• Endorfiny, serotoniny, dopaminy WYZWOLONE!!!
          • Endorfiny, serotoniny, dopaminy WYZWOLONE!!!

          • Pytacie jak?!

            Dzięki zooterapii, a raczej alpakoterapii, jaką klasa 8d zafundowała sobie 22 października.

            Cudowni gospodarze Woźniakówki, jakimi są państwo Mariola i Bogusław Woźniakowie zadbali o nas w każdym calu. Była herbatka, ciepłe kocyki, piękna pogoda oraz SZRON, JULEK, SYRIUSZ, JASIU, LEOŚ, BLANKO (cudowne alpaki), a także BERNI (suczka berneńskiego psa pasterskiego).

            Zostaliśmy zapoznani z najważniejszymi informacjami na temat alpak, ich środowiska naturalnego, budowy ciała oraz  wykorzystania tych egzotycznych zwierząt w zooterapii, czyli leczniczym oddziaływaniu na ludzi. Mogliśmy dotykać ich mięciutkiej wełny, głaskać i przytulać się. Cała szóstka alpak została wyprowadzona przez nas na spacer i nakarmiona wcześniej przygotowaną marchewką.

            Chyba każdemu udzielił się spokój tego miejsca, a serdeczność gospodarzy i wszystkie fantastyczne emocje zostaną zapamiętane przez nas na długo.

            Jeśli jesteś ciekawy  jak hormony szczęścia buzują w ciele podczas takiego bezpośredniego kontaktu z tymi pięknymi zwierzętami, to wybierz się do Woźniakówki!!!

            POLECAMY!

             

            Klasa 8d

            wraz z wychowawcą

             

        • Święto Edukacji Narodowej oraz Gala Złote Jabłka 2021
          • Święto Edukacji Narodowej oraz Gala Złote Jabłka 2021

          • 13 września, a więc w przeddzień obchodów Święta Edukacji Narodowej klasy 4-8 spotkały się na uroczystym apelu z tejże okazji. Rolę gospodarzy przejęli uczniowie klasy 5a  i 8d oraz reprezentantki klasy 6b. Program artystyczny został przygotowany pod okiem pań: Katarzyny Walasik, Barbary Świerkot i Iwony Sojki.

            Były piosenki, piękne wiersze i serdeczne życzenia, które uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły.

            W drugiej części tego uroczystego spotkania zostały ogłoszone nominacje a zaraz po nich zwycięzcy w corocznym plebiscycie „Złote Jabłka”. Uczniowie oddali swoje głosy na nauczycieli w 8 kategoriach:

            DO RANY PRZYŁÓŻ

            Katarzyna Póda

            Mariola Dębska- Woźniak

            Nominacje: Katarzyna Póda, Mariola Dębska-Woźniak, Iwona Sojka, Agnieszka Czyż, Katarzyna Walasik, Małgorzata Brosz, Anna Sikora

             

            KOSA

            Magdalena Kubik

            Aleksandra Podkańska

            Nominacje: Magdalena Kubik, Aleksandra Podkańska, Agata Jodłowska, Ewa Cieślik, Agata Drewniak, Mirella Sierek

             

            OPTYMISTA:

            Katarzyna Póda

            Mariola Dębska- Woźniak

            Nominacje: Katarzyna Póda,  Mariola Dębska-Woźniak, Katarzyna Walasik, Agnieszka Czyż, Iwona Sojka, Małgorzata Brosz, Anna Sikora

             

            PRACUŚ:

            Iwona Sojka

            Agnieszka Ziółkowska

            Nominacja: Anna Sikora

             

            ANIOŁ CIERPLIWOŚCI:

            Katarzyna Póda

            Katarzyna Walasik

            Nominacje: Agnieszka Czyż, Małgorzata Brosz, Mariola Dębska-Woźniak, Józef Dudek, Ewelina Fichera

             

            ARTYSTYCZNA  DUSZA:

            Ewa Cieślik

            Anna Sikora

            Nominacje: Mariola Dębska-Woźniak

             

            INNOWATOR:

            Ewelina Fichera

            Nominacje: Iwona Sojka, Mariola Dębska-Woźniak, Katarzyna Walasik

             

            UNIKAT:

            Józek Dudek

            Mariola Dębska-Woźniak

            Magdalena Kubik

             

            Nominacje: Agnieszka Czyż, Łukasz Żurek

             

            SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

             

            I.Sojka

        • Europejski Dzień Języków Obcych
          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • 1 - 13 października miał miejsce Finał projektu eTwinning «Wymiana pocztówek z krajami europejskimi«, który był jednocześnie podsumowaniem Europejskiego Dnia Języków Obcych.

            Hasło tegorocznego EDJO: «Co wiemy o projektach unijnych ?« umożliwiło uczniom poznanie głównych europejskich programów edukacyjnych popularyzujących międzynarodową współpracę – Erasmus + i eTwinning. Uczniowie klas 7 i 8 poznali zasady organizacji zagranicznej wymiany uczniów i współpracy na platformie TwinSpace.

            Uczestniczyli w ankiecie odpowiadając na pytania : Z jakimi krajami chciałbyś współpracować w projektach międzynarodowych ? W jakich dziedzinach chciałbyś współpracować ?

            Poznanie zainteresowań uczniów umożliwia na przyszłość właściwy dobór krajów partnerskich i tematyki wspólnego projektu. Co ciekawe, wyniki ankiety pokazały dużą wszechstronność i różnorodność zainteresowań, choć niektóre kraje i dziedziny spodobały się uczniom w sposób szczególny : np. kl. 7b Grecja/muzyka, kl.7d Niemcy/geografia, kl. 8a Holandia/historia. kl.8b Francja/kultura, kl. 8c Francja/sport, kl. 8d Hiszpania/sport, kl. 8e Włochy /sport.

            Finał projektu eTwinning zorganizowany w październiku w formie wystawy zaprezentował przesłane do naszej szkoły pocztówki z Francji, Słowacji, Chorwacji, Polski, Czech i Turcji. Partnerzy pochodzą z miejscowości Brest, Blato, Žilina, Split, Poznań, Güngören, Zlín, FONTENAY LE COMTE, Kula i Loroux-Bottereau.

            Uczniowie oglądali i czytali pocztówki oraz korzystając z aplikacji QR, zobaczyli film z pozdrowieniami z Turcji. Na niektórych zdjęciach z wystaw zorganizowanych w krajach uczestniczących w projekcie mogliśmy rozpoznać pocztówki uczniów naszej szkoły jak np. na wystawie z Francji przedstawiona była pocztówka Olgi Gembali i Filipa Kołodzieja z kl. 8c.

            Europejski Dzień Języków Obcych to ciekawy bodziec zachęcający do nauki języków i poznawania świata. Uczniowie SP5 rozwinęli swoje umiejętności projektowania, reklamowania miasta i kraju oraz praktycznie wykorzystali znajomość języków obcych, co na pewno przyda się w przyszłości.

            Ewa Dobija

            18.10.2021

        • Wycieczka na Jurę.
          • Wycieczka na Jurę.

          • Hej, to my! Uczniowie klas 8a i 8b. W miniony piątek (08.10.2021) pojechaliśmy na wycieczkę, o której już dość długo marzyliśmy. Tym razem na cel wzięliśmy Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jako że do tej pory nie byliśmy nigdzie jesienią, tym bardziej podobał nam się wyjazd. Zbiórka? Standardowo 8:00 przed szkołą, potem podróż autokarem z najlepszą koleżanką/kolegą u boku. Pierwszy, na naszej liście do zwiedzania, był zamek w Ogrodzieńcu. Niektórzy z nas mieli obawy, czy aby opowiadane historie były tylko legendami, inni zaś nie bali się niczego-nawet wejścia na wieżę.Po zamku przyszła kolej na Gród w Birowie. Spacer był nawet przyjemny, ale te schody?? Męczarnia! Dobrze, że do Morska pojechaliśmy autokarem. Tu, na miejscu, czekało już na nas ognisko. Mogliśmy upiec kiełbaski lub chlebek, jak kto woli. Trochę wiało, więc opracowaliśmy pewien system, żeby dym nie dmuchał nam w twarz. Co do skuteczności, nie jesteśmy przekonani.Ale to nie koniec atrakcji. Wyjazd na Jurę to nie tylko skały do oglądania! One są przede wszystkim do eksplorowania! Panowie instruktorzy wprowadzili nas w  tajniki wspinania się po skałach, wychodzenia z jaskini oraz chodzenia po taśmie typu slackline. Śmiechu było co nie miara, choćby spotkanie z pająkiem, wiatr na slackline, czy tworzenie fryzury przed założeniem kasku.  Dziękuję panu Marcinowi Szopie (AT ANIMATOR) za profesjonalne przygotowanie wycieczki, panom Mikołajowi i Rafałowi nie tylko za ciekawe zajęcia, ale również, a może przede wszystkim, za super podejście i bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Pragnę również podziękować opiekunkom z naszej Piątki - pani Iwonie Sojce i pani Monice Falkowskiej. Bez Was ta wycieczka by się nie udała.Anna Sikora

        • Zabawy w żywieckiej Krainie Deszczowców
          • Zabawy w żywieckiej Krainie Deszczowców

          • Deszczowa pogoda nie popsuła humorów uczniom klas 4a i 4b, którzy 6 października wyjechali na wycieczkę do Tresnej położonej nad Jeziorem Żywieckim. Pełni radosnego oczekiwania i nadziei na czas spędzony na wspólnej zabawie wyruszyli w autokarową podróż, którą dowodziła pani Mariola Dębska – Woźniak. Zaciekawiła wszystkich opowieściami dotyczącymi okolicy bliższej i dalszej, a nawet kosmosu. Tłumaczyła oznaczenia dróg, pomagała posługiwać się nawigacją, a także zapoznała z historią regionu.

            Po dojechaniu do Centrum Wypoczynku „Odys”, organizacją zabaw zajęło się trzech instruktorów z Agencji Turystycznej „Animator”, a głównodowodzący pan Marcin powitał nas z uśmiechem, nazywając nasze miejsce pobytu Krainą Deszczowców. W sali sportowej odbywały się różnorodne zajęcia sportowo – integracyjne, a w plenerze – ćwiczenia sprawnościowe. Każdy mógł zaangażować się w te działania, które interesowały lub bawiły go najbardziej: skoki, gry w piłkę, magiczne figury, pajęczą sieć, budowanie mostu ze skrzynek czy umiejętność trafienia do celu. Okazało się, że delikatny deszczyk, który uparł się, by towarzyszyć nam cały dzień i  uniemożliwił skorzystanie ze wszystkich atrakcji oferowanych przez ośrodek Odys, tylko upewnił nas w przekonaniu, że umiemy i chcemy wspólnie się bawić i cieszyć.

            Dopełnieniem przyjemności tego dnia był pyszny obiad oraz zakup pamiątek. Opuszczając Tresną, już marzyliśmy o kolejnym wyjeździe, który będzie okazją do kolekcjonowania następnych miłych wspomnień.

            Wychowawczynie uczniów klas 4 – Małgorzata Brosz i Agata Jodłowska

        • Wycieczka górska klasy 8e.
          • Wycieczka górska klasy 8e.

          • Beskid Śląski i okolice są idealnymi górami na szkolną wycieczkę i odpoczynek. O tym właśnie przekonała się klasa 8e.

             

            5 października - słoneczny, ciepły, październikowy dzień wpłynął pozytywnie na nasz nastrój i chęć zdobywania szczytów. Nasza wycieczka rozpoczęła się busem do Szczyrku. Spod Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski ,,Na Górce” ruszyliśmy na Klimczok i Szyndzielnię. Naszym przewodnikiem była polonistka pani Katarzyna Walasik –   przewodnik beskidzki.

             Pierwszy odpoczynek i wspaniałe jesienne krajobrazy Beskidu podziwialiśmy na dużej polanie, skąd rozpościerał się przyjemny widok na schronisko na Klimczoku i okolicę.

            Kolejny marsz i dotarliśmy do schroniska PTTK na Szyndzielni, które jest najstarszym schroniskiem w Beskidach, zbudowane w 1897 roku. Swoją architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich. Dosyć duży teren wokół schroniska i możliwość spędzenia czasu na ławkach wokół pozwolił nam odpocząć i nacieszyć się świeżym, górskim powietrzem.

            Ostatni etap naszej wędrówki, to Dębowiec, a tam czekało na nas rozpalone ognisko. Kiełbasa pieczona  smakowała wyśmienicie i zrekompensowała trudy wędrówki. 

            Zejście na parking pod Dębowcem i powrót busem do Czechowic-Dziedzic uświadomił nas, że to już koniec naszej klasowej wycieczki.

            Dziękuję Pani Kasi i Wam uczniowie klasy 8e

            Wychowawca

            Aleksandra Podkańska

        • WORD MASTER
          • WORD MASTER

          •  “Learning another language is not only learning different words for the same things, but learning another way to think about things.” – Flora Lewis

            („Nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach.”)

             

            5 października podsumowaliśmy już V edycję konkursu języka angielskiego WORD MASTER. Co ciekawe, w tym roku to aż pięć roczników stanęło do „walki” o tytuł WORD MASTER – Mistrza Słówek.

            Jednakże my, anglistki, stawiamy Wam nie piątkę, ale szóstkę za odwagę  i chęć sprawdzenia swojej wiedzy!!! Fakt, że ponad 90 uczniów z klas 4-8 wyraziło chęć wzięcia udziału w konkursie, mówi sam za siebie.

            Klasy 4-te  wystraszone, ale zmotywowane i  przygotowane na błysk, pokazały co to znaczy zacięta walka o podium. To w ich kategorii wiekowej mamy aż 3 osoby na najwyższym stopniu. Reszta deptała im po piętach…

            Cieszymy się także z faktu, że najstarsi, czyli klasy ósme nie odpuściły i tym razem,   i wysłały na konkurs prawdziwą armię! :)

            We are so proud of YOU!!!

            Lista laureatów z poszczególnych grup wiekowych:

            Klasa 4:

            1. ex aequo  Kornelia Janusz   
                         Sonia Janik
                         Filip Boczar
            2. Malwina Budny
            3. Nikola Kujawa

            Klasa 5:

            1. Julianna Tekieli  
            2. Wojciech Kozioł  
            3. Michał Guzdek  

            Klasa 6:

            1. Jacek Więzik  
            2. Mateusz Janik  
            3. Piotr Furczyk  

            Klasa 7:

            1. Antoni Kozioł
            2. Oliwier Rudnicki  
            3. ex aequo Kornel Korus  
                         Bartłomiej Wójcik

            Klasa8:

            1. Kacper Raś
            2. Szymon Wysocki
            3. Kamil Kubeczko

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i …

            WE HOPE TO SEE YOU NEXT YEAR!

             

            Anglistki SP5

        • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day)
          • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day)

          • 1 października 2021 w naszej szkole odbyła się po raz trzeci bezpłatna akcja edukacyjna Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!. 11 edycja akcji (ŚDTM 2021) ma na celu propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Zachęca ona do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

            Jest to międzynarodowa akcja, w którą zaangażowało się ponad 5000 szkół z całego świata. Przygotowania do tego dnia trwały kilka tygodni. W organizację zaangażowała się cała szkoła. Uczniowie tworzyli plakaty promujące tę akcję, dekorowali szkołę. Mieli okazje odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, także dzięki zabawie „Hasło dnia”. Akcja ta odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.

            1 października uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy i zabawny sposób – w czasie krótkich egzaminów. Każdy miał szanse spróbować swoich sił odpowiadając Komisji Egzaminacyjnej na pięć przykładów z tabliczki mnożenia. W czasie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia egzaminatorami były dzieci, które odpytywały swoich starszych kolegów oraz osoby dorosłe. Za 5 prawidłowo rozwiązanych działań odpowiadający uzyskiwał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Z każdą przerwą przybywało Ekspertów. Do egzaminu przystąpiło 125 uczniów (w tym 15 dorosłych, nauczyciele i pracownicy szkoły). Ekspertami Tabliczki Mnożenia zostały 92 osoby.

            W podróż po szkole wyruszył także Patrol Egzaminacyjny, który sprawdził wiedzę z tabliczki mnożenia mniej śmiałych uczniów i pracowników szkoły. Tego dnia odwróciły się role i to dzieci odpytywały dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia i przyznawali im certyfikaty jej znajomości. Patrole Egzaminacyjne zrobiły "naloty" na gabinet Dyrektora szkoły, pielęgniarki, bibliotekę szkolną, gabinet wuefistów, pokój nauczycielski. Wszyscy musieli sobie przypomnieć, ile to jest 5×8, czy 9×7.Ten dzień zamienił się w świetną zabawę, dzięki której tabliczka mnożenia sama wchodziła do głowy.

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”. Dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

            Koordynatorki: Aleksandra Podkańska, Agata Drewniak i Agata Jodłowska

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
        • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
        • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
        • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
        • login SP5MKCzechowice
      • Logowanie