). Wspaniała rafa koralowa. W którą wcieliły się Wiktoria, Zuzia i Julka. Świetny budynek Opery       w Sydney pokazał Kacper. Interesujące ciekawostki o wyspiarskim kraju Kiribati przedstawił Kacper   i Mikołaj. A do Mordoru niestrudzenie wędrował Frodo (Michał).

                        Ameryka Południowa opowiedziana słowami szamanki, Tosi, pozostała w pamięci, jako gorące rytmy samby i roztańczona Laura, Julka, Emilka i Amelia. Niebezpieczne fawele pokazane przez Patryka i Kamila, z nieodłączną capoeirą wykonaną przez Daniela w choreografii Kassandry. Dzięki Pawłowi poznaliśmy gwiazdy piłkarskie Ameryki Łacińskiej. Wycinanie Amazonii zobrazowane przez Pawła, Oliwiera, Anię, i bezwzględnego Kamila, a także niespotykane potrawy z lamy czy kawii  domowej serwowane przez Milenę, Igę i Anitę. Przepiękny strój Indian andyjskich zaprezentowała Marta. Klasa 8b świetnie się spisała.

                        Ostatnim odwiedzonym kontynentem była Afryka, gdzie na sawannie króluje Wielka Piątka pokazana przez Anię, Klaudię i Lenę, Masajowie mieszkają w niewielkich chatkach namalowanej przez Marysię. Mężczyźni tańczą dla swych kobiet , tu: Kuba, Karol i dumna Julka, a wszystkiemu przyglądają się starożytne Piramidy w Gizie przygotowane przez Kubę, Mateusza i Dawida). Dzięki Kacprowi poznaliśmy nazwiska wielkich sportowców, zwłaszcza biegaczy i piłkarzy. Ciekawie zaprezentowała się kopalnia kobaltu, skąd urobek wyjechał zdalną ciężarówką skonstruowaną specjalnie na potrzeby Projektu przez Dawida i Filipa. Nie zabrakło problemów, czyli głodu            w Etiopii (Julka i Natalia) i konfliktów zbrojnych, które rozwiązują żołnierze Błękitnych Hełmów, tu: Patryk. Klasa 8d, pod  przewodnictwem Natalii i zorientowanej na mapie Afryki Elenie stanęła na wysokości zadania.

                        Uczniowie zwrócili uwagę na zasługi Polaków na każdym kontynencie.

            Całe przedsięwzięcie zilustrowały dźwiękiem uczennice klasy 8b, czyli Zuzia i Amelka, które wykonały Wielką Robotę, składając muzykę i rozmaite odgłosy utworzyły prawie profesjonalną ścieżkę dźwiękową. Do Projektu dołączyli także uczniowie młodszych klas. Dziękujemy klasie 5b oraz Emilce z klasy 6a.

            Opiekun Projektu Mariola Dębska-Woźniak

            2.11.2021

        • WYCIECZKA DO WIELICZKI klasy 2a i 2b
          • WYCIECZKA DO WIELICZKI klasy 2a i 2b

          • „Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę.” – św. Augustyn

            Dnia 5 października 2021 klasa 2a i 2b wyjechała na swoją pierwsza wycieczkę. Celem było zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Przewodnicy zapoznali dzieci z historią obiektu, Soliludek oprowadzał dzieci po kopalni, a Skarbnik sprawdził ich wiedze i w nagrodę wręczył dyplomy i solilizaki. Wyjazd dostarczył dzieciom wiele radości z czasu spędzonego inaczej niż w ławkach szkolnych. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wycieczki. Wychowawcy klasy 2a i 2b: Mariola Kamińska i Jolanta Karolewska

            „Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie” – Emile Zola.

             

             

        • „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić…” – DZIEŃ NAUCZYCIELA W KLASACH 1-3
          • „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić…” – DZIEŃ NAUCZYCIELA W KLASACH 1-3

          • 13 października 2021 dzieci z klas 1-3 wspólnie przygotowały apel dla nauczycieli i pracowników szkoły. Były piosenki, wiersze, dzieci życzyły swoim nauczycielom wytrwałości, sukcesów zawodowych i uśmiechu każdego dnia. Wręczyły własnoręcznie wykonane „słodkie” prezenty. W czasie uroczystości wszystkie dzieci z młodszych klas swoim ubiorem – strojem apelowym – podkreśliły szacunek dla swoich nauczycieli. Występ został zakończony wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”. Poniżej zdjęcia z imprezy.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
        • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
        • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
        • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
        • login SP5MKCzechowice
      • Logowanie