• Patriotyzm 2018 w SP 5

        „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – te słowa towarzyszą nam wielokrotnie podczas tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Co te słowa oznaczają w dzisiejszych czasach? Czy wiemy jak być patriotami w czasach pokoju? Czy nie są to przypadkiem, jak mówi Wisława Szymborska„ pustobrzmiące” słowa?  

        Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach, ich rodzice i nauczyciele udowodnili, że symbole narodowe są głęboko zakorzenione w ich świadomości i tradycji. Efektem tego było zaangażowanie włożone w przygotowanie obchodów tego święta.

        Elementami obchodów były realizacja projektu edukacyjnego zawierającego: prelekcję prowadzoną przez kombatanta, opowiadającego o trudnych czasach dotyczących naszej historii. Odpowiedzią na refleksje dotyczące historii naszego kraju był apel przygotowany przez uczniów klasy 2a i 2b. W programie dzieci zaprezentowały pieśni patriotyczne oraz utwory literackie czołowych poetów. Godzina 11.11 tego dnia była punktem kulminacyjnym,             w którym to nasza społeczność uczniowska, ubrana w przepiękne, apelowe stroje , w pozycji „na baczność” odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie naszego pobytu  w Multikinie wzięliśmy udział w projekcji legend i baśni polskich.

        Dwa tygodnie listopada 2018 roku klasy 2a i 2b pracowały  nad stworzeniem lapbooka o Polsce. Stworzone przez dzieci lapbooki to kompendium wiedzy o historii i teraźniejszości naszej ojczyzny. Zapał i zaangażowanie, ciekawość i radość wynikająca z tworzenia „papierowego” komputera pokazuje nam, że tak małe dzieci są już świadomymi Polakami i należy mieć tylko nadzieję, że w swoim dorosłym życiu, wartości wpojone im jako dzieciom przez Rodziców      i wychowawców dalej będą miały dla nich ogromne znaczenie.

        Każde nasze dziecko samodzielnie pisało „Życzenia dla Polski”. Wśród wielu pięknych życzeń i  ciepłych słów najważniejsze były: aby nigdy nie było wojny, aby nasz kraj był wolny, aby ludzie w Polsce byli szczęśliwi, abyśmy dbali o kraj i byli dla niego „dobrzy”.

        Nasi mali „eksperci programowania” udowodnili, że nawet w sposób matematyczny i logiczny można pokazać swoją wiedzę związaną z symbolami narodowymi i okazać szacunek  Polsce. „Odkodowali” flagę Polski, Orła Białego, order dla Polski i mapę konturową naszej ojczyzny.

        Wiedza naszych małych uczniów została zamknięta w przepięknych albumach tworzonych z myślą o Polsce. Albumy były odzewem na zaproponowany konkurs o charakterze literacko-plastyczno-technicznym pt.:”Album o Polsce”. Na wielkie uznanie zasługuje fakt, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym samodzielnie pisały informacje o naszej ojczyźnie, szukały ilustracji, samodzielnie je wybierały i wklejały. Albumy miały ciekawą szatę graficzną, ich strony tytułowe to przede wszystkim czerwień i biel, środek natomiast emanował kolorem, kartami z historii i wielką radością wynikającą z tworzenia. Efekt tej pracy to piękne albumy.

        Historycznym momentem dla naszej szkoły było utworzenie flagi Polski ze społeczności uczniowskiej. W dniu 8 listopada 2018,w piękny, słoneczny, listopadowy dzień uczniowie w strojach  o określonych barwach – białych, czerwonych i czarnych na boisku szkolnym utworzyli flagę. Dron niczym wielki ptak zarejestrował to zdarzenie tworząc piękną, historyczną kartę dla SP 5 w formie zdjęć i filmu.

        W niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku uczniowie klasy piątej, stanowiący poczet sztandarowy naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pod nowo odsłoniętym pomnikiem .

        Przedstawione powyżej wydarzenia i działania to jest właśnie przykład patriotyzmu w czasach pokoju i oznaką przynależności do narodu polskiego. Te małe gesty, a jednak  wielkie w swej wymowie, pozwoliły na zjednoczenie całej społeczności szkolnej wokół jednego celu – uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

        Naszym zadaniem, zarówno Rodziców jak i wychowawców, jest budowanie w naszych dzieciach poczucie świadomości narodowej, poczucia dumy z przynależności do narodu polskiego, który pomimo braku państwa przez 123 lata nie utracił ducha narodowego i potrafił się podnieść właśnie dzięki wspólnemu działaniu. Nie wymagamy od naszych dzieci w dzisiejszych czasach ofiary z życia, jak wielokrotnie miało to miejsce w bogatej historii naszego państwa, ale wymagajmy świadomości historii naszego kraju. Wymagajmy „małych ofiar” takich jak:  poświęcenie czasu na znalezienie odpowiedniego stroju  do stworzenia flagi, znalezienie czasu na wykonanie albumu, napisanie kartki z życzeniami dla Polski, nauczenie się pieśni patriotycznych i wierszy, dbałości o wizerunek na ważnych uroczystościach oraz  chwili skupienia, spontaniczności  i chwilowego działania pod dyktando dla osiągnięcia wyższego celu.

        Zwracajmy się w stronę historii, gdyż jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski : „Naród, który nie szanuje przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Uczmy jej nasze dzieci i wyciągajmy z niej wnioski.

        Z pełną świadomością możemy powiedzieć, że dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach, słowa „jeszcze Polska nie zginęła…” to na pewno nie „pustobrzmiące” słowa.

        Serdecznie dziękujemy wszystkim wspaniałym Rodzicom  z naszej szkoły, że wychowują swoje dzieci w duchu patriotyzmu.  Opracowały: Mariola Kamińska i Jolanta Karolewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach
      • sekretariat@sp5.czechowice-dziedzice.pl sekretariat.sp5@czechowice.edu.pl
      • tel.:0-32-215-34-27 Faks:0-32-215-96-72 kom.:695 079 921
      • ul. Klasztorna 21 43-502 Czechowice-Dziedzice śląskie Polska Poland
      • login SP5MKCzechowice
    • Logowanie